Máte recept na zdravé domácí dětské sušenky?

lu777
4. led 2009

nemáte někdo recept na zdravé domácí dětské sušenky?

dala bych je do nepečeného dortu k 1. narozeninám, ale nejsem moc nadšená z těch umělých vitamínů nebo aromat a cukru v těch kupovaných sušenkách nebo piškotech...

máte nějaký recept, kde by cukr byl nahrazený nějakou sladěnkou, melasou... kde by základ byl z nějaké dobré obiloviny...?
aby to chutnalo a nebylo to moc hrubé pro menší děti?

snad se někdo najde...

díky 🙂 🙂

beata.n
4. led 2009

ahojky,tohle by mělo být téma do receptů,sem to tak nějak nepatří 😉

elise
4. led 2009

hladká múka 160 g hroznový cukor 50 g, hera alebo maslo 100 g.1 žltko ale nemusí byť 😉
všetko spolu zmiešaš a dáš na 2 hodinky do chladničky potom naplníš špic a striekaš na papierom vyložený plech tvary aké chceš 😉 pečieš v rozohriatej rúre takých 7-10 minút (treba sledovať) 😉 😝 😝

lu777
autor
4. led 2009

to nezní špatně... jen jestli by se místo cukru dalo dát něco jiného a udrželo by to tu konzistenci... no muselo by se to zkusit...

elise
4. led 2009

lu to je ten glukopur je to dostať v lekárnach a je to prírodný cukor 😉 inak piškotka nemusí byť sladká skús si spraviť polovičnú dávku bez cukru a uvidíš aké to bude 😉

lu777
autor
4. led 2009

no jo, Matýsek není moc vybíravej, tak možná by mu to šmakovalo i nesladký... tak ono když se na to pak dá zralý banán a bílý jogurt, tak by to mohlo být sladký jen tím banánem
nebo by stačilo počárat jakonovým sirupem, ten dávám trošinku do čaje, ten je aspoň tepelně nezpracovaný, takže je tam např. železo apod. a nekazí se po tom tak zuby

geminis
5. led 2009

beata.n:
asi jsem slepá nebo nevidím, ale tohle je téma recepty! Tak kam jinam by to mělo patřit???
Trochu mimo mísu ta Tvá reakce, nemyslíš?

vinka
5. led 2009

Lu777 aký?Jakonový sirup?To som ešte nepočula aký to je? 😕

erikasadek
5. led 2009

asi myslela javorovy , nie? 😉

jaron
5. led 2009

Ahojte
posielam recept na drakove keksy. Názov pochádza z jednej rozprávky o dobrom drakovi, ktorý piekol také dobré voňavé keksy, že voňali až do dediny a nakoniec ho ľudia poprosili, aby ich pre nich piekol. Mne urobili chuť na tie keksy a manželka potom vymyslela recept, ktorý sme nazvali:
Drakove keksy
• 150 g rozmixovaných ovsených vločiek
• 150 g mletých orechov (vlašských, lieskovcov, mandlí...)
• 100 g celozrnnej múky
• 50 g cukru
• 2 vanilkové cukry
• ½ dl sójového mlieka (sójového nápoja ALFA BIO)
• ½ dl oleja
• 1 vajce
• 2 lyžičky prášku do pečiva

Všetky suroviny spolu premiesime (vznikne husté lepivé cesto). Lyžičkou dávkujeme kúsky cesta, vlhkými prstami formujeme guľôčky, ktoré na plechu vyloženom papierom na pečenie roztlačíme na placky.
Pečieme pri teplote 170 – 180 °C asi 10 minút, kým okraje nezačnú mierne hnednúť. Ešte horúce keksy rýchlo vyberieme z plechu. (Po vychladnutí by sa pri vyberaní lámali.)
Obmeny: Časť orechov môžeme nahradiť sezamom

Pri skaldovaní v chladničke boli ešte aj po 1 - 2 týždňoch stále chutné.

beruska2x
5. led 2009

no jo ale detem s orechy neni to moc drazdivy?? z orechu jsou docela alergie a tak... to bych se trosku asi bala ☹

geminis
5. led 2009

Mandle nebrat, ty jsou silným alergenem...a na oříšky taky pozor, jak píše beruska2x.

Ale jinak má receptík krásný úvod o původu! A jsem mile překvapena, že zde máme i zástupce tatínků!!!

jaron
5. led 2009

Pre 4 mesačné dieťa to určite nie je nielen kvôli orechom (ale i vajce, cukor, múka...). Pre tak malé dieťa je ideálne aby do 6 mesiacov neokúsila okrem mat. mlieka nič iné. Pre 11 mesačné - to je vek, keď sa postupne do stravy pridávajú pomali iné potraviny, ak ešte nejedlo orechy, malo by najskôr skúsiť ich pridať do stravy opatrne samotné (nie v tých keksoch) a sledovať reakciu, takisto vajce by bolo možno počkať do roka... Určite to treba zvážiť ako píše beruska.

beruska2x
5. led 2009

jaron... v necem souhlasim ale vajecny zloutek maji deti v prikrmech od cca 4 mesicu...a s ti mamt. mlekem.. ja kojila mesic a mam spokojene zdrave dite... a zelenina mu jede taky 😉 susenky bych potom zkusila ale urcite radsi koupim v lekarne - myslim ze maji Nestle, Hipp, a Sunaf taky je dela....

jaron
5. led 2009

To s tým kojením to je ideál, to neznamená, že keď to nevyjde, že dieťa zomrie 🙂. Ale pokiaľ je to možné, naozaj je lepšie byť do 6 mesiacov len na mat. mlieku.

dididi30
5. led 2009

genis, tak toto pocujem prvy krat,ze mandle su alergeny, praveze sa mandle a doma vypestovane orechy mozu 😉
u deti neviem kedy presne, ale tie sa vraj mozu 🙂 moj syn bol do prikomov plne kojeny a vlastne je kojeny stale a papame uz aj chlebik🙂
lepok sa moze zavadzat co najskor a u kojenych deti este skor ako u nekojenych, podla novych studii 😉
do temy prve prikmy som dala link 😉
ale domace susienky nemusia byt zle, daju sa urobit aj bez vajicka a moze sa pouzit popripade bezlepkova muka 🙂

dididi30
5. led 2009

jaron, tvoj receptik urcite vyskusam 😉 ked nie pre maleho tak pre mna 🙂 😀 😀 😀

beruska2x
5. led 2009

no to se prave bojim, ze to nebude chtit a snim to ja 😀 😀

dididi30
5. led 2009

berus ale ked to su zdrave susienky tak preco nie? 😉 🙂

beruska2x
5. led 2009

protoze drzim dietu 😝

dididi30
5. led 2009

no ved preto ich mozes 😉

kisska
5. led 2009

hmmm, ako dat dietatu vyskusat orechy bez rizika, ze sa zacne dusit, aj mlete orechy mi pripadaju prilis tvrde, aby ich mohlo vdychnut. Alergiu teraz neberme do uvahy...

jaron
5. led 2009

Dieťaťu, ktoré by sa mohlo jedením orechov ešte dusiť by som samozrejme celé orechy jesť nedával🙂. Predsa by to malo byť trochu neskôr - priblížne 3 roky (Musí už mať zúbky, musí vedieť, že to má žuť atď...).
Ale prijateľná forma pre menšie deti je nadrobno pomleté a zamiešané napríklad v nejakej ovsenej kaši.
Od kedy orechy dieťa môže kvôli alergii teraz veru presne neviem. Niektorí vravia až od 3 rokov. (ale v tej istej skupine alrgénov sú aj ryby, mliečne výrobky... a tie už tí istí nehovoria, že až od 3 rokov 🙂) Iní odporúčajú od 1 roka, tak si vyberte.
My sme dávali malej orechy niekedy medzi 1 a 2 rokom.

dididi30
6. led 2009

jaron co sa tyka mlieka suhlasim s tebou, preto budem kojit kolko sa bude dat a potom nabehneme na umele mliecko, kde je vela vitaminov, som proti kravskemu mlieku pre deti do 3 rokov, citala som vselico o nom, ze je nezdrave ako aj masko, ale tomu sa nevyhybam 😔 😅 😀 😀 😀

beruska2x
6. led 2009

no a recept pro prcky porad zadny 😠 😠

jaron
6. led 2009

Ahojte,
Beruška, s tými receptami to ide nejako ťažko, pravda. Asi tí malí budú musieť zatiaľ vystačiť s kašičkou namiesto keksíkov 🙂.

elise
6. led 2009

beruska na keksíky som dala recept ja hned hore a je to zdravé určite 😉

beruska2x
7. led 2009

kdyz ja myslim ze to je az pro vetsi, ne treba uz od 6 az 8 mesicu jako ty kupovane, ne??

beata.n
9. led 2009

Geminis,kdyby jsi četla pořádně,psala jsem že to patří do receptů,toto téma bylo původně v tématu kojenci víš 😉 asi anmini pomohli přesunout sem,na to pravé místo 😵

lu777
autor
17. led 2009

tak dočítám až teď...

je to opravdu Jakonový sirup... sirup z jakonu, je to nějaký typ kaktusu či co, dělá to Lifefood.. mrkněte na www.lifefood.cz... je to tepelně nezpracované, takže je tam železo a další minerály....

jinak jsem zatím prozkoumávala všecky možné dostupné typy dětských sušenek a je to na pytel 🙄
vždycky je tam něco co ještě nechci dávat (cukr, med, ořechy apod.)
já si s ničím nechci zahrávat, není kam spěchat... mimoto měl teď malý vyrážku asi měsíc a vůbec se nepřišlo na to z čeho a strašili mě dost ekzémem, byla jsem z toho pěkně vyklepaná.... takže všecky moje plány na zavádění plno věcí od 1 roku si radši schovám až za několik měsíců...

já to chtěla do dortu k narozeninám, že bych na ty sušenky dala jogurt a nějaké ovocko...
ale nebudu to sílit, když na nic nepřijdu, tak mu udělám třeba sladké brambory s máslem a tím sirupem jako měl na Vánoce (to si fakt pomlaskával)... však to není o dortu, zase nebudu riskovat, že ho bude bolet bříško nebo něco... to za to nestojí... sladkosti nechci min. do 2 let žádné

lu777
autor
17. led 2009

a jinak s ořechy fakt opatrně.. můj kolega neměl žádnou alergii a pak jsme jednou v práci měla koláč a dostal záchvat, byla to hrůza, dusil se, volali jsme záchranku... prý kombinace ořechů nebo někdy se to najednou vyvine...
jako za zdravotní problémy to fakt nestojí

ono ty doporučení o tom co kdy můžou jsou o tom co kdy můžou úplně NEJDŘIV, např. bílek nejdřív v roce neznamená, že na 1. narozeniny musí dostat bílek... žloutek po 4. měsíci neznamená,že ho musí dostat hned první den 5. měsíce... totéž sůl, různé potencionální alergeny atd...

já jsem ráda, že jí dobře, takže ho nechci zkazit nějakýma pochoutkama... mám hooooodně vybíravýho muže, tak vím co to pak je za peklo 🤐 (jablko jen čerstvě utržený ze stromu, jablko jen jeden typ, pomeranče jí jen z jedný země, šlehačku jen pravou s vanilkovou esencí... no tohle bych teda nechtěla mít doma dvakrát 😅 )