Máte receptíky na nějaké polívky?

matvej21
19. bře 2013

Holky, máte receptíky na nějaké polívky. Nejlépe snadné a rychlé 🙂 Přestáva mi fungovat fantazie. Pořád jenom vývar, zeleninová,event.rajská,či porková .Prosím.

lucie777
19. bře 2013

Hrášková,brokolicová,špenátová,květáková-uvařit,rozmixovat a dochutit a je hotovo! U nás ale nejvíc frčí mrkvičková,orestuju nastrouhanou mrkev,dám do vývaru,pak na másle krupici,dám do ní vejce,rozklofňám,dám k ostatnímu,chvíli ještě vařím a je hotovo!

veri25
19. bře 2013

ja taky delam hodne mrkvovou, orestuju mrkev na maslicku, to tak krasne ovoni, pridam testovinu nebo krupici nebo vejce a je to.. jinak jdou na tento zpusob delat snad vsechny mozne zeleniny, taky hodne delam ty huste jako brokolice, kvetak, delala sem i v sezone cuketovou, bramborovou, staci jen uvarit, rozmixovat a je to.

babulinkab
19. bře 2013

spousta luštěninových - čočková, z červené čočky, hrachová, fazolová
krémová cuketová, z řapíkatého celeru
frankfurtská, gulášová
zelňačka, žampionová, z hlívy ústřičné, bramboračka

2hanah
19. bře 2013

Kdyby byl zájem, pisnu recept na mlékovou s houbami (když jsou), moc dobrá. Nebo gulášovou z hlívy ústřičné, ta je u nás doma nejoblíbenější, jestli neznáte a pro děti zdravá. Nebo Valašská kyselica - úžasně málo surovin a skvělý výsledek, ještě mě napadá bramborová a nebo z mletého vepřového masa, taky chutná a rychlá. Květáková.

matvej21
autor
19. bře 2013

děkuji, jo krémové zeleninové taky občas udělám. V čem mam však rezervu jsou luštěniny. Občas,ale málo uvařím klukům čočku. Ja jelikož kojím se luštěnin trochu bojím. Každopádně uvítám recept na hrachovku a fazolovou, taky z mletého masa. A kdyby někdo uměl dobrou z červené řepy nebo dýně. U nás snad nejvíc frčí mlíčková a sýrová. Ale potřebuju do prcka dostat zeleninu. Hned zítra jdu pro brokolici 🙂.A taky by mě zajímala ta Valašská kyselica.Diky moc.

matvej21
autor
19. bře 2013

A taky z toho řapíkatého celeru

tajemna30
19. bře 2013

@2hanah určitě ty receptíky uvítá více maminek 😉 já konkrétně budu ráda jak za tu gulášovou z hlívy ústřičné, nebo valašskou kyselici ..... děkuji

lv
19. bře 2013

pravda, jsem taky polívková a kolikrát nevím jakou..takže se inspiruju a přihodím:
hrstková /od každé luštěniny trošku/
kmínová s vejcem /jak ze školní jídelny, můžem se po ní utlouct/
česnečka
stouhaná česnečka /mrkev, brambora najemno nastrouhat, přidat hrášek a česnek prolisovaný/

ludva
20. bře 2013

Taktéž se hlásím jako zájemce o recept na polévku z červené řepy 😉

U nás jede vývar s drožďovými knedlíčky, bramboračka, brokolicová, česnečka, bílá zelňačka, z luštěnin je nejoblíbenější z červené čočky.

2hanah
20. bře 2013

@tajemna30 Hrozně ráda, jen jsem nechtěla vše najednou vypisovat, aby mi někdo třeba nenapsal, že to všichni znají, tak co to sem píšu 🙂 Takže ta GULÁŠOVKA (nebo dršťkovka) z HLÍVY ÚSTŘIČNÉ: půl kila hlívy ústřičné omyju, odkrájím ty tuhé stonky a zbytek nakrájím na kousky, které Vám vyhovují. Na trošce oleje orestuji jemně nakrájenou jednu cibuli, zapráším jednou až dvěma lžícemi hladké mouky, znovu orestuji a doliju vodou podle množství polévky (já dělám 3 a půl litrový hrnec), vložím pokrájenou hlívu, 2 kostky natur bujónu hovězího od Vitany (nebo jiný bujón nebo masox, já používám tento bez glutamátu), opepřím podle chuti (moc nedávám, aby nepálila děti, asi 1/4 kávové lžičky), osolím (asi tak zarovnanou menší polévkovou lžíci nebo podle Vaší chuti), mletou sladkou papriku (té dávám dost, je to gulášovka 🙂 zhruba jeden sáček koření běžné velikosti, možná méně, podle chuti), přidám tři špetky majoránky, kterou rozemnu v dlaních a vařím asi hodinu, 10 minut před koncem jeden až dva stroužky prolisovaného česneku a nakonec posypat čerstvou petrželkou, příp. dochutit vegetou. Snad dobrou chuť a VALAŠSKÁ KYSELICA: asi 3 větší brambory pokrájíme na kostičky a vaříme ve vodě (množství zase podle množství polévky, já 3 litry) s masoxem (já opět 2 Natur bujóny Vitana hovězí), drceným kmínem a solí 10 minut, pak přidáme mražené nebo sušené houby (ale nemusí tam být), pokrájenou klobásu (také není nutná) a pokrájené kysané zelí (u nás v Olomouci je nejlepší Bystročické) - toho odhaduji asi 40dkg, ale všechny ingredience dávejte množství podle Vaší chuti. Vaříme ještě asi 10 minut, a pak přidáme celou jednu smetanu, ve které rozmícháme jednu až dvě lžíce hrubé mouky, povaříme 15 minut a dochutíme vegetou, solí nebo octem podle chuti.

2hanah
20. bře 2013

@lv Můžu se zeptat jak vařit tu kmínovou s vejcem? Děkujííí.

2hanah
20. bře 2013

@matvej21 Tu kyselicu jsem zrovna vypsala o dva řádky výš, jestli mrknete a ta z toho mletého masa je nejvíc rychlá: 40dkg mletého vepřového masa se dá do hrnce se studenou vodou (já opět tři a půl litru), přidá se k tomu nastrouhaná zelenina: mrkev, petržel celer a masox (kvůli dětem dávám Natur bujón od Vitany hovězí - 2-3 kostky, protože je bez glutamátu, jen sušená zelenina a koření, tak má slabší chuť) a vařím hodinu, pak ještě přidám hrášek a krátce povařím, je hotovo, dochutím solí, příp. vegetou.

tajemna30
20. bře 2013

@2hanah MOOOOC ti děkuji ze velmi podrobné recepty, zítra koupím hlívu, a hned vyzkouším 😉 A určitě to tu nikomu nevadí že jsi to napsala, myslím že je tu více maminek co ty recepty uvítá. Ještě jednou děkuji.

2hanah
20. bře 2013

@tajemna30 Moc rádo se stalo, já jsem prostě ve všem moc pečlivá - bohužel to odnese i popis receptů, příliš podrobný 🙂

tajemna30
20. bře 2013

@2hanah to vůůůbec nevadí, já jsem jen ráda ...

2hanah
20. bře 2013

@matvej21 Kyselica už je vypsaná kousek výš nad tímto příspěvkem, jestli mrkneš.

2hanah
20. bře 2013

A holky, které chodíte na houby do lesa, ta mléková s houbami je taky luxusní, ačkoliv to chutně nezní, mléka se tam dává jen půl dcl.

ivaanka
20. bře 2013

@2hanah My jsme velci houbari, ja bych ten recept moc rada. Mam i susene a mrazene hriby v zasobe, slo by to i toho?

matvej21
autor
20. bře 2013

Holky jste sikovne a moc dik za inspiraci'

2hanah
20. bře 2013

@ivaanka Ano, já tu polévku také dělám i z mražených nebo sušených (ty sušené namáčím aspoň na půl hoďky do mísy s vodou, ať jsou znovu vláčné): já dělám ve tři a půl litrovém hrnci, takže tam naliju vodu dle množství polévky, ,,crknu" tam trochu mléka jen pro zabarvení vody (asi půl dcl/ velký panák), pak houby - těch docela dost (váhu neodhadnu, ale když mám zamražený mikrotenový sáček, dám ho tam skoro celý), asi 4 plátky bobkového listu, 6 kuliček Nového koření, masox (já dávám hovězí Natur bujón od Vitany, je bez glutamátu, asi 2 kostky, má slabší chuť), kousek celeru a asi dva brambory pokrájené na kostičky, vařím půl hodiny, pak přidám smetanu celou a zahustím 1-2 lžícemi hladké mouky rozmíchané ve studené vodě a vliju do polévky, jestli máte rádi, rozklepnu tam ještě rovnou několik celých vajec a nechám 15 minut povařit. Dochutím solí, vegetou, příp. octem dokyselit a čerstvou nebo mraženou petrželkou. Snad Vám bude chutnat 🙂

ustarana
20. bře 2013

@2hanah Je díky za recepty, už tiež neviem, čo by som uvarila. A čím sú podrobnejšie tým lepšie, ono sú tu aj kuchárky začiatočníčky alebo antitalenti ako som ja. Akurát sa asi do teba niekto pustí kvoli bujonom, soli ... . Ale nič si z toho nerob a pokiaľ máš čas a chuť, tak sem napíš aj nejaké iné polievkové recepty. Mne to pripadá, že varím stále dookola len mrkev, hrach, brambory a brokolicu. A ešte som chcela, do tej kyselice sa dáva zakysaná smotana alebo smotana na varenie?

ivaanka
20. bře 2013

@2hanah Diky! Zitra vyzkousim, uz se mi zbihaji sliny😉

2hanah
20. bře 2013

@ustarana Dává se tam buď ta smetana na vaření (tedy klasická sladká), nebo jakákoliv smetana v kelímku, kterou koupíš kolem těch 30-ti procent tuku. Ten bujón a sůl mě napadl taky, ale já tam schválně píšu, že ,,já dávám" - ostatní nemusí, navíc bujón dávám ten Natur bez glutamátu (ikdyž taky není určitě ideální) nebo si holky můžou místo toho udělat čistý a domácí vývar a vařit to z něho, soli nedávám moc -bez ní se to jíst prostě nedá. A kdo nechce, nemusí moje recepty vlastně vůbec číst nebo vařit, takže kritiky se nebojím 🙂

2hanah
20. bře 2013

@ivaanka Zítra budu očekávat kritiku 🙂

ustarana
20. bře 2013

@2hanah Díky. Inak bujony dávam tiež a používam Alnaturu z DM alebo Wurtzl zo zdravej výživy. A tiežo toho dávam decentne ako to píšeš aj ty. A keď sa toho nebojíš, tak smelo do toho, pretože nad receptom tvojej gulášovky tu s manželom slintáme na klávesnicu od noťasu.

2hanah
20. bře 2013

@ustarana 😀 Velmi jsem se teď zasmála nad Tvým milým příspěvkem, děkuji. A ty zdravé bujóny určitě zkusím, děkuju za tip. A tu gulášovku doporučuju s rohlíkem nebo bílým pečivem.

2hanah
20. bře 2013

@tajemna30 Jo a k té ,,hlívovce" je výborný rohlík nebo nějaké bílé pečivo, manžel to tak miluje 🙂

lv
21. bře 2013

@2hanah na sucho v hrnci nechám lehunce opražit krupici /něbo dětskou krupičku/ s celým kmínem, jen než se to rozvoní, a začne slabě zlátnout, zaliju vodou, přileju trochu vývaru /kostka/, sůl, pepř, vařím 15min a na závěr rozklepnu 1vejce..bacha, strašně ráda ta polévka utíká při vaření, přeteče na sporák.

ustarana
23. bře 2013

U nás je veľmi oblíbená polievka z rybieho filé: 50 gmásla na jíšku, sůl, mletý černý pepř, 1 lžička Vegety, 2 lžíce hladké mouky, 400 g rybího filé (nejlepší je pangasius, protože opravdu nemá kosti), 1/2 balíčku zmražené zeleniny pod svíčkovou, 80 g másla na smažení, špetka mletého muškátového oříšku, 1 hrnek mléka nebo smetany. Filé vysušíme a nakrájíme na malé kusy. Osmahneme je na másle, zalijeme vodou. Zmraženou zeleninu nerozmrazujeme a také ji krátce osmahneme na jiné pánvi a přidáme do vody k rybě. Osolíme, opepříme, nasypeme trochu vegety a špetku muškátového mletého oříšku. Vaříme na mírném ohni do změknutí zeleniny a ryby. Pokud máme čerstvou mrkev, petržel a celer, tak je očistíme a nakrájíme na jemné nudličky. Z másla a mouky usmažíme světlou jíšku, zředíme ji studeným mlékem a přilijeme do vývaru z ryby a zeleniny. Promícháme a 10 minut ještě povaříme. Rohlíky nakrájíme na malé kostičky a na pánvi je opražíme nasucho.

ustarana
23. bře 2013

A tiež často varím z cukety: Ingredience: 2 vetsi cukety, 2 vetsi rajcata, 1 cibule, 1 kostka zeleninoveho vyvaru, spetka soli, 2 lzice oleje, 1 l vody Postup: Cukety a rajcata omyjeme, nakrajime na kostky. Cibuli nakrajime nadrobno a osmazime dozlatova na 2 lzicich oleje. Zalijeme 1 litrem horke vody, vsypeme pokrajenou zeleninu, kostku zeleninoveho vyvaru a varime zhruba 20 minut. Pote hrnec odstavime z plotny a vse rozmixujeme...

alebo túto: Suroviny: 3 cukety mensie, 2 stredne veľké zemiaky, 1 kocka masoxu, 1/2kl soli, cierne kocenie, voda, 2 mrkvy, 150g sunky alebo slaniny nakrajanej na kocky, zakysaná smotana
Postup Cuketu osupeme a vydlabeme, nakrajame na mesiaciky a dame do kastrola. Zemiaky osupeme, nakrajame na male kocky a pridame k cukete, zalejeme vodou tak, aby vsetko bolo ponorene. Pridame sol a masox a nechame varit kym su zemiaky uvarene. Na tuku opecieme sunku a na kocky nakrajanu mrkvu, zakryjeme a chvilu podusime, kym mrkva nezmekne. Ked su zemiaky uvarene, polievku okorenime a najemno rozmixujeme. Nlozime na taniere a dozdobime sunkou a smotanou, alebo sunku s mrkvou rozmiesame v polievke a na tanieri dochutime len smotanou.