Odmítá zelenou zeleninu od doby, co jí ovoce. Co s tím?

vikiza
27. črc 2018

Maminky, prosím o radu.... Syn 5,5 měsíců, od 4,5 měsíce má příkrm a je na umělém mlíčku. Zkraje jedl pěkně zelenou zeleninu, teď po měsíci, co jsem zavedla ovoce na svačinku začal odmítat zelenou zeleninu. Aby to snědl, tak v tom musí mít mrkev nebo dýni, to miluje. Zřejmě to pro něj není dost sladké, i když předtím to jedl. Jak mám teď postupovat dál? Přestat dávat ovoce? Snažím se to jídlo nabízet opakovaně, ale je to spíš horší. Dnes měl brokolici s rýží a telecím a kdyby mohl, tak mi to omlátí o hlavu. Snažím se vařit
.Když jídlo nechce, dám mlíčko, nenahrazuji jídlem které má rád.

kittyy17
27. črc 2018

Můj syn nesnědl nic pokud v tom neměl batáty, a druhý syn pro změnu nejedl ani ty batáty, jedl jenom skleničky až do roka. Nehroť to, dej mu co mu chutná, důležité je aby se naučil jíst.

mku
27. črc 2018

Davala bych mu to klidne namichane... ono se ty chute budou dal menit... muj jednu chvili vubec nechce zeleninu, pak zase nechce ovoce a zeleninu jede vsechnu, pak zase nechce kasi... jako u nas, proste nema porad chut na vse 🙂 my zase treba ted mame zelene obdobi a nechce nic cervenyho 🤑

klea81
27. črc 2018

zkoušej, nabízej, nenuť, syn 7 let odmítá některou zelenou zeleninu doteď ;o)

viki999
27. črc 2018

Je mi 28 a zelenou zeleninu taky odmítám... jedná věc je že mi prostě nechutná, druhá že mi ani nedělá dobře.. jestli tím že na ni ani nejsem zvyklá, nevím.. ale když mi někdo schová salát do sendvič například, poznám to podle následného chování žaludku i když bych si toho v sendviči nevšimla..
Tak jen že třeba má důvod, proč to nechce..

vikiza
autor
27. črc 2018

@viki999 I to je možné.... Špenát nechce od začátku, ale třeba brokolici, hrášek dřív jedl, tak mě právě zarazilo, že teď už ne, ale jak píšete.... Nebudu to tedy řešit, namíchám mu to s dýní nebo s mrkví, ať že spokojený. Děkuji všem moc za rady. Přece jen je to první a ve všem vidím vědu 🙂

ladyhacek
27. črc 2018

Kdy dáváš svačinku? Doporučuje se odpoledne aby dítě neodmitavalo oběd. Jinak bych zkusila rám tu mrkev dávat a postupně ubírat množství mrkev 😉.
Ale syn třeba nikdy nesnědl okurku, ale papriku miluje

vikiza
autor
27. črc 2018

@ladyhacek Ovoce dávám dopoledne, tak nebude na škodu ho zkusit dát až odpoledne, jak sní oběd. To je taky dobrý nápad. Nastrouhanou okurku má rád, papriku jsem ještě nezkousela.
Holky, jak je to prosím s rybami? Mohu hned zkusit třeba lososa? Nebo je nějaké omezení na druhy?

ladyhacek
27. črc 2018

@vikiza papriku ještě nedávej je těžká na zažívaní - dala jsem asi po roce možná i déle.
Ryby jelikož u nás nemáme rybárnu a rybám v obchodních řetězcích manžel moc nevěří kupovat jsem hotové - myslím tuňák od Hippu? nebo tak - ale syn teda velký jedlík nebyl to balení měl na dva dny a i to jsem dojídala 🙂 u nás by se nevyplatilo kupovat rybu 🙂

vikiza
autor
27. črc 2018

@ladyhacek Zítra se zastavíme v Globusu a vždy obdivuji ty čerstvé vystavené ryby, tak jsem si říkala, že bych mu kousek vzala. Mam ale strach z těch věcí, co do ryb a jiných potravin rvou. Slyšela jsem i názor, že když je prý mimco naučené na skleničky, že pak nechce domácí stravu. Máte s tím nějaká zkušenost? Dávám sklenky jen tak 1-2 týdně, když jsme celý den pryč, tak kvůli kazivosti. Když má oběd dle své chuti, tak sní tak 200-240 g. Jedl tak už po tydnu od zavedení prikrmu, tak vařit a mrazit se mi vyplatí.

ladyhacek
27. črc 2018

@vikiza kupovala jsem jen ty rybí a občas když náhodu - jinak také domácí. Teď jí domácí stravu (3,5 let 🙂) Jinak ano někdy se stává, že dítě jí jen domácí a někdy jen kupované. Známá mi i vyprávěla, že její dcera jen domácí a švagrové měla kupované - když se holky setkali tak jídlo té druhé nejedli. Pokud teď dáváš 1x do týdne tak dávej tu rybí a je to 🙂
jinak syn byl kojený od 5m jsem se pokoušela zavést příkrmy v 7m mi "už" snědl 100g na oběd 😀

kittyy17
27. črc 2018

Můj starší jedl všechno, domácí jedině s batatem cokoliv, skleničky všechny, bylo mu jedno jak mu to střídám. Pokud chceš zavést rybu do jídelníčku, doporučuji spíše ze skleničky. Je to velmi přísně kontrolované a normy na dětskou stravu jsou tak přísné, že to tak doma nikdy neuvaris. Tchýně dřív pracovala v laborce na Státním veterinárním ústavu a skleničky osobně kontrolovala, konkrétně Hamanky, vždy v pořádku..

kittyy17
27. črc 2018

A když už jsem napsala o tchýni a její práci, tak nejhůř prý vycházely bio potraviny, plné toxinů z plísní, je to drahé svinstvo...

mku
27. črc 2018

@vikiza ja davam jen kupovane... nejenom, ze domaci nechce, ale ani nemam cas varit... radsi jsem venku... a presne jak pise @kittyy17 tak kupovane jsou kontrolovane od surovin po hotovy vyrobek... to u zeleniny/masa, ktere sama koupis proste nemas... takze pokud vyjimecne varim, tak jen z toho co mam domaci.. kdysi jsem byla pracovne ve vyrobe detske vyzivy a tam by se dalo jist z podlahy jak cisto tam bylo... a kontrolovanou meli kazdou jednu zeleninu od seminka po finalni produkt, zda v tom neni neco co nema...

vikiza
autor
27. črc 2018

@ladyhacek Jak říkáš, 1x za týden dám tu kupovanou rybí 😉 To je zvláštní s tím stravováním... Že by přece jen něco do skleniček přidávali, i když se dušují, že tam navíc nic není?? :-/

Holky, jak je to s těstovinami? Od kdy jste je dávaly? Koupila jsem na farmářském trhu špenátove, z červené řepy a klasické a už jsem netrpěliva :D

Při zavádění lepku.... Začaly jste ovesnými vločkami?

vikiza
autor
27. črc 2018

@kittyy17 To je dobré vědět, nějaké to info z vyšších míst 😉 Myslím ohledně výsledků kontrol. Hamanka kupuji, líbí se mi složení. Hlavně ta jejich ovocná řada Happy fruit. To se vyplatí sjet do podnikové prodejny a udělat větší tržbu.

ladyhacek
27. črc 2018

@vikiza jo asi ovesnými vločkami ale dle mě je to jedno klidně dej i těstoviny. A spíše potom 6 měsíci (za mě teda)

vikiza
autor
27. črc 2018

@mku To se jednalo o bio zeleninu v prikrmech nebo o klasický prikrm, že tu zeleninu tak zkoumali?

Taky nestíhám vařit každý den a upřímně mě to tak nebaví, ale navarim větší dávku, odložim na další den a zamrazim. Snažila jsem se nashromáždit do zásoby domácí hovězí, zeleninu, tak z toho čerpám, ale ne vždy se zadari a je mi jasné, že sklenky jsou kvalitnější než běžné suroviny v obchodě ☹ Nevím, co bude, až dojdou železné zásoby. Asi tak skončíme jen na sklenkach

vikiza
autor
27. črc 2018

@ladyhacek dobře, děkuji 😉

mku
28. črc 2018

@vikiza vsechna detska vyziva je takto kontrolovana... pak uz zalezi jen na slozeni, pomeru jednotlivych surovin a variantach, to ma kazdy vyrobce jine...

mku
28. črc 2018

@vikiza po pul roce jsem zacala kuskusem, ten je drobny a taky testovina 🙂 a pak jsem pridavala dalsi... miluje treba domaci nudle od babicky 🙂

fandysek_1
28. črc 2018

Skleničky jsou sice kontrolované, ale z vyzivoveho hlediska u starších dětí nedostatečné. Nedávno byl v MF Dnes test a našla se sůl i pepř ve sklenickach do 1 roku. Což je zcela nevhodné kvůli zátěži na ledviny. Zelenina i maso se dají koupit čerstvé přímo z farem. Vy jíte taky denně konzervy?
@vikiza co se týče té zelené zeleniny, můžeš dávat klidně v mixu s dyni i mrkví, vůbec to nevadí. Lepek je lepší zavádět kolem sedmého měsíce zkusit např. kuskus. Kolem 6 měsíce zavádět rýži. Ryba je lepší místní např. pstruh pro začátek.

vikiza
autor
28. črc 2018

@fandysek_1 Vzpomenete, která značka vyšla v testu nejlépe?
Děkuji za rady, kuskus je dobrý nápad 😉

fandysek_1
28. črc 2018

@vikiza byl to test jen určitých prikrmu od všech značek a už si nepamatuju, protože skleničky kupuju max na cesty a ty z DM.

mku
28. črc 2018

@vikiza ne uplne dobre vysel sunar, nejlepsi myslim hami, hipp a bio dm... ale jak rikam, lepsi ai cist slozeni vs vyzivove hodnoty... ja to treba resim tak, ze davam pul sklenicky a pridavam prilohu (kuskus, ryzi, jahly, tarhonu atd).

mku
28. črc 2018

@fandysek_1 pardon ale prirovnavat tohle ke konzervam? To je hodne prastary nazor... prectete si neco o vyrobe a kontrole detske vyzivy a pak neco o konzervach...

bacika
29. črc 2018

@vikiza Nijak bych mu tu zelenou zeleninu nenutila a ovoce nevynechávala. Tak na chvíli mu tu zelenou vynechej a pak se k ní zase vrať a třeba si jí dá. Čím více druhů dítěti nabídneš na vyzkoušení, tím více chutí bude mít a bude se mu měnit chuť. Moje mi to dělají taky 🙂.Někdy si dají červenou papriku třeba celý týden a pak se jí měsíc nedotknou 🙂.

vikiza
autor
29. črc 2018

@bacika To jsem netušila, že ty chutě jsou až tak proměnlivé. Tak holt asi zrovna nemá zelené období 🙂 Najela jsem tedy dle doporučení na "jeho" stravu a maximální spokojenost. Byli jsme celý den pryč, tak dostal sklenku - mrkev s rýží a krůtou a nadšením by vdechl i tu sklenku 😀 Hned se natahoval i po mé sekané 😀 Je jinak žrout... Banán na posezení neni problém. Možná i proto má v 5 měsícich přes 9 kg (jsme velcí).

Maminky, je velký rozdíl v chuti klasická domácí dýně a kupovaná dýně hokaido? Mam přislíbenou pro malého domácí dýni, ale nemám s tím zkušenost.... Doufám, že ji do té doby nepřestane jíst, když bude mrazák narvany až k prasknutí :D

muhehehe
29. črc 2018

@vikiza Teda ty máš ale starosti 🙂 Kéž bych měla takového jedlíka... synek byl 9 měsíců takřka plně kojen (od pěti měsíců jsme se snažili poměrně bezvýsledně přikrmovat kdečím... a nesnědl prakticky nic). Od toho třičtvrtě roku pak něco snědl, alespoň co se týče množství, ale jídelníček teda dost omezený. Za týden mu bude rok. Je kojen a k tomu jí to, co mu aktuálně chutná (mění se to, teď jsou to hlavně těstoviny všeho druhu, hroznové víno, okurka, jablko a višně 🙂 🙂 Nenávidí, když je krmen. Všechno musí sám. A jedině do ruky a ukusovat, nic pomletýho. Má dva zuby, takže trochu problém 🙂 Maso neměl zatím nikdy - nedostanu ho do něj a nešlo to ani v začátcích, kdy se mi jakž takž dařilo do něj pár lžiček něčeho namixovaného vpravit.. detekoval i úplně minimální množství masa v příkrmu a konečná.... takže i takhle to může vypadat 🙂 🙂 Jinak je zdravý a šikovný 🙂 Tak klid a nohy v teple, máš báječného jedlíka.

vikiza
autor
31. črc 2018

@muhehehe To teda.... ☹ Každý má své... Co já bych zase dala za kojení... My jsme hnáni hlavně tím, že je na UM Neocate a krabička na 3 dny stojí kolem 1600 Kč (teď to máme hrazene), ale od roka je problém s proplácenim od pojišťovny (omezené množství), takze v roce by měl jíst už normální stravu :-/. Ale to nejspíš zvládneme.... Včera jsem dělala červenou řepu s dýní, batáty a krůtí a snědl 230 g :D

wampzee
31. črc 2018

@vikiza lososa nedávat. Losos z dobrého chovu je těžko sehnatelný a ty normálně sehnatelný jsou krmení antibiotiky. Obecně mořské ryby co nejpozdeji..volit hlavně ryby jako je kapr..proste typické ryby pro čr. Tuňáka už vůbec ne..je to dlouho žijící ryba plna olova. Pro tak male dite nevhodne.