Petr Fořt - Aby dětem chutnalo. Četli ste?

gabrielad
6. říj 2008

Ahoj, kdopak z vás četl tuto knížku o výživě? Co na ní říkáte?
Snažím se to dodržovat, ale přiznám se, že mi to až tak úplně nejde. Nel je teď 16 měsíců a mám trochu problém s tím co by vlastně měla jíst, je to hodně omezený. Nel miluje těstoviny, ale ty podle Fořta může až tak ve 3 letech ☹ , teď by snad měla žít jen na zelenině a občas trochu masa,atd. Je to docela těžký se tím řídit, ale snažím se. I když občas si zahřešíme a dostane těstovinky se zeleninou a jak je spokojená.
Poprvé, když jsem si tu knížku přečetla (cca 2-3 měsíce zpět) tak jsem z ní byla docela mimo a trvalo mi chvíli než jsem to rozdýchala. Ale je pravda co se tam píše o různých jiných knížkách o výživě. Taky mám jednu ze jmenovaných a sama jsem si všimla toho, že co je na jedné straně zakázané tak na druhé straně už je recept s tím co by se nemělo.
Teď s odstupem času si myslím, že pan Fořt to má v hlavě docela slušně srovnaný, to co píše je logický a líbí se mi, že se snaží vysvětlit proč jo a ne. Akorát je to fakt těžký dodržet, když už je člověk na něco zvyknutý.
Jak je to u vás?

mejsek
28. dub 2009

Zdravim vsechny maminky a ostatni cleny teto diskuze. Je to zajimave pocteni. Ja sama jsem priznivkyni Forta. A uplne chapu Vase rozladeni. Ono totiz stoupnout si rano ke sporaku a v podstate vsechny 4 - 5 jidel pripravovat primo na plotne neni zadna sranda. Neznamena to ale, ze to neni nerealne. Pripadne mi, ze ty zaryte odpurkyne preferuji vrazit diteti tycinku a dalsi 3 hodiny maji od jidla pokoj. nebo si da rocni dite obed - knedlo, zelo, vepro a odpoledne pak rozhlasuji jak je jejich dite fantasticke, ze papa knedliky. Kdo knihu skutecne podrobne procita - neda se precist jednou - tak vi, ze cely stravovaci rezim ma obrovsky vliv na cely somaticky a psychicky vyvoj. Kniha je plna inspiraci a napadu pro vareni. Jenom je treba ji pri cteni vnimat.
Ja se knihou ridim. Nedela mi to absolutne zadny problem, ani zbytku rodiny ani babickam, ktere jsou velice otevrene pro nove nazory. Ani nevidim problem mu kazdy vecer kapnout na lzicku trosku tekuteho vitaminku.
Skutecne zalezi na kazde z nas jak se k problemu vyzive deti postavi. Ja jsem si vybrala tuto cestu - jednoduse memu synovi vyhovuje.

berenika39
4. kvě 2009

mejsek, budu ti oponovat. jsem vnímavá, inteligentní,vzdělaná (nechci,aby to vyznělo nabubřele, jen že prostě tu knihu chápu), přesto mi přijde v dnešní době "ulítlá". Vařím malému doma,nevrážím mu do ruky tyčinky, ale čas, který netrávím sháněním nesmyslných ingrediencí a potravin a jejich přípravě, věnuji prckovi. Vařím tak co třetí den, dopředu, zamrazím, a je to. Dávám mu jen "vhodné a pro věk příslušné" potraviny, nikam nespěchám. Ano, chci mu dát dobře najíst a pak mít od jídla tři hodiny pokoj - hrát si, číst, mazlit se, jít ven. Nežijeme pro to, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili. Svatá pravda.
A ještě maličkost, nikomu rozhodně nezazlívám ani nevyčítám to, že pana Fořta čte a aplikuje, je to vážně každého věc. A moje rozhodnutí je takové, že budeme doma všichni jíst běžným způsobem.

petka80
4. kvě 2009

mejsku, ahoj, co dáváš za ty vitamíny?

herminka
10. kvě 2009

Bereniko, nezdá se mi, že by Fořt v knize doporučoval nějaké nesmyslné a nesehnatelné ingredience - snad jen avokádo a batáty jsou poněkud exotičtější, ale nikdo Tě nenutí je dítěti dávat. Důležitější je podle mě ten systém, který je velice rozumný.

tanuki
20. kvě 2009

ahoj, knihu jsem nečetla, ale podle toho, co píšete, to vypadá zajímavě. Mám pár dotazů, snad se najde někdo, kdo mi poraí 😉
Od kdy se může dávat avokádo? (my ho doma milujeme..) nebo ty batáty?
Mikrovlnka mi taky není moc sympatická, pro mimi už vůbec..a jak je to teda s mražením? To se mi také nezdá, ale tolik času nemám, abych mohla dělat pořád čerstvé ☹

marci
20. kvě 2009

Tanuki, Fořt doporučuje batáty jako první příkrmovou zeleninu. Já jí dala jako druhou - hned po mrkvi, dávám je malému místo brambor a moc mu chutnají. Na avokádo si netroufám, i když i to Fořt doporučuje mezi prvními.

petka80
21. kvě 2009

přesně jak píše marci, batáty dej klidně hned, ty už můžete a dětem většinou dost chutnají, je to něco mezi mrkví a bramborem, to avokádo teoreticky taky, můžeš zkusit kousek třeba rozmačkat s banánem, pokud už dáváš nebo až ho budeš dávat, a uvidíš.....
o mražení podle mě Fořt nic nepíše, aspoň si to nevybavuju.......

apna
21. kvě 2009

baby co su to tie bataty?je to sladky zemiak?
Ja som v angl.a akurat si citam taku knizocku o prikrmoch a tak a tu pisu,ze od sest mesiacov,ak uz mame za sebou zeleninu,sa moze jogurt,baby cerealie,a sosovicove pyre????????????
a postr.syr pred mixovanim do toho pridat?!!!!!!!!!!!!!!!!
a ananas,a citrus.ovocie ako pomarance...a take kyslejsie ovocie zmiesat napr.s bananomalebo jablkom.
a vraj do jedal plnotucne kravske mlieko.nie ako samostatne pit,ale iba do pripravovanych kasi namiesto UM alebo MM./?????????????????????????????
co vy nato?

apna
21. kvě 2009

sorry to som chcela do inej temy 😉

tanuki
21. kvě 2009

Díky 🙂 A kde batáty kupujete? Malá právě brambory nejí vůbec 😠 a to máme domácí...

petka80
22. kvě 2009

Batáty jsem viděla v Albertovi a v Intersparu.

hanickak.
23. kvě 2009

Ahoj holky, zacetla jsem se do vasi diskuze a zaujala me. Ja se teda stravuju dost hrozne, nezdrave, odbyvam se, s malym neni moc casu na vareni (i kdyz je to tak trochu vymluva)...a citim, ze to musim zmenit. A samozrejme chci, aby se muj syn stravoval zdrave....Doporucily byste mi nejakou knihu od Forta o vyzive pro dospele? Dekuju.

berenika39
24. kvě 2009

ahoj, většina jeho publikacích je o výživě sportovců, a tomu rozumí fakt dobře.
Tak co mám jíst, Výživa v otázkách a odpovědích, Moderní výživa v praxi.

herminka
25. kvě 2009

Hani, znám "Zdravou výživu nejen pro ženy" a "Co jíme a pijeme? : výživa pro 3. tisíciletí". Obojí je psáno jeho specifickým stylem, ale má v mnoha věcech pravdu.

petka80
26. kvě 2009

Já mám zas doma "Tak co mám jíst" a asi bych to popsala jako herminka 😉 - specifické, ale v mnohém pravdivé........

terkytka
17. čer 2009

Já jsem s pustila do čtení a mám z toho teda taky hlavu jak tank. S něčím samozřejmě souhlasím, ale konkrétně s tím masem je to asi extrém, stopro mi pediatrička řekne, ať ho dávám.

tanuki
18. čer 2009

přijde mi celkem nepřehledná 😅
Maminy ještě nějaký tip na batáty? Konečně jsem se dostala do Alberta a "ty už dlouho nemáme" ☹ Interspar tu poblíž není nikde.. a tesco,billa nemají

marci
27. čer 2009

Tanuki, po batátech se najednou slehla zem, dřív jsem je v pohodě kupovala v Albertovi, Tescu, Intersparu, teď nejsou nikde........ 😒

fishka
30. čer 2009

Mám dotaz, vy, co se řídíte Fořtovými radami, jak to děláte s pečivem. Opravdu dáváte až někdy v těch 18 měsících? Já mám teď skoro roční dceru a pomalu jí zelenina a ovoce a maso přestává stačit. Chtělo by to asi nějaký "objemový krmivo" - co dáváte? Co třeba k snídani? Jenom kojení ji nestačí. Svačinu má ovoce, popř. ovoce s mrkví a dokojím. V poledne masozelenina, svačina jogurt (Fořte promiň) a ovoce, večeře domác kaše (jasně že vařená ve vodě) a po vykoupání dostane ještě kojení.

tanuki
12. črc 2009

tak batáty v kauflandu 🙂
fishko, já dávám piškoty a kůrku od chleba... Ale nejsem žádný fanatický příznivec Fořta, spíš nasávám info a používám, co mě zaujme a přijde logické..

ava
24. led 2010

obnovuji diskusi ohledne Fortovy knihy. Pro mne byla psana hrozne chaoticky, takze jsem ji brzy "poslala dal". Nicmene mi prisla hodne radikalni, a proto se ptam, ktera z vas si co z ni odnesla kladneho a aplikuje to s uspechem doma...?

shaula
6. únor 2010

Ava - Fořta mám zrovna rozečteného, jsem teprve na začátku, ale musím souhlasit, že je kniha psaná trochu chaoticky - jak tam někdy cituje cizí názory, tak občas nevím, jestli to je podle něj špatně nebo dobře...
V základních věcech má určitě pravdu, že výživa v prvních letech ovlivňuje budoucí zdraví, ale jinak je na můj vkus příliš extrémní - plné kojení do roka a pak jen batáty a rýže do dvou 😀 Vůbec mi tohle nesedí, a to zrovna já jsem zastánce pomalého a opatrného zavádění příkrmů a odsuzuji zavádění příkrmů ve 4 měsících, protože se maminka "už nemůže dočkat" 😲 😠
Navíc mi přijde zvláštní, že se často odvolává na WHO, přitom pokud vím, tak WHO uvádí kojit (příp. UM) plně do půl roku a potom připouští pomalé zavádění příkrmů... Tak nevím 😒
Ale třeba se mi líbí a souhlasím s tím, jak striktně podporuje kojení oproti používání UM, tady jistě bude spousta pravdy - že dnes své děti často živíme už od narození průmyslově vyráběnou stravou 😖 Jistě, některé maminky kojit nemohou a tady je pak UM na místě, samozřejmě. Ale když některé kojit nechtějí, aby si nezkazily prsa... hm... 🙄

kocicinka
15. bře 2010

Na mě je taky psaná chaoticky a vadí mi, jak protěžuje podávání cizokrajných plodin- batáty, avokádo... našinec není na tento typ stravy zvyklý. Ale souhlasím s ním ohledně nepodávání masa a pečiva.
Jinak kvůli tomu chaotickému uspořádání jsem jí ani nečetla celou, takže v podstatě nevím, do všechno tam píše...

Více mi vyhovuje knížka od Vladimíry Strnadelové " Radost ze zdravých dětí"

Fishka- ke snídani budu u staršího dávat polévky a nebo kaši s ovocem, zeleninou....je toho spousta na výběr. Stravuji se v podstatě taky tak. Ke snídani mám vždy polévku + pohankový karbanátek, nebo nějakou placku...

krista
6. kvě 2010

joplin (1 dítě) - Včera ve 22:07
Milé maminky,
ještě před narozením mé dcerky Elišky se mi dostala do rukou knížka od Petra Fořta - Aby dětěm chutnalo. Chtěla jsem se poptat, která z Vás podle knížky postupuje, co si o názoru na stravování dětí myslí, popřípadě co miminkům doma vaříte na základě této knihy.......moc děkuji za názory. P.S. Doufám, že se tady nebudeme moc hádat Jana

kocicinka (1 dítě) - Včera ve 22:11
Ahoj, já po vzoru této knížky vařím synovi batáty, moc mu chutnají. Tuto knížku mám také doma, ale moc dopodrobna jsem ji nestudovala, protože je na můj vkus trochu chaoticky uspořádaná. Jinak se už tady o ní někde diskutuje, tuším, že v tématu recepty.
Co si o tom předkládaném stravovacím systému myslíš ty?

kocicinka (1 dítě) - Včera ve 22:17
Taky ještě nepodávám maso. Zatím mu nijak nechybí. Akorát moc nesouhlasím s podáváním tropického ovoce- avokádo a tak...Bližší mi jsou česká jablka, hrušky, švestky.

joplin
6. kvě 2010

Tak jsme se přemístily 🙂...no, je mírně chaotická a hlavně neobsahuje žádné recepty pro malé kojence - to zn. do toho roku.....kritizuje snad všechno - jak si má pak člověk vybrat.....
Souhlasím s tím, že by se nemělo dávat dětem ml. než rok kr. mléko a potraviny z něj....přece nemáme doma telátka - jak píše.....s masem jsem začala právě dnes...krůtou...ale nechci jí ho dávat často tak jednou týdně......
Vcelku mě překvapuje, že doporučuje osmahnout banán na másle - vždyť máslo je taky z mléka, ne?...No, nevím...Eliška nám prospívá dobře, kojím plně tak na kravičku mléčné výrobky zatím kašleme......taky dávám přednost našim potravinám - ovoci......

helcah
12. kvě 2010

Jak tu knihu čtu poněkolikáté, tak narážím na nějaké rozpory, např. ohledně ryb. Na začátku píše že do 3 let nedávat ryby a na konci, že ryby jsou důležité už pro batolata jako prevence lehké mozkové dysfunkce. A nenašla jsem tam žádné info o tom, kdy začít podávat houby, tak počkáme alespoň do 3 let....Dál je teda pravda, že když vyloučíme potraviny, které Fořt nedoporučuje, tak mi jídelníček přijde poněkud ošizený, hlavně o maso a některé druhy zeleniny, vejce apod. O vejcích si taky v knize protiřečí - v receptech uvádí něco jiného než v textu. Nebo tomu nerozumím 😉

blandik
13. kvě 2010

taky jsem tu knížku letem světem přečetla - taky přeskakovala a vytkla bych mu opravud velkou chaotičnost. Prostě proč nemůže udělat tabulku, co dávat a od kdy - samozřejmě s dovysvětlujícíma kapitolama proč a jak. Sice se mi líbí, že své názory podporuje argumenty, ale na druhou stranu má to být kniha pro maminky, které mají dost a dost práce a potřebují se ke kvalitním informacím dostat bleskově a ne louskat z několika stran, jaký je tedy vlastně vhodný tuk pro děti a jestli věpřové sádlo oprvdu ano nebo ne.

Absolutně s ním souhlasím ohledně skleniček - že je to mrtvé jídlo a že se vlatně děti vychovávají na "fast foodu". A docela mě překvapil s akrylamidem - mimo jiné i v instatních kaších. Takže doma vaříme - malý má 1,5 roku - vařím mu oběd a zůstane mu téměř vždy i k večeři. Takže jednu vaření si ušetřím. Vařím každý den čerstvě. Svačiny pokrývá ovoce, občas uvařím batát. Ke snídani dám avokádo + chleba, nebo šunku (ačkoliv je fořt proti, ale malý má alergii na mléčné věci a na vejce, takže prostě neznám jinou alternativu na "nesladkou" snídani). A příjde mi to v pohodě.

Prostě škoda že kniha není přehlednější, asi bych se jí i více řídila, protože tak mi z toho přečtení v hlavě zbylo jen pár informací...Prostě mám pocit, že se potřeboval poprat s celým světem -školkovýma a školníma jídelnama, ministerstvém zdravotnictví a většinou autorů knížek o stravě pro děti.

kali.kal
10. led 2011

Právě tuto knížku čtu, dostala jsem ji jako vánoční dárek. S mnoha věcmi souhlasím a něco mi příjde přehnané. Asi jako většina maminek, co se to ozvalo do diskuze 🙂
Je pravda, že by mohla být "uživatelsky" přehlednější. Než člověk znovu najde informaci, kterou už četl, aby znovu přečetl půlku knížky ☹
Batáty a avokádo, no nevím, ale je pravda, že s banánem si taky neděláme vrásky, tak co už 😉

helusa27
16. říj 2012

@petka80 Podle zdravi babicky? Ale babicky jsou dve...jedna ji zdrave, je stihla, fit, dodrzuje rezim zdrave stravy, druha je dost pri tele, zivi se vesnicky, byt z domacich surovin, ale je jakz takz taky fit. Probuh jen at jsou holky po moji mamce 🙂

diviska
16. říj 2012

Ahoj, já jsem si jí koupila, ale mnoho věcí se mi tam nelíbí. Když to ale vemu jako celek, je to jedna z nejlepších knih o stravování dětí 🙂