Petr Fořt - Aby dětem chutnalo. Četli ste?

gabrielad
6. říj 2008

Ahoj, kdopak z vás četl tuto knížku o výživě? Co na ní říkáte?
Snažím se to dodržovat, ale přiznám se, že mi to až tak úplně nejde. Nel je teď 16 měsíců a mám trochu problém s tím co by vlastně měla jíst, je to hodně omezený. Nel miluje těstoviny, ale ty podle Fořta může až tak ve 3 letech ☹ , teď by snad měla žít jen na zelenině a občas trochu masa,atd. Je to docela těžký se tím řídit, ale snažím se. I když občas si zahřešíme a dostane těstovinky se zeleninou a jak je spokojená.
Poprvé, když jsem si tu knížku přečetla (cca 2-3 měsíce zpět) tak jsem z ní byla docela mimo a trvalo mi chvíli než jsem to rozdýchala. Ale je pravda co se tam píše o různých jiných knížkách o výživě. Taky mám jednu ze jmenovaných a sama jsem si všimla toho, že co je na jedné straně zakázané tak na druhé straně už je recept s tím co by se nemělo.
Teď s odstupem času si myslím, že pan Fořt to má v hlavě docela slušně srovnaný, to co píše je logický a líbí se mi, že se snaží vysvětlit proč jo a ne. Akorát je to fakt těžký dodržet, když už je člověk na něco zvyknutý.
Jak je to u vás?

smisatko
6. říj 2008

ahoj gabrielad, já sice ještě mrňouse nemám, jsme teprv v očekávání, takže konkrétně ti neporadím ☹ , ale sama sem kvůli plánovanému těhotenství prošla více i méně radikálníma kůrama, abych vyčistila tělo a nepřenesla ten "bordel" na dítě. Musím říct, že se mi díky výživě ohromně zlepšilo zdravíčko, které bylo dost chatrné. Přesto, že jsem tuhle knížku nečetla, znám jeho jiné knížky - cca 3 nebo 4 mám přečtené. I v nich věnoval nějaké kapitoly výživě dětí a jestli můžu soudit podle sebe - výživa je základ. Myslím, že ne nadarmo se říká, že co dáš dítěti do 3 let ať už po stránce fyzické - jídlo a tělesný kontakt, tak po stránce duchovní - výchova atd.. to už mu nikdo nevezme... Já jsem sama se sebou hodně zápasila v těhotenství, kdy jsem chtěla žít superzdravě - vše pro dítě, ale ne vždy to šlo. Bývalo by ze začátku dost zle a čím větší s prominutím "prasárnu" jsem snědla, tím déle mi bylo aspon trochu dobře ... . Nicméně, rozhodně to nechci podcenit u prcka a pokud to jen trošku půjde, řídit se co nejvíce radami fořta a dalších. Vždyť ta racionální výživa není jen fořter, je to styl života... Držím ti palečky !

petka80
6. říj 2008

Ahoj Gabriela, no já jsem tu knížku četla a moje pocity z ní jsou docela smíšený. Je to opravdu něco úplně jiného, než se běžně doporučuje. Ale jak píšeš, vše vypadá rozumně a logicky a mě to přesvědčilo. A jsem docela zvědavá, co napíšou i ostatní, protože je to podle mě dost kontroverzní kniha.....

Každopádně podle mě nejde se tím řídit na 100 procent, to bych stále ještě plně kojila, případně přikrmovala několika málo vybranýma potravinama......

Takže jsem si z toho vzala spíš takové "okleštěné" základy nebo jak bych to nazvala...., např.:

- maso - nedoporučuje vůbec do roka, to zas mám strach, tak dávám tak 1x, max. 2x týdně.......
- kojení - kojím pořád hodně i přes den a nemám z toho výčitky, které bych asi měla, pokud bych tu knihu nečetla a řídila se pouze podle mé pediatričky 😒
- vařím doma a skleničky kupuju jen na cesty, nekupuju instantní kaše
- nesnažím se o pestrou stravu za každou cenu, točím několik prověřených druhů ovoce a zeleniny
- objevila jsem batáty
- snažím se o bio (ale to i "před Fořtem"....)

Na druhou stranu ale dávám jogurt (ten bych si neměla) a taky trošku lepek (to bych už vůbec neměla).

Gabriela, napiš, co ty, co malé dáváš, jsem zvědavá..... 😉 Hele, a ty těstoviny bych občas dávala, myslím, že to zas tak neva.
On je teda Fořt hodně proti lepku obecně. Teď byl v TV pořad o celiakii a on tam mluvil a právě říkal, že se u nás jí děsně moc lepku a že to není dobře...... 😖

iivusja
6. říj 2008

Gabriela ahoj 🙂 Já tu knížku taky mam doma, taky četla, ale mám z ní taky smíšený pocity... Abych se přiznala, moc jsem se v ní neorientovala, často jsem našla citovaný článek bez Fořtova komentáře, takže jestli je to dobře nebo špatně jsem se nedozvěděla.. Určitě má ve spoustě věcí pravdu, ale striktně to nedodržuju, vzala jsem si z toho tak polovinu... Přijde mi to prostě trochu "přitažený za vlasy"... 😉

merunkaberunka
6. říj 2008

Ahojky,já teda knihu nečetla celou,jen tady mám nějaké otištěné úryvky.Koukala jsem teda jako blázen,něco jsem si z toho vzala,ted je malý 8měsíců a podle většiny knížek už bych jí mohla dát potraviny s lepkem,já teda pořád převážně kojím,ale s tím masem se mi to zdá taky přitážený za vlasy a minulý týden jsem jí ho poprvé dala a podle dr.už jsem ho měla dávno dávat.Tak nevím,ale řídit se na 100procent touto knihou je asi nemožnééé🙂)) 😝

gabrielad
autor
6. říj 2008

Tak koukám, že jsme na tom všichni tak nějak podobně 🙂 .
U nás to vypadalo asi takto. V těhotenství jsem o výživě ani nepřemýšlela, protože bylo nečekané a navíc jsem do 6 měsíce byla v zaměstnání a času jsem měla velmi málo, hodně stresu, no nic moc. Pak jsem konečně byla doma, ale přístup v té době internetu omezený, k tomu na krku prodej domu, stěhování na Slovensko a spoustu starostí. No a nakonec předčasný porod.
Ale kojila jsem výhradně do 8. měsíce, i moje dětská doktorka mi to schválila. Bohužel pak byla Nelda 10 dní v nemocnici (já s ní) a tam jsem si vyslechla proč už nepřikrmuju (začali jsme právě týden předtím). Co všechno by už měla jíst, že když nezačne co nejdřív všechno ochutnávat tak že nebude chtít jíst a že nebude mít rozvinutý žvýkací reflex, atd. atd. No hrůza, dokonce jsem uvažovala o tom, že podepíšu reverz a půjdeme do jiné nemocnice, kterou by mi zařídila naše dětská doktorka.
Takže následujícíc měsíce do roku jsem ani moc nevařila (občas), kupovala bio příkrmy, dávala instantní kaše, ovoce - banán, hroznové víno, meloun, ráno jogurt Activia anebo Holandii nebo bio jogurt rakouské výroby, rohlík, nesolené kukuřičné křupky a piškoty Sunarka. Malá snědla stejně jenom max. půlku skleničky a navíc jsem stále přes den kojila min. 2x denně. V té době jsem měla přečtenou knížku od Martina Gregory a říkala si jak je úžasná (až na některé recepty, které byli mimo) a postupně zkoušela nějaké další recepty. Akorát s tím masem jsem moc nespěchala, problém byl sehnat kvalitní maso (snažila jsem se o bio).
No a teď to u nás vypadá takto:
Snídaně - jogurt - bílý občas, většinou ovocný (někdy sní celý a někdy jenom půlku), někdy kousek rohlíku
Svačina - občas podle toho jak má malá hlad - velmi ráda hroznové víno, pár piškotů, nesolené kukuřičné křupky,
a od Nestlé něco jako přesnídávka, ale je to s mlékem a ovocem.
Oběd - tak díky knize jsme objevili také batáty. K obědu je to většinou hustá polévka zeleninová, nejlépe z mražené zeleniny (kupuji Findus), mírně rozmixuji, přidám max 1x týdně maso, vajíčko a dohušťuji rýží, někdy těstoviny, jáhly. Jindy uvařím zeleninu a k tomu těstoviny a malá si to jí sama a je velmi spokojená. Anebo květák nebo brokolice na mozeček. Prostě co zrovna seženu. A když cestujeme dálky tak je to bohužel sklenička a když to je někde v okolí tak vařené jídlo z domu. Když uvařím na 2 dny tak jídlo neohřívám v mikrovlnce (ta už u nás skoro nepracuje) ale na plotně.
Svačina - nějaké ovoce, křupky, podobné jako dopoledne, nesní toho moc, protože jinak pak nevečeří
Večeře - pečivo s lučinou, cottage anebo kaše ze zdravé výživy - kukuřičná, pohanková, špaldová atd. nejradši jí má s banánem. Klasický kaše už mi nechce 🙂

No a samozřejmě nesolíme (sole má dost v pečivu, atd.).

S pitím máme problém, nepije moc a nyní na podzim jí opět klesla spotřeba 😖 . Vypije i kojeneckou vodu, nejradši má sirup YO (ale dost to ředím) je nebarvený a bez konzervantů. A někdy si dá i trochu čaje.

A stále kojím ráno, večer, někdy i odpoledne.

Tak stále pište, zase juknu 😉

listicka20
7. říj 2008

Ahoj holky, proč se nemůžou ty těstoviny do tří let? Kvůli lepku?
Tu knihu jsem nečetla, jenom tak pozoruju, co se o ní píše tady na Koníku, a dedukuju, že jde asi o hodně striktní doporučení, co v tom prvním roce ještě nezavádět...
Můj názor je ten, že tahle striktní doporučení můžou být nápomocná pro děti se zdravotními problémy nebo třeba nedonošeňátka, jejichž organismus ještě není připraven na nové potraviny jako organismus dětí narozených v termínu a zdravých. Podlě mě se obecně doporučuje 6. měsíc jako zlomový bod pro zavádění příkrmů proto, že se doktorům osvědčilo, že většina dětí je na to v téhle době připravená. Ale některý děti samozřejmě potřebují jiný přístup - každé je jiné - někdo potřebuje začít přikrmovat dřív, někdo by měl radši počkat.
Kdybych měla svojí Katrinku plně kojit do 8. měsíce, tak si asi vykřičí hlasivky, jakej by měla hlad. A s jejím zájmem o jídlo, který od 6. měsíce projevuje... jsem přesvědčená, že to byl pravej čas. Pro ni.
Pro mě osobně zdravá výživa znamená jíst všechno s mírou a vybírat hlavně čerstvý nebo mražený potraviny bez aditiv. A myslím, že pokud má dítě hezký hovínka, nemá potíže se zácpou nebo průjmy, tak se dá z toho vysoudit, že ho krmíte dobře, né? 😀

drobec.z
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
gabrielad
autor
8. říj 2008

Jo tak proč se vlastně nemají těstoviny, tak to teda ještě nevím. Možná, že trávicí systém je špatně zpracovává 😒 .

gabrielad
autor
9. říj 2008

Tak dneska jsem si koupila další 2 nový knížky a mám v tom trochu chaos 😅 . Jedna se týká opět výživy dětí - Bio a dítě a podlé té je možné těstoviny dávat, jen ne do roku vaječné. Tak nevím kde je chyba, zda jsem špatně pochopila tabulku v knize Aby dětem chutnalo .. ?
Ale jinak knížka Bio a dítě vypadá slibně a dokonce se tam najde i dost receptů od malinka.

petka80
9. říj 2008

Gabrielad, já už si snad radši žádnou knížku kupovat nebudu, radši nechci vědět, co dělám špatně 😅
Když pak v každé knížce píšou něco jinýho, tak z toho šílím....... 😉

gabrielad
autor
9. říj 2008

No já už jsem si to tak trochu z těch knížek srovnala. Zatím nejvíc se mi líbí Fořt, i když je to dost kontroverzní. Snažím se to podle něj praktovat tak na 80 procent a zbytek dělám ústupky.
Jsem ráda, že knížky jsou, je na každém co si z nich vezme. A navíc v dnešní době je všude okolo spousta alergií, atopickách ekzémů. Vidím to všude okolo sebe, lidi se pak diví ...
Ono se řekne, že někde baští všechno od malinka a nic mu není a jak je spokojený, ale nikdo z nás nemůže vědět co to všechno jednou může způsobit za zdravotní komplikace. Radši tomu chci předejít a určitě tím minimálně
nic nezkazím 😉.

listicka20
9. říj 2008

gabriela, určitě je to tak lepší, než když tu v Anglii vidím dokumenty o obézních batolatech, do kterých podobně obézní matky cpou hranolky s kečupem 😖
ty těstoviny asi Fořt myslel kvůli lepku. Já teda lepek dávám asi od 7.-8. měsíce, o tom jsou tady taky docela diskuse, každý říká něco jinýho.
Jediný, co mě trochu odrazuje, je přehnaná péče o zdravou výživu, čehož jsem si všimla třeba při čtení diskuse makrobiotiček. Tam když nějaká babička tajně podstčí vnoučkovi půlku tatranky, tak s ním mamina hned letí na prohlídku k makrobiotický doktorce, a ta zjistí zahlenění střev a alergii na lepek, samozřejmě všechno způsobila půlka tatranky od babičky... 😠
Takže je dobrý, když se člověk knihama inspiruje, ale nesmí se to brát moc fanaticky 😀

dgm
10. říj 2008

Hplky, zajimava diskuze o Fortovi a jeho nazorech ... Jak tady pisete, ze se rika, ze nekdo rika, ue to driv jedl a nic mu neni ... Takhle prave vznikaji ty aletgie a ekzemy. Babicka rekne. ja nevim, po kom to dite ma, ja jsem to cely zivot jedla a nic mi nebylo... Tak prave jsem jednou videla dokument bbc, kde se delaly nejake vedecke studie, ze zdravi zeny je ovlivneno tim, v jakem zdravotnim stavu byla jeji babicka!!! v dobe sveho pobytu v deloze a zdravotni vyvoj chlapce je podle zdravotniho stavu dedecka !!! z doby puberty nebo atak nejak... Doufam, ze jsem to napsala srozumitelne. Takze az vam dube baicka rikat, ze nevi, po kom to dite ma, tak klidne reknete - babicko po tobe... Proste ovlivnuje strava z te doby, psychicky stav z te doby... Treba zdravotni stav meho syna se presne potvrdil podle tohoto pravidla.

listicka 20, vsimla jsem si, ze jsi jine zahranici, tak ja se zkusim podivat do archivu ct, jestli tam ten dokument najdu a ty bys mohla prosim k tomu rict svuj nazor, jo? Treba jsi ho uz taky videla.

chambord
10. říj 2008

Ahoj.Já tu knihu četla docela nedávno,v době,kdy malému bylo 11 měsíců.Kdyby se mi do rukou dostala dřív, možná bych stravu malému trochu upravila, ale myslím, že nijak zvlášť. Bio potraviny má od začátku, lepek tak od devátého měsíce. Těstoviny jednou týdně dávám, maso tak čtyřikrát+jednou týdně žloutek. Já osobně si myslím, že je potřeba jídelníček dětí hlídat, ale pan Fořt mi přijde v mnoha věcech příliš striktní a tak trochu out. Podle mě jednou týdně lžíce těstovin či 20 g masa malému neuškodí. Navíc by všechny látky obsažené v mase musel stejně dostat v jiných potravinách.Děti se obejdou bez smažených věcí, sladkostí atd.,ale maso a těstoviny???

petka80
10. říj 2008

gabrielad, a ta knížka Bio a dítě, je tam něco zajímavýho? Že bych se přeci jen odhodlala si zase něco koupit? 😉
Já teda taky nemám ráda, když někdo říká, "my jsme jedli to a to a taky nám nic není", to se vůbec nedá srovnávat......... A především nechápu, když v dnešní době, kdy je už spousta informací o zdravé stravě a vším, co s tím souvisí, dává někdo úplně malým dětem např. tavené sýry a pod. 😔

Jinak těch těstovin bych se taky nebála, jde asi spíš o to, že vhodnější je např. rýže, jáhly a další podobné přílohy.

Dgm, to je fakt zajímavý, to o tom vlivu prarodičů. Já jsem tohle četla jen v souvislosti s cukrovkou, že špatné stravování babičky se přenese ob generaci na vnučku.
To bude možná můj případ, babička cukrovku měla, já měla zatím jenom těhotenskou cukrovku, ale dost se toho bojím. I to je jeden z důvodů, proč se snažím o zdravou stravu, svoji i své dcery..... 🙂

gabrielad
autor
10. říj 2008

Ahojky. No s tou obezitou to je fakt děsný, navíc já mám strašáka v rodině, protože rodina z manželovy strany na obezitu trpí. No a nejvíc trpím já, když přijede tchýně 😅 (je moc hodná) a 13letý nevlastní bratr manžela. Jak ten se stravuje. Nepije nic jinýho než nějaký nechutný slazený limonády z obchodu, mírně ředěný. Každý den nějakou tu dobrůtku, maso a to i ve větším množství, no a taky podle toho vypadá. A co horšího, že nejí nic kvalitního, protože většina toho je z Lidlu atd. No a prozměnu moje máti v posledních letech zas vaří stylem náhražek, tzn. že místo mascarpone dá pomazánkový máslo, místo másla ztužený tuk atd. Takže u ní radši ani nejíme, protože už mi to nechutná a ani nepřipominá nic z dětství.
Díky malé jsem teď objevila takové úžasné potraviny jako je červená čočka, třeba recept Čočka po bulharsku tak to je bomba a i mého manžela nadchnul. Hodně vařím Nel polívčičky, hustý, 2 nebo 3 druhy zeleniny, 1-2x týdně přidám maso (mám štěstí, bydlím v Maďarsku a tady je podle Fořta drůbeží mnohem kvalitnější než v ČR), jindy vajíčko a zahušťuji buď těstoviny nebo rýži anebo mám teď úplně nejradši jáhly, které jsem také dosud neznala.
A taková kukuřičná kaše s banánem (nesladím) k večeři je taky super.
Jo a k těm alergiím jsem teď četla na doporučení dětské lékařky homeopatky docela zajímavou knížku (tedy nestihla jsem jí celou) - Radost ze zdravých dětí - Strnadelová a Zerzán a tam píší v podstatě něco podobného co píše dgm. Třeba jsem se tam dozvěděla i to, že největším alergenem je mléko a následují brambory.
Petko80-já tu knížku měla možnost jen zběžně prolistovat, jsem s malou stále sama a navíc mi včera trošku onemocněla, naštěstí má jen rýmu. Ale líbili se mi tam recepty, které byli rozlišeny podle věku a to i pro nejmenší což jsem v jeho knížce Aby dětem chutnalo postrádala, protože pro mrňata tam toho bylo málo. A ty recepty se mi ani nezdáli nějak složité, myslím, že je využiji. A pročíst si jí budu moct asi až na dovolené kam se za 14 dní chystáme a kde budu snad mít i nějaké ty chvilky pro sebe, protože taťka se bude muset starat o Nel
😀

listicka77
10. říj 2008

Tak tuhle knížku neznám, ale dvě jiné od Fořta ano. Líbí se mi jeho názory jako "batole není malý dospělý" a že strava dítěte až do tří let by měla být diamterálně odlišná od dospělácké. A taky jeho názory na maso. Jsem vegetariánka, z dcery násilně vege dělat nehodlám, ale s masem rozhodně nebudu spěchat a i pak ho bude dostávat spíš výjimečně. Stejně tak lepek a sladkosti. Kojila jsem plně do 7,5 měsíců, ani teď toho moc nesní, což mi neva, kojení mě nijak neobtěžuje. Takže dávám z ovoce jabka a hrušky, ze zeleniny mrkev, cuketu, batáty (chystám se na brokolici). Ale nejvíc miluje rýžové křupky. Z toho moc radost nemám, ale co mám dělat, že.
Ale dost mi na Fořtovi vadí jeho prosazování umělých vitamínových přípravků. 😝

gabrielad
autor
10. říj 2008

Tak o těch vitamínových přípravcích jsem jen slyšela, ale zatím nečetla.
Batáty má malá taky ráda, nejjednodušší příprava s mrkví. Někde jsem slyšela a snad i četla, že to 3 let se vyvíjí imunitní systém dítěte a proto je i tak moc důležitá strava dítěte.
Mám kamarádku a ta s úderem jednoho roku a na radu dětské doktorky,která jí sdělila, že malý může všechno ho tak opravdu krmí. No a protože na stole jsou neustále nějakého sladkosti (bábovka z obchodu, slané krekry, atd.) tak se tím láduje ve velkém a pak během dne nic normálního ani moc nesní 😖 , no děs. A mě má pak za podivína, když Nel jí něco jiného a nejí zatím všechno. Ale mě to neva, už jsem si na to zvyknula 😀

petka80
11. říj 2008

Listi, to s těma vitamínovýma přípravkama taky moc nechápu. Holt on je asi přesvědčenej, že z normální stravy člověk všechny potřebné vitamíny nezíská.... 😖 Ale na jeho radu jsem si koupila v lékárně rybí olej. Sice by určitě bylo lepší jíst více ryby a pod., ale to nezvládám, tak takhle mám aspoň lepší pocit 😉

Ano, "dítě není malý dospělý" a taky jeho "dítě není tygr"..... to je svatá pravda.
Taky nehodlám dávat malé od roka dospěláckou stravu, ale někde jsem tu už psala, že pro mě to bude spíš výzva, abych se začala lépe stravovat já (co se týká manžela, tak to si nedělám iluze 😀 ), takže spíš doufám, že sice bude jíst to, co já, ale bude to pro ni vhodné.

gabrielad
autor
11. říj 2008

Akrylamid.
Nevíte zda se vyskytuje i v kaších, tedy ne v těch klasických instantních typu Nestlé atd.. Kupuji ve zdravé výživě, ale ne mouku, kaši např. kukuřičnou, jahelnou atd. Bojím se, že ano. Vyřešila by to výroba kaše z např. kukuřičné mouky?

jaron
11. říj 2008

Ahoj Gabrielad,

akrylamid sa vyskytuje v jedlách vysokým obsahom škrobu upravené pražením (pečením). Sú to hlavne
zemiakove hranolčeky, pečené zemiaky, zemiakove lupienky, krekry a slané tyčinky, toastový chlieb, krehký chlieb, Cornflakes (kukuričné lupienky), sušienky, káva... Ale mnohé z týchto vecí sú beztak nie zdravé s oveľa závažnejších dôvodov (hranolky, čipsy, krekry, slané tyčinky...). Akrylamid obsahuje napr. aj celozrnný chlieb, napriek tomu táto potravina nie je riziková, skôr naopak.
Všeobecne, zjednodušene sa dá povedať, že akrylamid je v tom, čo je na sacharidoch do hneda upečené, chrumkavé... Nenachádza sa vo varených obilninách z prirodzených surovín (pšeno/jáhly, ovsené vločky, kuk. krupica...) Či ho obsahujú instantné kaše Nestlé a pod. záleží od zloženia a úpravy vo výrobe (boli zrna pražené? a pod.). Možno ti pomôže údaj o zložení.

Jaro

listicka20
12. říj 2008

dgm - ten dokument jsem neviděla, ale věřím, že strava našich babiček a maminek vliv na naše zdraví má.
Ale zároveň si myslím, že to dost souvisí se vzorci, jaký si předávají generace v rámci rodiny - pokud babička zbožňovala rajčata a byly denně na stole a tvoje maminka jako dítě chodila okolo stolu a brala si jedno za druhým, tak bude nejspíš ten zvyk dávat na stůl misku s rajčatama držet i ve svojí rodině. Pokud je v rodině zvyk, že se během dne tláskaj chipsy, tak se to taky bude držet generačně. A s tim i to zdraví.
A pak jsou tu geny, současná životospráva, životní prostředí, hormony... je tu víc faktorů, co zdraví ovlivňujou.

Já spíš jen co k tomu chci říct, že nemusí být dáno všechno, co je psáno - Fořt i další knížky, co se tu zmiňovaly, byly napsány odborníky, ale reprezentují jejich názory. Jiní odborníci zase napíšou něco opačnýho... Třeba dr. Strnadelová považuje brambory za jeden z největších alergenů, ale většina doktorů je naopak doporučí jako jeden z prvních příkrmů, protože podle nich na ně alergie moc nevznikaj.
Prostě člověk by ty informace v knížkách neměl brát jako fakta.
Což tady asi teda většina lidí nebere, ale někdo by k tomu mohl mít sklony.

dgm
12. říj 2008

Tak jsem nasla ten porad, o kterem jsem psala, bohuzel jenom odkaz, ale neni funkcni, treba v archivu bbc by se to dalo najit nebo na jine zahranicni televizi ...

15:10 5. kveten 2008 Přízraky předků v našich genech
Jsme na prahu objevu zákonitostí spojujících generace minulé a budoucí. Dokument BBC
203051510

Bohuzel, presto, ze jsem si zakazala veskere negativni informace o nemocich a jinych katastrofach, sedela jsem jako v tranzu a musela jsem se dodivat. A bohuzel podruhe, vsechno to presne sedi jako vzorec nasi rodiny, smutna pravda, potvrzeno - prarodice, vnoucata - u nas na 100 procent. Zajinave je, co jsme nachystali my nasim ne detem, ale vnoucatum ...

http://www.ceskatelevize.cz/program/101 ... enech.html

dgm
12. říj 2008

Tak se stala nekde chyba, zkusim znovu, ale presto je to jenom povidani, odkaz nefunguje:
http://www.ceskatelevize.cz/program/10118673110...

gabrielad
autor
13. říj 2008

Jaron - takže to je jasný, jedná se o tvorbu nepříznivě působících látek, vznikajících v průběhu procestu instantizace. No to aby snad byl člověk vystudovaný chemik 😅 . Takže instantní kašičky ze zdravé výživy
sbohem, přecházíme na kašičky z mouky. No nic, trošku pracnější, ale levnější.

petka80
18. říj 2008

Holky, ještě mě napadlo k tomu Fořtovi - doporučuje dávat dětem avokádo. Zkoušela jste to některá? Já se k tomu pořád nějak nemůžu odhodlat a taky nevím, s čím to kombinovat..... 😒 Nemáte nějaký tip?

listicka77
18. říj 2008

Petka, četla jsem na vitariánských diskuzích, že děcka obvykle ochotně sní avokádo jen tak bez ničeho. Tak to prostě zkus. Ale máš ještě prcka, tak jen kousek, je hodně syté. Zbytek si udělej pro sebe - utřít se solí a pepřem a nebo se solí a česnekem (a nebo nějakými bylinkami) a třeba namazat na chleba. 😉

petka80
19. říj 2008

Listicko, tak bezva, zkusím to a uvidím. Já sama mám avokádo ráda, občas si ho kupuju a nejradši mám salát rajčata+mozzarela+avokádo. Ale jako pomazánka na chleba to taky nezní špatně 😉

listicka77
19. říj 2008

Petka, ještě mě napadlo, že by určitě šlo třeba rozmixovat s banánem, kdyby ti ho malá odmítala samotné. 🙂

aani
20. říj 2008

Ahojte holky,
zdravím všechny.Tak já tu knihu také četla,dalo mi chvíli zabrat,než jsem j pochopila.Nikolce je osm měsíců a snažím se....něco jsem si z toho vzala.Souhlasím s jeho názory.Stále kojím.....kaše instantní nedávám,pouze zeleninové jídlo,jednoukrat tydne s masem domácí králičí,i když by maso neměla. v poledne a odpoledne domácí přesnídávku z jablek ze zahrady a bio mrkve.Občas jí dám i pohanku,jáhly a ze zeleniny bio mrkev,batáty,ty jí moc chutnají,teď dýni,cuketu,brokolici,špenát.Nedávám brambory,protože jsou opravdu málo kdy pěkné,věčně nějaké černé flíčky.Tak to úplně nedodržujeme,ale alespoň jsem si našla způsob a hodně věcí,které jsem si myslela,že už by mohla,tak nedávám.Jsem ráda,že nejsem sama,kdo také má takový názor.Dnes jsem byla s kamarádkami venku a to jsem si vyslechla,jak je to kupované nejzdravější atd.... mám ale jiný názor.Navíc jak tady bylo psáno,tak jsem si také očistila před těhotenstvím tělo a mám dobrý pocit z toho,že jsem se snažila udělat maximum.Vžycky jsem byla zastánce zdravé výživy.Tak asi tak njak ve zkratce. 🙂 🙂 🙂 🙂