Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

bubelko
12. srp 2010

@beruska24.9. podla mna je to uhol pohladu. ja som to nerobila pri prvom a ani teraz nebudem, pockam, kym si to pozuje sam 😉

ewana73
13. srp 2010

@xkacatkox polievocku z paradajkoveho pretlaku oh hame,trochu muky poprazit na troche masielku,potom pridat vodu,pockat kym zovierie a pridat par cajovych lyziciek pretlaku.ten od hami je sladky.nechat povarit .zvlast uvarim nitovky a potom pridam.mojmu musim este mixovat lebo z cestovin by ho natahovalo.

susisus
13. srp 2010

Kocky preco sa nesmie solit? A kedy sa uz moze?

gabika7706
13. srp 2010

@susisus je to velka zataz pre oblicky dietata, od roka postupne ale len trosku, my odkedy mame starsiu dceru solime doma velmi malo 🙂
Tu som narychlo nejaky clanok k soleniu nasla 😉 http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=sol-nad-...

fem
13. srp 2010

@susisus
inak ak sa koji, tam je soli dost 🙂 , neviem ci sa dojcite

@gabika7706 ja mam tiez dilemu, lebo zasa sol je u nas od isteho casu jodizovana,predtym nebola ludia trpeli chorobami stitnej zlazy, ale snad staci ta skryta sol, ako pisali v clanku, dakujem

chruminka
13. srp 2010

ahojte citam o tom hrozne,aj my sme uz ochutnali hrozno tiez som olupala a vybrala zrniecka,ale to mali len tak medzi jedlom ako pochutku 🙂
Ja tiez akurat uvazujem skust trosku rajciny aj ekd sa to do roka neodporuca,ale vsak trosku na ochutnanie co myslite?
Zajtra budeme mat akurat prvy krat jogurt,som im doteraz nedavala lebo mi velmi grckali z mliecka (davame Bebu) aj kase sme museli koli tomu vysadit a az teraz sme sa k nim opät vratili,lebo asi dva tyzdne mi uz konecne negrckaju.
Inac papaju krasne vsetko co im dam ako take kyselinky 😀
Kupila som im biely zvolensky jogurt ,myslite si ze im mam dat len dve tri lyzicky na ochutnanie a dost?Alebo mozu zjest jeden cely na polovicu ak im bude chutit?Nebude to pre ich brusko zataz?

sorciera24
14. srp 2010

ako nic proti tomu hroznu,a le nedat ho dietatu preto,ze ho este nevie pozut 🤐 to potom budes bubelko cakat aj s paradajkou, ci citrusmi...lebo aj tam je koza....pre pohodlnost olupit a vybrat zrniecka, okracovat dieta o vitaminy a vybornu chut....nuz co ja viem...trosku divny uhol pohladu...ale budis...

@chruminka paradajku som ja skusila niekedy medzi 9.-10. meisacom....najprv po troske, ci sa neosype...ale bolo v pohode, tak papame aj polku a velmi chuti🙂...a jogurt davam asi od 8. mesiacov a prave ten zvolensky, podla mna je jedn z najkvalitnejsich a maly ho miluje, ma ho kazdy den 😀 na prvykrat zjedol polku a potom uz len cely🙂

nikush
14. srp 2010

@chruminka ja som dala malemu tolko jogurtu kolko pytal, zjedol 3/4 na prvy sup. davam sabi, alebo zvolensky, tusim aj hollandiu som dala...chutia mu strasne tak som rada....

kacenkalm
14. srp 2010

baby,a skusali ste davat aj mandarinky alebo pomarance?a kiwi?

bubelko
14. srp 2010

@sorciera24 s hroznom pockam, kym ho nebude vediet pozut, paradajku uz mal, a co sa tyka citrusov, tak takisto pockam, kym nebude mat rok. nemyslim si, ze ho ukracujem o nejake vitaminy alebo vybornu chut, ved sa jej docka. a budis, mozno mam divny uhol pohladu, ale v stredu na poradni mi tiez bolo povedane, ze hrozno, ceresne, citrusy, kiwi az od roka, to iste strukoviny. takze kazdy kraj, iny mrav 🙂

chruminka
14. srp 2010

dakujem za rady takze ked sa jezibabulky vyspinkaju tak skusime zvolensky som zvedava ci im bude chutit aj ked doteraz sme s panim problem nemali.
Si myslim ze je na kazdej mamine co a kedy da dietatu,ja sa riadim trosku tabulkami ale davam aj na svoje pocity.Urcite je podla mna väcsi sok pre organizmus dietata ak mu zacneme od roka davat hned hrr vsetko co dovtredy akoze nemohlo.
Ja skusam pekne postupne pomalicky a ked sa vyhadzu tak stop a hotovo.Zatial sa nam z nicoho nevyhadzali a afakt su to velke zrutky.
Na jesen ked budu uz mandarinky vyskusame aj tie vsak to uz budu mat mozno aj rok kym ku nam dorazia. 🙂
Este raz dik baby.
@bubelko len neviem preco je medzi cudzokrajne alebo citrusove ci alergenne potraviny zaradene podla tvojej dr. aj hrozno,vsak to rastie aj u nas a hrozno naozaj nie je alergen 😉 ,ale ako pisem je to na tebe a tvojich pocitoch

bubelko
14. srp 2010

@chruminka tu poradna nie je doktor, ale specialna sestra alebo ako by som to nazvala. tam sa chodia deti vazit, merat a ak treba, tak ti poradia a vysvetlia, co a ako. k doktorovi chodim len ked su deti chore a na pravidelne kontroly 🙂 to na vysvetlenie.
no a hrozno je od roka kvoli vysokemu obsahu cukru. tak mi to vysvetlila. teda nielen supky a zrniecka, co bola moja domnienka 😉

merkur_cz
14. srp 2010

Mám otázku, kterou jste již jistě probírali, jen nevím, kde ji hledat. Jde o Lipánek. Já ho malé občas dám, když mi nic jiné nezbyde, nechce nic jiné. Dáváte ho už svým dětem a od kdy? Jen vanilkový? Ten kakaový či čokoládový, nevím přesně, mohu jej zkusit dát málé? Má 11 měsíců. Děkuji. Ivana

latvia
14. srp 2010

lipanka davam, od roka.ak budes dbat o to,aby lipanek nebol v den,kedy das vela mliecneho, tak mozes.co myslim ze je ok,lebo v tomto veku uz mliecne bielkoviny netvoria vacsinu jedalnicka

merkur_cz
15. srp 2010

@latvia Dobře a děkuji. Malá mne už asi třikrát snědla trochu chleba se sýrem Kiri. Nebylo toho moc, ale pokrok. Na rohlíky zatím moc není. Je to prostě trochu složitější. Aby měla nějaké ovoce, které mne jíst zatím taky nechce, musím volit pyré. S pohybem jsme taky pozadu.. ☹

beruska24.9.
15. srp 2010

Můžu zkusit malé růžičkovou kapustu?? Přidává se do mražených zeleninových směsí.
Slovenský výraz neznám 😔 vypadá takto:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Růžičková_kapusta

beruska24.9.
15. srp 2010

Nejde to načíst, tak zkusím ještě jeden odkaz:

http://www.fiftyfifty.cz/Ruzickova-kapusta-poma...

halienka
15. srp 2010

Ahojte babky 🙂 chcela som sa vás spýtať, dávate už dva chody na obed (polievočka a napr. mäsko so zeleninkou) alebo to striedate, jeden deň polievočka, druhý mäsko so zeleninkou? Ja zatiaľ dávam akoby len druhý chod, rozmixovaný väčšinou na kašičku lebo zuby vyšli len pred týždňom, ale stále rozmýšľam kedy vlastne dávať tie polievočky? 😅

betelgeuzz
15. srp 2010

@beruska24.9. na kojeni.net píšou od ukončeného 9. měsíce, takže můžeš. Stáhni si tam dokumenty k příkrmům, je tam rozepsáno, co kdy.

@halienka já polívky nedávám vůbec. To by mi akorát vyžbrndala 🙂 Jinak kousání stravy nesouvisí se zubama, dítě umí rozmělnit stravu dásněma. Tada jak které. Kamarádka dává jen rozmačkané jídlo od 6. měsíců a její malé to nevadí, moje se začne dávit při sebemenším kousku 😒

halienka
15. srp 2010

No aj mne to zatiaľ prišlo dávať polievku a druhé čudné, som totiž rada, keď mi zje to druhé 😀 mala teraz také obdobie asi pre tie zuby, že mi skoro jesť nechcela, teraz je to už lepšie, ale teda na kúsky moc nie je, tiež sa pri tom tvári že ju naťahuje a tak 😝 😀 ale raz za čas to skúšam aby si zvykala, hlavne pri jedlách ktoré má rada (banán a piškótky, rožok s masielkom keď ja raňajkujem, tak jej dávam malé kúsky a je hozne šťastná 😵 ) no zeleninu s mäskom ešte v kúskoch nechcela 😖 A len tak pre srandu, tie plastové lyžičky teda vôbec nie sú stavané na redšie jedlá, strašne sú maličké a ploché, hneď to s nich vyteká ak malá rýchlo neotvorí ústa 😝 😀

betelgeuzz
15. srp 2010

@halienka záleží, jakou máš lžičku. Já mám od Mam, byly 2 v balení a barví se, když je jídlo horké, a ty jsou celkem hluboké. Ale některé, které jsem viděla v obchodě, byly opravdu ploché.

beruska24.9.
15. srp 2010

betelgeuzz - díky, tak vyzkouším. Dokumenty stahovat nebudu 😔 někde jsem si vypsala to úplně první ovoce a zeleninu a teď postupně zkouším další, co si myslím, že je vhodné.

beruska24.9.
15. srp 2010

halienka - polévku také nedávám. Malá jí menší porce, papá každé 2-2,5h., takže by to stejně nesnědla. Ani já nesním polévku + druhé jídlo. A navíc, tu vodu by mi stejně nezvládla. Stačí, že veškerá voda, která je v masozeleninovém papáníčku skončí na tričku. Prostě ji vycedí z pusinky 😀 Lžičku máme od Farlin (jeden konec silikon, druhý tvrdý pro maminku).
Jinak od začátku příkrmů (od 5m.) pouze mačkám vidličkou co nejvíce to šlo, kolem 9m. jsem začala mačkat jen tak trochu, aby sem tam kousek zbyl, od 10m. pouze krájím na pidikousky.
Hrušku, banán, hrozno, meloun jí nakrájené na kousky, které dokáže chytit do ručky a dát si do pusinky (velikost, aby se jí do pusinky vešly). Jablko strouhám, to také zatím neumí rozkousat.

nikush
15. srp 2010

@halienka moj polievky zboznuje, ale 2chody mi nezje aj keby sa potrhal...davam mu to mensou polievkovou lyzicou, s tymi plastakmi to nejde, nic sa na ne nezmesti. a to ze nema zubky nie je dovod stravu mixovat, ona ma dasna tvrde, nimi si to dokaze rozzut, popucene by som osobne davala

halienka
15. srp 2010

Babky, ďakujem za odpovede 🙂 , no som totiž bola trohu z toho mimo, lebo všade pri receptoch na príkrmy sú aj polievky a mne to akosi nešlo do hlavy ako a kedy ich vlastne dávať, keď som rada, že mi malá vôbec zje to druhé. A mám skúsenosť s kašou nestlé, ktorá sa len zľahka mieša čiže v konečnom dôsledku zostane tekutina a hrčky 😖 že mi to malá jesť nechcela. Tekutina jej povytekala a hrčky vypľúvala 😝 Tak mám obavu, že tak by to bolo aj s polievkou. A máte nejaké linky na receptíky pre takýchto drobcov? 😅 No a čo sa týka toho hryzenia ďasienkami, asi máte pravdu, no ale čo už narobím keď som začala s mixovaným a kupovanými hami fľaštičkami, ktoré sú veľmi najemno pomixované, teraz si to budem musieť odtrpieť, kým sa malá naučí na kúsky. 😝
Nikush, a keď dávaš polievku tak vtedy nedávaš druhé? Nie j malý potom skôr hladný? 😅

erinka83
15. srp 2010

@bubelko A ty třešně ti ta sestra vysvětlila jak? Já právě myslela, že třešně jsou OK....

bubelko
15. srp 2010

@erinka83 po pravde, kedze ich momentalne nedostat kupit, tak ma ani nenapadlo sa na ne pytat 😕 len na to hrozno. a tiez jogurt som s nou este preberala. a este to, ze mi nechce po obede z prsnika pit, ze co mu mam davat miesto toho - tak sme sa vlastne k tomu hroznu a jogurtu dostali 😉

gabika7706
15. srp 2010

@halienka ja som starsej zacala davat dva chody az niekedy po roku a to sme jedli tak, ze sme zjedli polievku, isla spat a potom sme az jedli druhe jedlo. Ked som jej to chcela dat hned za sebou, nezjedla mi to. Takze na polievky casu dost.
Ja mam lyzicky Canpol, tie su sice mensie, ale hlboke, takze da sa s nimi, pri starsej som mala zn.Mam a tie su vlastne podobne. Ked sme uz ale jedli polievku, tak to uz klasickou polievkovou lyzicou detskou 🙂

erinka83
16. srp 2010

@bubelko Aha, já totiž chtěla malé dát třešně v červnu, když normálně byly u našich na zahradě, ale nějak nám to nevyšlo 🙂 Už tam byli červící 🙄
A myslíš jako kojení hnedka po obědě? A co ti řekla na jogurt?

halienka
16. srp 2010

Gabi, no ja mám lyžičky z tesca, také ružové 3ks, a tie nie sú bohviečo na tekutejšie jedlá. Budem musieť kúpiť lepšie, lebo teraz začínam s jogurtom a ten je tiež redší. Ozaj, aký jogurt je podľa vás najlepší na začiatok? Čítala som niekde že Zvolenský, ale ten mi malá odmietla 😒