Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

berenika39
10. únor 2009

😀 😀 , bezva, to jsem chtěla slyšet. Já vždycky na návštěvách mám pokud to jde všechno s sebou, babičce dám misku, a malého nakrmí, má z toho radost a já klid. Jinak z těch všelijakých "olíznutí" dospělých věcí se nic nestane, občas to děláme, malej se směje, šklebí, případně se dožaduje pokračování, tak ho obalamutíme něčím chytřejším. Manžel snídá rád koblihy, u nás mají dobrý, plný marmelády, tak když je v půlce, dá ji malýmu k pusince a on si jazykem pošmejdí po tý marmeládě a je tááák štastnej. Toť vše 😀 😀

kisska
10. únor 2009

babule jasne, ze take to "obcas" babu neuskodi, ale aj svokre treba vysvetlit, ze ona sice krmila, ale maly bude mat teraz dva dni hnacku, ci to stoji za to.
Ja som tiez prave tento vikend "hrala frajerku", ked malemu moja velmi mila pribuzna ponukla brumika s cokoladovou naplnou. Asi som sa nejak zatvarila, lebo mi hned davala obal, ze nech si precitam, ze tam nie je nic skodlive. Bolo mi hlupe povedat jej, nech mu to nedava, ked sa tak snazi - tak maly spratal skoro celeho, len nohu nechal 😉
Ide skor o pravidlenu stravu - mam susedu, ktora ma doma vlastnu kravu a malu (18. mes.), ktora je kravskym mliekom krmena odmala. Asi by to nevadilo, keby mala v tomto veku nemala 17kg a asi 80cm. MInule sa mi chvalila aka je mala sikovna, ze pekne ukaze doktorke, kde ju svrbi,ked chodia natierat exem, vraj ma taky "detsky" z ktoreho vyrastie... Z takehoto mi je smutno, ked si predstavim dievcatko, ktore ma pravdepodobne atopicky, ktory stale svrbi a pritom by sa to dalo stravou aspon zmiernit.... A vobec z neho nemusi vyrast...

andyalukasek2008
10. únor 2009

kisska, naprosto souhlasim... pri vysce 80cm je 17kg mazec! moje svagrova se taky chlubi tim, jak ji decka pily brzy domaci kravske mleko, jak jedly v 8 mes krupice sypane grankem a skorici nebo se strouhanou cokoladou... dneska se divi, jaktoze bojuji s astma a alergiemi... co dodat...

bubaaca
10. únor 2009

ČAute, dobré príhody akejka, hehe - asi nie si sama, aj naši svokrovci sa švagrovcov pýtali, prečo nedajú 6m synovi oblizovať kostičku z kačice a pod.
môj muž mal od detstva vlastnú kravu na mlieko pre neho a teraz pediatri nedoporučujú normálne mlieko do troch rokov. Ale tak prísne by som to nevidela. ono je fakt rozdiel, či v rodine nejaká alergia je alebo nie. Na druhej strane - v ktorej nie je? už skoro v každej. 🙂
ja som si svoje dieťa vymakrobiotikovala (jedla som zrní a zeleninu, aby som otehotnela) a tak sa mu snažím dávať čo najzdravšiu stravu - najlepšie bio. Veľa potravín ako maslo a niektorú zeleninu sa oplatí ísť kúpiť pre mňa do Rakúska (napr maslo 250g v Rakúsku stojí 1,25 Eura, u nás 3,8 Eura v bioobchode)

stužené rastlinné tuky a tavené syry sú najväčší humus - dajte kravské maslo, rastlinné oleje za studena lisované, miesto tav syrov - lučinu, cottage

Pridávam recept na mnou vymyslené bio sušienky vhodné od 9-10 mes (ja malému dávam maslo od ukonč. 9m):150g masla bio, 100g ryžového biosirupu (biopredajne), 200g hladkej celozrnnej múky špaldovej bio, 50g jemných ovsených vločiek bio (DM), 50-100g pomletých bio sušených banánov (banánové chipsy), trocha LUcky na spojenie cesta. Vypracujeme cesto, nechame pol hodinu odstáť a urobíme valček, nakrájame na kolieska a pečieme 15 min pri 175 ct.

alebo ešte jeden: 250g hladkej špaldovej múky, 50g ovsenej bio múky, 130g masla, 100g ryžového sirupu, 1 jablko najemno strúhané, 2 PL sušených namočených rozmixovaných bio hrozienok. Urobíme cesto, po pol hodine odpočinku tvoríme na plechu na peč. papieri hrudky - pečieme cca 15 min pri 175 st. Tieto sú z jablka trochu vlhké a šťavnatejšie - a Gregorovi veľmi chutia.

vyskúšajte 🙂 dobrú chuť

jjaanca
10. únor 2009

Holky, nevíte od kdy dávat vepřové? Hami má vepřové ve skleničce od 9 měsíců - to se mi zdá brzy.

berenika39
10. únor 2009

http://books.google.cz/books?id=FKz9hiDquJsC&pg...

Třeba to někomu přijde vhod....

andyalukasek2008
10. únor 2009

Vepřové je tučné ☹, nedala bych jej dříve než v roce...

amatula
10. únor 2009

suhlasim....ja len kuracie,morku,hovädzie a zajko 😉 ved je toho dost tak naco bravcoveee......

kijonkova.k
10. únor 2009

Já už jsem vepřové dala a v pohodě.Když je to kousek libového a ne moc často,tak nevidím problém 😉

kisska
10. únor 2009

vyzera to byt dobra knizka. Ja mam podobnu z Grady - Vyzivove poradenstvo pre deti do dvoch rokov,od doktoreik z prazskej Motole, velmi dobra 😉

kisska
10. únor 2009

Naozaj ked je chude, obcas sa da (ma najviac skrytych tukov), lebo zase chude byva suche - panenka, kare a tak, aj kvalitne hovadzie/telacie je dost problem zohnat, takze aj my zatial ficime len na bielom 😉

jjaanca
10. únor 2009

Myslíte že je špatné dávat tučné když je dcera hóódně hubená? Já jí do každé kaše přidávám máslo a jogurty taky vybírám aby byli tučnější.
Jinak taky zatím dávám jen drůbeží, hovězí a králičí.

kisska
10. únor 2009

jjaanca - myslim, ze vyberas ten najlepsi sposob ako priberat pre taketo babenko. Aj priberat sa da zdravo 😉 Ale vsetko s mierou 😉

timbouctou
10. únor 2009

bubaaca - no my bychom rádi vařili bio, jenom kdyby to nebylo k nejbližšímu bio obchodu tak daleko. Bydlíme sice kousek od Prahy, ale všechny víme jak je to s dopravou do velkých měst a kočárkama, že jo... To abysme na to byli dva, protože jinak nevylezu ani z metra...

Holky, máte nějaký trik na to, aby mrně jedlo hovězí maso? A vajíčka?

A co bio mlíko? Pasterizované mléko se prý smí od roka, stačí dávat tak 200 ml denně.

kisska
10. únor 2009

timbuctou - a nechuti mu? nutit ho asi netreba, skus strukoviny 😉 Vajicka najradsej so spenatom a zemiakmi 😉

andyalukasek2008
11. únor 2009

jjaanca - ja bych tucne nedala ani za nic... Pokud mas holcicku hodne hubenou, potrebuje pribrat dle mne z kvalitnich prikrmu, ale ne z tucneho masa... Podporiis vytvoreni tukovych bunek, ktere se nikdy neztrati... Papa Lucinka jogurtiky, ovoce, maso, zeleninu, pecivo apod.? A papa dobre?

jjaanca
11. únor 2009

andyalukasek2008 nepapá dobře, posledních 14 dní úplně odmítá jogurty, nejí syrové ovoce, občas odmítne i přesnídávku. Teď má období kdy jí hóóódně mizerně. To jí nabídnu tak 3 druhy jídla a nakonec zkončíme u chleba, ten má ráda. V 10 měsících měla 70cm a 7,13 kg.
No já si taky říkala co bych nedala ani za nic, ale když ti dítě nejí..... začala jsem třeba přisolovat a začala dávat jídla s tvarohem (aby měla nějaký mléčný výrobek místo jogurtu) - Bobíka. A uvažuju o tom vepřovém. Lucka má ráda změnu a už nevím co vymýšlet.

timbouctou - Lucka má docela ráda hovězí vývar. Já tam dávám hodně masa, těstovin (bezvaječných) a zeleniny aby to nebyla jen voda a najedla se z toho.
A vajíčka taky do polívky - vařim květákovou, brokolicovou a pórkovou stejně - do vody po uvařeném květáku nebo brokolici dám trochu krupičky, žloutek (později budu dávat celé vajíčko), (malinko muškátového květu a štipec soli) nakrájim tam květák nebo broko. S pórkem je změna jen ta, že ho dávám naposled a vařím jen 5 min.
Pasterizované je každé mléko ne? Pasterizace je převaření.

To jsem našla o mléku: Kravské mléko by dítě nemělo dostávat do věku alespoň 18 měsíců. Neposkytuje dětem dostatek energie, obsahuje málo vitamínů A, C a D, dále jódu a železa, které dítě potřebuje ke zdárnému růstu, a nadměrně zatěžuje dětské ledviny.

jjaanca
11. únor 2009

andylukasek2008 a taky pochybuju že by se Lucce při její aktivitě udělali nějaké tukové buňky, spíš mi jde o přísun energie - občas nechápu z čeho žije. Když do ní dostanu jen pár lžiček, tak ať v tom něco je.

akejka
11. únor 2009

nám povedala dr., že bravčové (vepřové) môžeme kľudne dávať v 6. mesiacoch, aj keď inde píše, že až od roka, moja dr. je toho názoru, že miminká môžu všetky druhy chudého mäsa. A to moja dr. je mladá, má 2 deti (jedno má 20 mesiacov), chodí stále na konferencie o dojčení, výžive apod., tak si myslím že má veľmi dobré názory...
takže aj ja som už raz bravčové dávala

jjanca: aj ja mám také chudé baby - staršia vážila v 12 mesiacoch len 7 kg, mladšia má 9 mesiacov a 7 kg...dávame jesť hlavne mäso a dr. mi povedala, že sa veľmi priberá z ryže a z ryžovej kaše...a má pravdu, lebo odkedy moja malá večerá ryžovú kašu, priberá aj 250 g týždenne (tak nepriberala ani keď bola novorodenec)

andy80
11. únor 2009

Vepřové maso se může dávat normálně, ale musí být kvalitní nejlépe z panenky. U obou dětí mi říkala doktorka, že by děti měli mít všechny druhy masa. Vepřové maso je ve skleničkách od 8. měsíce tuším. Jinak já většinou vařím doma, ale jen kuřecí, krůtí a hovězí protože u nás se jiné maso nejí a malé, aby měla všechny druhy masa kupuju skleničky s telecím, vepřovým a jehněčím masem.

A co se tuku u dětí píše, tak děti tuk potřebují.

akejka
11. únor 2009

andy80:
aj my kupujeme hlavne výživy s mäsom, ktoré doma nevaríme...aj zajačie

kijonkova.k
11. únor 2009

Taky si myslím,že by sítě mělo jíst všechny druhy masa.Navíc červené maso je lepší než bílé,protože obsahuje více železa.Je dobré to střídat.

jjaanca:taky bojujeme s jídlem,hlavně s těmi obědy.Rozhodla jsem se nic nemixovat a malá nechce jíst.Přitom má 7 zubů..je to mrška.Prostě se nenamáho si to rozmělnit,ani pomačkané jí není vhod 😠

jjaanca
11. únor 2009

Slyšela jsem, že důvod proč s vepřovým počkat je ten, že je to alergen. Tak ho možná zkusíme.
A ta rýže? To bych teda neřekla, já myslela, že se po ní nepřibírá (podívej jak sou ti asiati vyzáblí 😀 )

jjaanca
11. únor 2009

My začali nemixované tak, že se mi jednou sápala do talíře tak jsem jí odkrojila kousek brambory, ona to snědla a já celá šťastná že něco jí jsem jí nakrmila těma bramborama. Myslím, že je lepší jí dát do pusy jeden větší kousek, než víc malinkých - teda u nás to tak fungovalo.

andy80
11. únor 2009

jjanca: alergie na maso? To jsem ještě neslyšela, ale je možné, že se to zase někde psalo. To je 1000 názorů na jednu věc a pak se v tom vyznej. A po rýžové kaši se přibírá, protože je sladká, po samotné rýži se určitě nepřibírá. Vždyť se doporučuje na dietu.

bubaaca
11. únor 2009

my sme primeraní 9,5mes 72cm/8,5kg, mäso dávam málo často, myslím si, že je to veľká bielkovinová záťaž na obličky + je to dosť prechemizovaná potravina. Ja som čítala, že bravčové (vepřové) by sa malo až v troch rokoch - to už je ale asi dosť neskoro 😉 Ale je to alergén.
Gregor mal zatiaľ bio hovädzie asi 3x, dvakrát kuracie + nejakú kuru z Alnatury - ale tej bolo vo fľaške len 8%.
Pre tých, čo majú bio obchod daleko - v Čechách tak ako aj v SR sú aj zásielkové bio obchody - pozri www.biospotrebitel.cz, v SR www.biologika.sk aj iné. Ja používam šatku alebo manducu a pre nás mhd nie je žiaden problém, nákup hodím do ruksaku na chrbte a dieťa mám vpredu. A keď ma ľudia v autobuse vidia, vždy ma pustia sadnúť. 😀
V DM sa dá kúpiť tiež dosť biopotravín, a často aj tie na trhovisku nie sú hnojené umelo, treba sa opýtať.len nemajú bio certifikát.
Ja furt varím, fľaškové mal len ak sme boli mimo domu a nebolo zrovna navarené na dva dni.

inak mne sa tiež kazí v jedení, ale nie preto, že mu nechutí, ale preto, že on sám sa chce kŕmiť!!!
nesiem k puse lyžičku, tak mi to z nej vezme a pchá si to pusy sám. TAk to riešim tak, že mu zamestnám ruky nejakou kôrkou z chleba, kukuričnou chrumkou, alebo tou mojou domácou sušienkou (podľa toho, či práve papá obed, olovrant a tak) a popri tom, kým sa tým sám kŕmi, tak mi zje celý obed. Keď som mu tie ruky iba chytila, tak sa mi zlostil a nechcel jesť.
😉

junovka
11. únor 2009

bubaaca, daj aj jemu lyzicku do ruky a druhou lyzickou krm ty.Takto sme to robili aj my.Medzitym sme si aj s Nely pocas jedla menili lyzicky .Moze sa potom stat, ked budes chciet, aby ti sam jedol, tak sa ti na to vy... 🤐 🙂 😉 , nakolko to bude brat ako zakazane, kedze teraz mu to nedovolis 😉 😀 😀

andyalukasek2008
11. únor 2009

Holky, mohu Vás poprosit o radu? Malý mi zničehonic odmítá pít čajíky, vodu, všecko (krom mlíka teda)... Zkusila jsem hrneček od Aventu s pítkem, taky nic... Tak jsme dneska začali pít z klasického dětského hrníčku a už ani ten nechce ☹... Poradíte? Děkuji.

andyalukasek2008
11. únor 2009

Tak ted uz zase pije... Predtim se 3 dny vztekal 🙂... Tak ja nevim co vymyslel 🙂 😉 😀

alishia
11. únor 2009

andy: je mozne ze ho boli zoubky, deti pry nekdy odmitaji potravu....ale muj malej si taky obcas pekne vymysli. 😀 dneska byl extremne urvany a protivny. cely den chtel byt u me, asi taky zoubky.