Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

takyja
29. říj 2010

@jasminet Děkuji moc, to víš bojím se... všichni jedou na kaších atd., no nic. Dnes jsem navíc zkusila jemné pyré jiné značky a ani to jí nejede, takže zkusím uvařit něco "dietnějšího" nám a zkusím, zda si bude brát (mrkvičku, apod.).

rozik
29. říj 2010

@halienka no vidis, sranda....tie deti su obcas pre nas zahadou, ale tvoja mala chce byt s tou mrkvickou sebestacna asi od malicka :P ...to jedenie u nas trva tiez min tristvrtehodku....od ovka si vacsinou beriem papco ked som mimo domova, ale stane sa, ze jej nieco nechuti, tak pouzijem ako alternativu....co uz s tou mojou malou potvorkou.

merkur_cz
31. říj 2010

Zdravím Vás!
Mám prosbu. Od 13. měsíce omáčky pro malou. Jak je to s knedlou? Moc děkuji za rady. Ivana

sussanah
31. říj 2010

@merkur_cz za sebe uz bych asi trochu dala, ale asi bych to nedavala 3x tydne 😉 Ja osobne knedliky moc nemusim, radeji bych sla do testovin nebo neceho podobneho nez knedliku, ale pokud nema zadne alergie nebo neco podobneho, tak bych zkusila 🙂

merkur_cz
31. říj 2010

Děkuji.. Přiznám se, taky nejsem knedlíková. Jaké omáčky mohu, popř. nějaký speciální recepty?

sussanah
31. říj 2010

@merkur_cz ja delam doma koprovku, falesnou svickovou, brokolicovou, fazolkovou a pomalu se chystam na rajskou (nedavno jsme zacali davat rajcata a v pohode).
V podstate delam vsechny stejnym zpusobem. Nejpreve na masle lehce podusim kopr (brokolici,fazolky), ted uz i lehce osolim, pridam nadrobno nakrajeny brambor. Znovu podusim i s tim bramborem a zaliju vyvarem (kureci nebo hovezi - delam si je doma do zasoby do mrazaku). Potom doplnim ovesnym nebo ryzovym mlekem (ted davam i trosku kravskeho mleka, at si pomalu zvyka) a varim do zmeknuti brabor. Az jsou brambory mekke, tak cast tech pevnych veci vytahnu zvlast na talirek (cca 1/3 az 1/2) a zbytek rozmixuju do hladke omacky a zahustim ryzovou nebo pohankovou kasi dle potreby. Nakonec dam zakysanou smetanu, zamicham a dam zpatky ty pevne casti. Takhle delam bud hustsi polevky nebo omacky. Svickovou delam vetsinou jen kdyz mam cerstvy vyvar, vezmu si z neho mrkev, petrzel a kousek masa (ted uz i kousinek celeru), necham probublat v trose vyvaru s bobkovym listem, potom opet rozmixuju a opet dam smetanu. Je dobre do te omacky rozmixovat i kousek masa, je to pak chutovejsi 🙂

merkur_cz
1. lis 2010

@sussanah
Děkuji moc!! 🙂

halienka
1. lis 2010

@sussanah super receptíky na omáčky 🙂 som sa aj ja inšpirovala a ďakujem 😵 len by ma zaujímalo akú tú ryžovú kašu používaš na zahusťovanie? Ja poznám len tie Hami čo sú, ale tie sú všetky ochutené. A nemôže sa ešte používať klasická maizena? A trošku mimo témy, dúfam, že to nikomu nevadí, pozerám že v krátkej správičke si písala že už ste skoro bez plienok? 😕 😅 To ste kedy začali s nočníkom? 😅 To je super úspech, ako sa vám to podarilo ? 😅

juicyluu
1. lis 2010

od kedy ste davaly pecivo a ake? dakujem 🙂

sussanah
1. lis 2010

@halienka kupuju cistou ryzovou, pohankovou nebo jahlovou kasi ve zdrave vyzive. U nas stoji cca 20-30Kc za 250g. Je to neochucene, jen proste instantni cista obilnina 🙂 Zkus se kouknout v nejake zdrave vyzive v okoli, urcite budou mit. Nevim ale, co myslis tim "maizena" 😅
S tema plinkama, no my jsme zacali v podstate po narozeni, delali jsme BKM - bezplenkovou komunikacni metodu 😉
@juicyluu Ja jsem davala zhruba od toho 8m, stridave rohlik, chleba (pozor na nejake se seminky, at ji nezaskoci). Nedavala jsem ale kazdy den. Zpocatku tak 2x do tydne, potom casteji, asi od 11m ma chleba na veceri temer kazdy den. Chleba teda bud kupovany nebo z domaci pekarny (taky z kupovane smesi, ale uz se chystame na vlastni smes 🙂

pampalini
1. lis 2010

@sussanah díky za inspiraci 😀

halienka
1. lis 2010

@sussanah Ďakujem, skúsim pohľadať 😉 Maizena je kukuričná škrobová múčka, ktorou sa zahusťujú omáčky. Ešte je podobné Solamyl, to je zas zemiakový škrob na zahusťovanie. Aj keď kukurica a zemiaky by už nemali vadiť, no neviem či to nejako môže ublížiť malému dieťatku. S tými plienkami, tak to už chápem 😉 🙂 A synček už sa pýta teraz sám?

sussanah
1. lis 2010

@halienka no solamyl nevim, nemam s tim zkusenost, pamatuju si ze to mamka kdysi pouzivala, ale fakt nevim, v tomhle neporadim 😔 Ja si nasla ty kase a ted zahustuji i nam jen timhle, uz ani nepouzivam klasickou jisku a mouku do omacek 🙂 Maizena, jakoze neco jako polenta? tu obcas taky delame.
Jinak s malym, on si uz i rika, docela i vydrzi (1-2h pres den, v noci a pri spanku samoze vic), takze bud si rekne sam nebo ho davam ja v situacich jako po jidle, po spanku, pred a po vychazce atd. Ale nehoda obcas jeste je 😉

sussanah
3. lis 2010

@merkur_cz ahoj, tak jsem denska mluvila s moji dr mimo jine o jidle a rikala mi, ze knedlik pro deti neni nutny, ze ho nemam davat. Ze to je prilis tucne a vyzivove mizive. Takze jen pro info 🙂

luthien.k
3. lis 2010

@halienka, solamyl je OK, ale kukuřičný škrob je lepší.
@sussanah, není to jako polenta, je to stejné jako solamyl, gustin a jiné škrobové moučky (co do účinku na zahuštění) 🙂

Knedlíky - to už raději těstoviny, jsou alespoň bez celých vajec a bez droždí.

merkur_cz
3. lis 2010

@sussanah Také si myslím, jen jsem si chtěla udělat jasno. Jen kdyby se mi někteří nepletli do too, co mám dát malé jíst, nedívali se na Bio jako na něco zakázaného a taky že jíst zdravě je nenormální. V tomto ohledu bydlet sama by bylo fajn. To je ale jiná kapitola. Děkuji moc! 🙂

halienka
3. lis 2010

@merkur_cz som na tom podobne, síce nebývam s babkami, ale behajú sem ako domov, už ma ide rozhodiť a nemajú problém malej strčiť do úst lázeňské oplátky s príchuťou alžírskej kávy 😕 ešte že som si to všimla vtedy včas 😝 😀 druhá zas by malej robila krupičku na obed aj večeru už od piateho mesiaca 😀 a tak...som tiež divná asi 😀

sussanah
3. lis 2010

@merkur_cz hmm, to chapu, ze to asi neni prijemne 😔 My jsme takovi vcelku vsichni doma ujeti na zeleninu (dokonce i manzel), takze dneska jsme meli zapecenou zeleninu s pohankou a syrem pro vsechny a bylo to vyborne. Taky bych asi zrovna nejasala, kdyby mi nekdo kecal do toho, proc chudacka maleho trapit a davam mu brokolici 🙄

luthien.k
3. lis 2010

Holky, to vám nezávidím, tlak okolí bývá asi na hlavu, já nemám v okolí široko daleko nikoho, kdo by mi do toho kecal a jsem za to fakt ráda 🙂

sussanah
3. lis 2010

@halienka no tak to ja maleho asi pred mesicem neuhlidala a pekne si pochutnal na zlatych oplatcich cokolada 😔 byli jsme u moji babicky a dala mu to tak nenapadne se slovy "at se mu u me libi", ale odpoustim ji, je ji precejen 91roku 😅 Nastesti byl po tom maly v pohode, mame totiz v rodine pro jistotu i alergii na cokoladu 😒

halienka
3. lis 2010

no naše babky majú 65 a 67 rokov, ale teda tiež sa mi smejú, že čo som taká "pokakaná" a nedám jej už normálne jedlo - to mi hovorili už v 9. mesiaci 😝 😀 tak neviem, asi je fakt iná doba. Ja mám crohnovu chorobu - to je tiež autoimunitné ochorenie a zatiaľ sa nevie príčina, tak mi lepí aby malá nezdedila nejakú predispozíciu a aby som jej ju nespustila nejakým nevhodným stravovaním alebo čo. Ale to babky mávnu rukou: Ále čo! No im sa to povie, oni sa potom trápiť nebudú, a ja viem čo to je mať crohna, oni nie. No a to nie je jediné čo komentujú, tiež oblečenie, spanie atď. ale to by už patrilo do témy "babky na zabitie" 😀 😀

sussanah
3. lis 2010

@halienka no tak to je ale o hubu uz, kor kdyz mas Crohna 😔 kamaradka to taky ma, prave se snazi otehotnet a bude tise doufat, ze se ji to nerozjede, zrovna kdyz bude tehu. Muzu se zeptat, sice mim tema, brala jsi leky i behem tehu? Ona se prave jeste nemuze nejak rozhodnout jestli je ma vysadit nebo ne 😕
Jinak nemyslim,ze je to dobou, protoze moje mamka vim, ze nas taky krmila dost obezretne (minimalne prvni rok), kdyz mi to povidala, tak se to moc nelisilo od toho, co delame ted. Snad jen krome KM, na kterem jsem byla misto sunaru od 3m 😀 Ale koreni, sul, mouka, vejce, cokolada, alergeny jako rajcata atd jsme meli orpavdu postupne. Takze asi nejake info bylo i tenkrat, jen to nebylo tak dobre prezentovane 🙂

merkur_cz
3. lis 2010

Oni si myslí, že když mám své první dítě, nejsem svéprávná a nevím co je dobré. Ještě nejsem na tom tak, abych se nad tím pousmála, hodila rukou, bohužel to beru moc vážně. Ale slyšet, že budu mít malou princeznu, se kterou budou potíže ohledně co bude jíst a ne! Nebo že bych neměla vůbec brát vážně, nějaký měsíce a pod.. Malá mne začala jíst pečivo s prvními zoubky někdy koelm 11. měsíce. Kdybych bydlela ve svém, asi bych je poslala s takovou domů.. 😀 Ale bydlím s partnerovými rodiči. Jsem jiná, než jejich snacha, mne si ještě nikdo nevzal.. ☹ , tak samozřejmě nejsem jako ona, tzn., hodí děcka k babičce a dědečkovi a starejte se. Tak že nás tu pak běhá více, než dost. Mohlo by to být ale pořád ještě horší! Jen si říkám, kdybychom na to měli se odstěhovat, kdoví, zda-li by přítel byl už vůbec ochotný se odstěhovat od rodičů?! Takže se pokusím od vás nabrat nadhled, aby mne neodvezl Chocholoušek. 😅

halienka
3. lis 2010

@sussanah ja som pri svojom prvom tehu vysadila a bola som tá nájpoctivejšia tehula, aj keď ma hlava bolela, nedala som si nič, robila som všetko preto aby som do seba nedala nič zlé. No v 23tt sa ukázalo ťažké smrteľné poškodenie plodu a musela som na potrat. Na genetike mi vysvetlili, že to nemá súvis s mojim ochorením a vôbec by nemalo na to vplyv či som brala moje lieky alebo nie. Takže pri druhom tehu som ich brala celý čas a všetko dopadlo dobre, malá sa narodila zdravá a stále je zdravá. Na základe toho mám pocit, že keď sa má dieťa narodiť zdravé tak bude zdravé a keď má byť postih, tak človek môže byť aj neviem aký poctivý v dodržiavaní všetkých opatrení, tak to nepomôže. Musím však povedať, že ja beriem zatiaľ jedny z najslabších liekov na Crohna. A tiež musím povedať, že posledný trimester bol veľmi ťažký a posledný mesiac som bola väčšinou v nemocnici, sem-tam na výživách lebo som už nebola schopná poriadne jesť. No dotiahla som to po 39tt a malá mala v pohode pôrodnú váhu 3230g/49cm. Takže kamarátka sa asi bude musieť rozhodnúť podľa toho aký máva silný priebeh tých horších období. Mne gastroenterológ povedal, že lepšie je užívať aspoň nízku dávku liekov ako dostať akútny stav počas tehu.

sussanah
3. lis 2010

@halienka diky za info, budu ji to tlumocit. Ji se to prave docela zhorsune, stridave bere kortikoidy, navic je spatne snasi, no sama nevi, co ma delat, protoze kdyz se ptala doktoru, jestli leky potom vysadit nebo ne, tak ji dva rekli uplne opacny nazor. Jeden, ze urcite brat, protoze kdyz ona nebude zdrava, tak ani dite noa druhy, ze leky nebrat, ze kortikoidy muzou vazne poskodit plod. Kazdopadne teda sis musela uzit, doufam, ze se nezlobis, ze jsem se ptala, tohle me ani nenapadlo 😔

halienka
3. lis 2010

@merkur_cz, hej, presne aj ja mám taký dojem stále od babiek ako ja prd o tom viem čo je pre dieťa dobré 😝 😀 oni to isto vedia lepšie 😎 😀 tiež počúvam také narážky, aká bude rozmaznaná atď. Kašlem na to, nech je, je mi to jedno 😀 A ja mám zas takú švagrinú, nemá ešte dieťa, ale už ju dosť dobre poznám na to aby som vedela, že dieťa bude u babky v jednom kuse a jej bude jedno ako tam s ním budú narábať, hlavné, že ona si bude môcť vyraziť. Ja som sotva dala párkrát pokočíkovať, inak by som malú samú napr na popoludnie alebo tak u nich nenechala, normálne by som sa bála, že nedodržia to čo poviem a urobia si po svojom, najmä svokra je taký svojhlavý typ. Takže to radšej neriskujem, pokiaľ je malá ešte takáto maličká. 🙂 A ono odsťahovanie sa neznamená, že sa svokry zbavíš, ja tu tú moju mám odkedy sa malá narodila cca 5x do týždňa 😠 Keďže sa nudí na dôchodku urobila si z mojej malej zmysel života ☹ Tiež čakám, dokedy to moje nervy vydržia 😝 😀

halienka
3. lis 2010

@sussanah nehnevám sa, rada by som jej pomohla, škoda že nemám ani moc ako, crohn je v tom blbý, že je u každého iný. Ja som celý čas užívala Pentasu, kortikoidy som neužívala ešte nikdy chvalabohu. A na hnačky som objavila celkom zaujímavú vec, prášok Biomin H, je to vlastne iba vápnik, ktorý môžu užívať aj tehotné a má jeden super vedľajší účinok, že spomaľuje činnosť čriev, čo mne vyhovovalo, bo ja mávam časté hnačky. Tak mi to v tom tehu aspoň tlmilo a nemusela som brať nič silnejšie 😉 al eťažko povedať, či by jej to robilo dobre, sú crohnovia, ktorý práve mávajú aj silné zápchy, tak neviem. Každopádne jej budem držať palce aby to dobre dopadlo. inak ženám vie vraj tehotenstvo pri Crohnovi aj dosť práveže stlmiť ochorenie, dokonca to môže zostať stlmené aj dlhšiu dobu po pôrode. Iba ten tretí trimester býva vraj horší. A tak to bolo aj u mňa.

gabika7706
3. lis 2010

@halienka netyka sa to sice temy, ale z duse mi hovoris, moja svokra keby mohla, tak tu aj byva, so "svojou" Katkou...o tom, ze sa na oko snazi navarit to, co ja poviem, ked je mala u nich, ale urobi aj tak po svojom (spaldove cestoviny s tvarohom treba aj omastit aj slaninku dat, sak jak to take suche moze jest, to mala Katka 2 roky..) atd atd. skoda reci

merkur_cz
3. lis 2010

@halienka 😀 To je ono! Také si ji hlídám sama, protože nevěřím tomu, že by dodrželi to, co bych řekla. U mé máti, to bych asi věřila víc, určitě jo. Jen Sára je na ni malá, jnení úplně zdravá. Já už jsem si říkala, že si nechám napsat léky na to, abych to zvládla psychicky ustát, ale pak, proč se ládovat léky k vůli druhým? Třeba přijdu na to, jak být silnější. Nebývám tu často na těchto stránkách, ale vždy se mi nějak uleví. 🙂 Díky. Hezký večer všem.

sussanah
3. lis 2010

@halienka jeste jednou dik, ten prasek si napisu a predam info, ona je taky spise prujmova nez zacpova 😅 A hlavne predam ifno, ze to jde a ze se muze i nemoc utlumit, snad ji alespon povzbudim 🙂