Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

bubelko
9. kvě 2011

@apollo11 suhlasim so @sussanah radsej plnotucne syry 😉
rybu podla mna mozes. akurat ju treba dobre vykostit, radsej podusit ako piect a sledovat reakciu 😉 ja som davala od takeho 10.-11.mesiaca, uz si presne nepamatam. a robila som vacsinou file na masle v rure.
na nete najdes rozdmedzie - od pol roka a az po roku, takze si mozes vybrat 😉

sussanah
9. kvě 2011

@apollo11 jo do ryby bych taky sla. Ja se teda tesila, az si s malym budeme delat spolu ryby (moc nemam rada maso) a nic, malemu ryby nechutnaji :-/ A to jsem zkousela pstruha, lososa, candata a nic. Sni brambory, hrasek a je spokojeny 😀

piacere
9. kvě 2011

prosím vás, čo obsahuje trojzrnná kaša od Babylove? 😅

andelka
9. kvě 2011

@sussanah tučné jsou určitě dobré, ale ten 30% eidam je lepší proto, že má výhodnější poměr vápníku a fosforu. Ale i 40% může být. Ten ementál má ten poměr vůbec nejlepší a ještě je méně slaný 🙂

@apollo11 jo jo, taky plánuju 🙂

andelka
9. kvě 2011

@piacere celozrnnou ovesnou, špaldovou a ječmennou mouku

apollo11
9. kvě 2011

@sussanah @bubelko dík 😉
My ty pstruhy jíme dost často (jen tak na másle s kmínem), tak bych to zkusila. Ale taky spíš myslím, že jí to nebude chutnat, přece jen ta rybina je dost silná, když na ni člověk není zvyklej 😉

bubelko
9. kvě 2011

@apollo11 mozno bude, mojim chuti. tak skus a uvidis 😉

piacere
9. kvě 2011

@andelka ďakujem 😵 vyhodila som krabicu 😅 a kvôli zloženiu sa mi do DM nechce 😀

rosienka
9. kvě 2011

@adelaine reakciu som okrem cervenej ritky na par hodin nepostrehla ziadnu, ale ona obcas takto citlivo zareaguje na novu zeleninu. Spravila som ju s ryzou a tusim aj s kuskom zemiaka, ale mozes pridat akukolvek inu zel. , ktoru uz mala. Treba ratat s krvavo cervenym hovienkom, ktore strasne farbi plienky 😖 Ja pouzivam latkovky, tak preto viem.
@fatima30 ja davam podobny jedalnicek, len vecer davam cistu obilninovu kasu a potom dodojcim. Jogurt davam asi od toho 8.mes. nikedy doobeda a nic nezahustujem skrobmi.

Co za ovocie uz teda davate?

andelka
9. kvě 2011

@adelaine aha, cvikla je řepa 😅 tu dělám s bramborem a žloutkem. Je to takové pěkně růžové. Akorát jak to vyjde, tak fialovočervené, též používám látkovky, ale dolů to jde 🙂 A hned musím pořádně omýt a osušit a namazat, je to na prdelce agresivnější.

adelaine
9. kvě 2011

@rosienka
@andelka dakujem vam dievcata 😉

piacere
10. kvě 2011

aké ovocie dávate 10-11 mesačným drobcom? My sme zatiaľ papali len jablko, hrušku, slivku, marhuľu, banán... mohol by ešte niečo iné?

tital
10. kvě 2011

Holky a jeste prosim, kdy pridavate olejicek do doma vareneho prikrmu - varite zeleninku uz s nim, nebo az nakonec, treba pri mixovani ? Ja celou dobu vychazela z toho, ze olej lisovany za studena, by mel byt i zpracovan dal za studena, aby nedoslo ke ztrate onech vyznamnych latek. Ale dnes jsem se docetla, ze deticky ho neumi dobre stravit, ze je lepsi udelat zeleninku na olejicku, pak pridat vodu, povarit a pak mixovat, nebo podle teto knihy jeste lepe, jen rozmackat a podavat. Tak jak je to tedy ?

andelka
10. kvě 2011

@tital to jsem nikdy neslyšela, všude se doporučuje zamíchat lžičku oleje až do hotového.

vejula
10. kvě 2011

ahojte kočky kukam že tu rozoberate syry... mne maly nechce,chuti mu iba parenička, samozrejme neudena tak mu občas trocha dam... myslite že to može?

piacere
10. kvě 2011

@tital ja som kvapkala do hotového... ale napr. minule som mu robila polievočku a kvapla som olej do vody pred varením... takže prešiel varom 😕 . Mne sa zdá, keď dám surový olej do jedla strašne aromatický... ja osobne napr. neznesiem olivový olej... prebije chuť a vôňu všetkého ostatného 😖

andelka
10. kvě 2011

@piacere mojemu to teda nevadí, aspoň to trošku ochutí 😅 ale teď jsem koupila olej řepkový, měl by být jemnější. Ještě jsem ho teda nezkoušela, ale je taky výborný pro děti, jako alternativa olivového.

zvirka
10. kvě 2011

@andelka @piacere

Zdravím. Já dávám řepkový olej, lžičku do hotového, pak pomixuju. Zkoušela jsem i olivový, ale opravdu hodně přerazí chuť, navíc jsem někde našla, že je lehce rizikový.

Ještě se chci zeptat na jogurt. Malému bude o víkendu 8 měs., tak chci zkusit, koupím bílý bio. Akorát se bojím, jestli to bude baštit, bílý jogurt je docela kyselý a třeba kyselejší ovoce malý nepapá. Baštili Vám prďolkové bílý jogurt jen tak? Nebo třeba zkusit zamíchat ovocnou přesnídávku? A sýry odkdy dáváte? Napřed asi měkké, pak tvrdé, že?

andelka
10. kvě 2011

@zvirka tak snad Danymu bude taky chutnat 🙂
My jsme taky začínali s jogurtem v 8mi, a jedl bílou hollandii, úplně bez problémů. Nad kyselejším ovocem se taky ošklíbal. Ale bílý jogurt miluje. Občas to prostřídám s Olmou bio nebo Jihočeským, ale nejčastěji kupuju velkou Holandii. Bývá často v akci.
sýry - měkké myslíš jaké? Mají se dávat tvrdé kvůli vápníku, nedávno jsem četla, že co do poměru fosforu a vápníku je nejlepší eidam 30% a ementál, ten navíc není tak slaný. Jinak se dá dávat třeba žervé nebo cottage.

zvirka
10. kvě 2011

@andelka Jj, těmi měkkými myslím právě žervé, lučinu a tak podobně. Taveňák se mu dát nechystám, neboj 😀 A kdy jste je začli baštit? A dáváš normálně kousek do ručky nebo plátek na pečivo?

A ještě se chci zeptat na kaše. Už by byl pomalu čas, ale připadá mi to zbytečné, navíc v těch kaších je docela všechno možné..... Je vůbec nutné je dávat? Malý spí krásně, na noc mu stačí kojení, máme poslední mezi cca 20.00 a 21.00 a budí se mezi 5.00 a 6.00.

tital
10. kvě 2011

Davam taky do hotoveho, a davam sezamovy - pry ma nejlepsi vliv na vstrebani vapniku. Pro deticky se hodne doporucuje repkovy a sezamovy. Olivovy by mi taky vadil - prave kvuli tomu aroma, to mate pravdu.

andelka
10. kvě 2011

@zvirka většinou se těmi měkkými začíná, že se to namaže na pečivo, tvrdé se myslím dávají tak kolem roka, jsou tam tzuším dost koncentrované bílkoviny a taky je to víc slané a tak, takže první Lučina, žervé, cottage. Aspoň jsem to zatím tak četla. I to tak dělám. Mazat jsem začala v 11měsících, když jsem zavedla snídani - střídám máslo, Floru, žervé a Lučinu (hlavně pestrá strava, že 🙂 ) do té doby to nějak nebylo třeba, Dany musel k snášení kousků a kousání dospět. Teď zpucuje půlku suchého rohlíku klidně 😅 Jelikož přestávám od zítřka ráno kojit, tak mu sem tam přidám i ten sýr ráno, asi pláteček k rohlíku (zatím jí tak, že nakrájím rohlík na kolečka a pomažu a dávám ukusovat, jinak by to byl bordel děsný, ale taky ho nechávám, ať se krmí sám) nebo ho nechám rozpustit, až mu budu dělat rizoto nebo kuskus. Už pomalu přechází na normální jídla.
Kaše vůbec dávat ještě nemusíš, zvlášť kdy tak pěkně spinká 🙂 My jsme začali v 9měsících, už mu MM večer nestačilo a budil se často. Používám spíš klasické ze zdravé výživy, než speciální pro děti a jsou moc dobré, instantní a různé kombinace.

zvirka
10. kvě 2011

@andelka Tak díky za info, ještě to musím pořádně nastudovat, s těmi sýry, však je ještě čas. A tu kaši uvidím, v těch v obchodě je fakt všechno možné, předběžně jsem se dívala na složení. No zatím dáme jogurt a uvidíme 😉

andelka
10. kvě 2011

@zvirka jasně, však všechno postupně 🙂 Já taky razím zásadu co nejjednoduššího složení 🙂

piacere
11. kvě 2011

ahojte... pýtam sa znovu 😅 aké ovocie môže 10,5 mesačné dieťa? Papáme jablko, hrušku, banán, slivku, marhuľu... je ešte niečo, čo môže do roka potenciálny alergik?

kaja73
11. kvě 2011

@piacere my k tomu od 10m papame avokado a hrozno-jasne že osupane o bez kostok.

piacere
11. kvě 2011

@kaja73 ďakujem 😵 o avokáde som už počula, len sa mi nezdalo, či toto cudzokrajné 😅 ovocie je vhodné do roka... 😕

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
kaja73
11. kvě 2011

@piacere Avokado je super-ale samostane nechuti bohvie ako.ja ho davam do zemiakoveho pyre,alebo vymixujem s bananom.Je hypoalrgenne a ma vela vitaminov a hlvane omega nenasytenych kyselin-je to taka kaloricka bomba.Možes z neho robit aj natierku na chlieb-len primiešas do tochu masla,alebo natrieš len tak,ja už obcas pridam aj cesnak.

piacere
11. kvě 2011

@em_ka ďakujem 🙂

@kaja73 a ako často ho dávaš?