Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

martimarti
10. čer 2009

Shaula: no konečně se zadařilo 😉 😉 , vím z této diskuze, že jsi ho dlouho sháněla, tak ať klukům šmakuje 😉

uzasnucka
10. čer 2009

ahojte mamicky chcela by som Vas opytat co davate svojim detickam papat - aky mate denny rezim papania a co im tak priblizne papat davate a tiez ci im este papanie mixujete? Moja ma desat zachvilu jedenast mesiacov a strasne ma rozculuju tety a ujovia co mi kecaju do sposobu stravovania mojej malej, najme tie co mi hovoria ze jej mam dat ochutnat zo vsetkeho aspon troska a tak podobne. Dakujem za radu.

shaula
11. čer 2009

6.00 kojení (někdy, když chtějí). Když nechtějí, tak 7.00 - 8.00 rohlík nebo chleba s máslem nebo lučinou
9.00 ovocná přesnídávka
12.00 masozeleninový příkrm - vařený speciálně pro prcky, obvykle kuřecí maso + mrkev + brokolice + petržel + střídám další přísady jako cuketa, kedluben, hrášek, červená řepa,... + různé přílohy - brambory, těstoviny, rýže, občas pohanka, jáhly, kuskus. Někdy prostřídám skleničkou.
14.00 ovoce - banán
17.00 jogurt
19.00 kaše
20.00 kojení (když chtějí).
Občas se kojí ještě v průběhu dne, jak mají chuť (většinou nemají☹ Pak většinou 1x kojení v noci.

Párkrát jsem zkusila už skoro "dospělácké" jídlo - kaše z červené čočky (uvařila jsem ji nesolenou, my jsme si dosolili po odebrání porce pro prcky), dušená mrkev s hráškem a kukuřicí. Ochutnávat od nás jim nedávám, akorát včera dostali mikroskopické vlákýnko grilovaného kuřete, myslím, že z toho ani tu chuť nepoznali🙂 Aspoň se netvářili nějak nadšeně...
Jinak zatím pořád mixuju, ale spíš z pohodlnosti, protože mačkání trvá strašně dlouho. Koupila jsem si i takový lis na brambory, že s tím budu mačkat zeleninu, ale byl to šmejd, po dvou použitích se rozpadl☹ Tak to proženu mixérem jen tak nahrubo, aby to mělo strukturu a nebyla to hladká kaše.

Na tety a strýce se vykašli, je to tvoje dítě. Ale vím, že to hrozně rozčiluje🙂 Od mé starší sestry jsem taky slyšela už v půl roce: a ty jim ještě nedáváš piškotky? To já bych jim už dala... Hm... Kluci nedostávají piškoty ještě ani teď.

miauka
11. čer 2009

Ahojte maminy. Mozete mi poradit, ci mozem dat 1-rocnemu dietatu potraviny, ktore su ochutene zazvorom? Dakujem za radu a prajem pekny dnik. 🙂

agnes28
11. čer 2009

podľa mňa je zázvor príliš ostrý. nedávaj ho radšej...

suziad
11. čer 2009

Ahoj chela by som malej zacat davat pecivko, ale neviem ako zacat. Lepok uz som zaviedla (obilnu kasu a hero susienky do mliecka). Stale jej musim vsetko mixovat, lebo vecsie kusky ju naduvaju.

suziad
11. čer 2009
agnes28
11. čer 2009

suziad, ja by som skúsila normálne dať kúsok do ruky. nám sa viac než rožok osvedčila kôrka chleba. než sa to nauči aj tak bude len tak žužlať. len dávaj pozor keby sa jej podarilo väčší kúsok "odhryznúť" aby jej nezabehlo. samozrejme pečivko nie čerstvé. alebo skús chlebík na maličké kocôčky pokrájať a tak jej to dávať.

suziad
11. čer 2009

pecivo nie cerstve! preco? a nebolo by lepsie namocit do mliecka 😅 , a sladky rozok este nemoze!

agnes28
11. čer 2009

môžeš aj do mliečka namočiť, jasné. ak má problém s nadúvaním... na papanie kúskov si zvykne. ale moc by som s tým nečakala aby Ti potom tie kúsky v jedle neodmietala... pečivo nedávaj čerstvé hlavne kvôli tomu nadúvaniu. a na sladký rožok má ešte čas🙂

evea80
11. čer 2009

pozeram ze Vase 7 mesacne deticky uz papaju lepok, mne doktorka odporucala pockat do 9 mesiaca hmmm, zeby to bolo kvoli tomu ze je predcasne narodena?

levik82
11. čer 2009

evea, mne dr. tiez povedala ze lepok az v 9.mesiaci. myslim ze to nema nic spolocne s tym kedy je narodena ale s tym aky to je pediater - ci nova ci stara skola 😉 ja ale asi zavediem skor, mozno coskoro 😉 teraz sa chystam zaviest jogurt a mozno potom - dam ovsene vlocky a tak 🙂

suziad
11. čer 2009

mne dr. hovorila ze najskor od 7m, a mala mava velmi tvrdu stolicu tak mi odporucila obilnu prebioticku slivkovu kasu od nestle ktora normalizuje stolicu. Je od 6m, a mala sa ponej ide zblazdnit 🙂

evea80
11. čer 2009

levik82 - ja ju asi predsa len posluchnem 🙂 ved mala o nic nepride, pribera pekne zatial...

berenika39
11. čer 2009

ahoj, jen tip: tam co kupuji křupky - housenky, mají ted rýžové kuličky, je to nesladký, nearevný, vlastně to, co křupky, ale mrňavý. A jde to krásně přelít mlékem a dávat lžičkou. Petas se může utlouct, ted to skoro pořád snídá.

uzasnucka: dělej podle sebe, taky čelím příbuzenstvu...to je asi všude.
7-8, pečivo se sýrem, lučina, žervé, už ochutnal i plátkový, nastrouhaný na slabě potřeným máslem
Pak spí jak dudek 2 hodiny, takže unáss dopolední svačina neee, ale dám mu křupku, kousek banánu...jen tak...
13 oběd, vařím, všechno v jednom hrnci, něco ještě mixuju, něco zvládne už jen tak - těstoviny, rýži hodně měkkou
15 ovoce - většinou něco mixnu 😀, neo ted miluje skleničku hipp mrkev-jablíčko
18 jogurt nebo jsme zkusili aktivii bílou nápoj,chutná mu
20 už tři měsíce pořád to samé, 250ml mlíčka, do kterýho zamíchám trošku kaše a pije to z láhve, ale to je náš takový rituál, přitulí se, vykoupanej, voňavej, pomazlíme se, vyžunkne to a usne do čtvrt hodiny.
vím, že by mohl normálně lžičkou, ale zatím mu to nechci brát, umí jíst všechno a normálně, prostě sse nám ty večery oběma líběj
😀 😀 😀

djd
11. čer 2009

Ahojte! Chcem sa spytat, ako prihrievate detickam stravu, v horucej vode alebo v mikrovlnke?.. 😎

shaula
11. čer 2009

Já v mikrovlnce. Je to rychlejší, ve vodní lázni to trvá dlouho a to se mi kluci vždycky uřvali.

miauka
11. čer 2009

ja tiez v mikrovlnke, je to za par sekund, zamiesam, pripadne ochutnam, aby som si bola ista, ze to nie je moc horuce a hotovo...viem, ze vseobecne sa to odbornikmi neodporuca, ale nam sa to osvedcilo, zatial nebol problem 🙂

agnes, ja by som jej normalne ten zazvor nedavala, ale dedko jej priniesol z Anglicka take piskoty so zazvorovou prichutou...predpokladam, ze ho je tam minimum, tak neviem, ci jej to dat alebo radsej nie.

suziad
11. čer 2009

holky a ryzove burizony sa nedavaju 😅 ma napadlo 😵

suziad
12. čer 2009

citujem:

Kdy zavádět lepek do stravy?
Na základě výše uvedených i jiných studií se stejnými závěry dnes lékaři zpravidla doporučují jako prevenci proti celiakii zavádět lepek mezi ukončeným 4. a 7. měsícem věku dítěte. Riziko rozvoje celiakie se dále snižuje, pokud je dítě v době zavedení lepku ještě kojeno. Dřívější zavedení lepku jednoznačně zvyšuje riziko rozvoje celiakie u dítěte. Dopady zavedení lepku po 7. měsíci věku nejsou takto jednoznačně stanoveny, mírně zvýšené riziko celiakie může být podle některých odborníků dáno i jinými vlivy, např. větším množstvím lepku podávaným při zavádění lepku do stravy u starších kojenců.

http://www.maminkam.cz/kdy-a-jak-zavadet-lepek-...

djd
12. čer 2009

Ahojte! Pisete, ze svojim detickam uz davate jogurt-aky? Mam 10 mesacnu dcerku, tak by som jej uz chcela dat, ale neviem, ci biely alebo uz moze aj ovocny..Vopred dakujem za odpovede 😎

suziad
12. čer 2009

moja ma skoro 8m a dnes idem skusit po prvy krat biely jogurt s vyzivou, uvidim ci jej bude chutit 🙂 biely jogurt sa moze od 8m.

shaula
12. čer 2009

djd, nejlepší je bílý.

semrousek
12. čer 2009

djd-já dávám malému bílou Activii a nebo mu do ní přidám trochu přesnídávky a má ovocný jogurt.

janzi
13. čer 2009

holky, ktore nemliecne kase sa daju zarobit s vodou?? napr od nestle ta slivkova sa da alebo iba s mliekom ako je v navode...

shaula
13. čer 2009

Janzi - podle mě v podstatě všechny, ale jaký to má smysl? Zbytečně tak dítě ochudíš o mléčnou dávku... A samotná kaše mu podle mě výživově moc nedá.

Ad neslané žervé: dala jsem ho ráno klukům s rohlíkem a mně teda vůbec, ale vůbec nechutná☹ Kluci ho sice trochu snědli, ale ti sní skoro všechno🙂 Zbytek jsem odpoledne rozmačkala s banánem, jak tu kdysi někdo psal, a to mi chutnalo🙂

janzi
13. čer 2009

shaula nemliecne kase mi poradila dr. - odbornicka na vyzivu deti, aby som ich malej davala ako 2 prikrm, kedze nemozeme ovocie ☹ ze aby som jej zbytocne nedavala UM ked bude kojena 5x denne

martaha
13. čer 2009

janzi - aj nam pediatricka doporucila davat vodu do nemliecnych kasi, kedze mi uz doslo zamrazene MM. Ja kojim v noci a i cez den, takze svoju potrebnu mliecnu davku maju. Inak je to v pripade ak kasa ma byt sucast mliecnych davok. My sme ako druhy prikrm zavadzali zaroven maso do zeleniny na obed a ovocie na desiatu, pripadne olovrant. Kasu nam doporucovala ako 3 prikrm.

janzi
13. čer 2009

martaha a ake kase teda robis, ktore sa ti zdaju byt najlepsie.....nie su potom riedke ked tam ide voda namiesto mlieka?

martaha
13. čer 2009

janzi - kupujem Sunarky a nedavno som si kupila sinlac od Nestle. To je specialna kasa pre deti alergicke na bielkovinu kravskeho mlieka aj soju a ta som robi len s vodou. Do toho pridavam ovocie. Tiez varim kase z pohankovej, kukuricnej krupice, ovsene a nasla som v DM detske musli so susenym ovocim najemno pomlete, tak niekedy aj to. Nie su riedke, nemam s tym problem.
Nas pediatricka upozornovala, ze nemame v nijakej podobe davat kravske mlieko pokial kojenie pokryje pozadovanu dennu mliecnu davku.