Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

shaula
23. srp 2009

Mousunek - tymián dávám od oka 😀 Odhadem cca kávovou lžičku - rozdrobím ještě mezi dlaněmi. Rajskou vařím jen z protlaku - do vody dám Masox, tymián a až to zavře, přidám protlak. pak přisladím podle chuti, zahustím a je hotovo 😉 Jednou jsem vařila rajskou polívku z rajčat a upřímně řečeno mi nechutnala - přišla mi taková nijaká, stejně jsem ji nakonec dodělávala Masoxem a protlakem 😎

Janka - cukr jsem taky dětem nedávala, ale do té rajské ho zas tolik nejde a vzhledem k tomu, že by snědli pár lžic, tak si myslím, že tohle moc vadit nebude 😉

mousunek
23. srp 2009

shaula - my delame tuhle http://www.vyzivadeti.cz/zdrava-vyziva/recepty/... jen tam nedavam tu mrazenou zeleninu

djd
25. srp 2009

Ahojte! Chcem sa spytat, ci ste uz dali detickam cele vajicko (myslim tym aj bielok) a kedy mozem dat kravske mlieko?..

shaula
25. srp 2009

Djd - vajíčko jsem zkusila někdy těsně po roce, měli špenát, tak jsem jim k tomu dala celé vařené vajíčko i s bílkem, a v pohodě. Kravské mléko se doporučuje po roce do pokrmů, na přímé pití od dvou (někde od tří) let. Já jsem ho zatím nezkoušela - přesněji řečeno už jsem jim dala ochutnat doma pečenou buchtu (jen asi dvě sousta), tam mlíko bylo, ale nějakou omáčku nebo tak něco jsem ještě nedávala - tak nějak se mi moc nechce s tím mlíkem začínat, ani nevím proč 😅 A na to pití ho asi vyzkouším dříve, kluci se už skoro nekojí (jen ráno pár hltů) a UM nechtějí, navíc začali bojkotovat i jogurty a méně ochotně baští i kaše... Ach jo, jediné, co jim jede, je tvrdý sýr, a tím je zase nechci cpát často...

suziad
26. srp 2009

Holky kupila som polievku v pohari od 6m a obsahuje celer, myslite ze ju mojej Lejke mozem dat 😅

jankapiknova
26. srp 2009

ja osobne si myslim ze ano,oni to prisne urcite sleduju a nemozu dat len tak nieco do tych prikrmov co by uskodilo,to si nedovolia myslim 😉

shaula
26. srp 2009

janka - tomu bych zase tak nevěřila, sledují se jen obsahy škodlivin - tj. dusičnany a podobná svinstva, ale to, jestli složení odpovídá vhodnosti pro daný věk, o tom lze s úspěchem pochybovat - jinak by necpali do příkrmů od 8 měsíců ryby, houby apod....
Nicméně, Suziad, toho celeru tam snad bude jen troška a koukám, že Lea už má 10 měsíců, tak myslím, že jí to dát můžeš.

suziad
26. srp 2009

Taak som jej ju dala ale moc jej nesmakovala bola citit po tom celeru ☹ . Som si podrimala a nestihla uvarit 😅
Ale skusim urobit tu rajcinovu polievku s cestovinou mnam 🙂

dagina
26. srp 2009

Ahojky maminy.
Mám na vás prosbičku. Malá dva příkrmy, někdy i tři (třeba 2x ovoce). Doposud jsem ji po každém příkrmu ještě dokojila, příkrm už nechtěla, ale mlíčko si pak ještě dala. Jak budu muset ještě dlouho dokojovat po příkrmu???? Zatím mi téměř žádné kojení neodpadlo. Jogurty nám zatím nejsou skrz atopák doporučovány, mudr říkal, že nejsou nutné, když takto často kojím.

shaula
26. srp 2009

Dagina - dokud to malá vyžaduje 😉 Prostě zkus po příkrmu už prs nenabízet a uvidíš, jak bude reagovat. Když jí prs nabídneš, tak si vezme skoro vždycky - kdyby ti někdo nabízel zákusek, tak by sis většinou taky dala, že? Aspoň já tedy jo 😀

porubenka
26. srp 2009

Ahojky,
ja sa vratim k tej paradajkovej polievke o ktorej ste tu debatovali. Mojmu drobcovi som ju tiez este nedavala. Ale ked ju varim pre nas, tak aj ja davam skoricu - dam celu vyvarit, a ja davam aj hrebicky 🙂

A teraz k mojej prosbe - ideme oslavovat 1. rocik, a kedze drobec este nemoze papat torticku, tak rozmyslam, ze pre neho spravit nepecenu tortu z kyslej smotany, piskot a ovocia. Aby sa mu ratalo. Moze uz papat kyslu smotanu?

shaula
26. srp 2009

Porubenka, může, kysané mléčné výrobky se můžou od cca 8 měsíců. Já jsem o ní taky napřed uvažovala, ale pak jsem udělala jablečno-pudinkovo-piškotovou.

dagina
26. srp 2009

Shaula, ona ale není "cumlací" typ 😅 , někdy jsem ji do kojení musela nutit (ještě před příkrmama). Fakt si umí říct dost. Ale teď i po příkrmu vyžahne obě prsa, vyjímečně z jednoho. Jsem z toho jelen.
Takže by ji jen příkrm měl stačit????
Pokud bych odbourala kojení po příkrmu, bude jí stačit denní dávka, když nejí jogurty????

shaula
27. srp 2009

Dagina - tak to je fakt zvláštní 😀 Záleží kolik toho příkrmu sní, každé dítě je jiné, někomu stačí 150 ml, někdo musí dostat 250. Takhle je těžko radit, ty sama asi poznáš, jestli má ještě hlad, ale ano, v 8 měsících už by jí příkrm měl stačit...
Pokud mimo příkrmy kojíš ještě několikrát denně, tak by jí mlíko stačit mělo. Já teď řeším obdobný problém - kluci se kojí už jen ráno a maličko, UM odmítají, jogurty začali bojkotovat, je úspěch, když sní jeden napůl, a kaši večer už taky moc nechtějí - to jsem zatím vyřešila tak, že kaši dávám ráno (to ji zbaští) a večer dostávají pečivo. Ale taky jsou podstatně starší než tvoje Lucinka 🙂 Tak hodně štěstí.

cestovatelkaandrea
27. srp 2009

shaula tu v NL davaju tiez detom na ranajky kasu aby mali dostatok energie na doobednajsie aktivity. na vecer davaju masovo zeleninovy prikm alebo chlebik s oblohou

berenika39
27. srp 2009

shaula, to mi řekni, kde se jim to v těch kebulkách bere....večer kaši prohlídne, poštouráme lžičkou, aby viděl, že na dně misky je na obrázku kráva,a to je všechno. ani to neochutná, max lžičku a konec. to jsem zkoušela tak týden, jinou večeři vždycky v záloze (tu pak snědl).
Už jsem to vzdala. Kaši udělám denně ráno, sní plnou misku s chutí. Nechápu. ALe na druhou stranu mě to přijde logičtější,sladké jídlo na dopoledne a večer jen něco lehčího (většinou polévku).

shaula
27. srp 2009

Berenika - to by mě taky zajímalo 😀 Jak si už v tak nízkém věku umí vymýšlet 😀 Mně by to ani nevadilo, je mi putna, jestli jim dávám kaši ráno nebo večer, ale kurňa, copak jsme Sherlockové Holmesové?! Kdyby si aspoň řekli, co chtějí - zkouším s nimi znakovat, ale oni veškeré mé snahy naprosto ignorují, zatím jaksi nepochopili, že pláč není zrovna efektivní způsob komunikace 😠

vevusiatko
2. zář 2009

Baby neviem ci to tu uz bolo ale odkedy deti mozu napriklad kecup alebo horcicu ???
a tvrdy syr???

mimi198
2. zář 2009

ahojte ja sa zase chcem opytat, kedy mozu puding alebo obycajnu klasicku krupicu? co vlastne moze dietatko tak v 11 az v 12mesiacoch? aky by mal byt jedalnicek v tomto veku?
som rozmyslala na ranajky chlebik s maslom ale ked on este ani jeden zub a to by bolo jedenie po kuskoch a to by trvalo asi hodinu nez by to spapal, kedy ste to tak zacali davat? az mali zubkya, alebo ste sa s tym trapili tiez.

vevusiatko
2. zář 2009

mimi ja ti poradim len skusat ja som malej zacala asi dva tyzdne davat rohlik a chlebik a pekne papa....skus aj ked bude zuzlat iba
ppuding by sa nemal az daco po roku a krupica tusim este neskor
Skor kup kase take detske co su od Hami od Hipp atd....tie mojej malej chutia
alebo biely jogurt a do toho nejake detske keksy namrvit... a tak....polievocky cestoviny masko atd kludne mixuj ked nema zubky...ja malej skoro vsetko mixujem ale nasa ma uz 8 zubov 🙂

jananinka
2. zář 2009

mimi, to by zaujimalo aj mna, aky ma byt jedalnicek. my mame takto
rano - kojim
desiata - vacsinou banan s bielym jogurtom
obed - maso so zeleninou a priloha
olovrant - vacsinou presnidavka s piskotami alebo ovocie s piskotami
vecer - kasa
pred spanim - kojim
Tiez som chcela na ranajky chlebik s maslom alebo rohlik, ale aj ked ma mala 8 zubov, tak mi to vypluva, asi jej to nechuti, tak zatial kojim 😉

berenika39
3. zář 2009

ahoj, u nás ráno miska mlíčka a v tom namočený rohlík, piškoty, někdy kaše, někdy chleba se šunkou, chleba se sýrem, máslem....svačina jen něco malého, trochu ovoce, nebo sýr na kousání nebo malý jogurt. Oběd cokoliv, hlavně hodně. Po spaní čerstvé ovoce, dávám mu do misky,nakrájímna kousky co mám a proženu tyč. mixérem jen trochu, jí to lžičkou. Kouše i normálně, má 4 zuby k použití, dva na cestě, ale tosní jen málo, trvá to dlouho. V misce měl včera velkou broskev a šest švestek. Navečer velký bílý jogurt. K večeři kolem půl osmé polévka nebo řídká kaš, střídám to. Neskleničkujem, přesnídávky jen na ven. Ted po roce už jí všechno, nesolím, nesladím. A sladké vůbec nemá rád,což j

berenika39
3. zář 2009

ahoj, u nás ráno miska mlíčka a v tom namočený rohlík, piškoty, někdy kaše, někdy chleba se šunkou, chleba se sýrem, máslem....svačina jen něco malého, trochu ovoce, nebo sýr na kousání nebo malý jogurt. Oběd cokoliv, hlavně hodně. Po spaní čerstvé ovoce, dávám mu do misky,nakrájímna kousky co mám a proženu tyč. mixérem jen trochu, jí to lžičkou. Kouše i normálně, má 4 zuby k použití, dva na cestě, ale tosní jen málo, trvá to dlouho. V misce měl včera velkou broskev a šest švestek. Navečer velký bílý jogurt. K večeři kolem půl osmé polévka nebo řídká kaš, střídám to. Neskleničkujem, přesnídávky jen na ven. Ted po roce už jí všechno, nesolím, nesladím. A sladké vůbec nemá rád,což jsem ráda.

moda08
3. zář 2009

Ahoj, tak náš jídelníček je:
snídaně a dopo svačina - kojení
oběd - zelenina s bramborem nebo těstovinama (maso mi zatím nechce), po rýži blinká
hodinu po obědě trochu nakojím (na žízeň🙂 )
kolem půl čtvrté svačina - jogurt nebo ovoce nebo přesnídávka
kolem šesté - kaše
kolem půl osmé - kojení

přemýšlím, jestli mu už mám zavést další jídlo - třeba dopo svačinu ale nevím co mu dávat, kousky mi zatím nechce - natahuje mu na blinkání, takže jak jsem zamýšlela, že mu začnu dávat kousky chleba - tak s tím mám zatím smůlu
a ještě se zeptám na ten chleba bych ev. mohla namazat obyč. máslo nebo co mu na to můžu dávat?

vevusiatko
3. zář 2009

moda obycajne maslo nic ine.. dokonca ani tie natierkove masla ako je rama alebo tak sa nesmu 🙂
Inak mne malu tiez napinalo na sama ked papala rohlik alebo chlebik sice bolo vsade bolo vela omrviniek ale teraz uz pekne papa 🙂 a nenapina ju

laetti
3. zář 2009

Taky se chystám začít u malé s chlebem. Jen mě zajímá jaký jí mám dávat a jaké pečivo vůbec smí. A ještě ohledně Lučiny-to dáváte jen tu obyčejnou, neochucenou? Nebo i ty jiné příchutě-s pažitkou atd. Díky

mimi198
3. zář 2009

jananinka tak my mame uplne isty jedalnicek, len na svacinku mu striedam biely jogurt,ovocne predsnidavky, niekedy piskotky do toho, a na olovrant mu davam este mliecko alebo jogurtik ovocny, vraj by mali byt tie klasicke plnotucne, no ak zacneme so syrom tak neviem aky by bol najlepsi a aka znacka. no a este mu sem tam davam suchy chlebik po kusickoch to medzi jedlom nech sa uci zut,alebo piskotik,detsku susienku,bebe keks podla toho co je. a na obed mu vacsinou davam detske prikrmy z lekarne ale ked mu doma varim tak to vacsinou spenat so zltkom a zemackami.

bereninka
3. zář 2009

My v 11. měs. (dnes právě) jíme tak:

ráno kojení
snídaně: toast. chleba s máslem a pl. sýrem - také nemáme žádný zub a sní to pěkně. 😉
svačina kojení
oběd zelenina, maso, příloha
svačina: ovoce
večeře: kaše
pak kojení

CO bych tak mohla ještě dávat na chlebík? po lučině blinkal, po jogurtu též...

mimi198
3. zář 2009

a ako im davate ten chlebik po kuskoch? alebo si to sami ocucavaju?

saska.t
3. zář 2009

mimi ja nakrajanych na vojacikov a sup do pusy cuckat moze rohlik...

berenika a co cottage?, platkovy tvrdy syr? kuracia alebo morc.(kruti) sunka...