Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

jindri
17. lis 2009

na sýr jsem se ptala o pár stránek dozadu 😉 lepší než např. Eidam, právě kvůli soli je žervé či lučina.

Vendulka: vaření se neboj, myslím, že to dítku dá mnohem víc než kupované skleničky. Už kvůli přírodním vitamínům, vláknině a tak. Mě vaření docela chytlo a když vidím, jak malá krásně otvírá pusinku, těší mě to.
Vařím obden a píšu si to, abych věděla, co jsme třeba dlouho neměli nebo co melu pořád dokola 😀
U nás to vypadá takto:

ráno: UM 260ml
svačina: obyčejně nějaké 2 druhy ovoce
oběd: masozelen. příkrm s trochou přílohy (lžíce)
svačina: ovoce s jogurtem či s obilninou (jáhly,vločky,kuskus,polenta) - nejvíc malé chutná jablíčko, vločky a jogurt
večeře. UM 240ml

Někdy dám k svačině chlebíček s máslem, maso papá vždy 2 dny, pak 2 dny ne 😉 na žloutek jak si vzpomenu.

rimmel
17. lis 2009

jindri a dobre ti pribera?? lebo uz v 8-9m by mali babatka papat 5krat denne..nie mliecko na ranajky a veceru..

ja davam 5krat denne, myslim si ze je to tak lepsie..to jedlo takto rozlozit pocas dna, nez dat velky obed...neviem povedat kolko gramov papame, nevazim to ale svacinky su vzdy mensie, ako ranajky obedy a vecere.

matja
17. lis 2009

fíha, tak môj malý má zajtra 9 mesiacov a papá 2 x denne, ináč je iba na MM. A vôbec si nemyslím, že je to málo. Takisto nedávam ani veľkú porciu obeda, práveže Paťko nespapá ani toľko, čo by malo dieťa zjesť (200 g). No začneme už aj s tretím príkrmom. Rimmel, tu nemôžem súhlasiť, do 10 mesiacov pokojne stačia 2 - 3 príkrmy denne, v roku už treba tých 5 príkrmov.

rimmel
17. lis 2009

matja mne doki povedala 5krat..

shaula
17. lis 2009

Matja - Rimmel se řídí anglickými doporučeními. U nás je opravdu běžný postup takový, že v 6 měsících začneš 1 příkrmem, v sedmi druhým, v osmi zařadíš třetí. Pak už víceméně záleží na tobě, postupně zařadíš i čtvrtý a pátý tak, aby v roce už dítě mělo těch 5 jídel denně 😉 Takže z mého pohledu to děláš správně, jen už to chce pomalu i ten třetí příkrm 😉

rimmel
17. lis 2009

no ja si neviem predstavit nedaj mojmu ranajky a desiaty a olovrant..sak by umrel hladom! 😕 😀 i ked olovrantujeme a desiatujeme vzdy napr bananik ci dve postruhane jablcka ale pokial tvoje dieta matja hladne neni tak nemas co riesit ...ja sa skor priklanam k castejsim davkam aby bol zabezpeceny dostatocny prisun zivin atd...nakolko uz od 6m mliecko toho vela neobsahuje.

rimmel
17. lis 2009

lebo vies, babatko vie ci chce, ci nechce papat, keby moj napriklad hladny nebol, jedlo by si nedal....cize ja sa viacmenej riadim podla neho a jeho apetitu ..dokonca jedlo ani nevazim 😕

matja
17. lis 2009

no ja jedlo tiež nevážim a dávam toľko, koľko mu chutí. To, že nezje plnú dávku, viem podľa toho, že keď mu dám (veľmi zriedka) kupovanú výživu, tak mu ten malý 125 g pohárik stačí, viac by nezjedol. Dokonca som čítala v jednej publikácii, že tretí príkrm až v 10. mesiaci. Ja idem zaradiť zajtra, to bude mať drobec presne 9 mes.
A našla som aj niečo o škorici - píše sa, že až od 1,5 roka. No ja som asi príliš tabuľková 😀 Ale mne to tak vyhovuje a som rada, že sa držím tabuliek, aj keď existujú rôzne a líšia sa v zaraďovaní jednotlivých potravín v určitých mesiacoch.
Veľmi si potrpím na zdravej výžive a zdravom stravovaní u malého, preto študujem všetko možné a snažím sa mu dávať takú stravu, aby to bolo pre neho najlepšie. Preto mám naštudované rôzne zdroje a zúčastnila som sa aj jednej prednášky o zdravej výžive pre deti do jedného roka. Z toho všetkého som si urobila určitý priemer, prípadne spravila vlastné závery a toho sa držím...

a bola by som ochotná sa dať presvedčiť o kadečom, možno aj o tej škorici alebo syroch 😀, ale to, že mliečko od 6 m toho veľa neobsahuje, tomu neverím... (rimmel, prosím ťa, neberieš to v zlom, že oponujem, však? Hovorím svoj názor a to, čo mám naštudované ja, nechcela by som, aby si to brala osobne 😉)

rimmel, ty bývaš v UK? Zaujímalo by ma, kedy sa tam odporúča zavádzať lepok. Lebo existujú nové štúdie, ktorých sa ja zatiaľ nedržím, ale rada by som vedela, ako je to vo svete.

rimmel
17. lis 2009

matja neberem ja nic v zlom 😉

lepok tusim najskor v 8m..ale odporuca sa cakat do 10-12m ak su alergie v rodine ak sa nemylim 😕 ale hovori sa dnes, ze radsej dat skorej, ze tym praveze alergii zabranis....tak neviem...hned v 6m by som urcite nedavala ale zacala som davat v 8m.

lepok akoze muku a tak hej? 😕 😅

ja zase moc tabulkova niesom 😀 riadim sa tym co mi doky povie, co si nastudujem na nete 🙂 a mozno mas pravdu s tou skoricou..no ja som dala a nic sa nestalo 🙂 malemu tiez iba varim, tak najlepsie viem co papa..a tiez viem ked ma dost..ked neotrava ustocka alebo ked otaca hlavicku ci ho zaujme daco ine

matja
17. lis 2009

presne tie nové výskumy som myslela, že radšej skôr zaviesť rizikové potraviny. No ja sa toho nedržím.
A takisto moc nepočúvam ani doktorku, čo mi hovorí, ja si radšej urobím po svojom. Aj tak mi tie poradne pripadajú také hrrr, rýchlo, rýchlo a dovi, dopo. To by som si ani nevedela zapamätať. Vlastne som si všetko naštudovala na nete a v mamičkovských časopisoch (preto som napísala, že som "tabuľková"), ale urobila som si z rôznych tabuliek vlastné úsudky.

rimmel
17. lis 2009

hej..ono tolko nazorov roznych je vsade! a ktory ma akoze byt ten spravny?? no ten ktory sa mne najviac paci 😀 😀 😝 ja na rozdiel od teba praveze verim ze cim skorej tym lepsie ale zase nie so vsetkym a vsetko s mierou
musim ist maleho okupkat 😎

evinkaa
17. lis 2009

No holky, já kdybych se řídila radami doktorky, tak přikrmuji od čtvrtého měsíce a v šestém měsíci už máme 5 příkrmů denně !! 😀 Na každé poradně se divila, že dávám to a ne tohle, že malá snídá jen mléko... Protože ale málo přibírá, dávám už 5 jídel denně - zhruba od 7. měsíce. Natynka se lépe nají ze lžičky, mlíčko už jí moc nejede, potvůrce. Ráno mezi 7-8 hodinou vypije maximálně tak 100-120 ml, víc do ní nedostanu, ale o jídlo se nehlásí a svačinku dávám až v deset. Fakt záleží na názoru každé maminky a hlavně na tom, co vlastně vyhovuje prckovi. 😉

matja
17. lis 2009

evinkaa, presne tak, keď čítam, čo píšu niektoré dievčatá, že aké rady im dávajú detské doktorky, tak sa mi až rozum zastavuje 😕 Ja poriadne ani nepočúvam, čo mi doktorka povie, mám to naštudované a riadim sa tým, čomu verím ja.

rimmel
17. lis 2009

moja dok nieje stara tak tu pocuvam 😀

jindri
17. lis 2009

🙂

jindri
18. lis 2009

rimmel: přibírá, ale jestli dobře .. 😅 za poslední 2 měsíce přibrala 900g, dr na to nic neříkala, tak je to asi ok. Já se zase řídím tím, že do roka je pro mimi mlíčko důležité a mělo by vypít min. 500ml mléka plus mléčných výrobků.
Každopádně, když snídám já, kousky chlebíčka jí dávám, ale vezme si tak 5 malých kostiček a už nechce.

Moc ráda ale budu, když mi napíšete, co dáváte k snídaním a večeřím. 😉 Mě napadá akorát ráno chleba s něčím a večer kaše, ale to je dost jednostranné, ne?

jindri
18. lis 2009

rimmel: doktorku, co poradí ti přeji a tiše závidím 😉 mě moje už v půl roce radila, ať dávám omáčky - rajskou, svíčkovou, pudink a chleba s máslem 😖

rimmel
18. lis 2009

ja na ranajky bud ovsenu kasu alebo ovocie 🙂 a na veceru davam zelenino-maskove daco alebo iba zeleninove ak na obed mal masko

a kolko vazi tvoja dcerka? pribera ti super neboj 🙂

rimmel
18. lis 2009

jezis teraz citam co ti ta tvoja radila... 😀

matja
18. lis 2009

jindri, no teda, ty máš doktorku 😠 Aj môj malý pribral tak ako tvoja dcérka - 900 g za 2 mesiace a je to OK.
Raňajky ešte nedávam, ale dnes začnem robiť večere. Budem robiť prevažne zeleninové večere, ktoré budem striedať s doma robenými (nie instantnými) kašami s ovocím alebo MM (napr. pšenovú, ryžovú, pohánkovú, z kukuričnej krupice, s amarantom, z ovsených vločiek). Pôvodne som chcela dávať takéto kašičky na raňajky, ale keďže príprava trvá asi tak pol hodinku a malý sa skoro budí, mne sa určite o pol hodinu skôr vstávať nebude chcieť, bude mávať na raňajky ešte MM.
Takže od dnešného dňa máme takýto režim:
ráno - MM
desiata - ovocie
obed - mäsovo-zeleninový príkrm alebo s uvareným žĺtkom
olovrant - MM
večera - zeleninový príkrm alebo obilninová kaša
2. večera pred spaním - MM

Samozrejme MM aj kedykoľvek medzitým.

rimmel
18. lis 2009

moj pribral za posledny mesiac daco vyse 700 gramov 😀

tekvica
18. lis 2009

do roka , ak je dieta kojene, ma v podstate zabezpecene zakladne ziviny, nie je problem, ak odmietne obed, ci veceru, napr. koli zubom ci chorobe...

inak na ranajky davam synovi- 11 mesiacov- na striedacku chlieb s maslom alebo lucinou, rajo ma maslo s 20 % jogurtom, je fajn, alebo nejakou natierkou- uvarim mrkvu a rozmiesam s maslom, alebo cicer, alebo uhorkou alebo avokado, alebo aj ovocne- jablko , hruska a pod.

dalsi den je kasa rano a dalsi biely jogurt s ovocim.

desiata je ovocie, kukuricne chrumky, , obed zelenina, priloha, maso, alebo polievka.

olovrant, podla toho, co mal a nemal na ranajky

vecera- zelenina, alebo kuskus so zelenonou,alebo chlebik s pomazankou, ak nemal na ranajky...
vecer kasu nechce, tak vymyslam.

a pocas dna ma nakrajane ovocie a sam si berie...
v podstate ku kazdemu jedlu ma zeleninu alebo ovocie.

tvrdy syr este nemal, ani sunku, ani piskoty, ani keksiky ziadne, tiez nemal granulovany caj, pije harmancekovy alebo vodu.

tekvica
18. lis 2009

odporucam to avokado, aspon 2 X do tyzdna a tiez sladke zemiaky, detom chutia.

mango som este nedala, ale vyskusam tento tyzden.

gabii83
19. lis 2009

ahojte maso na prirodno ako spravit lebo kuracie prsicko vo vode sa mi zda take suche a vypluva mi to moja slecinka, tak pasirujem aj zeleninu ktomu aby nebolo suche ale toto ste uz dali mimcom? samozrejme s olivov. olejom ale jednoducho upiect a podavat ????
dakujme

evinkaa
19. lis 2009

gabii83: Já maso jen pořádně uvařím ve vodě, nasekám a zamíchám ho do zeleniny s přílohou. Malá ho moc ráda nemá, ale holt musí. 😉 Když jí ho nedám moc, spapá to krásně. 🙂

gabii83
19. lis 2009

dakujem evinka ale nam sa to zda take suche tak este jej nemam dat na prirodno??

berenika39
19. lis 2009

gabi, já prsíčka dělám tak, že je lehounce obalím v hladké mouce, dám máslo nebo olej, na tom je opeču z obou stran, dozlatova, zaleju vodou nebo vývarem, zakryju a dusím doměkka. Když je potřeba tak to podleju, to prostě musíš mrknout 😉 😉 , nakonec je tam taková jemná štáva, tu naleju na brambory neboo rýži, my si to ještě okořeníme na talíři...to už byste mohli, ne? Není to právě suchý 😒 😒 😒 .

gartneroval
19. lis 2009

Berenika, a to maso jen lehce podleješ, nebo aby bylo ponořené v té vodě, asi stačí jen podlít, že? A vznikne ta štáva.

vendulka
19. lis 2009

ahojky...
gabi, je ty mas Leonku na Vanoce 😵

vendulka
19. lis 2009

sem se chtela zeptast, jestli davate detem nejake susenky?Nemyslim tim ty kukuricne krupky...