Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

mobina
21. led 2009

Holky měla bych ještě jeden dotaz. Co mažete dětem na chleba nebo rohlík za sýry? Třeba žervé obsahuje až 80 % tvarohu, ale to asi většina těhle sýrů, takže teď nevím zase 😒 Díky.

petka80
21. led 2009

Mobina, já dávám žervé nebo lučinu. Že je to v podstatě tvaroh, toho bych se nebála, vždyť je toho troška 😉 A od roka je tvaroh v pohodě, pokud ho nejsou nějaký kvanta.

Já jsem taky zkoumala v obchodě ty tvarohový věci pro děti a pak jsem koupila bio ochucený tvaroh jahodový, teď nevím, kdo ho vyrábí, ale bylo to moc hustý, tak jsem to taky "naředila" jogurtem a byla to mňamka. A jak píše timbouctou, je to vhodná konzistence pro pokusy o strefování se lžičkou do pusy 😀

Ale pribináček a lipánek taky budu dávat, už jsme se o tom bavily v nějaké jiné diskuzi, no můj názor prostě je, že v tom nic špatného není a občas to malé dám. Ale dokud mi jí obyč bílé jogurty, tak jí budu radši dávat to, to je stejně nejlepší 😵
Jo, ještě mě napadá, ty pribináčky asi dáváte ty vanilkový, ne? Akorát pribináček dělají i bez příchutě, jenom smetanový, tak asi poprvé koupím ten a pak uvidím.

agness02
21. led 2009

jsem tu četla o dortu k 1. narozkám - taky se těším, až ho budu péct 😉
mobina - nevím jestli ti poradím, co mazat, my zatím zkusili jen máslo (už ne floru), lučinu - to je bašta a strouhaný tvrdý sýr
a co třeba kiri?
a taky mě napadlo pomazánkový máslo, co vy na to??

many
21. led 2009

no teda já zatím nemám žádný zkušenosti 🙂 my máme v pondělí 8 měsíců,tak si od vás nechám poradit 😀

many
21. led 2009

zatím teda nedávám ani rohlík 🙂

timbouctou
21. led 2009

agnes_ já teda tavený sýry zatím kupovat nechci, ty tavicí soli se mi vůbec nelíbí. Ale dobrý je ten sýr Kidiboo, koupila jsem tyčinkový a malému moooc chutná. Není slaný, je jako mozarela

many - jste malí ještě 😅 já dávala rohlík až po osmým měsíci. Teď ho skoro nejí, jen rozpatlá. Jedině chleba je u nás v kurzu

petka80 - pribináček nekupuj, tam jsou hodně éčka. Lipánek je lepší. Nebo jsem sehnala od Milka, jak dělá ovocné tvarohy, tak maj i tvaroh s jogurtovou kulturou, nebo i vanilkový. Ale máme ho v lednici a ještě jsme nezkusili.

many
21. led 2009

kdy můžu ten lipánek 😉 taky až později,že 🙂 díky za rady 🙂

amarelka
21. led 2009

ahojte malý ma zrejme alergiu na krav. mlieko, zatial chlebík ani rohlík nepapáme, len také ochutnávky, no viete mi poradiť, čo mu možem neskor na to natrieť?

eppik.m
21. led 2009

ahojky, četla jsem:
Příkrmy v praxi

8. měsíc -

přidáváme mléčnou svačinu

odpoledne (cca 16) - kojení nebo jogurt, večer se dává kaše
režim: ráno kojení -> ovocná svačina -> masozeleninový oběd -> mléčná svačina -> kaše
kojím kdykoliv si řekne
dítě v 8. měsíci musí vypít 800ml tekutin (včetně kojení, polévek , čaje, vody)
mléčná svačina = kojení nebo jogurt s ovocem, případně samotný, po 1 roce i s müsli atd. Jogurt bílý s živými kulturami (Holandia, Bio od Olmy, Aktivia Bifidus)
tvaroh - pribináčky apod.s tvarohovým základem nejdříve v 9 měsíci, tvaroh až od 1 roku (problém je, že jsou sladké, dítě si zvykne a už jiné nechce, navíc jsou hodně tučné.)
3x týdně do oběda přidat 1/4 lžičky panenského oleje (kvůli vitamínům rozpustným v tucích)

Jakmile má dítě zuby nemixujeme, ale mačkáme nebo strouháme (návyk na tuhou stravu)

9. měsíc

začíná lepek (ale nemusí) - piškoty, chleba, rohlíky, těstoviny (bezvaječné), knedlík

může i hrášek, pokud zvládne, rajče, okurek, papriku - bez šlupek
může kukuřičné, rýžové polystyreny (chlebíčky) - už od 6 měsíce - Ondra se tím dávil
pokud má pupínky na puse (je to od ovoce) - namazat
v poledne 2 chody - polívka (masový nebo zeleninový vývar) + druhý chod omáčka (s okurkou, česnekem, cibulí, majoránkou, rajskou když snese, koprovou...)+ brambory těstoviny, rýže, maso. knedlík
omáčky zahusťujeme solamylem nebo majzenou

10, 11, 12 měsíc - téměř vše

od 1 roku: celer, petržel, - minimálně, pórek (i dřív), vnitřnosti - co nejpozději, dýně (Hokajdo) na podzim

Při průjmu rýžový odvar od Nestle

čištění zubů - jakmile prořežou, tak vodou a prsťáčkovým kartáčkem, pasta a norm. kartáček až po roce

Dítě nesmí do 1 roku:

sůl, cukr (může hroznový - glukopur), vaječný bílek, ryby, citrusové plody (pomeranč, grep, kiwi)

petka80
21. led 2009

timbouctou - jo jo, Milko to bylo, od koho jsem měla ten tvaroh 😀 Ten tvaroh s jog. kulturou jsem teda u nás neviděla, to se budu muset pohlédnout, u nás měli (Interspar) jen jahodový a snad nějaký marakujový (asi se to píše jinak 😉 ) tvaroh a byl bio a to složení mi přišlo nejlepší. Jinak ten pribináček a lipánek, ono to vyjde fakt nastejno, to složení, zásadní rozdíl v tom nevidím. Jenom lipánek to líp "komunikuje", že je bez chem. přísad a tak. Ale to je věc názoru 😉 Každopádně díky.
Kidiboo jsem ještě nezkoušela, ale když o tom tady všichni básní, tak to budu muset taky vyzkoušet 😉 Mě odrazovala, že jsem si myslela, že je to něco jako tavený sýr, ale podle toho, co píšeš, tak asi ne....

Jinak na chleba dávám kromě té lučiny a žervé taky máslo (margaríny bych teda ale nedávala) a někdy i s marmeládou. Ale stejně nevíc vede suchý chleba 😀

petka80
21. led 2009

amarelka, pokud máte alergii na kravské mléko, tak to se obávám, že nebude velký výběr ☹ To nemůže podle mě ani máslo 😖 Ale nic o tom nevím, tak jen tak hádám. Byla tady někde diskuze o tomhle, tam by ti asi holky poradily víc. Určitě budou existovat nějaké náhražky třeba ve zdravé výživě.

amarelka
21. led 2009

petka ved to isté ma napadlo, preto sa pýtam 😖 idem to pohladať...

petka80
21. led 2009

many, lipánek a pod. se doporučuje až od roka, protože tvaroh u malých dětí hodně zatěžuje ledviny 😉

petka80
21. led 2009

amarelka, to mě mrzí ☹ Jinak ta diskuze je tady, pokud bys to nemohla najít:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

agness02
21. led 2009

timbuctou - dyť jsem psala, že dávám zatím Lučinu, taky zkusím to žervé a tyčinky Kidiboo
to Kiri teda nee? zrovna nemám krabičku, abych na to koukla

agness02
21. led 2009

petko, zaujala mě ta marmeláda, to jako domací? já dělávám jahůdkovou a meruňkovou, tak jsem zvědavá až ji jednou malej ochutná 😅

petka80
21. led 2009

agness02 - jo, marmeládu 😀 Asi to není úplně vzor zdravé výživy, ale tak 1x za týden se to snad přežije 😉
Jinak mám domácí od mamky a nebo kupuju bio marmelády, mají je např. v DMku. Je to v podstatě jen ovoce a cukr.

agness02
21. led 2009

petko, přece lepší než sladkosti 😉

siminks
21. led 2009

Timbouctou ahoj a aký lipánek kupujete?my len veľký kakaovovanilkový ten je naj nieje sladký,ale malý vanilkový je 😠 a s tým pribináčkom súhlasím,veľa farbív a éčok,inak my papáme lipánka od 5mesiacov nie každý den,ale striedame s jogurtami,najviac zvolenské alebo nitrianske smotanové 😉 ...

mobina
22. led 2009

Holky díky. Takže nedělám nic špatně. Včera se právě po mě trochu osopila kamarádka, jak můžu dávat žervé, když je plné tvarohu, tak jsem znejistěla 😔 Mno snažila jsem se jí to trochu ovětlit, ale stejně jsem ta, co láduje dítě tvarohem 😝 😀
Jinak my mažeme tedy to žervé, lučinu, kidiboo, občas dám i to kiri a to je asi všechno. Jo a obyč máslo.

kingstonka
22. led 2009

Ahojte... kedy ste zacali davat detom "lepok" a cim ste zacinali?...

blau
22. led 2009

kingstonka pozri tuto stranu trosku vyssie eppik.m to krasne rozpisala 😉

kingstonka
22. led 2009

ooo...som si nevsimla.... preco petrzlen az on roka?

dadkaa
22. led 2009

Môže mi niekto poradiť aké maslo by som mala používať ? problém je že žijeme v zahraničí tak neviem čo mam pozerať v zložení, a tak isto zloženie tých syrov lučina a žervé, čo to obsahuje? A čo sa týka tých jogurtov tu dostanem iba Activiu ale zdá sa mi že malá ma po nej alergickú reakciu, môže to byť alergia na kravské mlieko?

timbouctou
22. led 2009

dadkaa - já jsem dávala zezačátku nízkotučný jogurt, malý měl potíže s ledvinama a aktivia má hodně mléčný bílkoviny. A to máslo normální, rostlinné prý nee

kingstonka - asi zkus nejdřív kaši, jsou dobré od Nestlé a Hami

timbouctou
22. led 2009

agnes - no kiri dělaá jen tavený, to si myslím že ty tavicí soli nejsou dobrý.

petka80 - no tavený dělaj taky

andyalukasek2008
22. led 2009

Holky, to mne překvapuje? Jak je to s tou petrželí a celerem? Víte? Předem děkuji! Odkdy se může dávat???

kijonkova.k
22. led 2009

Myslím,že petržel hned.Celer je alergen,tak raději později,ale je to třeba vyzkoušet.Třeba to bude v pohodě.Já budu vařit celer zítra poprvé,ale už malá jedla skleničky,kde byl a v pohodě.Petržel je dobrá,hned to chutná jinak,to jídlo 😉

andyalukasek2008
22. led 2009

Uf, dekuju, petrzel uz jsem taky davala, tak jsem mela strach, ze jsem neco skopala 🙂... S temi syry holky nevim, nekde jsem cetla, ze je lepsi davat zpocatku jen tvrde... Jinde zase, ze typu Zerve a Lucinu, pak si vyberte 🙂...

kijonkova.k
22. led 2009

andyalukasek2008:neměj strach,i kdyby jsi dala něco,co se "nesmí",tak to může malému vyhovovat a nic mu z toho nemusí být.Já jsem dnes dala poprvé rajčata,dělala jsem polívku a vypadá to,že taky v pohodě.Už zkusím i jahodovou přesnídávku a další věci.Ať vím,co malé nedělá dobře. 😉