Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

radka.m.
28. kvě 2009

shaula-tak já si teda zrovna nemyslím,že jsi příliš opatrná,nám je 19měsíců a taky ještě nedávám plno věcí a třeba pribinák,lipánek a tvaroh ještě nedávám vůbec a v nejbližší době ani nemíním,stačí se podívat na složení-fuj. 😉 jinak pediatři nemají specializaci na dětskou výživu,takže dost pediatrů občas plácne i nesmysl,ale odborníci na dětskou výživu se všeobecně shodují,že tvaroh až minimálně po roce a takovou tu už dospěláckou stravu minimálně po roce a s dost velkou opatrností,my ještě tu dospěláckou stravu vůbec nepraktikujeme,a nemyslím si,že dělám špatně,jednou se nám to vrátí,nerada bych si dávala za vinu,až by mně děti přišli třeba s cukrovkou,rakovinou...

shaula
28. kvě 2009

radka - jo jo, mluvíš mi z duše. My navíc v rodině hodně cukrovku máme, já jsem taky sledovaná na diabetologii kvůli porušené glukózové toleranci (ještě to není cukrovka, ale pokud si nespravím stravu, tak se může vyvinout). A proto chci pro ty své prcky udělat to, co považuju za nejlepší.

misa.cekatelka
28. kvě 2009

Mám 3 mladší sourozence.10,8 a 1,5 roku.Hlavně se řídím tím,co mi poradí moje maminka,která vychovala celkem 4 ZDRAVÉ dětí. 😠

shaula
28. kvě 2009

misa.cekatelka, mít se koho zeptat je určitě prima. Já už tu možnost nemám, tak sháním informace, kde se dá, ale zjistila jsem, že je to lepší. On ten vývoj jde hodně dopředu a to, co dělali naši rodiče, už třeba dávno neplatí (např. děti v té době krmili svíčkovou s knedlíkem už v několika měsících, nebo skoro od narození dávali krupičnou kaši z kravského mléka). Většina z nich to ovšem neví (logicky, protože neměli potřebu to sledovat), a tak jejich rady jsou sice dobře míněné, ale ne vždy dobré. Takže se s maminkou samozřejmě poraď, ale názor si udělej vlastní.

radka.m.
28. kvě 2009

mišo-to je právě to,že neznamená,že když je 10leté dítě zdravé,tak ve 30,40neonemocní vlivem špatné výživy v dětství na cukrovku,rakovinu,srdečními problémy a tak.je totiž prokázáno,že právě výživa v prvních třech letech života má za následek tyto onemocnění,věřím,že tvá maminka se snažila dělat vše nejlépe jak uměla,ale věda jde dopředu a už dávno neplatí ve správné výživě to,co platilo před 10lety,já sama mám pochybnosti,protože nejstarší dceři je 15,té mladší bude 14 a dřív bylo zcela běžné,že se na půl roce dávala svíčková s knedlíkem...necpala jsem holky omáčkama,to ne,ale už ve třech měsících jsme najeli na přesnídávky a všechno bylo úplně jinak,tak mám strach,aby to jednou nezanechalo následky.ale třeba kluci nekrmím od třech měsíců přesnídávkami jenom proto,že dřív se to tak dělalo,že to holky taky jedli,od toho jsou přece nové a nové poznatky a budme rádi,že máme v dnešní době takový obrovský přístup k informacím a že pokud jenom trochu chceme,tak můžeme ovlivnit budoucí zdraví našich dětí

eppik.m
28. kvě 2009

shaula: pečivo namazané máslem také stačí, právě ty obyčejné věci stačí ...

janzi
28. kvě 2009

Ahoj holky, hladam tu inspiraciu na 2 prikrm denne. Mala ma alergicku reakciu na kazde ovocie co som jej skusala davat a tak u nas ovocne prikrmy a presnidavky nepripadaju zatial do uvahy. Papanie u nas vyzera takto.: 7,00, 9,30 a 12,00 kojim, spanok a po nom masovo zeleninovy prikrm okolo 15,00 a 17,30 a 20,00 kojim a este jedenk krat v noci podla toho o kolkej sa mala zobudi. Chcem jej nahradit kojenie o 17,30 normalnou stravou, ale neviem co jeje mam dat. Predstavovala by som si nieco take, co sa nepotrebuje varit alebo tepelne upravovat aby som nebola viazana na kuchynu - proste presnidavka by bola idealna, ale bohuzial. Mozem jej davat kazdy den nejake pecivo s niecim na olovrant, nebude to pre nu este velmi zatazujuce, nieje este mala aby mala kazdy den pecivo?

berenika39
28. kvě 2009

jj, s tím souhlasím, mrňata neznají širokou škálu chutí a všelijakých laskomin, takže sami od sebe se nebudou dožadovat ničeho jiného, než jim dáme. sama vařím jednoduše, dávám malému už dost věcí,které jsou vhodně pro jeho věk, ale nic víc. uvařím maso, ve vývaru uvařím zeleninu a přílohu, to rozmačkám takovou tou mačkačkou 😀 😀 a maso rozmixuju, smíchám, a je to. krom toho bílé jogurty, ovoce, pečivo, žervé a lučinu. nic víc nic míň. máslo občas, osvědčil se mi toustový chleba, má jen dva zubáky, tak mu to jde dobře žužlat. fakt není kam spěchat.
Mám staršího syna, a ten je právě z generace : sladidlo do sunaru, jíška,celé vajíčko do polévky, pudingy,krupicová kaše, to všechno už od čtvrtého měsíce. je alergik. chodítko. má skoliozu, mírnou, ale má. díky genům (otec) má sklony být lehce nad průměrem s váhou, a tomu přispěla i ta výživa v první letech. naštěstí už je dnes chytrej jak rádio 😀 😀 😀 a jede na mase, salátech, jogurtech a podobně.
Nechci už ty chyby opakovat.
V případě výživy kojenců je v jednoduchosti síla.

berenika39
28. kvě 2009

A ještě maličkost: aby nebyl pak vybíravý v jídle, aby jedl všechno a měl možnost poznat nové chutě, nechám ho "ochutnat" dost věcí, které vařím pro rodinu. Jedno sousto, lžičku, má z toho radost, my taky a neublíží mu to.

misa.cekatelka
29. kvě 2009

shaula:četla jsi pořádně??moje mamina není stará generace.Má rok a půl staré dítě!!!!!!
Já si rozhodně myslím,že své dceři dávám vše co by jíst měla.Necpu ji svíčkovou ani sladkými jídly.Dávám jí vše,co ke svému vývinu potřebuje a nemyslím si,že lipánek 3x týdně by z ní udělal cukrovkáře.

berenika39:my taky dáváme malé ochutnat.Sama vždy příjde,je zvědavá co to máme,mlaská a otevírá pusinu,tak nevidím důvod proč jí nedat ochutnat.rozhodně jí to neublíží a kolikrát se pěkně zašklebí 😅

shaula
29. kvě 2009

misa, nechtěla jsem se tě dotknout, netvrdila jsem, že tvoje maminka radí špatně. Jen jsem řekla, že VĚTŠINA maminek vývoj nesleduje, netvrdila jsem ovšem, že zrovna tvoje patří mezi ně (I když to, že má rok a půl staré dítě, ještě neznamená, že ho nevychovává stejně jako tebe a tvé mladší sourozence. A nemyslím to zle, tak nic ve zlém🙂 Jediné, co jsem napsala, aby sis udělala vlastní názor. Lipánek 3x týdně možná cukrovkáře neudělá (návyk na slazené v tak útlém věku ale možná ano, možná ne), tak si své dítě krm, čím chceš, jen to tu neprosazuj jako stoprocentně vhodné a doporučované. Je to tak velmi na hraně mezi vhodným a nevhodným.

misa.cekatelka
29. kvě 2009

Víš ono je těžké za každou cenu nedávat sladké.Co se třeba týče slazení čaje.Když jsem začala malou přikrmovat(v 5.měsíci),musela začít i pořádně pít.Jenže ona mi normální neslazený čaj nechtěla.Jenže co v takovém případě?Prostě bez tekutin jsem ji nechat nemohla.Asi jsem špatná matka a možná budu mít cukrovkáře,ale já jí čaj sladila.Ať se to někomu líbí nebo ne,ale do 1/2 litru čaje jsem jí dávala 2 čajové lžičky cukru.bohužel.... 😒

berenika39
29. kvě 2009

ahoj, když jsme u slazení...mám bráchance, dneska už 43 roků. Maminka jim tehdy chtěla dát to nejlepší, dopřávala jim, sladila a sladila, byli tím vyhlášení v rodině. Peklo se ob den, čaj tři kostky cukru, lízátka, bonbony. Naši jim říkali, že je to fakt moc, ale....
V 15 letech onemocněl cukrovkou, tím typem, co se s ním bude trápit už pořád. Je na inzulínové pumpě, ivalidní důchod, špatně chodí, blbě vidí, nedokrvené nohy, neplodný, adoptovali si malou slečnu, prostě tohle si bude teta vyčítat. Vím, že to není běžná situace, ale dá se k tomu dospět, bohužel.

S tím slazením, je jasný, že na naučení pití se to dá použít, taky jsem musela nejdřív dát štávu mix s vodou, nebo granulovaný HIPP. Ale za týden jsem ubírala, ředila ředila, a ted pije jen čistou vodu a je v poho. Občas sladké není problém, to jistě, ale zbytečně na to navykat je blbost. Lipánci a spol se dají nahradit.

V každém případě je to každého věc, nepřísluší mi to jakkoliv odsuzovat, já jen že mám tu blbou zkušenost s bratránkem.

shaula
29. kvě 2009

Tak to já jsem asi mrcha matka, protože když i kluci málo pijí (jeden skoro vůbec), tak jim to stejně neosladím🙂 Jeden se už naučil pít čistou vodu, bumbá krásně, druhého k tomu dotlačím taky🙂 Sama si čaj nesladím, tak ho taky nebudou mít slazený 😀 Zatím jim tekutiny stačí, dehydrovaní nejsou, tak na ně budu zlá 😠

smilena
29. kvě 2009

Holky myslím, že se tady před časem probíralo to žervé a Lučina. Dneska jsem koupila v Intersparu kostičku - krémový sýr Žervé a sůl tam teda není. Složení: mléko, čistá mlékařská kultura, syřidlo. Obsah sušiny min 30% hm. Obsah tuku min. 15% hm 😉

berenika39
29. kvě 2009

smilena, jj, to je vončo 😀 😀 . dělám ho skoro každej den s ovocem. ted občas i mažu na toustovej chleba. fakt ho málo kde mají, ale v těch velkých hypersuper... 😀 😀 skoro vždycky. Jediný nepříjemný je (ale vlastně je to tak správně), že nemá moc "životnost", takže kupuju jen pár kostiček a ty jsou hned pryč 😀 😀

eppik.m
29. kvě 2009

ahoj, četla jsem :
Už v okamihu oplodnenia sú určité veci dané, ktoré my ovplyvniť nemôžeme: nielen pohlavie,
výška, stavba tela a výzor, ale aj predispozície k určitým ochoreniam, potrebám spánku, chuti,
temperamentu, či schopnosti učenia. Samozrejme sa určité predispozície dedia, ktoré vplyvom
prostredia viac či menej ovplyvňujú vývin dieťaťa. Ale to, či zo začiatku bude vaše bábätko veľa
alebo málo plakať, dobre jesť, dlho alebo len minimálne spať, či bude zdravé alebo chorľavé, to
veľmi ovplyvniť nemôžeme.

shaula
29. kvě 2009

Zítra běžím do Intersparu🙂 Už jsem to žervé sháněla v Albertu, Tescu, Hypernově (teď Hyperalbert☹ a nikde nebylo☹

shaula
29. kvě 2009

eppik, souhlasila bych s tebou, pokud by šlo o nemoci typu nachlazení, chřipka apod. (a řekla bych, že o nich mluví i ten text). Ale jsou jednoznačně civilizační nemoci způsobené nezdravým životním stylem, a k nim patří zejména zde často zmiňovaná cukrovka, obezita (když pominu některé druhy obezity způsobené jinými nemocemi) a další. Tyhle (a o ty nám tady jde) dle mého názoru jednoznačně ovlivnit MŮŽEME.

berenika39
29. kvě 2009

shaula, tak si vždycky v tom krámě nech zavolat zásobovače a sprdni ho 😀 😀 . jsem z prahy, tak nevím, jestli je to tím, ale většinou uspěju 😀 😀

eppik.m: ?

eppik.m
29. kvě 2009

schaula: já si myslím že to je tak 50:50, ale nechci dělat chytrou, to jsem pouze četla, že ?! co se týče jídla tak cukrovka, obezita je jasná bez debat 😠
já osobně jsem zástancem zdravé výživy, ale jsem obyčejná normální matka takže né fanaticky dodržuji na 100% zdravou stravu, ale snažím se o to aby syn dostal to co dostat má a myslím že se mi to daří (už jsem to rozebírala v batoletech) jen pro konkrétny příklad s rafinovaným cukrem, nesladím nápoje sobě ani synovi, sladkosti nekupuji, ale občas dám synovi ochutnat i laskominu ... o rafinovém cukru vím že je rafinovaný protože tělu dodává prázdnou energii a také ve střevech zahnívá, fuj 😝

shaula
29. kvě 2009

Souhlas, fuj🙂 Tedy aspoň v nápojích, jinak buchty, to já ráda 😅 Tak to jsme na tom stejně, snažím se aspoň u kluků je krmit zdravě (když už se mi to nedaří u sebe🙂 Ale nepovažuji se za fanatika, nekupuju bio apod. Klukům ochutnávat zatím nedávám, i když už mě to někdy láká, ale zítra dostanou, chci udělat kaši z červené čočky, tak ji udělám neslanou a nakrmí se taky, my si to dosolíme na talíři.

kulimka
29. kvě 2009

Ahojky, já děti taky krmím zdravě. Ale přála bych vám slyšet a vidět mou známou. Má desetiměsíční dceru a od osmi měsíců má asi tento jídelníček. Vaječina na másle, párky, zákusky, kulaté lízatka, vše co jedí oni, lehce osolené (jinak byjí to nechutnalo), a už radši nepokračuji. To je fakt nekecám. Malá má atopický ekzém, alergii na kravské mléko. Doktorka jí řekla, že má jíst vše a tak jí... Nedá si to vymluvit, že je to špatně, že může mít následky. Prý: my jsme tak taky jedli a jsme zdraví...

kisska
29. kvě 2009

dievcata co hladate zerve bez soli - http://www.kromilk.cz/cz/produkce.php, na Sk sa predava v Kauflande pod znackou Milky. Podarilo sa mi ho aj trochu nafotit - https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu.... Uz len pohladat, lebo ani v Kauflande ho nemaju vzdy a inde som ho ani nevidela. 😒

misa.cekatelka
29. kvě 2009

kulimka:tak to je už extrém,fuj.takhle nejíme ani my doma.TAky sice budu od roku dávat malé to co budu vařit pro sebe(ale bez soli),ale rozhodně to nebude smažené,uzeniny,vejce atd.Mám tím namysli spíš kuře na paprice,rajskou,koprovku atd.

eppik.m:souhlasím,že ve většině procentech je to geneticky dané.vidím to u své rodiny.babička,mamka,mamky sestřenice mají atopický ekzém(a to hodně drsný),mamina se snažila udělat maximum pro to,abych ho neměla-mám ho,bratr(nejedl čokolády,rajčata,citrusy a vše co to vyvolává)-má ho taky,druhý bratr to samé co první-má ho taky a navíc astma po svém otci,zatím se drží ten nejmladší.Neříkám,že my sourozenci máme nějaký extrém,ale při změnách počasí se trochu osypeme a já hlavně v těhotenství byla na celé horní polovině těla jak nestvůra.
pak když si vezmu svou postavu-i kdybych jedla sebevíc zdravěji,tak budu taková jaká jsem,protože nemám po kom být hubená.

Taky mám sestřenici,která je(s prominutím jak PRASE).Je jí 13 let a je dvakrát taková jak já.Protože má oba rodiče silné,snažili se,aby se tomu vyhla.Od mala jí dávali minimum sladkého.Maličké porce až někdy byla holka chudák hladová.Večeře zásadně zdravá a max.do šesti večer.Po večeři musela jít povinně ven běhat,aby to vyběhala.Teď chodí plavat,několikrát týdně na tenis a je opravdu tlustá.

Jinak souhlasím,že zdravá výživa je základ,ale všeho s mírou.

misa.cekatelka
29. kvě 2009

kulimka:co to má tvá kamarádka za doktorku,když její malá má ekzem a ona jí řekne,ať dává vše!Naší malé se udělal flíček na předloktí a hned se ptala,co jí dávám jíst,aby zjistila co to mohlo vyvolat a když nenašla nic špatného,řekla,ať ji zkusím víc mazat opalovákem s vysokým faktorem.Měla pravdu.Od té doby v pohodě.

kulimka
29. kvě 2009

Neřekla jí to její lékařka, ale primářka v nemocnici kde se malá zrovna léčila s průjmem a zvracením...dost absurdní co? Já taky nejsem žádná chudinka a dcera je odmala drobná a hubená, tak to má asi z předchozí generace... 🙂
Už několikrát jsem se snažila to kámošce vymluvit a poradit jí, aspoň nesolit a ne to sladké, ale bez uspěchu. A té malé je mi fakt líto

shaula
30. kvě 2009

kisska, díky za snahu, to se vidí málo🙂 Tohle žervé jsem fakt nikde neviděla. Nicméně je dělané z tvarohu, takže to my ještě nee... Ale moc díky.

kulimka, nevěřím svým očím... Je škoda, že si nenechá poradit nebo si nějaké info nenajde sama, obzvlášť když má malá AE... No někdo prostě slyšet nechce.

martimarti
30. kvě 2009

Shaula, na tom prvním obrázku, co sem dala kisska, třetí zleva /kostička světlemodrá/, je to čisté přírodní žervé jen z mléka /ne tvarohu/ bez soli. Fakt se divím, že se to nedá sehnat, u nás v Bille to mají běžně, tam, co mají Lučiny a jiné sýry typu žervé, ale je fakt, že je to dost nenápadné, v podlouhlé kartonové krabičce, nicméně to seženu pokaždé.

kisska
30. kvě 2009

shaula za malicko 😉 a s tym tvarohom sa netrap, natries ho na chlebik v tenkej vrstve a nedas drobcom zjest kocku na posedenie, takze mnozstvo bielkovin je vyrazne nizsie ako v tvarohovych dezertoch. Je to jedna z moznosti ako papat chlebik 😉

kulimka tak to je vazne sila 😒 ja mam podobnu susedu, ktora ma 20-mesacnu dcerku, ktora je odmalinka velmi sikovna - vie ukazat doktorke, kde ju svrbi, aby jej natrela exem 😕 ona tvrdi, ze tiez moze jest vsetko a ze z toho vyrastie... viete si predstavit, co to musi byt, ked dieta bude minimalne do 12tich rokov svrbiet telo? teda ak bude mat stastie a naozaj ju to prejde 😒