Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

rimmel
12. kvě 2010

edusik 😀 kura naplnaju vodou aby boli vacsie a tahsie, ale ak kupujes bio nemas sa coho bat 😉

iinuska
12. kvě 2010

edusik, ja kuracie velmi nedavam, skor morcacie

ockovelasky
17. kvě 2010

ahojte.. Baby, od kedy sa môže dávať grahamový rožok? Myslím, že by sme už aj mohli.. 😉

monnaa
17. kvě 2010

Ahojte. Chcela by som sa spýtať, ako je teraz so zavádzaním lepku ? Možno ste tu už o tejto téme písali, ale toľko strán dozadu nestihnem prečítať 😝 ....Pri mojej prvej dcére boli odporučenia zaviesť lepok tuším po 7. mesiaci, teraz som ale počula, že situácia sa radikálne zmenila a údajne je najlepší čas na zavádzanie obdobie medzi 5.-6. mesiacom, respektíve potom neskôr, len neviem čo je to neskôr ( po roku?, po 10. mesiaci ? ) . Údajne obdobie medzi 7.- a tuším 9. (? ) mesiacom je najrizikovejšie čo sa týka vzniku celiakie.
ockovelasky- grahamový rožok obsahuje lepok, takže snáď nám niekto poradí 😉

ockovelasky
17. kvě 2010

monnaa - tak my už pečivo papáme asi mesiac, ale kvôli tvrdšej stolici chcem vyskúšať nedávať biele pečivo, preto sa pýtam na ten graham.. Múka sa odporúča od 10. mesiaca.. Teda tak som to ja vyčítala, naša doki mu pečivo odporúčala už od 6. m... tak neviem, každý ti povie niečo iné.. 😅

monnaa
17. kvě 2010

ockovelasky- no veď práve to, že každý povie iné....Tvoja Dr. má podobný názor ako moja, lebo podľa tých najnovších výskumov ( ktoré sa samozrejme menia každý rok... 😕 ), je najideálnejší čas na zavádzanie lepku od 5. mesiaca do 7. mesiaca života , to sme my ale premeškali. Potom sa odporúča neskôr, asi to bude od toho 10. mesiaca ako ty píšeš. Vďaka za odpoveď 🙂

sunea
17. kvě 2010

Celozrnne pecivo sa vseobecne malym detom neodporuca (ze im bohato staci vlaknina zo zeleninovych a ovocnych prikrmov) - a inak byva aj omnoho viac solene.
Co sa tyka lepku, tak je rozdiel u kojenych a nekojenych deti. U deti na UM sa lepok zavadza od ukonceneho 6. mesiaca (teda hned so zaciatkom prikrmov, ak nie su deti teda prikrmovane skor). Tiez zavisi do alergickych predispozicii rodicov - napr. moja kamoska ma takmer rocnu dceru a lepok jej este nedala, lebo maju v rodine silne alergie...

monnaa
17. kvě 2010

sunea- dík za info. Ja som tiež kdesi čítala, že u alergikov by sa mal lepok zavádzať až po 1. roku.

zuzanakarolinka
19. kvě 2010

baby nám už dr. povedala, že môžeme jesť aj mäkké aj tvrdé syry

brisalek
19. kvě 2010

Ahoj, chtela bych poprosi jestli nemate odkaz na recepty pro 10 mesicni a starsi. Varila jsem klasicke zeleninky s masem , 1x tydne zloutek(mrkev, cuketa, pastinak, celer, brambory, kvetak, rajcata, petrzelka , bazalka....) pak jsem pridala treba osmazenou cibulku a ryzi a testoviny, ale mala nic moc neji...obcas koupim hami...jedine co ji chutna je spenat s hovezim a to jen nekdy. Sni tak 60-80 zeleniny, vecre kase s 80ml vody a ted je take prestala chtit. Jedine co ji je banan(s jablkem, piskoty, pomerancova stava....nejak to vzdy smicham, aby nemela jen banan) toho sni dopo tak 100-120 odpo banan s jogurtem i 150ml. Kdyz jsem ji nechala zuzlat kousek rizku chutnalo ji a krasne to spapala, stejne jakou kousky peceneho kurete...jinak sama papa chlebik, rohlik, ted jsem ji nechala i ten banan dorucicky(i kdyz je jak prasatko), ale uz nevim co varit ab yji to chutnalo. Alergicka neni takze neni potreba nejake omezeni co se kdy nesmi(krome soli a cukru) ale jsem ochotna i trochu prisolit jen aby neco snedla....muj nazor je, ze je potreba selsky rozum a ze se to dnes trochu prehani s tim co se smi a co ne. To jen aby kdyz by chtel nekdo poradit se nijak neomezoval🙂 🙂, zkusime vse🙂.

Rikala jsem si, ze zkusim treba uvarit maso a brambor a dat ji to do rucicky a pritom zbytkem rozmackaneho prikrmu krmit. On je mozna i problem v tom , ze je hrozna divoska a nechce u toho sedet, proste na jidlo nema cas(musi mit okolo nejakou zabavu...). Ale uz je to unavujici, protoze chci presta pres den koji a kdyz nic nesni porad chce jen prso.

Tak budu vdecna za rady nebo recepty an polevky(ty jsme jeste nezkouseli).....

zuzanakarolinka
19. kvě 2010

skús jej urobiť napr. zemiakový, brokolicový alebo cuketový prívarok, rozvar niečo z tohto, moja malá má rada zemiaky, tak ten jej tám vždy, pridám mlieko, trošku zahustím ryžovou kašou, pridám kôpor a je hotovo

alebo jej urobiť rizoto daj tam aj mäsko, hoc akú zeleninu, ktorú má rada a je

alebo jej to urob na sladko ako keby ryžový nákyp

alebo jej sprav takúto podobnú obmenu s ovsenými vločkami, alebo zemiakové pyré s mäsom, alebo zeleninou, aj halušky môžeš urobiť zo žĺtkom takým spôsobom ako praženicu, daj 2 žĺtky, sprav trošku klasických halušiek a hotovo

samayka
19. kvě 2010

brisalek
ešte pred 4 dňami som plakala pre to isté.. ani tá naša sýkorka toho nezjedla viac ako vrabček, a to čo si napísala že tvoja spapá je u nás keď zrátam dvojdňový jedálniček...
prešla som na inú taktiku - varím kúsky ktoré jej môžem dať do ruky, resp. jej ich podávam do pusky keď sa hráme. jeme tak aj 3/4 hodinu ale hlavne že zje plný tanierik. v stoličke by mi tak dlho nevydržala. tam papáme desiatu a olovrant, aby nezapadla stolička prachom.

a varila som toto: na troške oliv.oleja som dala pár kúskov cibulky, na to kuracie/králičie mäsko, k tomu zeleninu - mrkvu, hrášok, kedlubnu... a na koniec ešte aj zemiak na hranolčeky pokrájaný... podlejem a dusím. a na záver to poprášim múkou a ešte chvílku varím. a je to mňam. a aj karfiól som jej tam včera prihodila. zajtra obmením s brokolicou... uvidíme kolko ju to bude vaviť 🙂

brisalek
20. kvě 2010

samayka no to prave nechci naucit ji jist za pochodu vsude a behat za ni s jidlem. Staci, ze musi mit u jidla vzdy nejakou hracku, ale at aspon vi, ze se ji v zidlicce nebo u me na kline u stolu.

Diky za rady a recepty

delfi
21. kvě 2010

brisalek + samayka : tak koukám, že máme stejný problém ale bohužel já jsem už povolila a jíme "za pochodu" striktně jsem dodžovala oběd a večeři ve stoličce až do nedávna, ale teď už tam nechce být a může mít kolem sebe hraček kolik chce, event. může ho někdo při jídle bavit a on ne, prostě e stoličce nebude...doufám, že to s věkem přejde, švagrová mela v tomto obdoví stejný problém a už se vyřešil - sám...

brisalek
21. kvě 2010

delfi u nas to mozna dopadne podobne, protoze dnes zase nic nesnedla a sapala se jen na prso☹. Uz mi dochazi trpelivost. Ji je banan nebo banan s jogurtem uz ani kase nechce☹((.

brisalek
21. kvě 2010

Jo a ty hracky zabiraji jen takove extra zajimave, co dlouho nevidela a muze je nejak skladat...jinak chce dolu na zem po trech lzickach

samayka
22. kvě 2010

brisalek - delfi ... my už to začíname trošku zvládať. v stoličke papáme také rýchlovky - nejaký jogurtík, výživku a tak... začala papať aj hrušku a jablko. to si dávame vždy v kočári keď sme vonku a ona vykúka na svet a chrumká. mám z toho pocit, že bruško si zvyká na viac jedla a ono to potom fakt ide lepšie... a dnes sme obedovali chvílu v stoličke a potom na "volno" 🙂 ale aj keby sme jedli vo vani, hlavne že do nej niečo dostanem... z toho sa teším najviac.

delfi? nechodila si ešte ako tehulienka medzi júlovky-červencovky? ak áno tak ťa veeelmi krásne zdravím 🙂 okukovali sme to tam spolu 🙂

zuzanakarolinka
22. kvě 2010

ono všetko podľa mňa pôjde, nemôže byť tie detičky tabuľkové a knižkové, oni sa naučia a budú robiť to čo vyhovuje im, a určite to z pribúdaním ich veku bude stále lepšie a lepšie 😉

samayka
22. kvě 2010

aj ja sa na to spolieham 🙂 a teším sa hlavne z toho že sme zdraví a spolu 🙂

zuzanakarolinka
22. kvě 2010

presne tak, samayka 😉

brisalek
23. kvě 2010

samayka, ja jen nevim s tim, ze to casem prejde. Sestrin starsi byl taky takovy divocak a jedl jen za pochodu a trva to skoro dodnes🙂 a je mu 10🙂🙂. Samo ve skole...jedl normalne, ale doma chce vse do pokoje , k televizi....

zuzanakarolinka
23. kvě 2010

to lebo si na to zvykol,, on už má iný rozum ako tie naše niekoľkomesačné deťúrence 😉

spalka
24. kvě 2010

ja vzdy malej pripravim na jej podnosik kusky jedla, ktorymi sa krmi sama a popritom jej davam to co ma navarene 🙂, ta zabava tam vzdy musi nejaka byt, pretoze inac by to vsetko letelo hned zo stolicky dole 😀, to len vyrovna rucicku s poharikom ohlasi HAPA HAPA a je to na zemi 😀, alebo nic neohlasi a zmetie vsetko jednou ranou 😀, ale rozpapala sa, som rada, lebo do plus minus 9 mesiacov odmietala skoro vsetko, teraz sa ked jej naplnim lyzicku krmi aj sama, dokonca aj mna, jednu lyzicku sebe, druhu mamine, dalsiu tlaci tatinovi, podeli sa 😀

beruska5
25. kvě 2010

ahoj holky,tak mi zatím nemáme problém s jedením v stoličke,nevým si představit že buu s jídlem behat za dvojčatama 😝 tak ted nám bude 9m uvidíme jestli tak odní pri jídle budou i pozdeji,na snídani mají chléb s maslem a nekdy šunku,na obed naštestí sní všechno,zeleninu,maso,testoviny.večere-kaše,mezi jídlem ovoce a kojení.zatím to jde fajn 😠
minulej týden meli svíčkovou a to im jelo moc,moc 😀 .s hovezím,zelenina(mrkev,petržel,cibule,celerrozmarín),bílí jogurt a zahuštené rýžovou krupičkou,+ knedlík

zuzanakarolinka
25. kvě 2010

vidíš toby mohlo byť dobré, skusím aj ja tú sviečkovú, dobrý nápad 😉

brisalek
25. kvě 2010

spalka ale ja se bojim, ze kdyz ma v pusince kousek masicka, ktere sice hezky spapa, ale trva ji to a dlouho to zuzla, tak kdyz ji tam strcim lzicku s jinym jidlem zaskoci ji....
beruska neboj, dvojcata jsou jina...je tam ta vyhoda, ze neni cas tolik premyslet a tolik je " rozmazlovat". A navic vidi jeden druheho takze se po sobe opici a hezky papaji. Jsem z dvojcat a mamka si to nemuze vynachvalit, ze po prvotnim blazinci do 3 respektive trosku do 6 mesicu to bylo uzasne🙂.

Svickovou take delam, ale bud se sunarem nebo i se smetanou, ale je to jako se vsim jednou chutna a sni tak 100 a pak skoro nic☹

spalka
25. kvě 2010

brisalek, tak jasne, ze treba vysnihnut spravny okamih a jedenie u nas netrva 10 minut, ale jeme vzdy spolu, tak je motivovana aj tym, ze vidi jest nas

brisalek
25. kvě 2010

jo spalka, ale mala dele jak 10 minut sedet nebude🙂

brisalek
25. kvě 2010

jo spalka, ale mala dele jak 10 minut sedet nebude🙂

spalka
25. kvě 2010

no co s nou 🙂, ked sa neda tak sa neda, neprinutis ju, vyrastie a bude to uplne ine, a keby bola velmi hladna tak bude jest urcite 😉

brisalek
25. kvě 2010

jo to jo ale kdybych tady nebyla jinak bude chtit jen prso kdyz bude hkladna🙂🙂