Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

adelka89
15. bře 2011

@jasekd Taky jsem musela udelat kompromis, nechtela jsem mu davat zadne slazene caje ani stavy, chvili jsme davali ty stavicky redene vodou a pak jsme presly zase na caje sladim mu to trochu glukopurem a pije to, obcas mu staci i cista voda,ale to je jen vyjimecne.... ale radsi mu dam do caje glukopur nez aby nepil.....

oacka
15. bře 2011

@jasekd a ten hamanek je v krabičke či vo fľaši? nejako som ho nepostrehla v obchode. naša nechce ani čerstvo vytlačenú šťavu z ovocia ani tie džúsiky vo fľašiach z DM... dávam jej čaj Hipp, tiež je to sladké, občas má naň chuť,ale sama piť nebude.... je to hrozný boj.... ani dcéra už tri týždne nič nepribrala, a pritom papá normálne, tak priemerne,

oacka
15. bře 2011

neporadíte mi nejakú dobrú stránku,kde sa dočítam, čo má jesť dieťa v každom veku?

oacka
15. bře 2011

@adelka89 super,super, už študujem. 🙂

suzieqiu
15. bře 2011

@oacka ahoj. svokrovci maju zahradu takze vsetko mam od nich. ale sem tam kupim zeleninu aj v bille alebo kauflande. a koreniny nepouzivam vobec pre malu.

jasekd
15. bře 2011

@adelka89 Ja s tim dlouho bojovala, nektery deti, co clovek v praci vidi, maji ty zuby sileny, ale nic s nim nezmuzu, navic malej ma reflux, takze skutecne velmi lehce zvraci vse, co mu neni po chuti, staci se trochu vzteknout a uz to lita 😠
@oacka Je to ve sklenene lahvicce, 210 ml, ja nevim, jestli se Hamanek (od Hame, ceska firma) prodava. Tak jsem se mrkla na lahvicku a ano, je tam distributor pro SK 😉 U nas tuhle prichut maji napr. v Bille, v Albertu a v DM ne, jine kramy nevim, nechodim tam. A ze nepribrala, nezacla se vic hejbat? Nas M. pribral od 6. do 8. mesice kilo, a pak mezi 8. a 10. mesicem 300 gramu, proste nechtel tolik jist, byl trochu nemocnej, vic blinkal... Ted pujdem na rocni prohlidku a odhaduju prirustek od 10. mesice ze bude cca 0,5 kg, mozna malinko vic. Oni ty deti pozdeji uz tak nepribiraji.

oacka
15. bře 2011

a ešte mi poraďte,ako dusíte v pare?teda aký riad na to používate? ja som doteraz varila.

oacka
15. bře 2011

@jasekd veru začala sa viac hýbať,chodíme aj plávať.

jasekd
15. bře 2011

@oacka No vidis, sportem neztloustne 😀 V pare nevarim, tak neporadim...

oacka
15. bře 2011

@suzieqiu musím aj ja babbke nakázať,aby toho roku posadila aj iné nielen zemiaky a mrkvu 😀 😀 😀

adelka89
15. bře 2011

@jasekd Pokud ti uz pije z hrnicku tak je to super, Luky z hrnicku umi ale jen si cucne a staci mu to z lahve vypije vic, takze u nas je to riziko pokazeni zubu jeste vetsi 😒

oacka
15. bře 2011

@jasekd ty si odborník, poraď, naša má 4 zuby, mám jej ich čistiť? mne sa zdá,že by sa zišlo.. ako?

sussanah
15. bře 2011

@oacka normalne nejaky siroky nizsi hrnec, na spodek dam vodu, na to klasicky naparovak na knedliky a do toho zeleninu. Varim pod poklickou, jen kvetak varim otevreny (ale ten vetsinou jen ve vode nebo rovnou polivku).

jasekd
15. bře 2011

@adelka89 Ne, nepije z hrnicku. Zkousela jsem ty ruzne s pitkem, ale ani to nestrci do pusy. Stejne tak kousatko, pritom ostatni veci ozira o stosest 😀 Z hrnicku nebo sklenicky malinko, kdyz mu to podrzim, ale vetsinou se tim zakucka. Z lahve pije tu svestkovou stavu a UM, to pije sam, a caj do nej hazim lzici 😅 Ale ja mu tu flasku podam a kdyz vidim, ze to jen zvejka a blbne, seberu mu to, nema to pravidelne k ruce, aby ucucaval. Navic on jeste v hlave nepobere, ze kdyz chce pit, musi vzit lahev a otocit se na zada, snazi se na brisku a rozciluje se, ze to nejde. Sedet jeste neumi, jednak je malej, nema ani rok, jednak je pohybove pomalejsi nez jine deti.

piacere
15. bře 2011

@oacka náš má 8300g a v nedeľu 9 mesiacov 🙂

piacere
15. bře 2011

@oacka my máme jeden jediný Zepter 😀 tak v tom malému parím. Do hrnca trochu vody z vodovodu, na to parák na knedlíky a hotovo 🙂

jasekd
15. bře 2011

@oacka Urcite cistit. Dokud jsou to jen predni zoubky, tak ja pouzivam navlhcenou plinku, ted jsme dostali zajicka z DM, je to takova zinka, tim se snazim to otrit, horni zoubky, co se prorezavaji, tak tam spis masirujem dasne, a ty dolni pak prejedu i kartackem, od dasne nahoru, on je ma nakrivo a celkem se mu tam drzi povlak. Pokud jsou zoubky rovne, tak kartacek nemusi na ty predni byt, oni se ty deti hrozne perou. Jakmile budou stolicky, uz to malej mekkej kartacek chce. U takhle malych deti samozrejme ne pastu, vsechnu by snedly a mohly by mit moc fluoru, zvlast pokud budete davat fluorid. tablety nebo mate hodne F ve vode.

adelka89
15. bře 2011

@jasekd no to Luky uz i chodi a taky nevi ze kdyz se chce napit musi si tu lahev nahnout 😀 sedi drzi si to v ruce a cuca vzuch 😀

piacere
15. bře 2011

prosím vás, od ktorého mesiaca ste dávali deťom MLIEČNE kaše? Ak mliečnu, tak tej istej značky, ako pije UM alebo to miešate? Napr. náš pije Nutrilon, tak môže len mliečnu kašu od Nutrilonu alebo aj napr. od Nestlé?
Dávate čisté mliečne kaše alebo aj ochutené? Aké príchute do roka môže?

My sme zatiaľ papali len nemliečnu ryžovú a pšenovú....

bubelko
15. bře 2011

@piacere ja som kojila a davala som mliecne kase asi od 7 mesiaca. miesala som rozne znacky - skratka som zistila, ktore jedol a tie som potom kupovala. cize podla mna urcite mozes miesat 😉 ochutene u nas nejako nesli - jedine bananova, ostatne som dojedala ja 😀 😀 😀

piacere
15. bře 2011

@bubelko no tých ochutených sa "desím", lebo keď vidím, že od 6.mesiaca sú malinové, medové, tak mi to príde dosť divné 😅 Všetko sú to veci, ktoré bábo do roka nesmie.... náš má veľký predpoklad na alergiu, raz sme už bojovali s ekzémom, tak som veľmi opatrná....

bubelko
15. bře 2011

@piacere tak vyber taku, ktora sa ti pozdava ako zlozenim tak chutovo - moji obaja mali radi prva mliecna kasa od nestle, potom som kupovala este jednu bananovu, ale znacku si nepamatam. 😉
mala som aj 2 bio kase, ktore mi nejedli, hoci boli super zdrave a dobre zlozenie. dokonca som ich davala este ako prve, skor ako som kupila tu nestle. tak som ich nakoniec pomiesala prave s nestle prvou mliecnou alebo medovou - ta je velmi sladka - takze tu som kupila len na ochutnanie a viac nekupila.
malinovu mal rad lukas, jonas mi ju vypluval, tak som ju mala len raz a tiez som miesala s cistou, aby sa zjedla a potom som uz nekupila. 😉

moni
15. bře 2011

@oacka
ja som jej zacala davat redsiie UM, lebo z poharika so sosakom vypije velmi malo. takto do nej aspon cosi dostanem. ale pediater to neriesi, takze asi to az taky problem nebude.
s tou zeleninou a bylinkami neporadim, kupujem cerstve, tu u nas (nezijem na SK) mame dostupny velky vyber pocas celej sezony. v pripade velkej lenivosti a prazdnej chladnicky 😅 mam mrazenu zeleninovu zmes (hrasok, mrkva,k ukurica, mlada fazulka)

sussanah
15. bře 2011

@piacere pokud mate takove problemy s alergiemia a ekzemem, tak bych na ty prichute byla taky opatrna. Radeji bych volila nejake obilninove nemlecne a michala s vasim odzkousenym um,pripadne dochutila odzkousenou ovocnou vyzivou, pripadne podusenym ovocem.

piacere
17. bře 2011

@sussanah dakujem za odpoved 🙂

ešte sa chcem opýtať... od ktorého mesiaca sa zavádzajú dieťaťu tri príkrmy na deň? Náš bude mať v nedeľu 9 mesiacov.... A ak tri príkrmy, tak aké? Neviem si predstaviť, že by mal napr. doobedu jogurt alebo ovocie, poobede zase ovocie, kašu.... lebo môj hladoš je po ovocí (aj keď spraská cca 150-170ml) tak do hodiny hladný a stiahne 150ml mlieka 😖

A koľko mliečka, ako často... vám deti pijú v deviatich mesiacoch?
Lebo náš sa budí okolo piatej... vypije 210ml. Potom za tri hodiny 150ml. Potom zeleninový príkrm... zje cca 200ml, ale tak do hodiny a pol je hladný, čiže zase mlieko 150ml. Potom ovocie alebo kaša a potom ešte pred spaním 150ml....

ija1
17. bře 2011

@piacere - my jsme davali od ukonc. 4-pulka 5 - zeleninku, od ukonc. 6. ovoce, ukonc. 8 jogurt, a potom jsme pridali v pulce 9. kasi...............
nase mala ji v 7h - 180 - 200 ml kase, v 10h ovoce nebo jogurt 150g, 13h obidek - zelenina nekdy plus maso/1x tyden zloutek /200-230g), 16h - presnidavka (190ml) nebo ovoce, 18.30h 240 ml Beba HA (210vody+7odm), a 22.30 240ml Beba HA
jo a mame ukonc. 10m

halienka
17. bře 2011

@ija1 to je zaujímavé, že dávate kašu ráno a večer nie, ja som dávala a doteraz dávam kašu večer, odvtedy už nepije v noci vôbec mlieko...Zato ráno doteraz pije iba mlieko a potom odo mňa zje tak 4 kúsky rožku s maslom, ale nehrozí, že by zjedla niečo sýtejšie, aj toho mlieka vypije od 90 do 180 ml, ako kedy, viac nie. Až na desiatu papá jogurt+presnídávka+ pár piškót, to sa riadne napucká vždy a potom ide spinkať Takéto doobedie máme odkedy sme začali dávať jogurt, od nejakého 9. mesiaca...

ija1
17. bře 2011

ja jsem ji davala v tech 18.30 ale bohuzel se mi kolem pul 10 budila.........a ta kase ji nezasytila.............nevim...........vypozorovala jsem ze po mliku spi lip....... i kdyz ona mi vzdycky spala od 3.m celou noc....
tak davam kasi jako predpripravu na skutecnou snidani 🙂az bude pak moct..............
mne bohuzel pres den spi max hodku, a nebo kdyz je v kocarku tak vic,,,,,, jinak neee.........

sussanah
17. bře 2011

@piacere vetsinou se pridava prikrm po mesici, takze zhruba v 7m ma 2prik, v 8m ma 3prikrm, v 9m 4prikr, ale fakt zalezi, jak ktere dite. Muj ma taky po ovoci hlad (uprimne, ja taky 😉 ), takze ja davam malemu ovoce prave jako dopoledni svacinu cca 1,5h pred obedem. To mu na obed akorat poradne vyhladne.
Muj mel kolem tech 9m myslim kojo na snidani, dopo svacinu, obed, kojeni, odpo svacinu, veceri a kojo na noc. Co se tyce toho ovoce, tak u nas byla bezna davka ovoce jedno cele jablko vetsi nebo treba i banan a jablko mensi. Kazdopadne ovocne vyzivy v nem taky zmizly jako nic a ucinek zadny.. Taky se mnohem lepe zasytil, kdyz zacal jist vice kousky, jak to asi zvykal a dele mu to trvalo.
Podle toho, jak to pises, ma maly 6 porci jidla, coz je podle me tak akorat. Zkusila bych dat na tu dopo svacinu ovoce, at ma 3 porce jidla a 3 porce mlika. Na obed, pokud ma hlad, tak mu klidne dej vic, muj mel v tomto obdobi extra hlad, jedl bezne neco mezi 250-350, potom se to snizilo. Sice kojim, ale prijde mi, ze ty porce mleka jsou vcelku normalni. Vim, ze kdyz jsem malemu dala obcas flasku s odstrikanym MM, tak jeho porce byla prave kolem tech 200ml 😉