Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

ceja
23. čer 2010

a keksy ake davate.. lebo zatial co som pozerala tak je v nich cukor alebo aromy a chcela som bez ak nieco existuje... sladke jej aj tak zatial nechuti..

ceja
23. čer 2010

@lubikaf a rozok len stred alebo mu ho das nech si ho sam zuzle?

lubikaf
23. čer 2010

ceja davam mu ho, nech ho zuzle. ale niekedy mu len striedku vyberam a davam do ust. takze tak aj tak 😉

latvia
23. čer 2010

keksiky - susienky od nestle
chleba aj korku, nez zuzle
sunku nedavam, vela soli a dusitany

deina
23. čer 2010

Ako vam jedia deti? Zacala som drobca prikrmovat asi tyzden pred 6.mesiacom a papal krasne, mrkva mu najviac chutila. Jedol to akoby v zivote nic lepsie nejedol. A potom postupne stale menej a menej a teraz je to boj, horko tazko donho dostanem zeleninu (pritom ovocie som davala az o dost neskor, aby si nezvykol na sladke), malokedy zje viac ako polku avent poharika, to je uz akoze uspech, ked tolko zje. Najradsej by len mlieko pil a nic ine, mlieko vypije vzdy (uz je na UM od 6.mesiaca).

beruska24.9.
23. čer 2010

deina - Kdyby záleželo na malé, tak je živa jen z mlíčka (sunar ha) a rohlíku 😀 I když s tím mlíčkem to je poslední dobou také všelijak, jednou vypije víc, podruhé jen trochu.
Ovoce má ráda, i když zatím můžeme jen banán, jablko, hroznové víno a přesnídávky jablečno-hruškovou (hami) a jablečno-banánovou (sunárek).
Zeleninu také moc papat nechce, s ní jí jen když do zeleninového blivajzíku 😉 nastrouhám jablko (takže různá zelenina+těstoviny nebo pohanka+maso+jablko).
Jinak papá přibližně každé 2-2,5h. menší porce. Nechávám na ní, ať sní kolik sama chce.

sunea
23. čer 2010

@ceja Keksy nie su nutne, je to len tahac na peniaze 🙂 Nesladene su aj napr. bio natur (ale presne neviem nazov), ktore maju v dm drogerii.
@deina Neboj, na mlieku do puberty nebude 😉 bud ho nechaj, mozno ma nerviky zo zubov a nema chut na nic tuhsie, alebo ho skus "osalit" - napr.skus mrkvu s bananom, mrkvu s cviklou, dat viac kuracieho maska alebo hovadzie rozmixovat na kasu, aby necitil vlakna, roztek do ruky, ci si nebude ukusovat, kus jablcka do ruky (skus vychladene) alebo mrkvy...

brisalek
23. čer 2010

@deina tted jsme to psala do jineho tematu, ze papame malo...rano od probuzeni do 9 chce jen prso, v 10 ma hami jablicko(hrusku) s 2 piskoty a namackanym bananem toho sni tak 80-100, v 1hod obed uz jsem vdala vsechny pokusy o nakupovani a vareni...ji jen hami spenat s hovezim...jak kdy od 50 do 120....odpoledne okolo 3hod pul 4 ma jogurt s bananem tak okolo 80ml a vecer v 18hod nejakou omacku s knedlikem, polivku nebo kasi(kasi tak z 80 vody, ale hustou nesni vsechno)...no a tak 2-3x a den prso vecer usina u prsa. Obcas si da nejaky krehky chlebicek, housku....zkousela jsem lipanka rano , kasi , varila jsem vsechny mone zeleninky...kupavala hipp, sunarky, vsechny hami...nic Proste ji jen banany(nechce ani jahody, broskev...) a ten spenat.

Chtela by obcas takove veci jako kdy sestra udelala bramboraky ..to by snedla i tri🙂 Take jsem acala varit uz normalni jidla jako kure na paprice, svickova, kureci polevka ...pro nas a mene to solim a korenim a vcera snedla skoro cely houskovy knedlik s omackou k veceri. Tak se to treba lepsi.

kousim take UM, ale ona nikdy nechtela flasku tak se to asi nepodari.
Jo a nejakou lucinu nebo maslo na chleba to ji taky nejede.

brisalek
23. čer 2010

Jo a do toho spenatu ju uvarim obcas brambor a hovei, jindy kureci, jindy loutek, aby aspon neco mela. Protoe v celem je 10g masa a ona sni trosku a neverim, e v tech sklenickach jsou vubec nejkake vitaminy☹.

latvia
23. čer 2010

@brisalek ale ved ti papa dobre 😉 ved nema cas sa "prezierat" ked ma cez den tolko "roboty" (loenie,chodenie, hracky, vyberanie sufliku atd . 😀 ) 😉 kolko ma kg?

brisalek
23. čer 2010

@latvia me to neprijde, ze papa dobre. To co jsem psala jsou maxima, ktere sni jen nekdy a hlavne ji jen tohle...nic jineho nechce. Dr rika, ze ma snist nejmene 150ml na kazde jidlo. e je to tim kojenim. Ona v noci pije 5-7x a pije dost ne , e si cucne...tak je asi napapana.Ted to trochu vyoada s tim normalnim jidlem, ze to bude lepsi, uvidime.

Vahove je na tom dobre ma ted tak 10,2kg a 76cm, ale mela 3950g a 49 porodni miry (a ja ma 181cm a manel 195 take nema byt po kom mala) a v 8 mesicich mela 9,8 a 70 cm. Od 7 mesice pribrala tak 450g za 5 mesicu. A jsou dny kdy sni 2 piskoty , kousek bananu a chce jen mleko.

No s tim, ze nema cas to asi bude pravda🙂. Protoe to je nejvetsi problem, absolutne u jidla nevydri sedet, nejdele tak 3 minuty🙂 ☹.

brisalek
23. čer 2010

omlouvam se hrozne mi blbne klavesnice, tak mi vsude chybi pismenka🙂

latvia
23. čer 2010

@brisalek moj je tak stary ako tvoja Anicka, a 150ml na kazde jedlo nezje ani nahodou 😝 ma 9 kg, porodna vaha 3200g, za posledny polrok pribral cca 3 kg 🙂 napriek tomuto je zdravy normalny kojenec 😉 teda nekojenec, posledne 3 mesiace nechce pit mlieko vobec, ani umele ani ziadne ine.
preto si myslim ze papa uplne normalne na tento vek. nema cas sa prepchavat, pokial sa smeje, hra a robi vsetko ako klasicke dieta v tomto veku tak s jedlom nevidim problem

latvia
23. čer 2010

a nemam rada ked sa tabulkuje a hovori o plnych davkach prave z tychto dovodov 😝 ani dospelak nezje urcity objem jedla ako je to v tabulkach, ja zjem za 4 ludi, kamoska polku mojej porcie, a to sme takmer rovnako "velke". takze ani babatka niesu na jedno kopyto a nebudu papat 150 ml ako to kaze tabulka 😉

brisalek
23. čer 2010

@latvia tak jak jsem to napsala to nevypada tak hrone, ale je treba tyden, kdy sni jen 2 kousky bananu na svacinu, pak jak jsme psala 2 piskoty nebo kousek rohliku a jinak vubec nic. To trva treba 5 dnu, pak 3 dny ji aspon ten jogurt a banan ve vetsim mnozstvi (okolo100)a pak treba 4 dny i ten spenat. S veceri musim byt s ni v obyvaku ona si hraje a ja ji krmim jinak by nesnedla nic. Po par dnech zase neji skoro nic.

S tou vahou, do roka ma porodni vahu ztrojnasobit, coz u vas skoro je, kdezto nam chybi skoro 2kg.☹.

Jde mi spis o to, jestli ji nebudou chybet vitaminy....kdyz ji jen banany🙂 🙂

latvia
23. čer 2010

ja som najprv bola na pochybach ci mam dobru dr. nad vsetkym "kyvla rukou", vsetko sa jej zdalo byt prirodzene....ale casom som zistila ze vie co robi. lieci deti uz cez 30 rokov, tak viem ze vie o com toci. zatial sa nam tostale potvrdilo. a paci sa mi na nej ze netabulkuje....tak ako ma na MK naplasili ked sa maly nehybal tak ako mal, ona povedala - ma svoj cas, je v poriadku, je to normalne, kazde dieta je ine....tak aj s prikrmami nevravi ze ma zjest tolko a tolko...len sa spyta co papa, ci mu chuti a neriesi objem stravy.vidi ze prospieva, nechudne, je zivy a energicky, tak nema co dodat.
tak sa neboj , mala je v poriadku 😉

brisalek
23. čer 2010

No a s tema tabulkama. Urcita"norma" je 150-250 ml na jedno jidlo. To je myslim dost velke rozpeti 😀

latvia
23. čer 2010

bola by som zvedava kolko deti dodrzalo palny ze v polroku zdvojnasobit a v roku strojnasobit (o tom som zatial ani nepocula 😅 ).kamoska ma 3.5 rocneho chlapca, ma 12 kg 😉 tak si nemyslim ze ste na tom vahovo zle.
vitaminy jej chybat nebudu, jednak kojis, tam ma vitaminy, a jednak je jedno ci papa 5 druhov ovocia a zeleniny alebo len jedno...vitaminy a potrebne latky su aj v banane, aj v piskote sa nieco najde 😉 telo je tak dokonale vyvinuty system, ze vacsinou vie upozornit na to ze niecoho ma malo.okrem toho, mala je vo veku ked jej idu zuby,ja uz tiez 2 tyzdne bobjujem s jedenim.maly je len trochu, maso sme nemali uz 3 tyzdne, kuraciu polievku s rezancami donho dostanem v pohode, a inac len postruhane jablko 😝 niektory den sa ujme aj jogurt a obcas kasa.

brisalek
23. čer 2010

Ja to neresim tak jak to vypada, ale od nejakeho 8 mesice se to jen zhorsuje, jak s mnozstvim tak s tim, ze nechce sedet a jist. Ted to resim tak, ze ji zkousim davat casteji, jak psala beruska. Odpoledne 2 svaciny a mensi porce...no nejak se poperem. Zni to vzdy jako fraze, ale on fakt cas a vek vzdy ruzne "problemy" vyresi a zase nastavje njine🙂

latvia
23. čer 2010

u nas si "normu" urcuje krpec...nebudem mu robit traumu z jedla pokial zje len 100ml.ked bude hladny, da mi vediet.

latvia
23. čer 2010

aj u nas to hapruje s jedlom, potom zase zly spanok, potom kakanie nanic 😀 furt daco 🙂 ale myslim ze toto je charakteristicke pre male deti....same "problemy" 😉

latvia
23. čer 2010

u nas obcas musi zasadnut "komisia" 😀 ja krmim, moja mama a otec sedia pri malom a zabavaju ho aby otvoril usta 🙂 no a najnovsie sa nechce dat prebalit 😝 tak sa hadze a kruti ze minule som mu musela prisadnut nohy aby som ho vobec prebalila 🙄

brisalek
23. čer 2010

@latvia jo latvia to je prave to, ze mi mala da vedet a chce prso 10x za den a xxxxkrat v noci ☹ a to zrovna nadsena nejsem 🙂

latvia
23. čer 2010

@brisalek 😀 tak to ti verim. ja som to mala podobne, potom aj na UM mi v noci dohanal nezjedene cez den, az sme jeden den nechtiac rozvarili cumlik na flasu a iny nechcel 😅 tak 2 noci postrajkoval, nechcel nic pit az sa potom umudril a teraz spi celu noc 😉
a vonku ked idete, nedavas mu do ruky chlieb alebo rohlik? ja uz davam, najviac zje prave ked je na prechadzke, chleba a rohlik zosrotuje hned 😝 a najnovsie aj kukuricne chrumky u nas ficia vo velkom..

ceja
23. čer 2010

tak som sa vytocila.. malej kupujem nemliecne kase a bez cukru, proste len zrno a vitamin b1.. kupila som v dm kukuricnu krupicku od nestle a je na nej ze bez pridavku cukru, tak som sa potesila. akurat v zlozeni bol maltodextrin a znelo mi to tak, ze je to nejaky cukor, ale tak ked pisu bez cukru, tak som si myslela, ze sa mylim.. no a na googli som nasla, ze je to druh glukozy (cize nie cukor ale glukoza - u mna to je inak za jedno, ale je to take chytanie za slovicka, ze neobsahuje cukor ale glukozu - moja hlupost) a ze je nevhodny pre dojciace, tehotne a deti do 15 rokov... tak ja to nechapem

deina
23. čer 2010

Naozaj? A pritom to davaju snad vsade ten maltodextrin.

Aj u nas je to tak, ze u jedla proste neobsedi. Zje 4-5 lyziciek a koniec, potom sa uz len hmyri, bucha, mixuje sa, kope nozickami, usta zatne a mozem sa na hlavu postavit, nezje viac. Pritom to nie je o tom, ze nie je hladny, on hladny je. Bude mi potom plakat, ze je hladny, ale aj tak tu zeleninu nezje (ani ovocie, on by jedol len mlieko, mliecne kase a jogurty), tak nakoniec dostane to mlieko. Ale tiez je spokojny, maly tucko to je, teraz vazi 9.8kg a porodna vaha bola 2kg. 😅 Nemam to srdce nechat ho trebars vyhladovat a nedat mu to mlieko, snad raz pride na chut aj zelenine a ovociu. Nemate niekto takeho obdobie uz za sebou? Ako dlho to trvalo? Najprv som si myslela, ze je to horucavami a tym, ze mu sli zubky, ale horucavy presli, zubky vysli, jest nezacal.

Neriesila by som to, lebo naozaj nevyzera, ze mu nieco chyba - ale co ak mu nieco chybat bude? Ved maso, zelenina, ovocie, to vsetko by uz mal jest, nielen mlieko (aj to len UM, uz nekojim).

lenka2304
23. čer 2010

lubikaf-kupujem aj pre seba aj pre malu extra premier morčaciu šunku-je chuťovo aj kvalitou podľa mňa vinikoš 🙂 ,možno by som mala kupovať len detské šunky,ale týmto sa podľa mňa nedá nič pokaziť...

latvia
23. čer 2010

@ceja klidek 😀 hadam mi nechces povedat ze nebudes svojmu dietatu davat sladkosti 😉 zas s tym cukrom netreba tolko prehanat 😉

lubikaf
23. čer 2010

baby moj maly tiez vobec nechce jest. pripisujem to zubom a tomu, ze ma stale nieco na praci. v stolicke sa mi najnovsie zacal stavat, minule som umyvala riad, a ked som sa nanho otocila, on tam stal a maval na mna. som myslela, ze infarkt chytim. ved mohol odtial kludne vypadnut.
takze som ho zacala krmit bud v obyvke alebo detskej, on sa hra a ja sa mu snazim dat nieco do ust. a posledne dva dni vobec nechce maso. co predtym zjedol aj len take na kusky natrhane, teraz to vytahuje z ust 😒
a tiez zje ledva pol avent nadobky 😒

latvia
23. čer 2010

@lubikaf 😀 aj ty mas akrobata?
no, s jedenim kuskov aj celkovo to mame podobne....uz neriesim lebo sa to neoplati, itak to nezje,mozem sa ist potrhat 😝