Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

sussanah
5. zář 2010

@beruska24.9. vidim to podobne 🙂

sunea
6. zář 2010

@beruska24.9. Co sa tyka pomazanky, tak ja dam napr. tenku vrstvu masla a na to tensku vrstvu napr. pomazanky typu Svacinka (v takej tube) - napr. fazulova. Inak sa da aj zmiesat maslo, trochu napr. kyslej smotany a nastruhat redkvicku, alebo s pazitkou (pazitku nas maly miluje). Inak ja som fenykel este neskusala vobec, lebo to, co som vzdy videla v obchode, sa mi moc nepacilo.

sussanah
6. zář 2010

@sussanah tak jsem mluvila s Dr o tom mleku a rikala, ze na spestreni dobry, ale ze ona osobne by jeste pockala. Sice ze to neni tak alergizujici jako kravske, ale stale je. Nase babicky na tom odrostly a nic jim nebylo, ale ze pry mam pockat tak aspon pul roku a pak zkouset. Ze s chuti vetsinou problem nebyva, pokud je dite zvykle na ciste mlecne vyrobky jogurt atd. Vpodstate to zakoncila slovy "radeji kojte" 🙂 No asi jsem fakt nasla Dr, ktera podporuje kojeni jak dlouho to komu vyhovuje 😕

ceja
16. zář 2010

co mam davat malej na veceru, ak nechcem davat instatntne kase?.. resp. strasne ju zapeka, tak skusam, ci to nie je z kasi a varim jej vecer ovsene vlocky, ale chcela by som jej to obmenit... ktora obilnina ma vela vlakniny.. poradte co este skusit

co davate detom na ranajky? tiez by som jej uz rada nieco zmenila.. stale rohlik s maslom a jogurt.. co ja viem.. tak sa mi nejako vidi, ze dlho jej davam stale to iste... obedy su zase masko a zelenina, ryza, zemiak alebo cestovina, tak tam sa to dost meni, ale tiez som jej dlho nic nove nedavala...

kdezee
17. zář 2010

zdravim vas..chcela by som rady alebo inspiraciu alebo co ja viem co 🙂 proste malemu davam zatial obed veceru a snazim sa zaviest desiatu..na obed mu davam zeleninu na pare (ale musi tam byt hlavne mrkva lebo inak to nezje) a maso a vsetko to mixujem lebo inak to nechce zjest 🙂 bol problem len s kuracim..najprv ho jedol normalne a pak strih a pozvracal sa mi z neho dva krat riadne tak uz ho nedavam..a odvtedy sa v jedeni obedu pokazil.namiesto 200g zje tak 100g aj to po veeeeelkom snazeni a presviedcani. Preto mam otazocku ci by ste vedeli poradit daky recept?som zistila ze som zaspala dobu lebo davam skoro stale to iste..chcem mu dat nieco nove a budem dufat ze mu to bude viac chutit..vecernu kasu ma najradsej tej by zjedol aj za vagon, uz som mu raz zvysovala davku lebo plakal ked zjedol :D a teraz place znova tak asi chce zas viac..a na desiatu sa snazim davat ovocie ale to mu zatial absolutne nebere :D

beruska24.9.
17. zář 2010

@ceja - malá teď papá na večeři jogurt+ovoce (jablko nebo banán)+piškoty. Dříve měla jen kousky ovoce. Kaše mi nikdy nechtěla. Na snídani má stále to samé - sunar, pak rohlík, teď občas ještě plátek tvrdého sýru.

gabika7706
19. zář 2010

@kdezee kasu ma rad mozno aj preto, lebo je sladka (?), neviem teda aku davas....
masko - mali sme podobny problem, najprv zjedol bez problemov, potom raz ze eee a odvtedy som musela maso rozmixovat na kasu a tak pomiesat s kuskami ostatneho jedla. Neskor som ale skusila oprazit malinke kocky maska na troske oleja, podusila som a mlady pan vsetko zjedol bez reptania. Tak skus, mozno zaberie.
Neviem, co vsetko malemu davas, tak neviem, ci napisem nieco nove...my v podstate tiez jeme dookola to iste, to co mozeme, ale vzdy v inej kombinacii, s masom, bez masa, zltok, bez zltka, cestoviny psenicne, kukuricne, zemiaky, ryza klasicka, ryza basmati, kus kus, polievkova zelenina, fenikel, cervena repa, tekvica, cuketa...Ale vy ste mladsi, tak s tou cervenou repou este prip. pockaj.

halienka
20. zář 2010

Ahoj Gabika, vidím, že ste približne rovnako "starí" ako my 😀 sa ťa chcem spýtať ako to upravuješ? Ja som zatiaľ všetko len varila, ale mojej malej to už nejako nechutí, píšeš, že si aj osmažila mäsko na oleji, aj ostatné upravuješ nejako inak? Môžeš mi napísať zopár receptíkov trebars? Moc ti ďakujem 🙂 Červenú repu som ešte ani ja neskúšlala, pridávaš ju zaváraninovú do uvareného jedla? Mám totiž pocit, že všetko je to pre malú akési bez chuti...

kdezee
20. zář 2010

@gabika7706 tak to mi je od zaciatku jasne ze ju ma rad lebo je sladka..len tak otvara usta ze chce viac a stale :D ale papal uz pekne aj zeleninu, potom sa pokazil, potom do toho este zvracal tak jedol len tak aby sa nepovedalo okolo 50g..ja vsetko mixujem dokopy lebo inak nepapa poriadne..skusala som aj pucit zeleninu minule aj ju papal ale zdalo sa mi ze sa nesnazi zut len to prehlta a potom uz zacal vypluvat tak zase mixujem..a zo zeleniny papa uz skoro vse len vacsinovy podiel musi mat mrkva a potom hocico..mu to robim na pare, maso alebo ztok uvarim a potom zmixujem...fakt sa mi zda ze stale to iste 🙂 keby dam cestoviny tak to mam uvarit osobitne alebo dajme tomu z masom atiez rozmixovat?..nemam dako napady ..asi hlupnem 😀

pampalini
20. zář 2010

@kdezee Tak to samé řeším taky. Malému nejvíc chutná kaše 😀 to je jasný favorit. Zeleninu taky dělám v páře, nejvíc mrkve a pak mix plus maso...zatím kuřecí, ale brzy začnu asi i hovězí bio. Přijde mi to taky furt to samý ale asi začnu taky s těstovinama atd. Myslím že by se taky měly dát dělat v páře ne? No budu zkoušet různý věci a když mu něco bude chutnat a bude baštit, tak to sem hodím. Jinak prcky máme skoro nastejno 😀

gabika7706
20. zář 2010

@halienka cervenu repu normalne uvarim vo vode s rascou, trosku neskor pridam zemiak, spolu sa to uvari, nakrajam na mensie alebo popucim, pridam uvarene kuracie masko a jeme. To s tym oprazenym masom bola velka vynimka, len ma to tak napadlo, ci nezje takto a zjedol....Inak prazim uz len zemiaciky na masle, ked mu robim akoze granadir. Vsetko mame varene, prip. v pare, ale nemam parny hrniec, len na tom sersame na parene buchty to robim, tak kedy ako, bud varim, alebo v pare.
To, ze je to pre malu bez chuti,to vobec nie je pravda. Skor naopak, vynika tam prirodzena chut jedla. My dospeli si vsetko musime "vylepsovat", dochucovat, korenit, deti nevedia, ze existuje aj nieco ine a tato chut je pre nich jednoducho normalna, prirodzena. My odkedy mame starsiu dceru vseobecne doma menej solime, ci korenime, uz aj navstevy si zvykli, ze ak to chcu mat "chutne" musia si dosolit, dokorenit a pod. 😉

@pampalini neviem, ci sa daju urobit cestoviny v pare, ja by som radsej uvarila asi...

@kdezee ked bol Martin mensi a robievala som mu kukuricne cestoviny (bezlepkove, bezvajecne), uvarila som osobitne a nasekane na drobne kusky som mu ich primiesala do jedla. Teraz uz robievam aj klasicke bezvajecne cestoviny (spaldove, psenicne) a tiez ich uvarim osobitne a pridam k zelenine, k masku, podla tvaru cestovin bud s nimi nieco robim (nakrajam, nasekam) alebo necham tak.

sussanah
20. zář 2010

@halienka urcite se pridavam k Gabice, zkus delat na pare, opravdu je ta chut o necem jinem (hlavne u brokolice je to obrovsky rozdil). Ja taky delam treba mrkev nastrouhana na slzy a podusena na masle na panvicce. Pripadne jeste trochu pridat nasekane petrzelky, saturejky, moc dobre to ochuti a ovoni.

kdezee
21. zář 2010

@pampalini hahaha tak to mas take ako ja 😀 aj ked z kuracieho sa mi pozvracal 2x tak uz mu nedavam..najprv v poho a potom sa neviem co stalo..ja davam telacie alebo zltok..ale zltok mu chuti viac...a presne ako ty musim dat najviac mrkvy a potom tam nahadzem co chladnicka da preto mi to asi pride stale rovnake.. 🙂

a inak co davate na ranajky???

@gabika7706 ja uz som zacala aj lepok pridavat a zatial v poohodicke...musim sa popozerat po cervenej sosovici este to som tu cit ze to je fajn

sussanah
21. zář 2010

@kdezee ja davam na snidani kasi wheatbix, je to v podstate obilninove krekry (je uz tam trosku soli a cukru, ale minimum), zaliju to ovesnym mlikem z DM a ohreju v mikrovlnce. Ja sama to snidam, dovazi to u nas Marks&Spencer. Ale my jsme zacali se snidanema az ted, do te doby prvni jidlo byla svacina, hodne jsem rano kojila. Jeste obcas prokladam klasikou chleba/rohlik s maslem, lucinou, syrem, pomazankou

gabika7706
21. zář 2010

@kdezee my sme zacali s ranajkami trosku neskor, myslim, ze sa nemusis tak ponahlat 😉

rozik
22. zář 2010

ahojte,
co sa tyka pokrocilejsich prikrmov, tak ja som zaradila napr. morcacie aj kuracie prsia so zeleninkou, ryzou aj ine masko,zel. polievky...kupujem aj hotove flasticky takychto prikrmov od Ovka. Nie vsetko po domacky vyrabane je vzdy to naj...To sa tyka aj dom. vyzivy a vedia to aj odbornici.

nikush
22. zář 2010

@rozik mne napr, nezje kupovane obedy v sklenicke...a co sa tyka tych domacich vyziv, aspon viem co som do nich dala, narozdiel od kupovanej. tam by som polku ingrediencii vyhodila

halienka
23. zář 2010

@nikush a to by ma vcelku zaujímalo, že ktoré ingrediencie by si vyhodila? 🙂

merkur_cz
23. zář 2010

Všechny vVás zdravím. Malá má rok. Asi v 9 měsících bylo období, kdy byla ta vedra, rostly jí zoubky a přestala mne pít Nutrilon. Mléko by měla pít stále, jak řekla doktorka, ale nechce ho a ani žádné kaše a vyzkoušela jsem už snad všechny. ☹ Nevím, co dělat. Pečivo mne začala jíst už asi 2 měsíce zpátky. Je učená hlavně na jídlo ze skleniček, převážně Hami a tak mám stále potíže ji předělat na stravu mnou vařenou. Přibírá hezky, to ano, ale stále nechce ani jablíčko s piškotem a o banánu ani nemluvím. Máte některá s něčím podobným zkušenosti? Děkuji.

nikush
23. zář 2010

@halienka cibulu, kopor, cesnak, tvaroh v prikrmoch od 4mesiaca, paradajky, ktore su snad vsade nastrkane aj tam kde sa nehodia, smotanu tiez od 4. mesiaca, sol, korenie....to je len cast toho co som minule nasla v kupenom prikrme pre 8mesacne

halienka
23. zář 2010

@merkur_cz a v akej forme dávaš to jabĺčko s piškótami? Skús jej ho rozmixovať najskôr tak najemno ako sú tie vo fľaštičkách, píškóty rozmočiť úplne do roztopenia v horúcej Lucke alebo mliečku a zmiešať s rozmixovaným jabĺčkom. Možno keď to bude také jemnučké pyré tak si zvykne a potom už stačí len pučiť alebo strúhať.

halienka
23. zář 2010

@nikush Ja totiž tiež dávam niektoré fľaštičky, meliem dookola asi 5 druhov a všetky sú tie od 4.-5. mesiaca, tie pre staršie deti mi malá nechce bo tam sú už kúsky a tie jej zatiaľ moc nejdú, takže dávam len tieto čo si obľúbila (a inak jej varím) a pokiaľ som pozerala na zloženie tak som tam nenašla ani jednu z tých ingrediencií čo píšeš, asi v tých pre staršie deti budú. Ale samozrejme soľ, korenie, cibuľa, cesnak, tvaroh... sú nevhodné myslím že do roku, tak je to asi na zvážení každej mamičky či to riskne. Akurát neviem prečo je nevhodný aj rajčinový petlak? Ja ho práve už malej plánujem pridať do jedla, totiž z toho čo jej varím jej máločo chutí a chcela som jej to trošku spestriť. 🙂

gabika7706
23. zář 2010

@halienka hipp napr. vyraba aj bolonske spagety vhodne od 4.mesiaca...citaj zlozenie... http://www.hipp.sk/editor/image/_hipp_produkty2... (lepok, cibula, oregano, bazalka, paradajky), kukurica so zemiakmi a morcacim masom vhodne od 4.mesiaca ... http://www.hipp.sk/editor/image/_hipp_produkty2... (jedla sol) a takto by sme mohli pokracovat 😉
jedine prikrmy, ktore mne ako tak vyhovovali na dovolenku boli z Alnatury.

@merkur_cz ak nechce pit mlieko, nic sa nedeje 😉 skus kyslomliecne vyrobky, syry, obilninove kase. ak nechce jablko, ani banan, skus hrusku, broskynu,melon, mozno jej zachuti. A tych kupovanych prikrmov by som sa na Tvojom mieste zbavila co najskor... 😉

halienka
23. zář 2010

@gabika7706 ja používam Hami mrkva, záhradná zelenina, zelenina s králikom, zelenina s morčacinou, zelenina s kuracinou a jablkom. Nenašla som tam nič tak hrozné čo by nemohla, aspoň myslím. Ja keď som začínala s príkrmami bola jar, a rozhodovala som sa čo robiť, či fľaštičky či variť, tak som si uvedomila že v obchodoch M nemáme záhradku) sú práve zelenina a ovocie vypestované v sklenníkoch a s kopou pesticídov a prišlo mi lepšie riešenie Hami fľaštičky, kde by mal byť ten podiel pesticídov minimalizovaný, teraz keď už by mala byť zelenina a ovocie normálnejšie dozreté s menšou mierou pesticídov tak som na tržnici začala kupovať a variť, ale keďže malá si dosť ťažko zvyká na kúsky, tak to stále sem-tam prekladám s týmito fľaštičkami. 🙂

nikush
23. zář 2010

@halienka paradajky su alergen do 1 roka by sa vraj nemali. ja ichm alemu sem tam dam, zatial sa nevysypal 😀
to vsetko som nasla vo flaskach do 8. mesiaca 😒

kdezee
24. zář 2010

@sussanah wheatbix?vidis aj u nas to je tak to pozriem ked budem moct.d.akujem za tip 🙂

@gabika7706 vidis az teraz som si uvedomila ze skoro ale tak uz nevadi aj tak mu davam len kasicku 😉

sussanah
24. zář 2010

@kdezee no ale pozor, je to navykove. Dneska jsme vstali s malym pozde, tak jsem si myslela, ze vynecham snidani a hupsnem primo na svacinu (jablko s bananem), ale maly si postavil hlavu a kdyz videl wheatbix u me, tak se zacal vztekat, ze chce taky 😀 Takze ovoce bude odpoledne, neodolala jsem a dostal svoji porci 🙂 Jo a dalsi pozitivni vec, u nas to funguje jako pomerne dobre plnidlo, kdyzsni jeden kousek s mlekem, tak minimalne 3h nema hlad a to je jiak velky jedlik 😉

sussanah
24. zář 2010

ad flasticky - ted uz to u nas zacina byt docela problem, kdyz chci koupit nejakou flasticku tak, aby to nebyla uplna kase (precejen uz mu bude rok), tak mame problem. Sice uz zacnu zavadet rajcata a myslim, ze uz i trochu soli prezije (precejen uz ji i syry), ale abych mu nechavala jist celer, cesnek a pepr?? Ti vyrobci se fakt uz zblaznili 🙄 Jo a docela jsem se pri cteni jedne etikety pobavila. Bylo to od 6m a psali, ze je to zarucene bezlepkove, ale zato tam byla smetana, rajcata a sul 😀

gabika7706
24. zář 2010

@sussanah no ved v smotane, paradajkach a soli vacsinou lepok nie je,tak v tomto mali pravdu, ze bezlepkove 😎 ale chapem, co si tym chcela napisat.
Tak ci tak, najlepsia je domaca strava, vynimocne, ked niekam ideme, beriem kupovane, ale ako som uz spominala, vyhovuje mi zlozenim tak akurat Alnatura a tusim dve nejake sme mali Hamanek.

sussanah
24. zář 2010

@gabika7706 no jasne ze tam neni, ale precejen,radeji dam 6m mimcu lepek nez sul a smetanu 😉