Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

nikollette
21. říj 2009

To je to klasické kockové maslo, však?
Možno blbá otázka, ale normálne mu to mám natrhať na kúsočky a dávať do úst?

cestovatelkaandrea
21. říj 2009

Hej, presne take. mozes trhat alebo nakrajat na kocky. ja krajam a on to potom sam zje.

dominikuska
21. říj 2009

dakujem pekne 🙂

nikollette
21. říj 2009

Takže dnes vyskúšame ten chlebík, pár kúskov, som zvedavá 🙂

mami.sk
21. říj 2009

dominikuska - vela zeleza je aj v strukovinach 😉

dominikuska
21. říj 2009

co si myslite? Kojim ho dost casto, takze ked zvysim vo svojej strave prijem zeleza dostane ho v mliecku?
A strukoviny, na tie som uplne zabudla 🙂 dnes na veceru bude sosovica 🙂

klementina
21. říj 2009

ahojte, skusali ste niekto pseno? ja som vymenila lekara a on mi povedal, ze maso staci 2x do tyzdna, a ze miesto zemiakov jej mam davat ako prilohu k zelenine pseno. tak ci o tom niekto neviete?

klementina
21. říj 2009

a mam este jednu otazku, mojej malej zelenina chuti velmi,len ovocie moc nemusi.
ako ovocie chuti vasim detickam? davate ho varene ci surove? aj ho prisladzate? ja som uz fakt poskusala kadeco, ale z ovocia si da 2-3lyzicky a dost. no a lekar mi povedal, ze ked ho nechce asi vie preco,a nemam ju nutit ho jest. tak neviem, ale podla mna by mala mat aj ovocie..

leonik
22. říj 2009

klementina: my máme taky problém s ovocem 😒 jak píšeš, zeleninu pěkně sní, ale ovoce jen pár lžiček, a ještě to plive 😒 A to jsem zkoušela povařený ovoce, kupovaný přesnídávky, i syrový ovoce a bez úspěchu. Rozhodně bych to ale nepřislazovala, radši bych přidala třeba banán, ten je sladkej dost. U nás teda nakonec zabralo, že mu ovoce musím dávat s bílým jogurtem. Tak ho vždycky musím ošidit 😅 Dám mu půl lžičky ovoce s půl lžičky jogurtem 🙂

shaula
22. říj 2009

Klementina - jáhly (slovensky pšeno) jsem občas dávala, normálně jsem je uvařila jako rýži, akorát jsou tvrdé, takže se vaří dlouho ☹ Možná by stačilo před vařením ještě namočit.
Ovoce mi kluci nejedli až do cca 11 měsíců, jedli jen kupované přesnídávky. Jakékoli syrové ovoce nebo i dušená jablka odmítali. Dneska jedí ovoce celkem bez problémů, ale jen měkčí druhy - třeba jablka mi syrová nechtějí, pokousat je pořádně neumí, a když je nastrouhám, tak je nechtějí. Určitě nepřislazuj, prostě nabízej, a jednou ho třeba sní. Můžeš zkusit ovoce propašovat třeba do toho jogurtu jako Leonik, nebo do kaše.

leonik
22. říj 2009

já jsem si říkala co je to pšeno, a ony to jsou jáhly 😅 Tak jáhly dávám malýmu do polívky. Na obalu je psaný, že by se měly spařit horkou vodou. Já je spařím, pak přidám k zelenině a vařím cca 10 minut a jsou pěkně měkký 🙂

mirri
22. říj 2009

http://www.apidi.cz/clanky/jidelnicek-pro-kojence/
nasla jsem skvelou stranku s receptiky.tak jestli uz nevite co vymyslet k obedu ci veceri,muzete se inspirovat. 🙂
me maly asi uz 2 mesice odmita jakekoli kase,takze i na veceri ma zeleninu a zkousim mu tam davat parmazan.bily jogurt mi taky neji,jen ovocny.jeste kojim,tak ani nevim,jestli pokryjem denni davku... 😒

danu
27. říj 2009

cora73 • 2d • Dnes o 09:18
Ahojte,neviete mi poradit? Uz som zufala.. ☹ Maly bude mat 10 m,a odkedy sme zacali s prikrmami,tak nemoze absolutne mrkvu,ryzu,kase a asi ani cestoviny.Vzdy,ked som mu dala niektoru z tychto potravin,samozrejme pomaly,s odstupom a vzdy kazde 3 dni nieco nove,tak mi total prevrieskal polovicu noci,ale doslovne prevrieskal od bolesti bruska.Vzdy to zacne okolo dvanastej v noci a asi do pol druhej..Nic nepomaha,aj ked mu dam Espumisan,len ho nosime na rukach a strasne place ☹ Dr mi nevie poradit,len mi doporucila Bio Gaiu,tyzden dietu a potom znova pomaly vsetko nasadit.Od polovice7m doteraz bol teda iba na zemiaku,mase,brokolici,karfiolu,petrzlene,cukine kalerabe-toto mu nevadi,to ma vzdy na obed,na desiatu mava ovocie,to je bez problemov.Poobede som ho uz iba kojila az do vecera,a pred spanim po kojeni este stiahne 150-180 ml Nutrilonu.Lenze uz je hladny,kojenie mu nestaci,zacal sa v noci budit a stale pyta jest.Uz som mu teraz skusila dat aj chlebik s maslom,malilinko ho zjedol.Cize tieto posledne 3 dni som mu zase zacala davat ryzovu mliecnu kasu pre deti od 4m,prve dve noci akotak,ale vcera v noci to zase zacalo.A to som mu do nej primiesala aj trochu slivky od Hippu,nech ho tak nezapecie,ale nepomohlo..Neviem,co s cestovinami,lebo ja mam celiakiu a muzovej matky sestra tiez,cize maly je dedicne zatazeny z obidvoch stran a ziadny dr mi nevie povedat,odkedy lepok..Preto aj stale kojim,kym s tym lepkom normalne nezacnem,ale ked som mu v 8m spravila na obed cestoviny,tak mal do 3 hod hnacku..Cize u nas to doteraz vypadalo takto: 5.00-6.00 kojenie,8.00 kojenie a vstavanie,10.00 ovocie a spanok,12.30 obed,15.00 kojenie a spanok,17.00 kojenie,19.00 kojenie,20.30 kojenie+Nutrilon a spanok.Co je podla mna uz malo,iba kojenie ☹ ☹ Inac,ak mu nedam jest tie potraviny,co mu vadia,tak je to krasne spokojne dieta,ma 11,5 kg,cize chuducky nie je.Ale co mu mam teda davat jest,aby som ho zasytila? ☹ Ideme aj k detskej gastroenterologicke,ale az o 2 tyzdne..

katy1979 • 1d, snž • Dnes o 09:42
cora a co tak zemiaky zelenina ryba. popr. bezlepkove cestoviny ti nezje? polievky, ci jogurty?

chumac • 1d • Dnes o 09:44
Ahoj. Ak máte v rodine záťaž - celiakiu, tak by malý nemal mať lepok do roka. Takže mu nedávaj chlebík ani iné potraviny s lepkom. Navyše ak mal po cestovinách hnačku. Môžeš skúsiť bezlepkové cestoviny, isto poznáš. Na večeru mu môžeš dať na lepšie zasýtenie hustejšiu polievočku z potravín, ktoré máš už odskúšané a vieš,že mu nevadia. Aby si zvýšila kalorickú hodnotu, tak pridaj napr. pohanku, proso, ovsené vločky alebo inú obilninu. Ale dávaj skutočne len potraviny, ktoré mu na obed nerobia problémy. Ak na noc dokrmuješ Nutrilonom, môžeš skúsiť aj ten Good night, na lepšie zasýtenie. Alebo aj Mliečko s kašou v krabičke. No čokoľvek budeš dávať na noc musíš mať odskúšané, že nerobí problém cez deň. Musíš mať trpezlivosť a byť veľmi opatrná v zavádzaní potravín. A počkaj na to vyšetrenie u detskej gastroenterologičky. Prípadne sa poraď aj so svojím doktorom, čo ťa lieči na celiakiu. Prajem obom veľa zdravia.

soanpe • 1d • Dnes o 09:51
1. změnila bych mlíko. Holku mi Nutrilon taky hrozně ucpával a od doby,co je na Sunaru 😎 není problém.
2.čerstvé ovoce-hrušky, švestky,meruňky (pozor jabko taky zahustí stolici)
3.obnovit mikrofloru ve střevech laktobacily (lacidofil a jiná probiotika)
4.dostatečný příjem tekutin
5.dceru dokonale prožene celozrná kaše
lepek se doporučuje zařadit mezi 4-7 měsícem.když se dá později, zvyšuje se riziko alergie
6.zařadit do jídelníčku jogurty s živými kulturami

mneme • 1d • Dnes o 11:50
katy, ja sice zatial prikrmy zvladam iba teoreticky, ale ryby do 1 roka urcite nie - mohlo by to vyvolat alergicku reakciu a situaciu zbytocne len zhorsit

cora73
27. říj 2009

Dik kocky zatial..Z toho,co ste mi poradili,to vidim asi na tu pohanku..Ryby urcite nie,jogurt som citala,ze ak je dieta kojene,tak sa s nim ma pockat,okrem toho dostava tie probiotika Bio Gaia.
Bezlepkove cestoviny-problem-vo vsetkych je suseny bielok.
Nutrilon Good Night obsahuje ryzove vlocky.
Nutrilon mlieko mu davam od 6m iba vecer po kojeni a nerobi nam problem.Problem je hlavne ryza a ta je vo vsetkych vyrobkoch pre deti jeho veku.Ja proste potrebujem nieco pre neho na olovrant,co ho zasyti,nema zmysel mu davat nieco tazke na noc,ale priebezne cez den ho zasytit.
Dnes mi uz odmietol aj jablko s hruskou- ma to v jednom kuse,banan mu davam len zriedka,lebo tiez zapeka.Osvedceny mam zemiak a zeleninu,ale to mu davam dokola uz 4m na obed,tak uz neviem,ako by som mu ten zemiak a zeleninu dala este aj na olovrant,aj tak sa bojim,ze mi to zachvilu uz zacne odmietat ☹
Skusala som mu dat minuly mesiac ovsenu kasu-problem.
Minuly tyzden spaldova kasa-do 5 minut sa mu okolo ustociek vyhodili tmavocervene flaky a do vecera vracal.. ☹
Na gastre mi urcite nakaze mu dat tu ryzu,mrkvu a lepok,aby mohla spravit testy-no a moja "dospelacka" gastroenterologicka mi poradit nevedela,takze uz druhy mesiac cakam na detske gastro 😠
Ta pohanka sa ako pripravuje? Mam doma aj kukuricnu kasu instantnu,neviem,skusim mu ju teda dnes spravit,kukurica je ze vraj po ryzi 😠 ,druha nealergicka potravina...

chumac
27. říj 2009

Cora. Ak ti papal doteraz zeleninku pekne, tak ti ju iste nezačne odmietať, ak budeš dávať na večeru. Detičkám nevadí, ak jedia stále to isté dokola.
Existujú aj bezlepkové a bezvaječné cestoviny kuk sem:
http://www.lekarna.cz/bezlepkove-testoviny-bezv...
http://www.osevanatura.cz/?kategorie=17
Môžeš skúsiť ešte tú kukuričnú kašu. Pohanka sa dá kúpiť aj namlietá ako krupica, varíš ako akúkoľkev inú kašu, len je dobre si ju dopredu namočiť. Alebo aj z prosa sa dá kaša. No skús to pomaly nejak poskúšať. Môžeš spraviť aj tak, že do zeleninky pridáš len trošku danej obilniny napr. pohanky a uvidíš reakciu. Potom množstvo postupne zvyšuj.
A strukoviny si už skúšala, ja viem, že trochu nadúvajú ale nezapekajú. Napríklad červená šošovica je super a až tak nenadúva. Dá sa kúpiť v DM.
Držím palce, nech pekne papká a v noci spinká. 😉

cora73
28. říj 2009

Dik moc,vcera som mu spravila tu kukuricnu kasu a celu noc sme prespali,tak mu ju dam este 2 dni a uvidime...Tu sosovicu tiez skusim,ale asi neskor,lebo my nemozeme ani kmin,takze sa bojim aj takychto naduvacich jedal...Uz nech sme u gastroenterologicky! To je hrozne,cakat 2 mesiace na vysetrenie!

porubenka
4. lis 2009

Baby my mame 14 mesiacov. Mozem dat drobcovi na chlebik troska tuniaka z konzervy? Diky.

shaula
4. lis 2009

Porubenka - můžeš 😉

t_i_n_a
4. lis 2009

ahojte
baby prosim vas neviete mi poradit co davat rocnemu dietatku na ranajky??

berenika39
4. lis 2009

Cokoliv, kromě smaženého,čokolády sladkostí,uzenin a fastfoodu.

jaja257
5. lis 2009

Ahojte babulky, viete mi prosim poradit ako naucit malu jest kusky? mala ma 9 mesiacov a 2 t. Papa rozok, ten si vie odhryznut, chrumky aj chlebik, ale ked jej dam kusky v obede alebo vo veceri, zje max 2-3 lyzicky a odmietne, ked je to pomixujem, tak nevie kde je koniec. Nechcem ju trapit, ale bola by som rada keby zacala papat aj kusky. Dakujem ze vsetky rady.

tin007
5. lis 2009

jaja257 ja som zacala davat malemu kusky (napr. bananu, varenej mrkvya pod.) na plastovy pultik, ktory je na stolicke a nechavam ho, aby si to bral prstami a krmil sa. samozrjeme je to napadane aj okolo, ale to rychlo umyjem a maly sa tym dost dlho zabavi, aj sa naje, aj si trenuje jemnu motoriku.

saska.t
5. lis 2009

jaja - väcsinou to je vo vasom veku normalne kludne este pockaj mate cas, netreba nic silit aby si jej to neznechutila 😉 trenovat treba tak ako pise tin ale rozhodne nesilit 😉

jaja257
5. lis 2009

dakujem babule za rady,trenovat skusame, rozok si pyta sama a pekne papa. tak hadam casom sa to zlepsi 🙂

evinkaa
12. lis 2009

Ahoj holky, asi to tu už bylo zmíněno, ale prosím Vás tedy znova, co dáváte 8-mi měsíčnímu prckovi k snídani? Mně doktorka radila dávat chleba s máslem, ale malé to nejde jíst, lepí se jí to na patro a vzteká se. Tak nakonec dám jen mlíko, ale vypije ho maximálně po ránu tak 120 ml. Dr mi totiž říkala, že mlíko po ránu už je prý málo, tak nevím.

rimmel
12. lis 2009

evinkaa ja davam bud ovsenu kasu alebo ryzovu kasu, pripadne do nej dam kusky ovocia alebo spravim nejaky ovocny mix..nastruhane ovocie ci hrudkove pyre.

chleba ja vobec nedavam a nebudem asi este dalsie dva mesiace. nepotrebuje to.

rimmel
12. lis 2009

inak baby a ako rozoznat ze dieta place lebo ho boli brusko? viem asi tazka otazka ale sak skusim stastie 🙂 napr ked place co ja viem par sekund a po zobrati na ruky prestane, brusko to asi nebude ze???? dakujem moc.

evinkaa
12. lis 2009

rimmel: Ovoce dávám v deset jako svačinku. Tu rýžovou kaši si vaříš sama? Já dávám kaše na večer, ty kupované.

rimmel
12. lis 2009

ja tiez kupovane..prasok....na veceru ja zase davam zeleninku s maskom alebo iba zeleninku alebo cestoviny so zeleninkou a syrom trosku..

ovocie davam na desiatu i ja..olovrant bud avokado ci banan ci chrumky ak nic ine nemam

cize ovocie davam aj dvakrat denne a podla mna je to v pohode ved totho nezje viac ako zeleninky ci maska

rano -ovocie ci kasa
desiata - ovocie
obed- zeleninka a masko
olovr - ovocie ci avokado
vecera - zeleninka a masko alebo cestovinky.

rimmel
12. lis 2009

dvakrat masko nedavam..ak ma masko na obed, vecer nedam a naopak ;)