Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

shaula
12. únor 2010

Tinuskaha - cokoliv, kam jde KM. Jen místo KM dáš UM 😉 Jen tak z hlavy mě momentálně napadá jen bramborová kaše, jakékoliv jiné kaše,...

rimmel
13. únor 2010

tinuskaha kuk dozadu recpet so spenatom ..o stranu tusim ;)

stija
15. únor 2010

ahojte, tiez som sa prisla poradit. mala ma 9 mesiacov, este kojim, ale uz to vyzera, ze pomaly asi budeme koncit. v noci papa v pohode, ale cez den uz zacala mlieko odmietat. zatial papa 3 prikrmy. obed - zeleninovo masove, olovrant - ovocie alebo jogurt a veceru - kasu. ranajky aj desiatu ma mlieko, ale stale menej a menej. a poslednu dobu uz to ani nie su ranajky a desiata, ale viac krat doobeda si potiahne trochu. uz sa mi stalo, ze prsnik odmietla, ale evidentne bola hladna. tak som skusila jogurt a ten zbodla cely. tak sa chcem popytat, co davate deturencom na ranajky, pripadne desiatu. vdaka 🙂

dm1
15. únor 2010

odkedy mozem dat malemu zelenu fazulku - tie struky? a ako to pripravujete teda s cim davate? dakujem vopred za rady

pavlicka
16. únor 2010

Nabizim dva receptiky na chutne a vydatne snidane pro deti od cca 9 - 10 mesicu
(inspirace v knize Varime pro kojence a batolata od Annabel Karmel):

"french toast"
1 vajicko (kdo se boji cele tak jen zloutky)
2 lzice mleka (muze byt i UM)
trochu skorice - vse rozkvedlat
ve smesi obalit platky toastoveho chleba, veky, nakrajeny rohlik (proste co dum dal)
a osmazit na masle do zlatova - pak krajim pro prcka na housatka a on si to ji sam

americani si to polevaji javorovym sirupem (bezne k dostani v supermarketech) lze jemne potrit medem, ale moje deti do v tech cca 10 mesicich jedly hole.

"smazenice"
1 vajicko (opet kdo se boji alergii jen zloutky)
1 lzice mleka (opet i UM) - rozslehat s vajickem
male rajcatko (cherry je nejlepsi)
lzice nastrouhaneho syra (eidam ale i treba cottage)

na masle osmazime smes vajicka s mlekem, pridame na male kousicky nakrajene rajce a po odstaveni vmichame lzici syra. Toto milovali oba moji synove.

Preji vasim capartum dobrou chut!!

rimmel
16. únor 2010

pavlicka tak o annabel karmel mam svoj nazor. nic by som podla nej nevarila!

shaula
16. únor 2010

Pavlicka - snaha se cení, ale musím souhlasit s Rimmel - tohle jsou dost nevhodná jídla pro kojence do roka 😀 😝

aponchie
16. únor 2010

ty jo tohle dat moji Marusence malicke? 😅 ja myslela,ze tak male deti by nemeli jist smazene byt na masle ,vejce nedavam vubec nadyma to desne a je to tezke..

kdo je ta pani neznam

lenka1smejka
16. únor 2010

pavlicka-dakujem toto vyskusam

lily1983
16. únor 2010

ahojte, tak ja mam tu knihu tiez, ale o ničom..aj tie prve kasičky o ničom a tie recepty, to ako ked mi dali tu v irsku na 7 mes kontrole recepty 😀 ..skoro ma natiahlo! nebudem sem ani pisat, co tu doporučuju.
ja sa skôr bojim, ze budem az tak opatrna s tym prikrmovanim, ze ju ukratim o nieco..
žltok sme mali raz a pravdepodobne ho dlho mat nebudeme..velmi zla skusenost. 😔

icejane
17. únor 2010

ahojte...kedy sa mozu zacat davat syry a ake...dakujem

spalka
17. únor 2010

myslite, ze je mozne ze mi mala vracia (ale fest) z bananu? ☹

pavlicka
17. únor 2010

diky, ze jste ocenily aspon mou snahu, inspirovat vas s nejakyma snidanema 🙂 mne naopak kucharka od annabel moc vyhovuje, nevarim z ni porad, ale jako inspirace super, myslim ze tohle diskusni tema je tu prave proto, ze kolem toho 9 mesice maminkam dochazi inspirace, co detem varit, muzou z beznych potravin skoro vsechno, ale jak to chutne pripravit?? ta kucharka navic obsahuje doporuceni ceske pediatricke spolecnosti, ktere jsou uvedeny jak souhrnne v predmluve, tak pod jednotlivymi recepty.
obe me deti jsem kojila (toho mladsiho stale kojim) a prikrmy jsem zavadela od sesteho mesice absolutne v souladu s doporucenimi doktorky. zloutek hned od sesteho mesice jednou tydne. kravske mleko muzou v 10 mesicich jako soucast pokrmu (krupicna kase, ovesna kase) ne jako napoj.

ale co tu pisu, kdyz jsem konzultovala prikrmy s moji mamou, tak to teprve byl mazec, co jsem ja jedla v 10 mesicich... a jsem zdrava a bez alergii a celiakie atd. 🙂

rimmel
17. únor 2010

pavlicka to ze ty si zdrava neznamena ze aj ine deticky by boli keby jedli stravu co si jedla,,,ved kolko mame na svete alergikov. a z coho to myslis maju..

pavlicka
17. únor 2010

na tohle musim reagovat. nejmin alergiku a atopiku je statisticky mezi cikany, cim to asi bude? u tech potravinovych alergii - jestli neni tolik alergiku proto, ze kojencum skoro nedame sanci se s temi alergeny setkat... 😉 ja jsem si ted u doktorky ohledne tech alergii ujasnila jednu vec: treba se rekne, ze jahody jsou potencialni alergen (i muj otec po nich obcas miva koprivku). ale kdyz je dite poprve sni a nic se nestane, je obrovska pravdepodobnost, ze na ne alergicky neni. takze mu je proste zaradim do jidelnicku. a podobne jsem pristupovala v prislusnom vyvojovem obdobi i k jinym potencionalne alergenim potravinam. ale je mi jasny, ze kdyz ma dite atopicky exem, tak s tim radsi mama pocka.

rimmel a ty bys podle annabel fakt NIC nevarila? vzdyt spousta receptu hlavne v te prvni fazi odstavovani je naprosto v pohode (schvalne jsem si ji ted sem prinesla)

spalka
17. únor 2010

pavlicka, oprav ma prosim ak sa mylim 😅, ale mam taky pocit, ze alergicka reakcia u babatka sa da vyvolat prave tym, ze mu dame urcite potraviny prilis skoro

martinka17
17. únor 2010

prosím poradte,

malý dnes nechcel jesť, dosť vystrájal, jednu lyžičku som mu potom na rukách chcela po chvílke zase dať, ale ako plakal, tak sa zvrtol, lyžičkou som ho buchla asi do podnebia, lenže jej obsah už ostal v puse. On začal lapať na pár 2-3 sekundy po dychu, potom sa rozplakal. Ani nekašľal veľmi....asi mu to len zabehlo. Ale teraz mám strach, či to nevdýchol, lebo to bola ryža a mäso Stalo sa to už niekomu. Bojím sa ísť k lekárke, lebo zase skončíme v nemocke.

shaula
17. únor 2010

Spalka - ano, máš pravdu, takto to opravdu může u někoho zafungovat. Proto si osobně myslím, že by se mělo s příkrmy postupovat raději opatrně, než to někam hnát 😉

Martinka - já bych řekla, že to nevdechl, to bys už rozhodně podle mě poznala - dusil by se a kašlal. Určo to bude v pohodě, k doktorce bych nechodila. Spíš ponaučení propříště - nekrmit, když pláče 😉

evikg__2
17. únor 2010

martinka, preco by si mala ist k dr.? Ked sa potom nadychol, tak mu zjavne nic nie je.

martinka17
17. únor 2010

shaula
dík, ja sa snažím nekrmiť keď plače, len teraz posledné dni je každé prvé sústo veľký boj ☹ ☹

dík za odpovede 😵

rimmel
17. únor 2010

pavlicka jasne ze nehovorim ze by som nic podla nej nevarila, nepoznam vsetky jej recepty, iba mam na nu svoj nazor, lebo raz ked som este zacinala s prikrmami som v jednom casaku nasla recpet a isla varit, az som zistila ze je tam paprika a rajcina napr, ktore este vtedy moj syn jest nemohol.....a ine...

ja recepty nepotrebujem, vyrabam si ich sama a malemu velmi chutia uz som sem zopar dala kuk par 2-3 stranky dozadu pre inspiraciu 😉

rimmel
17. únor 2010

napr str.113 uplne navrchu

rimmel
17. únor 2010

martinka ked nechce, nechce, neboj kebzye je hladny spapa ti. kazdy mame niekedy take dni ze nic nechceme, a kto vie mozno mu idu zubky..

egyptanka
17. únor 2010

Baby odkedy rajciny??
Niekde pisu od 10 m. a niekde od 12 m. 😒

shaula
17. únor 2010

Egyptanka - co já vím, tak od roka.

rimmel
17. únor 2010

egyp. ja som dala tusim v 10-11m..z mojich zdrovoj sa mozu od 10m-12m..my sme dali a ziadny problem, ono zalezi od babatka moj syn nema s nicim problemy, ci uz alergie alebo traviace problemy takze som mu ich dala.

martinka17
17. únor 2010

paradajky sú potenciálny alergén, preto sa odporúča začať až po roku, rovnako ako citrusy, čoko a podobne, Ale ja som začala varené asi okolo 11m, pohoda, vyhádzaný je aj bez toho ale nič sa nezhoršilo, tak asi nie je alergický 😵 😵 😵

pavlicka
17. únor 2010

rimmel: ty tvoje recepty jsou podle meho gusta, moc se mi libily ale presne tak casto vypadaji recepty ala annabel (zaklad osmazena cibulka, pak zelenina, maso, pasata, bylinky, dochutit nastrouhanym syrem atd.). mas pravdu s tema rajcatama atd, ale tam jen staci recept, ktery annabel doporucuje uz treba v 7 mesicich vyzkouset az od 10ti. jinak ten druhy recept je vlastne variace na bolonskou omacku a tu moji kluci zboznovali
😀

rimmel
17. únor 2010

pavlicka 🙂
no ano, recpety mozu byt fajne ale si prestav, ze mamicka, ktora napr nevie co a ako, co kedy dat, a plne veri annabel, tak nato moze aj doplatit 😒

ale ano, na insipaciu preco nie..ak mamicka pozna co a kedy dat a vyzna sa 🙂

stija
18. únor 2010

pavlicka vdaka za snahu. tie tvoje recepty sa mi tiez este daju skoro, zacali sme este len davat rozok a zje toho iba trocha. este jej to celkom nejde. a smazene jej tiez este nechcem davat. ale snaha sa ceni, si jedina, co reagovala