Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

denisekkk
22. čer 2011

@sofia2008 ja som davala popucene odzaciatku ,lebo mixovane odmietala 🙂

handm
28. čer 2011

Ahoj, holky, mám prosbu..
Malému bude v půlce června 10 měsíců a já nějak tápu v jeho jídle 😝 Tedy, jí krásně, ale mě přijde, že furt na stejné brdo ☹
Ráno má UM, svačinu ovoce nebo přesnídávku (100 % ovoce), oběd zelenina, maso, žloutek, brambory, rýže, kus kus, těstoviny (střídám), svačina jogurt, druhá svačinka většinou půl jablíčka nebo banánek atd, na noc kaše nebo mlíčko s kaší. V noci se stále budí na jídlo, minimálně jednou. K tomu občas pár kukukřupek anebo kousky chleba, miluje kůrku 😉
Co obměnit? POradíte? Přijde mi, že to furt má opravdu stejné. A už dáváte syrovou zeleninu třeba místo svačinky? A co třeba rajčata?

berenika39
28. čer 2011

@handm ahoj, už se tu o tom někde psalo...to, že to připadá tobě stejné, je problém tvůj 😉 , nemyslím to špatně..ani náhodou... 😉 😉 ale to mimčo vůbec nezná nic jiného a to co jí, je pro něj ideální, má od všeho něco, pestrou stravu, potraviny vhodné pro jeho ještě nekompletně vyvinuté zažívání. přesně takhle je to fajn, třeba do roka. pak postupně začnou objevovat díky dospělým nové chutě, nové potraviny a vymýšlet si - to nechvi, to chci, to mi chutná, to ne.
Jestli se ti to podaří, nech to jak to je a opusť tu myšlenku, že mu to TY chceš změnit. On je takhle spokojený a pro něj to takhle super.
Mimichodem, takhle nastavený jídelníček je ideální napořád - ovoce, zelenina, maso, mléko,přílohy, pečivo. Jednoduché, ale účinné🙂.

rosienka
28. čer 2011

@vera85 @handm to je proste Ten jedalnicek, ktory sa dava do roka, akurat s pridanim jogurtu, masloveho chlebika a nejakych susienok bez cukru. Postupne sa zavadzaju nove druhy ovocia a zeleniny, napr. hrasok, fazulka, kukurica, ceresne, marhule, melon, zerve syry... Ale cele to zavadzanie prikrmov je nejednotne a aj kazde babo ine znesie. Hlavne je, aby bol pestry a postupne do roka podobny nasmu, len velmi nekoreneny.

Ja sa chcem opytat, ci sa aj vam deturence po kyslejsom ovoci tak osypu? Ja skoro vôbec nemôzem dat cerstvu marhulu, ci broskynu, lebo sa hned vyhadze 😖 Prestane to, ked si telo zvykne, alebo jej tie druhy ovocia nemam davat?

evuliatko74
29. čer 2011

@rosienka S tym vysypanim sa po ovoci - to je druh alergie. Mala by si to konkretne ovocie vynechat a skusit ho zaradit zas o mesiac alebo o dva. Ta alergia nie je na stalo, traviaci trakt sa vyvija a moze to pominut. Ale vtedy, ked sa ti vyhadze, musis to docasne vylucit zo stravy...

andelka
29. čer 2011

@handm ahojky 🙂 jak píše berenika, my to máme úplně stejně dosud a zatím nemám potřebu nic měnit a malej taky ne. Akorát od 11měsíců přibylo pečivo a nějaké mazání na to, k snídani. Ale od té doby je to pořád stejné, jen sem tam se snažím uvařit něco co můžeme jíst všichni, ale většinou ještě vařím malému zvlášť a kvůli mé nedůvěře v maso má občas i skleničku. No a od roka už trochu povoluju, dám mu kousek mnou upečené buchty, nebo domácí knedlík s omáčkou, piškotem osladím ovocné pyré, do jogurtu zamíchám trochu tvarohu nebo zakysky, do špenátu přidám smetanu...to jsou takové drobnosti od 1roku co přibyly. Ale jinak základ je pořád stejný. Malý je na to zvyklý, chutná mu a svědčí 🙂

handm
29. čer 2011

@andelka @berenika39 ahoj holky, díky moc, no, je to pravda asi spíš ve mě, že se mi to příliš nelíbí. Ale je fakt, že malej přibírá naprosto luxusně, je to velkej kluk, silnej a veselej, tak mu snad nic nechybí...!
Když jsme u toho mazání na chleba - myslela jsem, že zkusím třeba gervais, ale je tam tvaroh a všude píšou, že ten až od roka.. ale tvaroh bude asi ve všech těhle "nátěrkách", že?! Tak to asi jeste chvilku opustím, tuhle myšlenku...A co s tou syrovou zeleninou? My budeme mít brzy od tchýně z foliáku dobroty, tak bych si myslela, že snad třeba okurku může, ne?! Kedlubnu, hrášek...Dáváte?
@andelka - co snažení?🙂🙂 My snad od léta, když bude manžel v pořádku..😉
@rosienka jaj, to bohužel neporadím. Malej zatim neměl reakci na nic naštěstí - klepu třikrát na dřevo. a to měl už jahody (domácí), pár třešinek, meloun vodní a takovou tu ostatní klasiku

andelka
29. čer 2011

@handm no tak vidíš, je spokojenej s tvou kuchyní 😵
no zeleninu zatím vařím, syrovou ještě nedávám, ale chci zkusit udělat pomazánku a do toho nastrouhat mrkev nebo okurek. Do toho roka jsem dávala na pečivo jen máslo nebo žervé, takové to klasické v alobalu, nebo Lučinu v kostce. Ale to už měl skoro rok právě. Od toho 10měsíce bych ten tvaroh v něčem až tak neřešila, ono to stejně namažeš malinkato.
Ovoce začínám zkoušet, meruňku, jahody, včera maliny...zatím asi vše OK. Do jara měl většinou přesnídávky. Akorát borůvky neprošly, bolelo ho bříško.
no, snažení...minule jsme to prošvihli, teď máme nějaké problémy, ale uvidíme. Necháváme to osudu, uvidíme co léto přinese. 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
rosienka
29. čer 2011

@evuliatko74 diky, tak to vyradim, ale je to skoda, lebo o mesiac marhule nebudu, mozno broskyne, i ked to mala len nektarinku. nastastie po ceresniach nic nema, len hrozne farbiace hovienko, co lebva vyperiem z plienok 😀

piacere
29. čer 2011

@handm máme rovnaký jedálníček.... jogurt, rožok, ovocie, zelenina, zemiaky, ryža, cestoviny, mäso, žĺtok môj v poslednej dobe odmieta...., kaša jedine slivková alebo banánová.. (donedávna žiadna), kukuchrumky, občas akési bio sušienky banánové (tie má rád), piškóty neľúbi....

čerstvú zeleninu nedávam, pretože má len osem zubov, on hltá kusiská ako bocian žaby, takže sa občas "dusí"... neriskujem. Z ovocia zje čerstvý len banán, marhuľu, melón....

adelaine
29. čer 2011

ahojte,
ja som este jahody, maliny ribezle a egrese este neskusla...mam respekt, ale maly ma o chvilinku rok, tak skusim postupne.
Kolko mu mozem dat, najprv zacnem napr. s jednou malinou, alebo ake mnozstvo mu mozem dat?
a zo zeleniny co mozem pridat do jedalnika? redkovku, salatove uhorky?
dakujem za odpovede 😉

zuzkat1
29. čer 2011

@adelaine moja uz jedla v roku maliny (tie uz jedla ako 8mesacna) jahody ako rocna a uhorku aj redkovku, paradajku aj papriku pred rokom... ja som neriesila mnozstvo...jedine pri jahodach...tam som dala najprv len 2-3...

evuliatko74
29. čer 2011

A poradte, ako davate ovocie? Moj drobec sa zo vsetkeho co nie je kasovite dusi, a tak napr. ceresne nedokazal vobec zjest (hoci som sa snazila ich pomixovat, ale boli tam kusky...).
A co melon? Ako ste ho dali?
Nektarinku sa mi podarilo pekne popucit, tak to slo...
Marhule uvidim....

handm
29. čer 2011

@em_ka já taky ulítávám na bramborách 😀 mohla bych je na tisíc způsobů každý den😉 Tak tvojí maličkou chápu!🙂

@piacere prcek má taky 8 zubů a právě kousá docela hezky, i když je taky schopnej narvat si pusinku plnou a pak neví, co s tím.. já mu to vždycky nakrájím nebo natrhám na odpovídající kousky, co si říkám, že se nezadusí a on si baští. Jediné co nechce na kousky, ale prostě chce kousat - brousí si o to zoubky a dásničky, je jablko. To prostě chce bud půlku, nebo nejlépe celé. pak vypadá jak vodník, jak je poslintanej a politej od té štávy, co "vybrousí"😀

@evuliatko74 já dávám kousky, takže bohužel moc neporadím. Meloun jsem například dala bez pecek kousek, on si vysál tu štávu - vodu a bud ten zbytek vypliv anebo schroupal, broskev dávám taky na kousky nakrájenou. Merunku jsem zkoušela zatím jen z přesnídávky a ta mu moc nejela - bylo to dost kyselé. Třešen jsem rozpůlila, vyndala pecku a zbaštil to spokojeně 🙂 Jahody to samé. Na půlky či čtvrtky..Maliny jsem ještě nedávaal, borůvky v přesnídávce. Zatím vše bez reakce! Snad to vydrží!

@andelka Ha, máslo, to můžu zkusit 🙂 díky za tip. To mě nějak nedošlo, že může 😀 Ad snažení - nápodobně😉

evuliatko74
29. čer 2011

@handm No nas maly ma zatial len jeden zub, tak si toho moc nepohryzie...
Mam teda nadalej vsetko dohladka mixovat, kym nebudu nejake tie zuby?

kaja73
29. čer 2011

@evuliatko74 Ja som mojmu mixovala až do vyse roka-a to mal plnu pusu zubkov-proste inak nechcel.A potom takmer zo dna na den začal pekne papat nakrajane ovocie ,cestoviny,masko-len nakrajane atd.Každe dieta je ine.Ja som to nesilila-chcel mixovane tak mal.Keby sa to same nupravilo do 18m asi by som to viac riešila,ale dovtedy nie.Aj starši bol tak a same sa to napravilo.

evuliatko74
29. čer 2011

@kaja73 Dakujem 🙂

handm
29. čer 2011

@evuliatko74 já bych možná zkusila dát prostě kousek - hlavně toho měkčího, ono často to prostě rozmělní dásničkama, bude si to tam převalovat, ale zas má zábavu... NO a když to nepůjde, tak holt mixovat, nebo vidličkou rozmačkat, no, ono sa prckovi nic nestane..🙂

handm
29. čer 2011

@evuliatko74 jsem pro to zkoušet a zkoušet, ale je to na tobě 🙂

adelaine
29. čer 2011

@zuzkat1 dakujem za odpoved 😉 ja sa bojim kvoli tomu, ze mame doma alergiu, tak som opatrna a maly ma este
intoleranciu laktozy a citlive brusko, tak som chcela vediet, ake mnozstvo mu mam skusit a ci dana surova zelenina, ktoru som spominala je ok

@evuliatko74 moj krpec mal prvy zub tiez v 9 mesiacoch, teraz ma 11 mesiacov a kusok, a ma 8 😀 vysli mu horne aj dolne pekne po sebe, ovocie mu davam do ruky ( okrem jablka, to sa droli a bojim sa, aby sa nim nedrhol ) aj broskynu, marhulu, z tej si odkusava to vnutro, ale prikrmy mu mixujem, popucene vypluva...takze tiez netusim, dokedy budem mixovat 😨

piacere
29. čer 2011

ja som mixovala cca do ôsmeho mesiaca... potom som začala pučiť... ale zjedol mi popučené len zemiaky... a až teraz, cca v desiatich mesiacoch začal prijímať aj cestoviny a ryžu... dovtedy nechcel, vypľúval, napínalo ho....

zuzkat1
29. čer 2011

@adelaine no moct moze...ale ak mate take problemy ako pises tak daj len malo na zaciatok 😉 ono uz treba pomaly skusat tak od roku...teoreticky po roku moze vsetko (okrem hub, orechov, a velmi tazkych jedal) ale tak po troske skus... napriklad na ranajky daj zeleninku ktoru uz pozna plus jeden kruzok uhorky... a uvidis...uhorka napr. zduva ale nepocula som ze by bola alergen, paprika tiez zduva... paradajky uz alergen su ale ved sama uvidis ci bude daka reakcia... opatrne uz treba skusit vsetko...

zuzkat1
29. čer 2011

@evuliatko74 no moja maksie kusky vedela spapat uz ako 9 mesacna takze ja somlen krajala...take tvrdsie ako jablko nevie spapat tak to stale struham... ale napriklad ceresne jedla len rozpolene a jahody take mensie aj celu naraz do pusy... ale ja som nikdy nemixovala

evuliatko74
29. čer 2011

Ja drobcovi davam sem-tam kusky chlebika s maslom, a to celkom vie spapat, ale da si len take 3-4 kocky a dost, ale to neva, hlavne, ze trenuje.
No ale ovocie nejak nadokaze ani len malu kococku zjest. Ale budem trenovat, urcite sa to podda...

@adelaine Hi-hi, tak to sa tesim, az aj nam zrazu porastu vsetky zuby naraz... 😀

tital
1. črc 2011

Ahojte,
jsem tu zase s dotazem 🙂 Snazim se postupne odstavovat (mam namysli nekolika mesicni zalezitost) a tak bych chtela nektere svacinky nahradit UM, pripadne nektera jidla delat z UM - kase a tak. Jenze muj Bertik UM odmita - zatim jsme zkouseli od Humany a od HIPP 2. pokracovaci mleko. Ted jsme na zacatku 10. měsice. Chtela bych zkusit sunar nebo nutrilon, trochu me stve, ze kupuji cele krabice, abych udelala jednu davku nebo zkusila jednou kasi a Malej to stale odmital, nehlede na to, ze produktu je na trhu more a nejak se neorientuji. Takze jake UM pokracovaci by jste mi doporucily ?

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
marta.96
2. črc 2011

@tital Boli sme na tom podobne ako vy,tiež sme skúšali aké by bolo to naj. ,začali sme Nutrilonom s ktorého mávala hnačky a často zvracala.Teraz máme Bebu a sme spokojný 😀 .(A vzorky UM určite nájdeš aj na stránkach výrobcov ) 🙂

tital
5. črc 2011

Super, diky za tipy, to jsem nevedela, ze lze sehnat vzorecky. Zkusila jsem ted posledni dva dny sunar a zatim to vypada dobre (tuky tuk) spolecne s kukuricnopohankovou kasickou. Musim rict, ze ta je fakt dobra, proti napr. ryzove s bananem 😝

8petule8
Odpověď byla odstraněná
Zobraz