Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

latvia
25. čer 2010

@beruska24.9. ja cechom rozumiem,par slovicok nie,ale inac v poho,cesky som musela hovorit v praci, takze som sa to musela naucit 😉
vychodniarske slova robia problemy aj slovakom zo zapadu, z toho si nic nerob 😀

modra1
25. čer 2010

@latvia "(a povedzme si uprimne, ziadna nebude drzat dieta na vode z vodovodu)" - výnimka potvrdzuje pravidlo 😀, akurát kým bol syn celkom malý, dávali sme mu Lucku, z vodovodu až neskôr. Vypije ešte bylinkový čaj ráno, inak len vodu. Nič sladké a bublinkové, proste iný nápoj ako voda, nevypije ani keď je veľmi smädný. Teraz sa rozhoduje sám, kým bol celkom malý, dávala som mu piť len vodu, žiadne čajíky, džusíky ani mlieko.

latvia
26. čer 2010

@modra1 vynimky su, potvrdzujem.len som zvedava ako to ustrazis v skole, skole a ked bude vacsi 😉 kolko ma syn rokov? uz le skolak>?

modra1
26. čer 2010

Má 5. Ja ho nenútim, nestrážim, aby nevypil niečo iné, jemu proste chutí len voda. Má rád zeleninu, zje špenát aj brokolicu. Neviem dokedy mu to vydrží, ale základ má, tak uvidíme.

latvia
27. čer 2010

@modra1 nieje tu palec hore, skoda, dala by som ti ho 😉 snad ho ostatne deti "nepokazia" 😉

sunea
29. čer 2010

Ahojte, ked davate detom UM, tak dokedy z flasky? Potom z poharika? Vodu mi pije z normalneho poharika (dospelackeho) od polroka bez problemov, ale mlieko vypije zatial len z flase (trochu smrdi, mozno preto).
A este ohladne masa - v tomto veku by sa malo davat plus minus 80 g denne (3 pol. lyzice). Zvladaju to vasi mali? Mne sa to zda teda dost vela...kuracie mi zje, ine som v takom mnozstve este neskusala...

latvia
29. čer 2010

@sunea to ti povie tvoje dieta asi samo, ked mu prestane "smrdiet" mlieko 😅 my mlieko nepijeme, vodu a caj zo sosaka alebo z pohara....tam nieje vek kedy "uz" treba davat mlieko z poharika....musis len skusat, ked nebude chciet, nic s tym nenarobis 😉
maso nevazim, 3 lyzice nezje urcite

andrejka77
29. čer 2010

@latvia pozerám ze ty si taký poradca mozes poradiť ci mozme kapustu napr.normálne s knedlikom a maskom alebo polievočku,?minule si trochu lizol a velmi mu chutilo.dik 😀 😉

latvia
30. čer 2010

@andrejka77 ak si lizol a nebolelo ho brusko, tak mu daj liznut viac a ked nebude ziadna reakcia a bolenie bruska tak daj 🙂

andrejka77
30. čer 2010

@latvia super dik

beruska24.9.
6. črc 2010

Ahoj maminky, dokážete mi některá poradit, jak uvařit malé jáhly (proso)?? Chtěla bych jí to dát do papání a nevím, jestli můžu vařit společně se zeleninou (vařím ve vodě) nebo jak.
Předem děkuji!

beruska24.9.
6. črc 2010

sunea - jak jsi malého naučila na hrneček?? Mně malá pije jen z flašky (mlíčko i vodu, čaj nechce). Občas zkouším hrnek nebo skleničku a spíš do toho ´´kouše´´ (chce jakoby sát jak je zvyklá u flašky).

sunea
6. črc 2010

Ahoj @beruska24.9. varenie prosa u nas moc casto neprebieha, ale ked uz, takl naprv sparim horucou vodou na sitku (niekto mi to poradil, ze proso potom nema horku chut), potom varim vo vode aj so zeleninou - akurat sa tazsie odhaduje mnozstvo, tak kym to clovek dostane do oka, asi je lepsie varit zvlast.
Co sa tyka ucenia z hrnceka, u nas bol opacny problem - kusal do Avent poharika, ale do normalneho to skusil len parkrat a ked zistil, ze tam je vodicka, tak sa velmi rychlo z toho vedel napit (najprv skusal pustat bublinky, ale potom "zapol spatny chod" a bolo 🙂 Oni tie deti v tomto veku si to musia skusit aj zubkami - aj ked som ho ucila pit z PETky s tym naustkom (ci ako sa to povie), tak najprv nevedel, kusal do toho, olizoval, a po chvilu skusil potiahnut a odvtedy pohoda. Skusaj, skusaj, urcite sa to postupne tvoja krasavica nauci - potom zisti, ze z pohara to ide najrychlejsie a vykasle sa na vsetky Magic Cup-y a podobne 😀

beruska24.9.
6. črc 2010

sunea - díky! Tak budu zkoušet. Dokonce jsme měli den, kdy nechtěla vodu z flašky, ale jen ze skleničky (klasická, jen úzká). Sice se pořádně nenapila, ale prostě jinak nechtěla. Pak jsem jí nechtěně polila nahé bříško (to bylo v těch hicech) a skleničku ani hrnek nechtěla ani vidět. Zase jen a jen flašku.
Nechci kupovat x různých zkušebních hrnečků a pítek, ale rovnou naučit na klasický hrnek (skleničku).
Tak budu zkoušet nabízet a počkám, až zjistí, jak píšeš, že z hrnku to jde nejrychleji 😉

To proso tedy vyzkouším uvařit samostatně a uvidím, co z toho vznikne 😕

sunea
10. črc 2010

Cau zeny, odkedy ste davali malym lilek (teraz si neviem spomenut, ako sa to povie po slovensky ☹...taka fialova zelenina, podlhovasty hruskoidny tvar.

emicka09
10. črc 2010

sunea - myslíš baklažán? já dala poprvé před pár dny - plněný mrkví smíchanou s rajčatama - podušené na másle, pak jsem to posypala mozzarelou a dala na půl hoďky zapéct. snad lilek nevadí (Emmi má 11 měsíců), na skleničkách jsem viděla, že ho mají v zeleninových směsích od 4.měsíce.

sunea
10. črc 2010

@emicka09 diky moc za radu, recept aj za preklad 🙂. Ja som ho prave este nedavala, my si ho tiez robime vynimocne. Vyskusam, ale pokial tam bude aj kus masa, tak bude krpec spokojny 🙂

bobocka
10. črc 2010

maminky,mohli by ste mi poradit co pridat drobcovi do jedla?prosim..
ovocie sme mali zatial,banan,jablko,hrusku,marhulu,broskynu (bio ceresne s jablkami kupovane)
zeleninu:mrkvu,zemiak,brokolicu,karfiol,spenat,cuketu,hlavkovy salat,
masko:kurcacie,morcacie prsia
cestovinu(bezvajecne pismenka),ryzu,ovsene vlocky
maslo,vajecny zltok,biely jogurt,chlebik
a toto vsetko tocim stale dookola ,snazim sa menit kombinacie,no mam pocit,ze uz by som mala aj nieco nove pridavat. a teda co?
moj syncek ma devat a pol mesiaca
kedy mozem zacat so strukovinami?a kedy paradajky,papriku?kedy varene a kedy surove?kedy pridat syr?kedy mozem aj smotanu dat?mozem dat malemu hrozno?ja viem,ze si poviete,ze co si tabulky neskontrolujem,ale z praxe viem,ze tabulky su len vseobecne,ale ja sa radsej s maminkami poradim co uz maju s danym prikrmom skusenost.za kazdu odpoved dakujem 🙂

emicka09
11. črc 2010

@bobocka - já už dala třeba i jahody, maliny, borůvky, nektarinky, meloun.
z masa i hovězí, vepřové, jehněcí (to teda zatím jen ve skleničkách). zkusila jsem i rybu (lososa) - taky jen ve skleničce.
dávám i sem tam bezvaječné těstoviny - třeba nudle do polívky a kuskus.
i rajčata dávám, dělala jsem třeba rajčatovou polívku a moc jí chutnala, nedávno lilek, cuketu. do polívky dávám kedlubnu.
sýr zatím jen mozzarellu, ale jen do vařených jídel, ne syrovou. sýry by se mohly i jiné, snad jen kromě plísňových(hermelín, niva), moc slaných (feta), tavených (ty tavicí sole by děti neměly).
tak nějak se řídím pravidlem, že pomalounku zkouším, co jí chutná. dám vždycky trošku nového, abych viděla jestli nemá alergii (hlavně u ovoce).
v podstatě už jí vařím to, co nám - bez koření, smažení, tučného (třeba bůček nebo uzené bych nedala. 😉 ) a sladkého. začala jsem pomalu od 10. měsíce, nejdřív jen polívky (vývary) a pak postupně další..smetanu a tvaroh ještě nedávám. i když..takový ty tvarohový pomazánky jí na chleba sem tam namažu. nebo máslo. nebo libovou šunku 🙂
v pátek jsme si třeba daly každá půlku lilkuu, dneska budu dělat pečené kuře s bramborama, má tam už taky nachystané stehýnko 😉

latvia
11. črc 2010

@bobocka ja by som strukoviny uz zaradila, teda aspon cervenu lupanu sosovicu, a mozes aj fazulu a hrasok, uvidis ci bude naduvat, ak nie,tak kludne davaj...
ja som v tom case davala 1x mesacne rybu (pangas), kralika, morku, kura, divinu, obcas hovadzie.
zelenia- paradajku (testuj ci sa nevyhadze po nej,ak nie, mozes dat), papriku ja sama nemusim tak nedavam, ale v hotovych prikrmoch bola,baklazan, patizon, cervenu repu + tie co si menovala ty
ovocie - melon (zlty, cervenu dynu),nektarinky,cucoriedky +tie co si menovala ty 🙂
a este papal cestoviny,ryzu,proso(jahly), kukuricnu kasu ako prilohu, chlebik a pecivo, pohanku
smotanu, hrozno a syr (plnotucny, nie tavene syry) uz mozes, surove podla toho ci ti ju zje, ak to pochrume a nevypluje tak mozes

bobocka
11. črc 2010

@latvia jej,ty si zlata 🙂 dakujem. tu paradajku mam varit,vsak?nie je dobre na surovo,ci?a proso ako pripravit?ci len vo vode uvarit ako cestovinu?a uz aj rybu moze? som si myslela,ze az neskor...hmmm aspon viem 😉 a to ako mam tu rybku pripravit?ci len na masle na panvici?a este k tej smotane...taku klasicku na varenie teda moze?iba trosku by som mu dala ked budem robit kuriatko s ryzou a tak...a cervenu repu mozem dat aj tu zavaranu?ja ju osobne v zelenine velmi nevidam.v bille maju fajn vyber vzdy,no repa nikde 😒 ja viem,ze sa pytam jak mala,no nechcem nic pokazit.nerada by som u malickeho nejake alergie vyvolala.

tinnka9
11. črc 2010

@bobocka sme sa stretli aj tu 😀 . Ja som napriklad uz robila malemu zapekany karfiol s kyslou smotanou a zemiakmi - velmi chutil 😉

latvia
11. črc 2010

@bobocka paradajku by som dala opatrne len kustik do vareneho prikrmu, teda uvarit s nim...pockala by som 2 dni na reakciu, ak v poho tak by som dala.proso klasicky vo vode jak cestovinu... ryba -kontroverzna vecicka - oficko sa neodporuca pred prvym rokom, kvoli alergiam, zaroven vsak dodavaju, ze ryby obsahuju potrebne tuky pre dobry vyvoj nervovej sustavy.....ja v kusku ryby raz mesacne po 9.mesiaci nevidim nic zle, ale urcite mam vela oponentiek 😀
smotanu som myslela skor kyslu, trosku sladkej mozes primiesat do prikrmu.
zavaranu repu by som zatial nedavala, predsalen je tam aj cukor a sol, konzervanty. v kaufiku a hypernove, tusim aj v tescu ju najdes 🙂

bobocka
11. črc 2010

@emicka09 dakujem krasne za info 😉.poskusam.uvidim co z toho bude 😉

bobocka
11. črc 2010

@tinnka9 hahaha ahoj 😀 ja uz mam fantaziu na bode mraz ohladom toho co mam malemu robit jst.furt dako dookola tocim to iste a jemu sice chuti,no ja mam poit,ze ho trebaaj s novymi chutami zoznamit 🙂 . a tu smotanu si aku dala?

bobocka
11. črc 2010

@latvia hmmm po tej repe sa popozeram.akurat som sa z billy vratila a tam nic...no uvidim ,pozhanam niekde.a ja michaka kojim a paradajok som sa jak cert svetenej vody bala,no asi pred dvoma mesiacmi som ich zacala jest a misko je s tym uplne ok(predsa len sa to do mliecka dostane),no skusim jeden mesiacik vyvarit a uvidime...hadam sa nevyhadze. 🙂

iinuska
11. črc 2010

@bobocka repu mavaju obcas v hypernove

tinnka9
11. črc 2010

@bobocka smotanu kyslu, znacku neviem, je ich habadej. O tom vareni ani nehovor, nasmu malemu napriklad ryza moc nesmakuje, tak tocim zemiaky stale dokola, obcas cestovinu.

ewana73
11. črc 2010

no moj chrust mal dnes na obed varene proso s brokolicou a bananom.som ale prekvapena ako velmi mu proso chuti 😀 .

sussanah
12. črc 2010

Ahoj holky, prosim poradite? Chci dat malemu poprve spenat a kukurici (oboje mam zmrazene) a nejak nevim, jak to chutne upravit, pripadne s cim kombinovat, nemate tip?