Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

halienka
3. lis 2010

@gabika7706 @merkur_cz 🙂 vidím, že nie som na tom takto len ja 😀 je tu inak tuším niekde téma aj o svokrách, tak tam by som veru mohla písať iné zážitky 😀 a človeku sa aj veru uľaví, keď sa sem-tam trochu vysťažuje 😉 🙂

emilia1982
3. lis 2010

Moj maly bude mat o chvilku 8 mesiacov a zda sa mi strava ktoru mu davat velmi jednotvarna a mne sa zda (lekarke nie) ze pomenej pribera. Doma mu varim a papa mrkvu, petrzlen, tekvicu, zemiak, kalerab k tomu kvapku olivoveho oleja alebo trosicku masielka, ale aj tak ma radsej ovocie jablko, hruska, hrozno no a davam mu aj maso kazdy druhy den (staci to?) a raz do tyzdna zltok. No a strasna novinka je u nas kukuricna kasa (ryzova mu nerobi dobre) a chrumky kukuricne bez soli. No a to je ten problem, lebo ked vidim tie deti tak pasu do seba detske piskoty, keksiky roznych tvarov tak ja nie som schopna mu nieco kupit, hoc je to na jeho vek ked si precitam zlozenie tej kase, alebo tych piskot, ved tam je samy cukor a susene mlieko a neviem co este. Kde sa mam obratit ked chcem piskoty bez cukru atd...? len dufam, ze ma neposlete na psychiatriu dakujem
PS: ten lepok mi az tak nevadi ale chcem s nim este mesiac pockat

sussanah
3. lis 2010

@emilia1982 neboj, nikam te posilat nebudem a uz vubec ne k psychiatrovi 😀 Naprosto chapu tve predsudky k temto kokinam, pro uklidneni muj maly dostal piskot poprve ve svem narozeninovem dortu 😉 S piskotama bez cukru neporadim, ja davala jen krupky a stridala jsem kukuricne, ryzove, jahlove a pohankove a stacilo to. Co se tyce te ostatni stravy, je to uz i o zpusobu upravy, nejen o surovinach. Co se tyce surovin, muzes zkusit zaradit zeleny hrasek (zkus nejprve propasirovat, se slupkama az tak od 9-10m), kukurice, brokolice, kvetak, cervena repa (ta je vyyyborna), lilek, cuketa, cervena cocka (je loupana, pulena a nenadyma). Jako prilohy muzes doplnit testoviny(jsou i bezlepkove), ryzi, brambory (zkus treba bramborovou kasi s maslem a hraskem), pohanka, jahly, polenta. Maso dle meho nazoru staci bohate, ja davam jen 2x do tydne + zloutek. S tim lepkem taky opatrne, samoze pokud mate zatizeni v rodine, tak je namiste pockat, ale pokud kojis, je urcite dobre zavadet lepek popri kojeni (nevim, jestli treba se nechystas odstavovat). Stranku zpet jsem davala nejake tipy na omacky, tak se muzes v omezene mire inspirovat 😉 Pokud chces, muzu napsat i ruzne kombinace, co jsem delala a delam 🙂

luthien.k
3. lis 2010

@emilia1982, děláš to podlě mě moc moc dobře! Nikam nespěchej, čím později dítě pozná bohaté chutě jako je cukr atd., tím déle Ti bude hezky jíst masozeleninu a podobné prospěšné věci! Jen ať pěkně papá křupky, jsou i třeba jáhlové, pohankové... Na piškoty má dost času, hlavně je v nich vaječný bílek a ten se doporučuje až od roku věku. Kaše se dají také koupit ve zdravé výživě, bez přídavných látek, čistě obilné, opět z jáhel, pohanky, různé kombinace... Udělat do vody, přidat přesnídávku a je to snídaně jedna radost 🙂
Jinak jestli kojíte a nemáte v rodině alergie, tak bych se nebála pomalého zavádění lepku, nejlépe ve formě ovesné kaše, ovesný lepek je ten z méně agresivních.

emilia1982
4. lis 2010

Dakujem za odpoved! pockam teda s cukrom a solou v pohode do prvych narodenin. Lepok zacnem pomaly davat v rodine problem nebol tak by to malo byt vsetko ok. Sussanah kludne mi mozes napisat tie kombinacie rada sa priucim 🙂 Este som sa chcela opytat, maly mi nechce velmi jest zeleninu samozrejme radsej ma ovocie je sladsie, zacala som mu kombinovat k zelenine ovocny kompotik ale lekark mi vravela aby som ovocie a zeleninu nekombinovala kvoli enzymom, mate nejaky typ ako mu spravit tu zeleninu pritazlivejsou? dakujem

alexandrah
4. lis 2010

@emilia1982 - ahoj, no ani ja ta nebudem posielat k lekarovi, podla mna dobre robis ... ja mojmu synovi nedam cukor ani po roku ... neviem kedy hej, mozno az si ho vypyta, a nebude sa dat inak ... aj to skusim nejake susienky ... proste co najneskor, kym neuvidi u inych deti... kym je zatial spokojny s tym co papa ... to iste so solou ...

tiez sa chcem opytat, co davate teda detom, ked maju okolo roka?, moj syn ma 11 mesiacov ... najprv mi chcel iba kupovane pohariky, som bola nestastna, ale teraz nastastei aj varene, tak fici zelenina, ovocie, chlebik celozrnny s maslom, cestoviny, ryza, olivovy olej, a podobne ... menili ste stravu nejak po roku?? varili ste detom inak? lepok uz davam, je v pohode, aj jogurty ...kase tiez, aj chrumky ... bez soli ...

gabika7706
4. lis 2010

@emilia1982 na mna dnes pozerali mamicky u dr v cakarni ako na postihnutu, ked som odmietla ponukanu piskotku pre maleho...U nas nie su piskoty samozrejmostou, mavame to len v torte ovocnej alebo tak, vobec nie na bezne jedenie (mlsanie). Myslim, ze piskoty bez cukru ani nie su, ved to je zaklad, vajce+cukor+muka...

@alexandrah Martin bude mat teraz koncom mesiaca rok, co pridam, to bude vajecny bielok, teraz pozera a slinta ako hladny pes, ked starsia ranajkuje palacinku a on nemoze. Mozno tvrdy syr, to zatial nedavam a postupne bude jest nasu stravu, my odkedy mame dceru, velmi jemne solime (kazdy si u nas dosoluje, vraj je to bez chuti, tak nech...my sme si zvykli), takze myslim, ze to bude v pohode, akurat take bryndzove halusky mu zamenim za halusky s lucinou, nech ma akoze rovnake (samozrejme bez slaniny...) S tvarohom este pockam...

A co sa tyka toho, ze ine deti jedia, aj moj bude chciet...mozno to bolo u starsej ovplyvnene ekzemom, aj bolestami bruska, ale ked som jej vysvetlila, ze piskoty, mliecko (sladke), keksiky atd, ktore papaju ine deticky jej vyrobia problem s kozickou, s bruskom, s kakanim, pochopila to nejako a stalo sa mi, ze odmietla cokoladu, lebo sa potom nebude citit dobre 🙂 Verim, ze maly nebude mat ziadne tazkosti, ale tiez ho neplanujem ladovat keksikmi a pod.

bekulkamama
4. lis 2010

http://soutez.doma.nova.cz/bekulkamama jestli se vám líbí, budu ráda za váš hlas děkuji moc 😅

alexandrah
4. lis 2010

ahojte, ahoj @gabika7706 - ja na taketo veci kaslem, presne, ako pises, piskoty bez cukru nie su, a este k tomu biely cukor ... samozrejme sa tomu clovek nevyhne, ale ked sa este nemusi, tak nedam ...moja mama uz chcela dat riskovi origos kolac ... a videla som tetky vonku, co vencili babatka, a jednemu nukali kolac, a to babo nechcelo, a tetka nervozna, akoze co neje ...

mne jedna kamaratka poradila tofu, tak som dala, a bolo ok, a dokonca som dala aj tvaroh, som nevedela ,ze nie, lebo aj v poharikoch bol, si vravim, ze zdravy, nastastie sa nic nestalo ... to s dcerou si super vymyslela, a je skvele, ze to taka malicka pochopila ...!!! 🙂 ja napr. varim dvojmo, ja som dost gurman, aj solim, nie vela, aj bylinky, a korenie, a riskovi varim zvlast ... samozrejme, obcas petrzlenovu vnat, kopor aj jemu ...teraz kamaratka dala syna 3 rocneho do skolky, a oni maju ze piatky vzdy sladke jedlo, no asi to neovlyvnim ... ale dovtedy ... ozaj, ako citrusy?? mozu sa po roku, ci nie? inak uz som dala aj paradajky, zatial sparene, bez supky, bez jadierok ... a alergiu nemal ...

alexandrah
4. lis 2010

@emilia1982 - hm, aj pre dospelych, ked drzia dietu sa vravi, nekombinovat zeleninu a ovocie, asi na tom nieco bude, koli traveniu ... ani ja toto nemiesam ... hm, a neviem, ako zeleninu sprijemnit ... risko tiez nechcel, ale napr. velmi lubi mrkvu, alebo cervenu tekvicu, alebo hrasok, tak som do robenej zeleniny vzdy pridala to alebo ono, hned mu aj ostatna lepsie chutila, lebo taky karfiol bol uplne bez chuti ... tak viem iba toto poradit ... alebo som chvilu miesala kupovane pohariky s uvarenym, a uvareneho stale viacej, az kym ho nespapal ...proste zmiesaj s tym co lubi ...
a @susannah - aj ja sa prihovaram za receptiky a tipy, dakujem!! 🙂

gabika7706
4. lis 2010

@alexandrah Katka mala dost velke traviace problemy (mali sme podozrenie na cysticku fibrozu - traviaceho charakteru) a tiez ma ekzem, ako 2rocna mala aj reflux (ako babetko vobec), takze to si zapamata, ze ked zjem toto, bude mi takto...
k vareniu dvojmo, ja tiez varim, niekedy aj trojmo, tot nedavno spenat, pre nas s cesnakom a tvrdym syrom, Katka spenat vyzaduje ako kasu (teda spenat, zltok, zemiak, trosku mlieka mix) a Martinovi len spenat+zemiak a mm, takze stane sa aj u nas a zatial varim Martinovi osobitne, no predpokladam, ze tak po Vianociach to takto budem robit coraz menej.
Citrusy by sa mohli po roku, ak nemate alergie v rodine, my si este pockame, mozno az na leto na jahody a to bude taka skuska, ze dovidenia 🙂
@susannah co za speci mnamkove recepty? necitala som spatne niekolko stran, neviem o co ide, ale uvitam samozrejme nove napady 🙂
@emilia1982 Martin mal obdobie, kedy vo vsetkom musel mat mrkvu (s vynimkou spenatu, ten luuubi aj cisty), tak skus aj Ty nejako takto, oblubenu zeleninku do kazdeho jedla a postupne uberaj...

sussanah
4. lis 2010

akorat odjizdime na prodlouzeny vikend, ale az prijedu, tak napisu co varime doma my a pak doufam, ze taky neco napisete, at mam taky inspiraci 😉
@emilia1982 jak delas zeleninu, varis nebo na pare? Kdyz se dela na pare, tak ma trosku lepsi chut. Nebo treba podusit na masle, to dela taky docela divy. Muzes eventuelne trosku prisladt glukopurem nebo kasi, co se dava vecer, ale to spis, kdyby uz nechtela jist vubec.

Tak se tady mejte, v Ne se ozvu 🙂

stipa
5. lis 2010

ahoj holky, čím zahušťujete prckům omáčky? Bramborovým škrobem, že? 🙂 Jen se pro jistotu ptám 😅 Díky 🙂

erika160669822
5. lis 2010

Ahoj dievcence.My chvalabohu nemame doma problem s jedeni akurat najradsej papa to co my a z nasho taniera uz zje vsetko a je predcasnik.

alexandrah
6. lis 2010

ahoj @stipa - ja nezahustujem zatial vobec, ked rozmixujem zeleninu, je to dost huste, az az ... az pridavam obcas vodu, v ktorej sa varila ...

stipa
7. lis 2010

@alexandrah ahoj, jen se ptám, ale už mě to nějak přešlo, on malej stejně není žádný jedlík 😉 takže já mu dělám toto 100g brambor nebo rýže a pak 50g zeleniny a 50g masa, on to má ale někdy na 2 dny 😀 ale je fakt, že by se dalo 100g brambor či rýže a 100g zeleniny, když má jídlo bez masa.

tatiana1985
7. lis 2010

ahojte... mate skusenost s tym ze navarite dietatu na 2dni...prvy den spapa a na druhy den to iste jedlo odmieta jest 🙄 🙄 neotvori pusu ani za toho ..... 🙄 🙄

gabika7706
7. lis 2010

@tatiana1985 jasne, ja tiez nejedavam 2 dni to iste 🙂

tatiana1985
7. lis 2010

@gabika7706 ???
..no ked uvarim polievku, alebo druhe -a je toho vela- tak preco by som si z toho nedala aj na 2.den? 😕 😖

gabika7706
7. lis 2010

@tatiana1985 vsak ok 😉 ja len pisem, ze tiez nejedavam 2 dni to iste, proste mi to na druhy den uz "nejde".

tatiana1985
7. lis 2010

@gabika7706 🙂 raz za cas jej dam aj kupovanu...no a ked jej na druhy den primiesam za lyzicku kupovanej zeleninovej sklenky... to sa znova basti 🙄 🙄
...uz som ju zacala "upodozrievat", ze slecna chce tie origo z obchodu 😖 😖 😀 😀

alexandrah
8. lis 2010

@tatiana1985 - skus jej to dat ob den, alebo za 3 dni, si to zamraz, ja tiez neodhadnem 1 davku, tak navarim viac, a zamrazim, na 2. den potom navarim ine, + zamrazim, a vystriedam ... alebo tak ... mozno jej faktu uz nechuti ... ak chce kupovane, aj moj syn chcel, zmiesaj, 1/2 poharika, a 1/2 navareneho ... 🙂

hrusticka84
8. lis 2010

@marfushenka když tak proberu obyč linecké těsto 😎 ....tak proč ne....asi tý mojí bambulce upeču něco v obdobném duchu 🙂 🙂 🙂

hrusticka84
8. lis 2010

@tatiana1985 ...dáváme i druhý den 😎 😎 😎 ......určitě každý den nevyvářím 😀 😀 😀 to už bychom jen vařili a prali a uklízeli 😀 😀 😀 😀 my chceme s Josefínkou taky trochu ven 😉
jinak kupovaná strava nám taky jede 🙂 🙂 🙂

tatiana1985
8. lis 2010

@alexandrah myslis ze navarim a druhu polovicu dat do mrazaka..a vytiahnut napr. na 3-4den?..hmm...mozem vyskusat aj to 🙂 🙂 dobry napad...
@hrusticka84 ved to, kazdy den jej teda princeznej vyvarat nebudem 🙄 🙄 vsak uz som aj v zavodnej kuchyni aj bez toho 🙄 😀 😀

kikus29
8. lis 2010

Ahojte,
prosim o radu. Mam 11 mesacnu princeznu a mam pocit, ze jej varim a davam papat stale to iste. Rano kojim, potom papame ovocie - vacsinou banan s jablkom alebo hruskou. Pred doobednajsim spinkanim kojim, potom obed. Na obed polievky - zeleninove s maskom, striedam zeleninu aj druhy masa. niekedy urobim hustejsiu polievku ako privarok. Co davate na olovrant? JA som dala len asi 3x piskotku od nestle, ale to zlozenie sa mi nepaci, tak jej dam obcas len stavu od hami. a na veceru kasu. Myslite ze jej to staci, ked v podstate nedavam nic na olovrant? Ale priberame pekne, asi z tej vecernej kase. Poradite mi nejaku zmenu? niecim ten jedalnicek obohatit. Niekedy jej dam na rano jogurt s bananom. A kolkokrat do tyzdna davate masko?
Dakujem velmi pekne za odpovede. 🙂

berenika39
8. lis 2010

@kikus29 ahoj, mám už sice staršího syna, ale tak...jen názor. Nech to tak jak to je, jí fajn, má co potřebuje a vyhovuje jí to. Ten pocit "chtěla bych jí to nějak obměnit" je vážně jen tvůj...v jednoduchosti je síla, oni ještě neznají jiné výrazné chutě a milion jídel, takže se jich ani sami nedožadují, jen maminky by to chtěly "obohatit". Podstatné je to, že v rámci dne má všechny složky, všechny živiny, prostě to, co potřebuje - a je jedno, že je to ve stále se jakoby opakujících jídlech. Až bude mít rok a víc, pozná všechno to, co jíme my a pak si začne sama vybírat, co ano a co ne.
Tak ten svůj pocit ještě zkus zaplašit, myslím, že takhle je to úplně ok 😉 😉 😉 .
Svačinky jsem řešila jogurtem, třeba smíchaným s ovocem, nebo s ovesnýma vločkama, může už chleba s lučinou, jiné pečivo, nebo jsem dělala hodně jakoby "saláty" - zeleninu jemně nastrouhanou, do toho trochu rýže nebo malých těstovin, spojené lžící jogurtu, je to zdravý, zasytí.
S masem nevím, moc nejsem zastáncem 6x týdně, ale tak třeba obden, třikrát v týdnu, kvůli obsahu železa.

kikus29
8. lis 2010

@berenika39 Dakujem za odpoved. A tu zeleninu struhanu si davala surovu ci varenu? Skusim teda ten pocit nejako splachnut 😉 , len naozaj sa mi zda, ze papa stale to iste. a pecivo moze uz hocijake? Davam jej na obed vzdy tu polievku - proste raz so zemiakmi, potom s ryzou, potom bezvajecne cestoviny. Ale mozem davat tie cestoviny v pohode, nie je to zasa moc lepku v nich, ked davam na vecer aj kase? dakujem 😉

sussanah
8. lis 2010

@tatiana1985 maly nema rad z predchoziho dne jen brambory, tj cokoliv s bramborama musi mit cerstve. Ono ty brambory docela hodne meni chut, ani ja to nemam rada 😅 Nemuze to byt tenhle problem nebo ti to dela se vsim jidlem?
@kikus29 ja davam na dopoledni svacinu ovoce, odpoledni jogurt s krupkama piskotama nebo ovocem. Ja maso davam cca 2xtydne + zloutek. Ja jsem zase zastance toho, ze zelezo neni jen v mase, navic to obsahuje hodne bilkovin, takze muze zbytecne zatezovat organizmus. No a pak samoze prostridavat zeleninu.

berenika39
8. lis 2010

S tou zeleninou musíš podle sebe, kolem roku už to jde nastrouhat najemno třeba okurku,mrkev,nasekat jeden lupen ze salátu, když se to smíchá do toho salátu a nechá chvíli odležet, je to pak na jídlo fajn...spíš jde o trávení, chce to zkusit, po troškách...jinak není problém mrkev a kousek petržele, kousek květáku.... uvařit a pak nastoruhat.
Určitě může pečivo, pokud se jednou lepek zavede, a neprojeví se nesnášenslivost (to už bys v jedenácti měsících viděla), může jíst cokoliv s lepkem, nebudou to tři krajíce denně, ne? Mě se osvědčil toastový chleba, nelepí se na patro jako třeba obyč rohlík, líp se jim to jí. Namazat můžeš lučinu nebo žervé, to už určitě také může.
A na tu svačinu - co třeba kysané nápoje - bílé, neochucené? Jestli by jí to chutnalo, nevím. Petr to měl rád. Jí dodnes jen a jen bílé neochucené jogurty, pije bílou aktivii, obyč mléko moc nemusí.