Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

vikina74
6. říj 2009

Morgan - ja som ako tip na priberanie u babatiek pocula mandlove pyre, tu v Nemecku to dostat kupit v dm, mozno aj v u vas. Nie je to alergenne, ma to prirodzene sladku chut a je to vyzivne a kaloricky vydatne. Ak tvoj maly naozaj potrebuje pribrat, tak to mozes skusit, pripadne si to daj poslat z Nemecka alebo Rakuska.

http://alnatura.de/de/produkt/25982

vikina74
6. říj 2009

Dodatok: mandlove pyre mozes pridat do detskej vyzivy alebo do mliecnej kase, podla toho co tvoj maly ma rad.

sonik28
6. říj 2009

shaula...ono s tym travenim je to tak, ze asi aj hovädzie mäso a pecienka su tazke na travenie a aj niektore zeleninky ako napr. kel...ale vo veku 10 mesiacov to mame jest, lebo Natalka je chudokrvna...a s tou kasou nemala problem a pekne spinkala...🙂

ako to, ze krupica je tazka?...a ked peciem chlieb v pekarnicke, tiez tam davam krupicu a v pohode...pekne papa🙂

ako zistim, ze nejaka potravina je tazka na travenie a nemala by sa davat?...samozrejme tvaroh az po prvom roku a med az po druhom, ale krupica?

shaula
7. říj 2009

Sonik - s tou krupicí ti nepovím, tvrdilo se to tu na MK, proto jsem psala, že "někdo říká až od 2 - 3 let". Osobně bych ji určitě nedávala dřív než před rokem. A v chlebu pečením projde tepelnou úpravou, to je asi taky o něčem jiném, než sypat v podstatě jen obilí do mléka 😉
Můj osobní názor je, že chudokrevnost se dá řešit jinak než krmením játrou (to ji budeš dávat každý den? 😕 ). Játra jsou čistička organismu a tudíž obsahují snad nejvíce škodlivin ze všech druhů mas, která existují. Proto se taky doporučují až od 2 let. Dítěti mladšímu než rok bych já osobně játru určitě nedala.

morgan
7. říj 2009

vikina74 - díky za tip, podívám se tady u nás v DM, ani by mě nenapadlo, že může mandle, ale asi teda ano 😉

bereninka39 - taky právě myslím, že to není nejlepší způsob, takže jsem radši zvýšila dávky toho jídla co mu dávám, o kterém si myslím, že je zdravé a něco mu to dá 🙂

sonik28
7. říj 2009

shaula, toto som napisala nadulici do IP:

------------------------------------
S tou pecienkou je to tak, ze ked kojis a Ty mas malo zeleza, tak musis davat dietatku zelezo v strave. No a v pecienke a hovädzom mäse je toho zeleza dost vela, takze sa vo veku vasej dcerky uz neboj dat jej tak raz za dva tyzdne aj kuraciu pecienku.

My sme dopadli tak, ze lekarka, ze ktorou sme boli kvoli tomu, ze Natalia neplazila pred dvoma tyzdnami, tak sa jej zdalo, ze je chodukrvna, tak odporucila spravit krvny obraz a zelezo. (Nastastie som sa vzburila proti Vojtovej metode predpisanej neurologickou v Modre a vyhradala inu doktorku v BA, lebo inak neviem, kedy by sa zistilo, ze ma taky extremny nedostatok zeleza!)

A vysledkom odberov bol extremny nedostatok zeleza (1.79 oproti \"norme\" 7.3 - 23). Hematologicka na kramaroch povedala, ze to je uz na infuzie, ale este skusi zabezpecit dostatok zeleza liekmi a stravou a povedala, ze:

mäsko iba hovädzie a pecienku raz za tyzden a zeleninu zelenu so zvysenym obsahom Fe...takze pokial mas obavy zo \"spinaveho\" mäsa - pecienky, tak daj zistit obsah zeleza u dcerky a ked je ho malo, tak sa neboj tej pecienky...

ak ale nekojis, tak tam by ste nemali mat problem z nedostatku zeleza, lebo v UM je dostatok vsetkych potrebnych latok.

------------------------------------

takze pecienka nie je z mojej hlavy...ja ju mam velmi rada, no jej priprava sa mi trocku hnusi a uz davno sme nemali...zatial som ju nedala ani Natalke, ale hadam to tento tyzden uz vyskusam. 🙂

ale pokial ma dietatko dostatok Fe, tiez by som pecienku nedala...najradsej vobec nikdy, lebo ...vsak vieme...🙂

shaula
7. říj 2009

Já jen říkám, že existuje i jiná cesta - určitě jsou i jiné potraviny bohaté na železo 😉

gabii83
7. říj 2009

jeej dakujem super,

ja v BB v DM na namesti kupila som akurat vcera sunar kase stoji 50 skk 200 g balenie, ale nie len kvôli financiam ze su drahe tie kase ale hlavne v prvom rade kvôli vyskokemu obsahu cukru a ostatnych prisad by som to radsej sama robila doma, nemyslim si ze to trva dlhsie ako tie drahe instantne....

velmi pekne vam dakujem,

zuzikmeduzik
7. říj 2009

maminky stalo sa vam, ze vase babatko krasne papkalo cele mesiace a zrazu obrovsky cirkus? u nas to zacalo vecernou kasou, myslela som, ze malemu nechuti tak som zacala obmienat druhy, chute (robim domace kase, nie tie kupovane), skusila som aj kupovanu. sialene pri krmeni krici, vsetko pri placi vypluje, vyprska, rozmazava si to po celej tvaricke a kasa lieta po celej kuchyni...potom sa nam takto pokazil obed a uz to zacina robit aj pri olovrante...neviem, co mam robit, poradite?

inac
7. říj 2009

zuzimeduzik, nerastu drobcovi zubky? Kubko tiez odmietal lyzicku, ked sa tlacili horne jednotky a pred tym jedol vsteko, co sa mu dostalo do blizkosti pusiny. zubky su vonku a papame opat v pohode... 🙂

inac
7. říj 2009

gabi83, nemliecne kase su len z obilovin. nie je v nich vobec ziadny cukor, ziadna prichut. ked chces mozes kupit pohanku, pseno, kukuricnu krupicu a mozes varit uplne mnamkove domace kase. tiez ich mam z DM, ale kubko zial, nechce vobec ziadnu kasu. a to som mu robila kase vylucne z MM.

zuzikmeduzik
7. říj 2009

inac, dakujem - mozno mu rastu, ale este o tom nevieme 🙂 je pravda, ze este ma len dolne jednotky...ale asi mas pravdu, jedlo, ktore papa sam - kusky rozteka, zeleninky zje v pohode. len lyzickove jedlo nie.
a co si robila, ked malicky jedlo odmietal? priznam sa, ja to donho tlacim nasilu ☹

tekvica
7. říj 2009

na zelezo je bohate proso, tusim cervena sosovica, mango,zihlava, kopec dalsich jedal, pecienku by som endala v ziadnom pripade.
ono aj ti lekari casto krat ako skoncili skolu, tak nove info nezbieraju, nezaujimaju sa , potom to tak dopadne, ze ako jedna mama pisala, na priberanie dietataka jej lekarka odporucila tvaroh s cukrom , v nejakom 6 ci 7 mesiaci 😒

krupica je nevhodna pre male deti, absolutne nie, je tazka na travenie.

berenika39
7. říj 2009

no já si myslím, že i kdyby játra nakrásně měla nějaký význam, pak by je museli jíst v dost velkém množství a často, taky bych je nedala a ani my je nejíme, opravdu je to filtr a toho špatného je tam asi víc než užitečného železa.

zuzikmeduzik, jsme na tom 100% stejně.. jedlík to je, pořád pohoda, ted zuby, asi víc najednou a jí jak vrabec, po pár lžičkách a ještě si vybírá, stačí mu studené ovoce a jogurty, občas pečivo. jsem taky nervní, ale je to zoubkama, tak snad se to upraví. vydrž 😉 😉
já ho nenutím, když už má hlad, nají se, nechávám mu na stole to co má rád, kousky ovoce, křupky a někdy mu dám šunku, je mu už za týden 14 měsíců.

inac
7. říj 2009

ani ja som ho nenutila papat lyzickou, ked nechcel, no vzdy som sa mu pokusila ponuknut. my sme vtedy mali necelych 8 mesiacov, tak som nieco poriesila aj kojenim a ked zubky vyliezli, tak je z neho opat ukazkovy papkac. 🙂

misutovo
9. říj 2009

Ahojte,

chcela by som sa spytat kolko davate zeleninky a maska na obed. Pytala som sa vcera lekarky na neaky spravny pomer. Odpoved znela ze zeleninky tak dost. 😒 To mi teda pomohla ☹
Davam asi pol na pol sacharid (zemiaky, ryza, cestoviny..) a zeleninu a do toho polievkovu lyzicu maska. Je to malo masa? Alebo vela zeleniny?
Kolko coho davate?

Dakujem.

misutovo
9. říj 2009

Baby,

naozaj neviete poradit? Kolko davate zeleninky pri vareni?

zukab
9. říj 2009

misutovo, ja davam tak pol na pol. (maso a zelenina).
neviem, ci je to spravny pomer, ale malej to vyhovuje. plus do toho primiesam bud nejaku tu cestovinu, ryzu alebo to spravim so zemiakovou kasou.
tej zeleniny tam davam viacej druhov. vacsinou mrkva, kalerab, karfiol, spenat, brokolicu.

shaula
9. říj 2009

Misutovo - já osobně to dávám od oka, asi přibližně jako ty. Někde jsem tady na MK četla, že by to mělo být u ročního dítěte v poměru 1:1:1, tj. 1 polévková lžíce zeleniny, 1 přílohy, 1 masa (samozřejmě přibližně). Osobně mi to přijde divné, kluci mi rozhodně zbaští víc než 3 polévkové lžíce, a to nejsou žádní velcí jedlíci 😀
Takže prostě to dej tak, co ti připadá akorát 😉

shaula
9. říj 2009

Jo a zeleniny NIKDY nemůže být příliš mnoho 😉

nadulici
9. říj 2009

ja som citala ze na den je optimalne asi okolo 10 g meska vareneho, co je asi 20 g v surovom stave, pre deti do jedneho roka, potom uz neviem...vraj by nemali viac prijat, ze to zatazuje trav. system...
par krat som si ho pred varenim zvazila, aby som mala priblizne predstavu 🙂 , a teraz uz v poho odhadnem....
a zeleninky davam viac ako prilohy, lebo tie mala moc nelubi 😝 😅

misutovo
9. říj 2009

Joj tak neviem ci jej nedavam malo maska, lebo ja som to nikdy nevazila viem to odhadnut len podla vyzivoveho pohara. Najprv som zacinala len priloha a zelenina a to tvorilo vlastne plny vyzivovy poharik a teraz jej davam to iste len tam fuknem 1 polievkovu lyzicu maska.
Takze neni 1 pol. lyzica na vyzivovy poharik malo???

sonik28
10. říj 2009

misutovo...podla mna ano, je to malo...my mame sice 11 mesiacov o dva dni, ale Natalia spapa mäska poriadne
vela....🙂 v surovom stave cca. 60 gramov, uvarene to podla Tvojej miery vychadza cca. na tretinu vyzivovej flasticky,,,ale to je uz zriedene vodou, lebo v tuhom stave su to tri "ladove kocky" (z formy, kde sa vyrabaju ladove kocky, tak tam kopcom natlacim rozmixovane mäso a ked stuhne, tak si ho vysypem do sacku a mam v mrazaku pripravene na okamzite pouzitie).

shaula
10. říj 2009

Holky, ale když se podíváte na obsah masa v masozeleninových příkrmech, je ho tam 8 - 10 %. Takže ta polévková lžíce podle mě úplně stačí 😉 Stejně to nikdy neutrefíte přesně, někdy dítě sní více, někdy méně, a mám se proto trápit, že mi snědlo málo gramů masa? 😅

zoeno.1
11. říj 2009

ahojte maminy,uz nejaky tyzden mala odmieta ovocie,neviem uz v akej forme by som jej ho ponukla.....nikdy nejak extra ovocie nepapala,ale vzdy aspon ako tak zjedla presnidavku,alebo narajbane jablko,hrusku a ked nechcela,tak aspon banan spapala....ale teraz odmieta vsetko aj ten banan ☹ vcera som jej dala hrozno,ale to tak "jedla" ze bolule len rozhryzne a vypluje a ja len chodim a zbieram rozhryzane hrozno zo zeme...co mam robit? mam jej ho prestat davat na nejaky cas uplne?a ak ano,tak co jej mam davat namiesto toho?zeleninku?....ja neviem co sa jej porobilo....moja mama mi vravela,ze co sa cudujem, ani ja som ovocie moc nemusela ako dieta,ani v tehu a ani teraz.....ale toto mi ako odpoved nestaci 😅

misutovo
11. říj 2009

Sonik, Shaula,

dakujem za odpoved aj ja som si vsimla kolko je toho v kupovanych prikrmoch a snazila som sa to preratat a vychadza to tak na jednu pol. lyzicu len sa mi to zdalo fakt malo.
Preto som to riesila. A zas na druhej strane musim povedat ze mala masko strasne miluje a papa ho az 7x do tyzdna ked som jej chcela raz masko nahradit zltkom tak mi to odmietla. Vobec jej to nechutilo.
Tak jej tam fuknem asi jeden a pol. lyzicky a bude.

tamka84
13. říj 2009

Ahojte baby, môžem dávam mojej skoro 11mesačnej dcérke červenú fazuľku? ak áno, ako ju pripravujete?
Čo by som jej ešte mohla pridať do jedálnička. Papá varené mäsko, žĺtko, zeleninku (mrkva,kareláb,karfiol, brokolica,hrášok,tekvica), zemiačiky, ryžu, syrček s chlebíkom, alebo masielko, biely jogurt a niekedy detskú šunku bez konzervantov.

zoeno.1
13. říj 2009

tamka mozes jej davat cervenu fazulku a aj bielu maslovu,ta ma vela Fe,len ked ju uvaris,tak jej zlupni supku z nej,ide to lahucko....ja z toho robim polievocku,das fazulku (predtym ju namocis) do vody,zemiak,zltko,trosku oli.oleja a varis...na konci mozes dat trochu UM prasku,ja nedavam mala nema rada plieko v jedle 😅
a co este mozete...hm..ma napada...acidofilne mlieko(bez prichute),petrzlen,pastrnak,zelenu dlhu fazulku,spenat,cestoviny bezvajecne,pohanku,proso,....je toho dost,len ma nenapadne viac
😀
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=450901
http://www.kojeni.net/prikrmy.php
tu si mozes prezriet tabulky 😉

....hm a mne nikdo neporadi??? ☹

tamka84
13. říj 2009

zoeno dakujem 🙂

berenika39
13. říj 2009

zoeno, ahoj, mě pomohlo, že když petas něco odmítal dávala jsem mu to, když měl děsnej hlad, třeba po spinkání,prostě po dlouhý pauze, pak mu bylo jedno, co jí, když byl hlad....
Porstě třeba vynech jednu svačinu, a pak nabídni ovoce. Docela dlouho jsem mu ovoce dávala mixovaný v misce lžičkou. Jen nakrájený broskve snědl půlku, ale když jsem mixla banán a dvě nektarinky, snědl to všechno.