Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

mata1976
17. bře 2010

shaula, ja malu kratko na to dokojim, a kojim este dost casto aj 2-3x za noc takze si myslim, ze toho mlieka ma stale dost. nedari sa mi vela mlieka odsat, malej to ide lepsie... 😀 😀 😀

dm1
17. bře 2010

mata 1976 ja tiez robim klasicku nemliecnu ryzovu s mojim MM ale iba pol na pol 100ml mlieka a 100ml ovocia. lebo tolko by som neodsala. ak sa mi nedari odsat tolko tiez dolejem vodou. tiez po kasi este kojim takze mliecka ma urcite dost a v noci tiez casto. mne to pride stale lepsia varianta ako dat mliecnu kasu 😉

lucinu som uz kupila len som este nevyskusala. ja tiez po kuskoch davam malemu sam by samozrejme namazane pecivo nezjedol. ale nepapa vela. ale aspon sa naucil v poslednej dobe papat jogurt aj ked ovociu stale moc neda

spalka
17. bře 2010

dnes som spravila malej celkom fajn cestoviny, zjedla vsetko 😉
taketo: osupany kusok baklazanu a cukiny pokrajame na kocky, pokrajame aj par cherry paradajok a kusok cibule, dame uvarit v troske vody, v druhom hrnci par bezvajecnych vrtuliek...ked bolo vsetko makke zeleninu aj nejake cestoviny som pomixovala...mala ma zatial iba dva minizuby, tak este mixujem, ale vzdy jej dam do ruky nieco v celku, cim sa moze krmit aj sama, teraz to bolo par tych cestovin, hra sa s nimi a obcas aj kustik zide dole hrdlom 😀
paradajky mala dnes prvykrat tak dufam, ze sa mi z toho nevyhadze alebo nepovracia 😖

rimmel
17. bře 2010

spalka, presne take robim..az naparadajku, dobry tip 🙂

janetty
17. bře 2010

ja som dnes malému aj sebe urobila krupicové halušky s morčacím mäskom a syrovou omáčkou. Fajnota to bola, aj malému chutilo 🙂

mata1976
17. bře 2010

janetty, halusky robis len zo zltka? a ako robis syrovu omacku? sem s receptom 🙂 🙂 🙂

janetty
17. bře 2010

matka, krupicové halušky robim z krupice a troškou mlieka (ja použivam do varenia kravské mlieko ...ale namiesto mlieka, môže byť aj voda)
a syrovú omáčku jednoducho 🙂 krátko osmažím troška cibuľky, zalejem vodou, nechama zovrieť, v troške mlieka poriadne rozmiešam trojuholníček syru, potom vlejem do vriacej vody a zahustim krupicou podľa toho, akú hustú chceš. (pre seba dávam viac syru, roztlačím cesnak, osolím, trocha vegety) 🙂

delfi
17. bře 2010

shaula: aha tak to jsem o kiri nevěděla - fakt se to tváří jako lučina, ale jak říkám než bych to pro malýho koupila tak bych si přečetla složení - to vždycky čtu - a pak vrátila zpátky do regálu a vzala lučinu 😀
holky vy těm drobečkům tak vyvařujete (v dobrým slova smyslu) to u mně bohužel nehrozí, jednak nejsou nápady a jednak to ani neumím.

janetty
17. bře 2010

delfi, to ani ja neviem variť 😉 ale učím sa 😀 😀 😀 A keď bude mať tvoj maly rok a budeš mu môcť už dať skoro všetko, tak sa budeš snažiť kombinovať, vymýšľať, skúšať... (veď nemam nič iné na robote 😵 )

delfi
17. bře 2010

janetty: hehe tak až malému bude rok tak to bude už vymýšlet manžel 😀 a odkdy se může cibule?

shaula
17. bře 2010

Delfi - tak to máš bezva možnost se to naučit 😉 Ono vařit pro děti tohoto věku není zas tak složité, většinou pomixuješ pár druhů zeleniny a buď to dusíš nebo zapékáš. Ty tedy dáváš jen skleničky? To se prohneš... 😖 (myslím finančně).
Mě právě vaření začalo bavit, ale já většinou improvizuju 😀 (kupodivu se to většinou dá jíst 😎 ).

sterea
17. bře 2010

Ahoj holky,
ja som včera varila ryžový nákyp. Uvarite si ryžu cca 30 min, zlejete ju, pridáte activiu (ja som dala sladkú ale mala by byť obyčajná), pridáte žltok, zamiešate to a polovicu ryže dáte do jenského skla, dáte detskú výživu (ja som dala jablkovú s vanilkou), nastrúhala som jedno jablko a hrušku a navrch dala zvyšok ryže, trošku posypala škoricou a dala zapiecť cca na 20 min. Po vychladnutí môžete poliať ovocnou šťavičkou a bolo to super, aj nám chutilo 😉 Je to vhodné od 8 mesiacov.

spalka
20. bře 2010

sterea vyskusame 🙂
baby robite nieco detom aj s avokadom? mam jedno v chladnicke a nejak nie je napad

rimmel
20. bře 2010

spalka avokado davam samotne 😉

inak sa moze zmixovat napr s bananom ci spravit nejake cestovinky? 😕 😉

janetty cesnak by som moc nevala, zevraj sa moze az od 2 ci 3 rokov

samayka
20. bře 2010

ahojte dievčatá,

prišla som sem po radu.

naša Elinka odmieta večer kašu.. doslova ju z každej kaše napína na vracanie.skúšali sme rôzne druhy - mliečne aj nemliečne...a aj rôzne konzistencie.. nič... ešte tak ryžovú - keď sama zvarím ryžu - z jablčkami a výživou... to do nej dostateme... inak nič.

už neviem čo jej mám dávať na večeru. poraďte... čo môžem dávať namiesto kaše?

ešte sa kojíme, tak verím že mliečka dostáva cez deň aj v noci dosť.. ale čo keď raz prestaneme, čo jej budem dávať potom???

spalka
20. bře 2010

dik rimmel 😉

samayka tak jej to nedavaj, ja ked som malej dala prvykrat mliecnu krupicovu, tak jej skoro oci vyliezli z jamok 😀, asi jej nechutilo to umele mliecko v tom, inac jej vecer davam iba doma urobene, uvarenu ryzu alebo ovsene vlocky s jogurtom, jablom a hruskou, alebo iba jogurt s otrubami, myslim ze jogurt sa moze tak okolo 10 mesiaca, tak my sme zacali s tymito kasickami az v takom veku...inac kase nie su povinne 😉 kludne ich nahrad chlebikom alebo cestovinami - to mam z clanku od annag 😉 http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

janetty
20. bře 2010

rimmel, ale ja som písala, že to pre seba dávam viac syru, roztlačím cesnak, osolím, trocha vegety... toto malému nedávam 😉 🙂

delfi
21. bře 2010

shaula: nene já skleničky vůbec nedávám, já doma vařím, jen mi to přijde furt na jedno brdo - uvařím ve vodě 2-3 druhy zeleniny + přidám buď brambor, rýži, jáhly nebo těstoviny. a samo maso k tomu taky přidám (mám uvařený a zmražený). tak sháním inspiraci, jako zda tu zeleninu můžu třeba nejdřív trošku na másle osmahnout a pak zalít vodou, nebo mu k tomu udělůat omáčku (ale jakou???? rajčata ještě dávat nechci, smetanu taky nemůže a sýr asi taky ne).
holky potřebuji poradit proč nemůžou mimča do roka kravský mlíko na vaření???? zkoušela jsem malýmu dělat doma kaše (ovesná, rýžová, krupicová) z rýžovýho mlíka a do toho trochu rozinek - tak mi to ani za nic nesní. jediná kaše kterou sní je instatní od nestlé "moje první kaše". jenže je tam vanilin takže je taková sladká. chjo, zase pořád se vyvařovat s kašema když mi je malej stejně nesní a pak ani nesní tu od nestlé, takže je večer bez kaše....to se mi nechce pořád absolvovat. nemáte nápad?

lily1983
21. bře 2010

ahojte 🙂
neviete nahodou či sa môže UM variť? našla som recepty, ale ma sa tam varit sunar, neviem, či je to nejaky rozdiel, ked uvarime sunar alebo aptamil? nemate s tym niekto skúsenosti?
dakujem 🙂

janetty
22. bře 2010

delfi, ja kravské mlieko použivam na varenie asi od pol roka. Zo začiatku som davala len troška prevareného mlieka trebars do zemiakov, že či malý nebude mať nejaku kožnu reakciu na to, ale nič sa neobjavilo, tak som postupne pridavala viac mlieka. Ale furt ho preváram 🙂

lily, ja viem o tom, že UM sa nemá variť, to už sa hotové prileje do pokrmu. 😉

rimmel
22. bře 2010

lily nie nemoze 😉

lily1983
22. bře 2010

dakujem 😉

delfi
22. bře 2010

janetty: dík, já ho samo taky budu převařovat. nebylo mi jasný proč ho děti nemůžou, když v těch mléčnejch kaších je sušený odtučněný mlíko...

shaula
22. bře 2010

Delfi - je to kvůli možné intoleranci a alergiím. Taky obsahuje více bílkovin.

heliik
22. bře 2010

Ahojík holky, doufám, že nebude vadi když se přidám. Chtěla bych poprosit o radu. Mám 9.ti měs. holku. A máme ten problém, že jídla(vařím jí jak polévky, tak hl.jídlo), že kousíčky uvařeného už baštíme. Ale abych jí dala do ruky, žužlat piškotu, nebo něco podobného tak se mi tím kucká. Můžete mi poradit, jak jí naučit, aby už sama něco kousala???

A ještě jsem se chtěla zeptat, jak zkoušíte kravské mléko, aby na to mimi nemělo alergii?? Ještě jsem jí z mléka nic nevařila, ale už bych chtěla, ale bojím se. Dííky za rady 😀

rimmel
23. bře 2010

mlieko by som urcite nedavala. vobec. aspon do roka! ja osobne nedam este dlhoooooo...

a bananik si skusala? asi hej, a co s tym robila?

janetty
23. bře 2010

delfi, ani ja poriadne neviem, prečo nie kravské mlieko, aspoň teda do pokrmov 😖 Veď mu tým nenahradzujem UM.
Veď práve, že ho obsahujú mliečne kaše, umelé mlieka, jogurty, maslo, syry... a toto všetko môžu 😕 ibaže v tých mliečnych výrobkoch, je asi ta bielkovina upravovaná, štiepená, či asi tak nejak 😝 Ja sa do toho nerozumiem, ale myslím, že to asi tak je... 😅
heliik, ja som zo začiatku po troške davala, asi 1lyžicu prevareného mlieka do zemiakov, polievky... keď som videla, že sa nevyhádzal, tak som davala troška viac. Myslím, že vo veku tvojej malej, už mi papal puding a krupicovú kašu z kravského mlieka 🙂 Ale že mlieko sa má dávať až po roku. Ale tak môjmu chválabohu nič nie je 😵

rimmel
23. bře 2010

janetty radit inym davat mliecko pred rokom len preto ze ty si dala neni spravne 😉 chvalaboho tvojmu nic neni, ale to neznamena ze inym babatkam nebude. resp viem, ze NERADIS ale len chcem napisat ze to neni spravne, kebyze nahodou mamicka rozmysla dat mlieko pred rokom 🙂

sterea
23. bře 2010

Ahojte,
tak ja čo mám knihu o stravovaní kojencov tak tam sa píše že kravské 3,5% mlieko sa môže do varenia používať od 10 mesiacov ale nie na pitie ak sú rodičia alebo dieťa alergici nemá sa podávať min. do roka.

Ohladne kašičiek ja varím nasledovné a deťom veľmi chutia. V Kauflande kupujem rýžovú , kukurično ryžovú alebo kukurično pohánkovú kašu, detskú krupicu atď. namočím si ju na pol hodinu do vody , medzitým si prevarím ovocie (jablko, hrušku, slivku, broskyňu,marhuľu ... atď, čo doma máte respektíve čo deti majú radi, zlejem z toho vodu ktorú použijem na varenie kaše a ovocie nasekám alebo rozmixujem a nakoniec to pridám do kaše. Samotná kaša sa varí cca 5-10 min. Zo začiatku som po vychladnutí pridávala umelé mlieko ale teraz to robím bez mlieka.

janetty
23. bře 2010

rimmel okey 😉 //...ale neradila som, len som písala, že ja mlieko dávam a ako som začínala davať... ...heliik sa pýtala//