Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

rioko
2. pro 2009

janě to můžeš dát s čímkoliv
no to máš dobré, Vojta právě vůbec nechce kousky, ale dnes snědl ze skleničky rýži s kuřecím masem a nebylo to úplně mixlé tak jsem byla překvapená

rimmel
2. pro 2009

neboj coskoro bude aj tvoj 😉

natalii6
2. pro 2009

rioko:vidim ze ten tvoj maly je taky ako tvoj ze lubi sklenicky 😀 ale moj uz nemusi jest iba mixovane a tiez uz zbasi chlebik aj ked este nema zuby 😀

tamka84
2. pro 2009

Tak baby, ja som včera dala malej prvý krát vanilkového pribináčka a do rána sa mi vyhádzala na krku v dekolte ☹ , boli sme dnes na poradni, a pediater mi povedal že nemám dávať bielko ešte vôbec, ani pribináčka, že tvaroh už môže, ale že pribináčik je moc sladký a že preto nie, ani kakao ( to by som ani nedala), a že ani ovocné jogurty mi zatiaľ neodporúča, že radšej biele, ale ked mne to malá nezje... 😒 Hmm. myslela som si že po roku už viacej budeme mať na výber, už fakt neviem čo na raňajky jej mám dávať.

a ozaj baby, tie čo nechcete dávať deťom do 3 rokov kravské mlieko, to ani krupicovú kašičku nemôže do 3 rokov, lebo veď tá sa robí s mlieka a s nutrilonu si ju neviem akosi predstaviť....

rioko
3. pro 2009

tamka já myslím že třeba krupice může být dobrá i ze sunaru

matja
3. pro 2009

tamka, ja som nereagovala na tvoj príspevok predtým, lebo sama ešte nemám skúsenosti. Ale môžem ti napísať to, čoho by som sa v budúcnosti rada držala. Verím, že sa mi to podarí a nič ma nezlomí 😀 Budem sa totiž snažiť vyhýbať sladkým jedlám dovtedy, ako sa len bude dať a to, že malý bude mať 1 rok, u mňa nebude znamenať, že od tejto chvíle bude môcť všetko, čo doteraz nemohol. Jednoznačne pribináčiky, pudingy ani sladké jogurty u nás zelenú mať nebudú. Ani piškóty a iné keksíky a sladkosti nebudem kupovať. Nedá sa tomu úplne vyhnúť, ale dá sa to odsunúť dovtedy, kým mi malého nepokazí okolie. Jogurt sa dá dochutiť aj čerstvým alebo mrazeným ovocím. Ak chceš napriek tomu niečo na spôsob pribináčika, môžeš ho nahradiť jemným tvarohom a osladiť (keď už, tak teda najlepšie trstinovým cukrom). Tuším je tu na koníkovi niekde aj téma, ako urobiť domáceho pribináčika.

A napríklad krupicovú kašičku robím občas aj teraz. Robím ju z kukuričnej krupice, uvarím ju veľmi hustú v troche vody a keď trochu ochladne, primiešam MM.

Po roku už budem malému postupne (nie naraz) zavádzať aj našu stravu, samozrejme žiadne údeniny, mastné jedlá, vyprážané jedlá... Nebudem silou-mocou brániť troške obyčajného mlieka vo varenej strave, prípadne ak by to malo byť viac a budem súčasne variť aj pre nás, malému trošku odoberiem a pridám radšej MM. Takisto budem občas dávať do stravy aj celé vajíčko, začnem jedlá dochucovať (soľou, bylinkami, korením) a postupne pridám aj alergény, ktoré doteraz nemohol. Malý bude mať rok vo februári, takže s väčšinou takých potravín počkám do riadnej sezóny v lete, aby nejedol skleníkové paradajky alebo uhorky...

na raňajky - napríklad chlebík, raz sa dá natrieť s lučinou, inokedy cottage syrom alebo avokádom, dá sa nahradiť rožkom alebo iným pečivom. Môže sa pridať aj saláma, tvrdý syr, alebo sa dá urobiť vlastná nátierka zo žĺtka, masla, syru, tvarohu alebo avokáda. Obmieňať môžeš s ovsenými vločkami so sušeným alebo čerstvým ovocím a jogurtom. Ak by si chcela ešte väčšiu zmenu, môžeš dať vianočku s maslom. Ani my nemávame na raňajky nič iné...

momin
3. pro 2009

holky kdy rybu? nebo nejake vnitrnosti-napr jatru???

evinkaa
3. pro 2009

momin: Co mám info já - ryby 1-2 roky a játra 2-3 roky. 🙂

vendulka
3. pro 2009

no rika se, ze se u nas zavadi az po roce...ale treba kdyz vezmu opet ty skelnicky od Hami co kupuji, tak maji uz od 8m tunaka s ryzi, tak nevim jestli tunak nevadi? 😅 😕

rimmel
3. pro 2009

no ja sa mastnym jedlam ako rezne ci fasirky so zem.salatom napriklad vzdat nedokazem 😖 akoto potom vyriesit s malym, hadam taketo jedla raz za mesiac az tak nevadia ci ano? hovorime uz ked bude vacsi...?? alebo take francuzske zemiaky boze tie fakt milujeme a zase malemu daco ine varit lebo je tam udenina? no neviem ako to bude vyzerat asi nijak 😀

evinkaa
3. pro 2009

vendulka: Já skleničky nikdy nekoupila, nějak v to nemám důvěru. Raději uvařím doma, vždyť to je hned a vím, co do toho dám. 😉 Ale každá maminka to řeší jinak, nemyslím to nijak zle. Já s rybama určitě počkám.
rimmel: Já myslím, že je to přesně, jak píšeš. Jednou za čas malému trocha uzeninky neuškodí, no ne? 😀 Budu to dělat tak, že když budu mít nějaké jídlo, co se nebude pro malou vyloženě hodit, udělám jí maličkou porci zvlášť. 😉

vendulka
3. pro 2009

evi: jo, jo at si to kazda mama dela sama jak chce, ja se o tom bavila s dr jako neco ohledne receptu, tak mi rikal, ze je lepsi byt u tech sklenicek jako ze v obchode nevis co koupis, cim je to postrikany, jak je to maso treba skaldovany atd...jako jasny co dr. to nazor a prave proto si to kazda mama dela podle sebe

jaja257
3. pro 2009

matja, musim sa tamky zastat, ty si predstavujes ako to vsetko bude, mienis, ale vedz, ze dieta sa rozhodne aj tak samo co bude alebo nebude jest. A ty si nepomozes, jedine ze by si honechala cely den hladne a potom fakt zje hocico, presne to co ty si budes priat. Ale pozor mozno nie, nasa mala by radsej isla spat hladna ako zjest kasu alebo ovsene vlocky s mliekom. Presne ako pises, nemas este vlastnu skusenost, mozno potom az ti parkrat odmietne nieco zjest, tak zistis ze skusas v ramci moznosti, co byasi tak zjedol a nie vzdy to bude s tvojou predstavou.

No babule, ja si myslim, ze raz za cas mastne neuskodi. U nas to sice nie je na dennom programe, ale raz za cas si dame a mala by mi asi oci vyskriabala a ruku obhryzla, kebyze nedostane z mojho taniera aspon trosku. Aj teraz ja jedavam nesolene, lebo sa zvykne priplichtit a pytat si z mojho. Ani sa jej necucdujem, ze nechce svoje, bez chuti, brrrrrrrrrrrrr. 😝 😀

matja
3. pro 2009

jaja, to mi je všetko jasné, čo si napísala. Veď práve preto som v mojom príspevku napísala, že nemám vlastné skúsenosti, ale že by som sa toho rada držala. Uvidíme, či to vyjde alebo lepšie povedané, dokedy sa to bude dať u malého kontrolovať 🙂 A ja som to tamke písala preto, lebo sa včera pýtala na to, že čo má dávať dieťaťu po roku 😉

tamka84
3. pro 2009

matja súhlasím s tebou, ani ja nie som toho názoru že ked dieťa dosiahne 1 rok tak môže všetko za radom, ja som len chcela vedieť skúsenosti že kedy sa takéto "maškrty" zavádzajú. Lebo predtým som všade čítala že až po roku, ale kedy po roku...Ani ja jej nechcem dávať hneď všetko, ale ako ty píšeš že postupne jej zavádzať aj alergény a pod. A ďakujem za rady, asi vyskúšam tú kukuričnú krupicu. Ale zdá sa mi že moja malá na sladké vôbec nebude, dnes som jej kúpila také bio keksíky banánové s dmku, sú určené od 6mesiacov a vypluvala mi to.
Inak aj ja bojujem s okolým, lebo mi fakt lezie na nervy keď sme niekde a len počúvam že ja som už dávala tyčinky a prečo jej nedám niečo zo stola ved tá malá si to žiada, nechápem ako si to môže žiadať ked ani nevie ako to chutí....ja vtedy malej ponúknem napr. rožok suchý alebo banánik.
no a jaja má pravdu v tom, že bohužial deti sú také že ak im niečo nechutí tak radšej nebudú jesť a vzdorujú a vtedy nie vždy vydržíme a skúsime im dať niečo čo by im chutilo...

jindri
4. pro 2009

Evinkaa: řepu vařím, až je měkká. Moc dobrá je s kukuřicí, chutě se dobře doplňují.
Se zvyšováním kousků děláš dobře. Já mixovala a teď s tím mám problém 😒 😔 . Měkkou zeleninu sní, ovoce už jen strouhám, ale jak jsou např. těstoviny větší a musela by kousat, dostane úplný záchvat zuřivosti 😅 taktéž když dám masíčko na větší kousky.

jindri
4. pro 2009

Čtu tu, že většina zahušťuje moukou - dělá jíšky.
Já jsem spíš pro zahuštování bramborou nebo žádné 😀 když sleju vodu, omáčku rozmixuji - nějaké huštění není potřeba 😉
... ale když je přeci jen potřeba - zahušťuje se uvařenou či syrovou?
Dělám to vařenou, protože ta syrová se mi minule ne a ne rozvařit, pořád jsem tam viděla nastrouhané provázky 😕

Včera jsem dělala brokolicovou omáčku s kousky cukety, k tomu rýži a telecí. Kráásně mi papinkala 😵

crca
4. pro 2009

Ahoj holky mám dvojčata,táhneme 8 měsíc,ale zatím bez zubů 😀 sice když něco vařím,tak to ještě mixuju nebo rozmačkám(už tam nechávám trochu kousíčky),ale nějak mě dochází fantazie a hlavně nevím co bych jim mohla už dát,sušenky dlabou(teda tu mají vždy jednu na půl po odpolední sváče),začala jsem dávat activii a Dobrou mámu,protože mě po přesnídávce Matěj ublinkával.asi jak to bylo kyselí.Myslíte,že bych mohla už jet i v jiných jogurtech a nebo "pribiňákách"?

tamka84
4. pro 2009

crca akurát sme to tu rozoberali že pribináček a ovocné jogurty nie sú vhodné ani pre naše ročné deti nie to ešte pre tvoje 8mesačné...s tým máte ešte veeeeľa času. dávaj radšej len biele a s ovocím ak ti nezjedia samé.

jindri
5. pro 2009

crca: Dobrou mámu bych fakt nedávala 😖 Přečti si složení 😉 obsahuje mnoho umělotin fujtajblů 😉 Dobrý je Hollandia - já občas (1x týdně) ovocný dám. Jinak do bílého dávám buď čerstvé ovoce nebo přesnídávku. Či samotný 😉 koukni třeba tady na pár receptů:
http://www.maminkam.cz/recepty-pro-deti/ovocne-...

janetty
5. pro 2009

ahoj... možem dať drobcovi (8.mes.) syr a tvaroh? A aký je najlepší? Na večeru som chcela malemu zrobiť drobnú cestovinu so syrom, alebo tvarohom a neviem, či môžem. Alebo s čím mu mužom miešať cestovinu? Už som mu davala so zemiakmi a iné ma nič nenapadlo 😅
Poraďte, čo všetko mu môžem davať papať, fantazia ma opustila, stále sa mi vidí, že mu dáva to isté 😒
Ďakujem.

matja
5. pro 2009

janetty, tvaroh nie. Syr najlepšie Lučina, Cottage, Žervé... Môžeš aj tvrdý neúdený, ale s ním opatrne, lebo je slaný.
Cestovinu dávam do polievky - uvaríš mrkvu, petržlen, kaleráb, mäsko, môžeš dať aj zemiak, necháš to redšie a pridáš cestovinu. Alebo karfiolovú polievku - karfiol, mlieko a cestovina, atď... proste všetko, čo je také redšie, cestovina ti to fajn zahustí...

baby, s čím môžem nakombinovať fenikel?

evinkaa
5. pro 2009

janetty: Zkus mrknout na odkaz, co tu teď dávala jindri, tam jsou fajn recepty. Jinak s tvarohem bych určitě počkala, já ho začnu dávat až časem někdy po roce. Sýry se můžou pomalu, ale jen tvrdé, taveňáky jsou plné soli. Jinak já se dívám, co můžu dávat, na www.kojeni.net. Je to tam pěkně popsáno. 😉

janetty
5. pro 2009

Ďakujem, že ste poradili 😉
...aj tie mejlove adresy s jedlami pre detičky su výborne, mrkla som len na chvíľku, ale sú tam skvelé recepty. Hneď zajtra mu z toho niečo fajnove pripravím. Ďakujem 🙂 😵

jaja257
5. pro 2009

Baby a co myslite, mozem dat koliecko sunky na veceru, taakje detskej. Biba nechce kasu ani zemiakovu ani nijaku ani nahodou, na veceru papa jogurt s rozkom a frutapurou. Myslite ze mozem koliecko sunky k tomu rozku? Ma 10 m a2 t.

lidus2
5. pro 2009

ahoj holky,Matyskovi bude 8mesicu za chvilku,ale zatim davam jen masozel.prikrm...na zbytek nejak nemam prostor 😅 nas jidelnicek vypada takto:Matysek se vzbudi kolem 7h a snida tak po hodine,takze v 8h ma UM a vypije asi 150ml pokracovaciho mleka,v 11:30-12h obedva a sni 220g masozel.prikrmu,svacinu ma mezi 16-17h a vypije asi 150ml UM a mezi 19-20h vecere-zalezi podle svaciny a to vypije taky tak 150ml.Kdyz mu dam neco jineho mimo tyto casy,tak se nam posune cele jidlo a vecerel by buhvi v kolik.Spinkat chodi ve 20h.Behem noci se budi dvakrat kolem 23h a vypije asi 200ml a kolem 3-4h a vypije tech svych 150ml.Presnidavky mame ozkousene,chutnaji mu,cerstve ovoce take basti,ale to muzu davat az po obede nebo po UM ke svace.
Porad jsem vsude cetla,ze deti basti po 3h,me kdyz Matysek odpo usne,tak ji treba i po 4,5h,tak jsem z toho byla nestastna a dost jsem to resila,ale pribira,je spokojeny,tak jsem to uz hodila za hlavu.Obed ma pravidelny masozel.prikrm a mlicko mu da vse potrebny 😀 joo a jeste po jidle davam na chut kukuricne krupky natural bez soli a ty mu mooooc chutnaji 😀

lidus2
5. pro 2009

jaja257 vzhledem k tomu co jsem pred hcvili napsala ti je urcite jasne,ze ti neporadim,ale sunku bych asi nedavala...tyhle veci musi byt nejak zakonzervovany,takze urcite obsahuji sul...ikdyz minimum kvuli detem,ale nee kvuli nasim prtavim 😉 😀 😀

matja
5. pro 2009

jaja, ja budem dávať bio šunkovú salámu, predávajú ju v Tescu. Raz som čítala, čo také salámy obsahujú, no veru, vitamíny to nie sú 😖 Ale tú bio mu možno kúpim, keď bude mať nejakých 11 mesiacov.

saska.t
5. pro 2009

jaja -detickam po 10 mes sa moze davat chuda sunka, tj. kuracia morcacia, kolecko nikomu neublizi a soli sa v dnesnej dobe nevyhnes skoro v nicom vcetne rohliku chleba atd., ak to nebudes prehanat kludne chudu sunku mozes zaradit do jedalnicka 😉
odporucania su aj na www.kojeni.net 😉

mat

saska.t
5. pro 2009

matja - sunkove salami aj ked bio obsahuju prirdavne zivocisne produkty co uz nie je cista sunka, napriek tomu ze je bio ja by som ju nedavala... ale je to len moj nazor 😉