Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

senja
23. bře 2010

Ahoj holky, mame problem - maly se ted vykakal hodne tuhe bobky a je tam i krev. Napada me, ze by to mohlo byt kvulitomu, ze zacali jsme jist lepkovou ovesnou kasicku. Muze to byt alergie na lepek? ☹ Nic jineho me nenapada, radeji nemyslim na to, ze by to mohly byt trhlinky nebo krvaceni, jinak je v pohode a usmevavy. Poradte prosim!

janetty
23. bře 2010

no ja myslím senja, že ta krv je skôr z tej tuhej stolice, že mu to išlo ťažko a že mu odrelo "dierku". Nemyslím, že je to reakcia na lepok, i keď neviem, ako sa lepková alergia prejavuje. A ovsena kaša by praveže mala zriediť stolicu.
Možno nejaka maminka má s tým skúsenosť, tak poradí 😉

janetty
23. bře 2010

senja, skús napísať do témy: Stolica 😵

rimmel
23. bře 2010

senja a ma dostatok tekutin??

doty1
23. bře 2010

tiež si myslím, že je to tuhou stolicou. Naša maličká sa jeden čas tiež takto trápila, našťastie bez krvi. Keď som jej začala dávať na večeru kašu z ovsených vločiek (domácu), tak bolo po probléme. Teraz ani neviem, kedy mi pripraví prekvapenie do plienky 🙂

neu.sona
23. bře 2010

holky, co je to baklazan 😎 ?

heliik
23. bře 2010

Ahojky holky. Díky moc za radu. S tím krav.mlékem, asi ještě počkám....
Doty1: Jak prosím tě vaříš tu kašu z ovesných vloček?? Z práškového koj.mléka a pak tam přidáš uvařené oves,vločky???
My máme taky velké bobíky, skor pořádo, bez krve, ale vždy dlouho tlačí. Nemůže to třeba být i po nějaké zelenině??

heliik
23. bře 2010

jo jen chci ještě dodat, že mi dostatek tekutin máme.. Vypije denně v průměru 2 flašky čaje..

janetty
23. bře 2010

heliik, ak chceš vločky koli tuhej stolici, tak ich môžeš dať aj do polievky, alebo s jogurtom a ovocím 😉
...s ovocím robím tak: uvarím za lyžicu ovsených vločiek asi 10 min. precedím, pridám pol nastrúhaného jablka, pol popučeného banána a pol bieleho jogurtu 🙂
...a do polievky dávam pred koncom, keď už je skoro uvarená, tiež povarím ešte 10 min.
...a kašu som nerobila, ale ak by som ju robila, tak by som uvarila ovsené vločky a do nich priliala hotové UM

delfi
24. bře 2010

holky odkdy dáváte polívky? a to máte tak že dáváte polívku a pak ještě hlavní jídlo?

rimmel
24. bře 2010

ja polievky nedavam doteraz. nevidim v tom vyznam a dat ako predjedlo? hovadina, potom by mi z hlavneho nic nezjedol. 😉

heliik
24. bře 2010

Janetty: Díky moc, nakoupím si věci a hned to vyzkouším, třeba už se tak trápit nebudem. 😀

Delfi: Já dávám Týně polévky od 7.měsíce, no a od 8. jsem začala dělat i druhé jídlo, i když nejdřív máme bolévku, a tak za 2-3hod dávám 2 jídlo. A někdy, když opravdu hodně baští přes den, dám to jako večeři. Ale každý den máme 2 teplá jídla 😀

Rimmel: Vždyť to nemusíš dávat hned za sebou, ne?? Říkám jen můj názor.. Ale v roce, se mi to zdá divné, nejíst polévky, vždyť to má hodně živin... No každá jsme jiná, a každá učíme svoje dětičky jinak 😀

rimmel
24. bře 2010

helik kde ja zijem sa polievky nedavaju vobec 🙂 hlavne teda nie tie nase klasicke vodove...

ja malemu davam zeleninku kazdy den takze nevidim vyznam mu davat aj polievku, zeleninku papa dvakrat a to na obed a na veceru a to aspon 4-5druhov denne 🙂

stazina
24. bře 2010

AHojHolky, sem tam jsem něco přečetla, ale nenarazila jsem na to, co bych potřebovala vědět...
Mám dva kluky, bude jim 9 měsíců....dělám jim dle dr. zeelninové husté polívky( kaše) , 5 krát týdně s masem...hoši, ale mají po některé zelenině celkem prdy a bolení, takže mají nejradši mrkev, brokolici, a občad kukuřici...Z bramboru se jim donedávna obracelkžaludek, ted ho už docela můžou...ale ted mi už několik dní nehctějí vůbec žádný zel. příkrm, vždycky si dají dvě tři lžičky aje konec....už nevím, co stím mám dělat...a co jim dát místo toh, dyž se naneajedí? Sice kojím, ale asi jim to už nebude stačt, protože se tvorba dost snížila...takže sem jim dala místo toh ovždycky nějakou obilnou a ovocnou kaši - většinou od Hami - je to sladký , takže jim to chutná a to po nevydařeném obědě sní raz dva....neche se mi to le tekhle řešit kadžý den...poradtěe prosím, co s tím....
Zkoušela jsem i pohanku, to jim tak ymoc nejede...fakt envím,co jim dávat...

A jinak jsem teda si divná,a el koukala jsem ,že vy c, o máte 9 měsícní dítě, tak už dávate víc příkrmů a já dávam zatím jenou dopolední svčinu a pak v poledne....myslíte , ež je nutný jim ještě přidat odpolední , nebo večenrí příkrm....
Kaši na noc dávat ale nemůžu , cbolí je po ní v noci břicho....
dost dlouhý příspěvek, snda vás neunaví 😉
díky za případné odúovědi...

janetty
24. bře 2010

ja davam polievky asi tak od 7-8 mes. Zo začiatku mal pučenú zeleninu vidličkou, plus zemiak, alebo ryžu, ovsené vločky, cetovinu... Tým, že zeleninka bola pučená, bola to skor "polievková kaša" 🙂 Ale asi od 10.mes. mi pekne zje riedšiu polievku s kockami zeleniny, zemiakmi, šošovicou, zelenou fazuľkou, kukuricou, zelený hrášok. Niekedy troška zahustím krupicou, alebo roztlačím pár uvarených kociek zemiaku, vajičko aj ovsené vločky tiež fajne zahustia. Mixovane som nedavala nikdy, nechcel mi take jesť, z mixovaného ho davilo. Polievku máme každý deň asi od toho 7.mes. buď na obed, alebo večeru.

stazina, ono to také obdobie "nejedenja" prejde 😉 Moj drobec asi pred 4 mesiacmi tak štrajkoval, že nechcel nič jesť a ani mlieko piť... zjedol možno 5-7 lyžičiek a koniec. Strašne pri tom vystrájal, sa vrtel, odbuchoval lyžičku, alebo fľašu s mliekom, prskal to von z pusy, akurat čo zjedol, bola kaša večer. Tak som skúšala aj cez deň davať kašu, ale nechcel. Trvalo to asi 2-3 týždňe a teraz by zbaštil aj klince 😀 ale tiež pri jedeni vystrája. Ale poje všetko, čo mu nachystám.
Tak veľa trpezlivosti 😉 ty to máš o to ťažšie, že maš dvojčatká. /Raz všetko prejde 😉 /

doty1
24. bře 2010

heliik: ja kupujem jemne ovsene vlocky s klickami, tie su po zaliati hotove do minuty. Zalievam ich horucou vodou, rozmixujem. Kedze s vodou je to riadny humus 😠 tak jej tam vzdy prihodim za lyzicku "dzemu" (uvarila a rozmixovala som jablka so zavaranymi slivkami bez cukru), alebo sparim susene marhule, hrusky... rozmixujem a "dzem" je hotovy a tak. Spapa mi ich aj s maskom ako obed. Ked nemam tieto jemne pouzijem klasicke so Sturova, tie vsak trosku varim. Ja vlockami zahustujem jedlo aj pre nas, ziadne muky a struhanky, jednoducho ich rozmixujem a zahustovadlo je hotove. Treba skusit, kamaratkinej dcere to napriklad nechuti, my vsak nemame najmensi problem s papanim, hlavne nech je toho vela a hned ked si sadne na stolicku 😀

doty1
24. bře 2010

a este heliik, my sme trochu viac tlacili ked sa papala mrkvicka, ryza a banan. Takze teraz ked je na obed mrkvicka, tak v ten den je aj brokolica, cukina alebo oranzova tekvica (tie su odskusane na dobre vykakanie), ked je banan nie je v ten den ryza atd.

heliik
24. bře 2010

Rimmel : jj, vodové polévky mi také nepapáme, dělám jí buď nějakou zeleninovou, a nebo má rádu bramoračku, samozřejmě bez koření a soli. Není to tak vodové, ale plní to funkci polévky 🙂 A baští to dobře... Ale to druhé taky mít musíme. Týna je jedlík 🙂, teda pokud jí nejdou zoubky, ale to je asi normální.

Dneska jsme poprvé papaly Rajskou omáčku a knedlík, ta si tak pochutnávala, no holky, kdyby jste to viděly.

Doty: koupím si ty vločky a vyzkouším to 🙂 ... A jinak my banán ani řýži nebaštíme.. Po banánu se jí zvedá žaludek, a po rýži se příšerně kucká...

janulla84
25. bře 2010

Ahoj holky nemate nejakte rady a tipy na bastu pro malou pripada mi ze ji davam porad to same.Stridacka biule,cervene maso zelenina ruzne prilohy.(kureci,kruti,kralik,teleci,mrkev,bambor,brokoli,porek,hrasek,petrzel,testoviny,ryze,jahl???? Co dal.Cetla jsem ze nekdo dava na obed i dyni ci cerevnou repu,ale ja to sama nejim tak nevim jak by jsem to mela peipravovat????Predem dik

jasminet
25. bře 2010

ja som teraz zacala davat cervenu sosovicu a fazulove lusky dame, karfiol, kukuricu, kalerab...
vy robite aj polievku aj druhe? ja teda len jedno a ci je to polievka alebo druhe, tak vsetko ma rovnaku konzistenciu 😀 tekute mi mala nezje.

spalka
25. bře 2010

tiez nejeme polievky a druhe, som vobec rada, ked mi mala spapa to "druhe" 🙂, a ani my dospelaci nemame polievku, mozno cez vikend, nevladzeme obe 😀
ale ine som chcela 😀, s tou mojou krpanou je ale sranda, ma taku vymakanu mimiku ze niekedy vazne idem do kolien, minule som jej dala kus uhorky, ze nech si vyskusa (ja ju moc nemusim), no ocka prevracala (doslova) uz ked len zacitila tu uhorkovu vonu, a uhorka sup na zem 😀 a potom za nou sli aj poharik a lyzicka 😅

lenka1smejka
25. bře 2010

Ja som teraz od minuleho pondelka zacala davat polievku aj druhe jedlo.Ale nie naraz ,polievku ma pred spankom a druhe jedlo po spanku 🙂

lily1983
25. bře 2010

ahojte

jasminet, ako si urobila tu šošovicu? ja sa tiez uz chystam, len neviem, ako na to presne.
..tak s mrkvičkou a inou zeleninkou iba? dakujem ti

neviem, ci by mi spapala aj polievocku aj druhe, to asi nie. dokonca mame take obdobie, ze nam ani velmi nechuti, a aj tekutiny mi velmi nechce, len hryzie dudel.. ☹ nech uz vylezie tne zub!..ak sa nejaky chystá 😖

delfi
26. bře 2010

holky dík za tipy. mě totiž vrtá hlavou že jako jak odlišit polévku od hlavního jídla??? uvařená a rozmačkaná zelenina ve vodě je totiž u nás jako hlavní jídlo + maso/žloutek. takže to má konzistenci kaše. no a kdybych mu dělala polívku tak to bude přece taky uvařená zelenina ve vodě a rozmačkaná - takže opět kaše 😅 vodový mi moc nejí. ale dávat polívku na večeři je dobrej nápad, ty obilninový kaše mu moc nejedou (doma dělaný), jediný co mu jede jsou ty sladký kaše od nestlé, takže na večeři mu to střídat se zeleninkou není špatnej nápad.
a ty polívky děláte asi z jiný zeleniny než máte hlavní chod že?

moravanka
26. bře 2010

delfi,
polevka bude asi vodova, to nedavam, tim ze mala pije caje, by mela malo vyzivy. takze ja uvarim zeleninu ve vode, ktere je jen takove mnozstvi, aby byla zelenina pokryta. pak to rozmackam, takze mame zeleninovou kasi a maso. kdybych delala polevku, tak bych mela vody mnohem vic. jenomze to bych male davala porad jen vodu. myslim, ze polevka je vhodna pro deti, ktere odmitaji tekutiny, ale pro nas je voda navic zbytecna.

delfi
26. bře 2010

moravanka: no mě by tu vodovou právě nesnědl, musí mít prostě kaši. zase na druhou stranu je dobrý že se prostě naučí polévky jíst. já třeba nejsem zvyklá jíst polévky protože mě je nedávali a myslím, že to taky není dobré. proto ho chci naučit správným stravovacím návykům. ale asi je na polívku ještě pro nás brzo. jinak mates taky v podstatě nic nepije, po jídle dá tak 2-3 loky vody a pak nic. sice je kojenej, ale nechce prso dřív než za 2-3 hodiny po jídle.

rimmel
26. bře 2010

spravne strav.navyky...hmm neni to o tom ci dieta bude jest polievku alebo nie, nezabudajte, kazda krajina iny mrav, neda sa povedat ze polienku jest mame.

ak dieta papa pravidelne, stravuplnu zeleninky a to varenej i cerstvej, ovocia a maska a proste vyvazenu zdravu stravu, a polievocky nepapa, nic mu nechyba.

na slov.je zvyk si na obed dat polievku a potom este aj druhe, ja som tiez tak jedavala, no teraz si to neviem predstavit, asi by mi praskol zaludok od tolkeho jedla 😅

cestovatelkaandrea
26. bře 2010

no ja neviem, ja tiez nie som moc polievkova ale jednu dobru vec som si vsimla tu v NL. tu na obed davaju vacsinou polivku a ako druhe je len nejaka bageta alebo chlieb s oblohou. Tak stravujeme aj drobca a nemam aspon pocit, ze je prepchaty a pekne spapa obed.
masovo zeleninove chod jedava az okolo 17.30-18.00 (my tiez) a na dobru noc potom uz iba vypije flasku mliecka v posteli.

jasminet
26. bře 2010

lili - hej, normalne mrkva+zemiak+sosovica. za cca 10 min. je uvarena. netreba namacat.
alebo rozna zelenina +maso+ sosovica ako priloha (namiesto ryze).

lily1983
26. bře 2010

dakujem jasminet 🙂 v nedelu budeme mat šošovičku 🙂

rimmel, ja si zas neviem predstavit život bez polievky, a myslim, ze je velmi zdrava a podstatna. aspon teda pre mňa 😉
a aj tu v IRL varia polievky, a su velmi dobre. su väčšinou take kremove, ale vynikajúce. ja varim pravidelne, a v nedelu musi byt polievka bez toho nieje nedela, a máme medzi chodmi pauzu 😉

malej ešte sice nedavam dva chody, ale ked pride na to čas, tak bude mať dva chody, ajked s hodinovou pauzou.