Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

rimmel
3. únor 2010

iluss wow to moj vtedy uz vedel papat viacero zeleniny a aj kusat..ale kazde babo je ine 😉

apon aha no tak to viem.to bude kapustnica..a robis to takto:

das varit kus udeneho maska vo vode, ked je uvarene, pridas kyslu kapustu, klobasku, susene hriby, cele cierne korenie, a teraz neviem ci aj bobkovy list, tusim ano a takto varis dokym neni klobasa uvarena...varis to ale tusim aj dve hodiny ono sa to tak ma 😉 a vody..nedavaj vela..tak aby neprekryvala moc tu kapustu.

http://www.pracavonku.sk/10strava-anglicko-potr...

tu je dalsi recept, kazdy ju robi inak 🙂

egyptanka
3. únor 2010

Dnes mal premieru prvy dvojchodovy obed ... polievka a hlavne jedlo. Polievka kremova zemiakova so zeleninou a detsky perkelt 🙂

rimmel
3. únor 2010

jee egyptanka to je super, my sice polievky nenapame este ale dakedy po obede dam daco sladke ako kusok banana.

my dnes zase poprve ideme papat cela rodina a maly bude v stolicke, doteraz sme ho krmili v lehatku... 🙂 aj ho zacneme ucit nech sa utrie servitkou sam po jedle

egyptanka
3. únor 2010

rimmel, ja som to rozdelila ... to mi poradila kamoska. Pred spankom polievka. Isli sme spat o 11 a po spanku hlavne jedlo a zobudila sa o 14. 3 hodiny spanku ... to tu davno nebolo. 🙂 ... ale nedala som olovrant, tak pila namiesto caju zriedenu ovocnu stavu.

lenka1smejka
3. únor 2010

egyptanka-a ta polievka nebola vsade,Lebo ja ked som sa pokusala malej dat polievku tak bola vsade stava a v nej len zelenina.

rimmel-s tou servitkou to je dobre to by sa mi pacilo na nasej malej ale ani ja to nerobim takze nema to od koho obkukat

emanka
3. únor 2010

baby, viem, že sa to tu už spomínalo, ale neviem to nájsť a nepamätám si od koľkých mesiacov sa môže smotana. malá ma 8,5 mes a rozmýšľam nad nejakou polievkou, napr. brokolicovou, no neviem, či môžem dať smotanu...dík

lenka1smejka
3. únor 2010

Ja som dala v 8mesiacoch smotanu do svickovej.Takze kludne daj

shaula
3. únor 2010

Obecně se mléko (kam počítám i obyčejnou smetanu) doporučuje do pokrmů dávat až od roka.

shaula
3. únor 2010

Emanka - mimochodem brokolicová polévka je výborná sama o sobě, tam bych smetanu ani nedávala 😝 Já dávám smetanu akorát do kulajdy 😉
Případně místo normální smetany dej zakysanou, tu bys už mohla.

bibi1711
3. únor 2010

Ahojte babule,
vidim, ze ste tu odbornicky na prikrmy a ja mam taku nejaku zvlastnu lekarku...tak by som vas pekne poprosila, ci by ste mi neporadili, od kedy mozem davat malej pecivo a ake, syry a jogurty. Mala ma tento tyzden 9 mesiacov. Dakujem Vam.

lenka1smejka
3. únor 2010

bibi-tak pecivo biely rozok alebo chlebik.Syr-cottage a ja davam aj eidam.Jogurty-tady odporucaju holandiu ale mne ju mala nechce tak davam activiu alebo olma

emanka
3. únor 2010

baby, dík....brokolicovú polievku som ešte nikdy nerobila, ale dík za rady 😉 nejak som si neuvedomila, že smotana je z kravského mlieka, takže nič, nedám ju...

bibi, pečivo, syr, jogurt môžeš...jogurt-activia, syr-lučina...

emanka
3. únor 2010

shaula, netuším, čo je kulajda 🙂

evikg__2
3. únor 2010

bibi - jogurty kvalitne biele smotanove. Ziadne nizkotucne. My papame napr. Zvolensky. Mala ho uplne zboznuje.
Syry sme zatial este neskusali. Pecivo papame chlebik (nie so zrnieckami).

egyptanka
3. únor 2010

lenka, robila som taku kremovu tak ani nie ... ale bola zababranejsia ako inokedy, ale nevadi pracka vyperie 🙂

egyptanka
3. únor 2010

Toto bolo nase dnesne obedove menu: 🙂

Kremova zemiakova polievka so zeleninkou
Uvarime jeden zemiak a v druhom hrnci zeleninku nakrajanu na drobno (mrkvicka, kalerab, hrasok). Uvareny zemiak rozmixujeme, do hmoty pridame uvarenu zeleninku a zalejeme MM tak aby vznikla konzistencia kremovej polievky, pridame par kvapiek olivoveho oleja, posypeme petrzlenovou vnatkou a polievka je hotova.
Fotku polievky najdete tu:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30495337&...

Detsky perkelt
Nakrajany por osmahneme na oleji, pridame kuracie masko nakrajane na kocky, zasypeme sladkou mletou cervenou paprikou a nechame dusit. Po uduseni masko nakrajame na malicke kusky, alebo mixneme (podla toho ako to maju deticky radi a ako dokazu masko pozut). Uvarime cestoviny alebo kuskus. Cestovinky(kuskus) zmiesame s maskom pridame MM a zahustime nemliecnou ryzovou kasou.

Ja som robila s kuskusom.

nikollette
3. únor 2010

BIBI, pečivo už môžeš, aj tmavé aj biele.
Jogurty: Zvolenský, Holandia, Biela activia.
Syry, my sme zacali okolo 10mesiaca až. S cottage cheesom.

shaula
3. únor 2010

Emanka - kulajda je v podstatě koprová polévka 😉

emanka
3. únor 2010

shaula, aha, dík 😉

egypťanka, díky za recepty, si zlatá a polievočka vyzerá fakt dobre 😉

rimmel
3. únor 2010

agyptanka dik za recept na polievocku, vidis mna take daco nenapadlo spravit! zajtra ma maly na obed 😵

lenka1smejka
3. únor 2010

egyptanka-dobry recept urcite spravim

inak kolko bolo polievky a kolko toho perkeltu myslim g?

rimmel
3. únor 2010

leeeenkaaa!! 😀 nevaz vseckoo 😉 sprav viac aspon bude mat na viac dni

lenka1smejka
3. únor 2010

ja to potrebujem vediet kolko mam do malej dostat zje 220g

evikg__2
3. únor 2010

naozaj to vyzera ako super receptik! skusime najblizsie tiez 🙂

rimmel
3. únor 2010

a preco to potrebujes vediet? ved mala spapa tolko kolko ona chce a ked bude mat dost da ti vediet a ked bude chciet viac tiez ti da vediet, staci ju pozorovat

shaula
3. únor 2010

Bibi - holky už tu to důležité napsaly, tak jen doplním: pečivo od té doby, od kdy chceš dávat lepek - na něj jsou různé názory pohybující se od 4 měsíců až po rok 😀 Já zastávám názor cca od 8 měsíců, takže teď máte vhodný čas 😉 Doporučuji začít s chlebem, nelepí a dobře se v puse rozpouští. Pak rohlíky - spíše bílé, s tmavými to nepřeháněj, jednak je celozrnná mouka pro děti hůře stravitelná, jednak to pečivo bývá hodně často přibarvováno např. kávou. Navíc obsahují celá zrníčka, která může dítě vdechnout, když ještě neumí pořádně jíst pečivo.
Sýry - nejvhodnější je Lučina nebo žervé, příp. cottage, ale ten obsahuje sůl (možná existuje i bez soli, ale takový jsem neviděla). Určitě koukej na složení, některé žervé jsou z tvarohu. Některé zdroje uvádějí cca od 9 měsíců i tvrdé sýry, ale já osobně jsem je začala dávat až po roce (a i to jen občas). Rozhodně NEDÁVEJ tavené sýry! Obsahují množství tavicích solí, které nejsou pro malé děti vhodné a navíc znesnadňují vstřebávání vápníku. Já sama jsem taveňáky přestala jíst 😝
Jogurty - slovenský sortiment neznám, takže konkrétně neporadím. Ale obecně vybírej jogurty jen takové, které obsahují jen mléko a jogurtové kultury, žádná zahušťovadla nebo éčka. Vhodné jsou ty s kratší spotřebou. Rozhodně by neměly být nízkotučné. Zpočátku určitě bílé a vydrž u nich tak dlouho, jak se bude dát 😉 Ovocné většinou obsahují barviva a aromata, zahušťovadla apod., takže zas tak zdravé nejsou. Lepší je dát do bílého jogurtu čerstvé ovoce nebo přesnídávku nebo později třeba trošku kvalitní (např. domácí) marmelády - ovšem já takhle kluky už neodrbu 🙄
Vhodná je Hollandia, ale našim moc nechutnala, tak jsme dávali Olma Bio, Olma Klasik nebo Choceňský smetanový (ale ty asi na Slovensku nenajdeš, nevím 😅 ).

egyptanka
3. únor 2010

lenka, polievky zjedla cca 100 ml
a toho perkeltu tak 250g.

Ale polievku jedla pred jedenastou ... potom spanok do druhej a potom ten perkelt.

shaula
3. únor 2010

Lenka - neřeš ty gramy, prostě kolik sní, tolik sní 😉 Děti nejí podle tabulek 😀

bibi1711
3. únor 2010

DAkujem vam kocky,
moja lekarka povedala, ze jogurt az od 10 mesiaca, dnes m jedna kocka povedala, ze jej lekarka radila az od 1 roka.
Malej som skusala davat Holandiu, ta jej chuti.Na pecivo mi povedala lekarka, ze este v ziadnom pripade este a uz teda mozem aj ten syr? Nie je to tazke na oblicky? Vela bielkovin? Este raz vdaka.

shaula
3. únor 2010

Bibi - proto je tu tak dlouhé téma o příkrmech, že je na to taková spousta názorů 😀 Já jsem se hodně řídila tímto http://www.kojeni.net/prikrmy.php (jsou tam krásné tabulky, co kdy můžeš), případně tady máš slovenský zdroj http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=450901