Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

timbouctou
5. únor 2009

akejka - no hlavně jsou tam tavicí soli, to je dost škodlivá sůl i pro dospěláka 😒 Našemu malýmu je rok a pořád bych mu to nedala. Zkus spíš to Kidiboo tyčinky, ty jsou málo slané a i jinak zdravější. A taky jsme vyzkoušeli Mozarellu, holky, po tý se zaprášilo 😀 😀

julyb
6. únor 2009

Ahojte, prosím prosím poradte s čím robievate deťom cestovinky(omáčky, zeleninka.....atd) čo im chutí?????nemám čas celé to tu čítať, ale dakujem za každú radu....dakujeme 😀

babara
6. únor 2009

Vidite holky, ja jsem si myslela, ze KIRI je lepsi nez ty tavene syry, ale je to to same. Ma snad jen extra vapnik, jinak teda sama ecka.
JJ, mozarellu taky mame radi.

akejka
6. únor 2009

timbouctou:
dik za radu, vyskúšame Kidiboo 🙂 aj mozarellu.

barbara: aj ja som si to myslela, že kiri je lepšie než tavené syry, lebo je z tvarohu...

Maminky, prikladám recept, ktorý si moja malá dnes obľúbila - so špenátu:
kuracie mäso, zemiak uvaríte, zvlášť uvaríte špenátové listy (alebo ako ja také špenátové mrazené kocky - veľkosť asi ako do formy na ľad). Mäsko som nasekala, zemiak roztlačila so šťavou, v ktorej sa varil, pridala som uvarenú kocku špenátu. Malá sa tvárila divno, tak som jej do toho dala ešte 2 lyžičky bielej activie jogurtu a prehriala som to celé v mikrovlnke na 10 sekúnd. A len sa po tom zaprášilo...

A to mi donedávna jedla väčšinou kupované HAMI výživy...obľúbila si aj tu uvádzaný recept na domácu sviečkovú a vtedy som zbadala, ako má rada v jedle jogurt...tak som jej ho fukla aj do špenátu...a malo to úspech... 😉

prišli sme na to, že ak nám niečo moc nechutí, stačí pridať jogurt a zrazu to má úplne inú chuť...

dididi30
6. únor 2009

baby a biela activia sa moze?? ved to nieje plnotucne smotanove 😕 no len sa pytam, ja som za smotanove pre deti 😉

akejka
6. únor 2009

dididi30: mne dr. povedala, že biely jogurt (najlepšie probitický) môžme dávať od 8 mesiacov...tak aj dávame poobede, ale má rada bielu sladkú activiu. Do jedál jej zas dávam obyčajnú bielu...

kisska
6. únor 2009

akejka - didi ma pravdu, ze malym detickam by sme mali davat co najtucnejsie jogurty - min. 10% tuku(mliecny tuk je nevyhnutny pre rozvoj mozgu a nervovej sustavy), activia nie je sice nizkotucna, ale tiez ma len okolo 3% (myslim), okrem toho biela sladka ma dost cukru a zbytocne sa babo uci na sladku chut. Smotanove su v tomto lepsie, lebo maju lepsiu chut, su hustejsie. My davame zvolenske, alebo tami. Ak mate problemy s bruskom, lepsie su probioticke kvapky. Aj ked lepsia activia ako nizkotucny ovocny 😉

zuzkagu
6. únor 2009

Baby určo ste to tu už rozoberali ale nemám vela času čítať úplne všetko a tak sa pýtam, od kedy môžem môjmu 8 mes. synovy dávať jogurty? koštoval zatial iba Kostíkov a ten mu stráášne chutil, len neviem či ho už môže.
Dakujem

petka80
6. únor 2009

zuzka, už můžeš 😉

julyb
6. únor 2009

s tými cestovinami mi nikto neporadí? ☹

pekacka
6. únor 2009

poradte mi.. syn má 11 mesiacov je kojený, a nechce mi moc papať polievky a niekedy ani kaše. najviac ma štve že koľkorazy mu aj hodinu-dve varím na dva dni väčšinou a on zje max.3 lyžičky. som z toho zúfalá, málokedy spapá polievočky aj 20 lyžičiek. najradšej má moje mliečko. mal by už pekne papať. máte nejaké skúsenosti????

kisska
6. únor 2009

julyb - ja robim cestovinky ako s inou prilohou - detska svieckova vedie, ale da sa aj spenat, brokolica. Nie je nevyhnutne aby cestoviny boli s omackou. Ale ked sa trosku pohras so zeleninkou - pomixujes na kasu a bud s jogurtom, alebo nechas trosku viac vody, mozes ju pouzit ako "omacku" 😉

kisska
6. únor 2009

pekacka - polievocky by sa mali davat az ked zvladate na obed dva chody (co asi zatial nie, ze?). Kedysi bol taky trend davat polievky, ked sa davali pit detom z flasky. Podla mna je polievka zbytocne vela vody, tym padom ma drobec malo zivin na spapany objem stravy. Viac vyzivy bude mat dieta, ked spapa 3 lyzicky tuhsej kase. Skus davat oblininy (vlocky a pod.). Ked mu tak chuti mliecko, skus mu do zeleniny pridat tvoje mliecko a tak to mixnut, urcite mu to bude viac chutit.
Kazde dieta je individualne, takze to, co by malo je dost relativne, maly je asi tiez jedno z deti, ktore si este nestihlo roztiahnut zaludok a tak mu to ide pomalsie. Ale neboj, keby bol hladny, tak si urcite povie 😉

julyb
6. únor 2009

kisska dakujem 🙂

timbouctou
6. únor 2009

julyb - vy už můžete rajský, udělej kuřecí, podus s rajským a brokolicí a zavař do toho těstoviny. uvidíš jak malému bude chutnat 😉

kisska - v tom jídle máš pravdu že si řekne, náš malý teď moc nejí, jenom na oběd a snídani něco sní, ale večeři ošidí sýrovou tyčinkou, a někdy ani to ne. Ale nemyslím si, že polévky jenom jako součást oběda. Třeba když udělám krémovou polévku tak ji kolikrát ani nesní celou, a hlad určitě nemá. A to má v roce 11 kilo 😀

blau
6. únor 2009

timboucou , teraz som to pisala amatulke ani moj nechce papat volako. TO co si pisala ten recept to som mu dnes urobila, a zjedol 7lyzic a hotovo a to sa inokedy vedel napratat aj 300g obed 😉 Teraz mi uz dochadza fantazia co mu mam dat na obed, chce len to co mi mame na taniery. Ja viem ze uz moze vlastne stravu ako dospely len nesolene a nevyprazane, no ale dnes sme mali vysmazany syr , tak to mu nedam , A strasne mu chuti sama rajcina...tak jedol dnes rajciny. Potvorky su to. My budeme mat rok za 2tyzdne ale uz mame vyse 12kg. A co sa ten sebou namele, 🙂
citala som, keby dospely urobil tolko pohybov co male dieta, tak by umrel 😀
pri nasom to plati, ja by som umrela 😀

kisska
6. únor 2009

blau - to mas pravdu, mna unavuje len ho pozorovat. Kedysi ked este len lozil, tak som chcela opocitat, kolkokrat za hodinu zdvihne nohy do vzduchu (original k hlave - ja tak dnes nohy ani nedam), ale nestihala som 😲 . Teraz je Adamovou najoblubenejsou zabavou nahanat mamu po byte - dam ho do obyvky k hrackam a idem na zachod(cca 7m), kym za sebou zavrem dvere, tak nemozem, lebo uz je medzi dverami (postvornozky). 😉

akejka
7. únor 2009

akejka:
ja si myslím, že bielym probiotickým jogurtom nemôžete nič pokaziť. A že nemá toľko tuku, ako smotanový ? Smotana by sa do roku nemala vôbec dávať...tak si vyberte...myslím, že to je úplne jedno, aký jogurt dáte...hlavne že je biely a nie nízkotučný, alebo ovocný so samými Éčkami.
Moja malá má mliečka a mliečnych produktov za deň dosť, tak či má jogurt o čosi menej tuku, neriešim...alergiu naň nemá, kakanie, trávenie super... 😉

akejka
7. únor 2009

sorry, teraz to vyzerá, že si píšem sama so sebou. Ale inak som zdravá, netrpím rozdvojením osobnosti 🙂

akejka
7. únor 2009

ešte som chcela jedno. V časopise dieťa píšu, že žiadny jogurt ani iné mliečne výrobky sa nesmú dávať do 1. roka. Ale v iných poradniach sú iné názory...
Je na každej z nás, čoho sa bude držať, každá máme iné dieťa s inými chuťami 😉
Staršej dcérke som musela jemne prisoliť jedlo od 5 mesiacov, inak by mi nič nezjedla. A to mi dokonca poradila jedna skúsená pediatrička...

kisska
7. únor 2009

akejka - ja som tiez citala, ze kojenym detom do roka ich netreba (mliecne vyrobky) - nie ze sa nesmu. Ja som malemu skusala davat jogurt tiez v 8. mes. ale vtedy ho ofrflal, ale dal si asi o 2 tyzdne neskor, odvtedy ich miluje. Ale urcite este chvilu budeme jest len kyslomliecne vyrobky...
Smotane chybaju jogurtove bakterie, ktore napomahaju rovnovahe v brusku 😉
Ale mas pravdu v tom, ze si kazda musime vybrat podla 6. zmyslu (alebo podla coho), lebo aj vo vyzivovom speciali Mama a ja to miestami vyzera, akoby jedna redaktorka necitala, co pisala jej kolegyna o stranu pred nou. Najdes tam recepty s ingredienciami, ktore sa na zaciatku v danom veku neodporucaju 😉

zuzka1.
7. únor 2009

kocky nemate niektora prosim vas ten mama a ja special v pc????

zuzka1.
7. únor 2009

o co sa mozu obohatit prikrmy od 8,mesiaca???ak viete poradte, amatula, blau a spol?

amatula
7. únor 2009

ahojte idealny je bieli jogurt osladeni hroznovim cukrom 😉 ale moj miluje pribinacka 🙂
vyborne su broskine sterilizovane...obsahuju vela calia
a do polievocky je vyborna cuketa,ryza su zdrave,a vajecny zltok!!nie bielok!!tak raz za dva tyzdne 😉
alebo obilniny,teraz dostat rozne mucky-pohankovu,kukuricnu..
a ja este davam do polievicky olivovy olej 😉

amatula
7. únor 2009

zuzi a masko samozrejme...najzdravsi je zajko,nema ziadne tuky 🙂 ja nvarim zamrazim a máme na 5 dni 😎

kisska
7. únor 2009
elisbet
8. únor 2009

Ahoj děvčata,poradtě prosím co mám dávat malé k odpolední svačině?Je atopička a tak jí nechci dávat pořád přesnídávky nebo ovoce,protože se mi po nich většinou osype 😠myslí,že ji jednou denně/cca v 10 hod/ stačí a to ji k tomu ještě přidávám bílou activi,aby to neměla tak ostré 😉Dáváte někdo taky ovocné activie nebo jiné jogurty?Předem díky za rady 😅

amarelka
8. únor 2009

ahojte...malý má rano mlieko, potom desiata-ovocie, obed zeleninka, poob ovocie, večer kaša a pred spaním mlieko..plus pred spánkom cez den 2x kojenie...no a v noci tiež 2x kojenie
možem už ráno dať aj chlebík? a kolko? švrť krajca, polovicu alebo kolko spapá?
Dakujem 😉

amatula
8. únor 2009

ahoj amarelka..........ak to tvoj mali spapa co si napisala nemusis este vymyslat a s chlebikom....papa pekne a pestru stravu!!!neboj este sa chlebuika napapa........je by som este aspom mesiac pockala 😉

kisska
8. únor 2009

amarellka - kludne mozes a presne uvidis kolko spapa. Ked bude chlebikovy, tak aj cely krajec (bez korky 😉 . A ak ste este nezavadzali lepok, tak mozes pridat aj nevajecne cestoviny, obilniny ako prilohu k zeleninke, vecer obilninove kase, sem tam detsku piskotu 😉

elisbet- ak sa ti neda rozdelit ovocie od jogurtu, ze by si davala rano to a poobede druhe, tak tiez mozes skusit chlebik, rohlik...