Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

pralinkaaa
2. zář 2010

ahojte, nemáte skúsenosť - môžem dať malej černice? BUde mať teraz 10mes a čítala som že také ovocie ako maliny, jahody atd až neskôr...
Inak jej stále dávam na desiatu ovocie pomixované al. potlačené, obed klasická pomixovaná polievk. kaša, olovrant jogurt..je to OK?

katkas1
2. zář 2010

@pralinkaaa preco jej vsetko mixujes?Ved je uz dost velka. My davame uz aj maliny asi mesiac a este nemame ani 8 mesaicov, dr povedala ze mozme tak jej urobim z malin stavu a rozmocim jej v tom piskoty a pekne to spapa. Keby sme mali cernice tak dam aj tie

pralinkaaa
2. zář 2010

no nie všetko mixujem, makké ovocie aj potlačím...obedy asi preto že je to ľahké 😉 ale občas jej tam prihodím písmenká, ona podľa mňa nemá problém s kusmi, ale nemá ešte žiadne zuby vôbec.
a 7mes už maliny to my sme šli asi pomalšie...

beruska24.9.
2. zář 2010

@pralinkaaa - na žvýkání nejsou potřeba zuby, ale žvýkací svaly. Navíc na žvýkání potřebuješ stoličky a to si ještě počkáš, než ty vylezou. Jak jsem někde četla, děti se pořádně naučí kousat až ve 4 letech. Takže pokud nemá malá problém s kousky, tak klidně dávej (třeba začni postupně). Sama poznáš, co nejlépe vyhovuje.
Já od začátku (od 5m.) jen mačkala vidličkou (co nejvíce to šlo), nějak mezi 8-9m. jsem začala mačkat jen tak, aby se neřeklo 😉 takže nějaký kousek zbyl a přibližně od 9,5m. už krájím jen na malinké kostičky (maso i zeleninu) na oběd. Banán, meloun, hrušku, hrozno, švestku dělám větší kousky a malá se krmí sama. Jablko většinou strouhám (do jogurtu) a než ho nastrouhám, ukrojím slabší křížalku ať se malá snaží kousat. Je pravda, že malá má všechny jedničky a teď proražené i všechny dvojky, takže odkousnout něco měkčího zvládne, ale žvýkáním se stejně moc nezabývá 😀

pralinkaaa
2. zář 2010

@beruska24.9. a koľko trvá kým sa malá sama nakrmi? no ja nevravím že má všetko pomixované nahladko, tiež tam občas neičo sa nájde, a tiež jej občas dávam napr. papala sama hrozno, slivku, melon...ale to aby sa aj akože nakrmila, by trvalo to iba tak medzi jedlom som davala.....a klasicky rožok, chlieb...preto som pisala že nema problem s kuskami...iba si to zatiaľ nejak enviem predstaviť vo všektom

beruska24.9.
2. zář 2010

@pralinkaaa - písnu ip, vydrž chvíli 😉

pralinkaaa
3. zář 2010

@beruska24.9. dík Beruška idem mrk 🙂

natalia777
3. zář 2010

ahojte kocky moja dcerka uz bude mat 8 mesiacov a ja neviem co vsetko ona este moze papat? davam jej vsetku zeleninu t. j. karfiol, mrkva, brokolica, zemiak, por, kalerab, spenat......... papa aj masko vacsinou kuracie......morcacie......, jogurty papa tiez, kase na vecer tiez...... uz nie je kojena je na UM......samozrejme papa aj ovocie.....surove aj vyzivky je este nieco co by som jej mohla dat???? v 8 mesiacoh? nieco nove??? dik

latvia
3. zář 2010

@natalia777 take ze chlebik, cestoviny,ryzu a podobne papa?ak ano, tak to staci, zo zeleniny moze aj zelenu fazulku,cukinu,baklazan,z masa divinu,kralika...

natalia777
3. zář 2010

@latvia chlebik este nie neviem ako jej to podavat a kedy 😅 ryzu ano a aj cestoviny sme uz zacali...... a moze aj divinu? to som teda nevedela a dakujem 😉

beruska24.9.
3. zář 2010

@natalia777 - dávám i pohankové vločky a jáhly do masozeleninového příkrmu. Sice netuším, zda můžeš dát už od 8m., já začala nějak kolem 9m. Třeba někdo upřesní.

beruska24.9.
3. zář 2010

@natalia777 - u nás frčí rohlík. Ulomím půlku rohlíku, dám malé do ručky a sama se krmí. Nebo můžeš natrhat na kousky. Chleba má malá jen občas, ten se víc ´´lepí´´ a když si ho nacpe plnou pusinku, tak se pak dáví.

natalia777
3. zář 2010

@beruska24.9. rohlik sem tam som uz dala aj ja ale vzdy som jej ho potom zobrala 😅 ze ci moze 😅

beruska24.9.
3. zář 2010

@natalia777 - mě řekla Dr. od 6m. Malá si ho hned zamilovala. I @latvia ti potvrdí, že moje malá byla hodně dlouho hlavně mlíčková (sunar) a rohlíková 😀

latvia
3. zář 2010

😀 jj beru ma rohlikovu dcerku 😉
pohanku tiez moze, chleba alebo rohlik len tak do ruky nech zuzle, na zaciatok skor starsi nech sa jej moc nelepi ako zuvacka na dasno. dobra je na zaciatok korka z chleba, s tou za nezadusi, bude si ju zuzlat.
a ked mas teda dostupnu divinu tak urcite mozes davat

jespera
3. zář 2010

Ahojte,
odkedy mozem davat rozok s maslom a sunkou na ranajky? Dcerka zacina 11 mesiac + kojena. dik
Jej jedalnik, - zelenina, maso, piskoty, ryza, cestoviny, kase, jogurty, vlocky.

katkas1
3. zář 2010

@jespera ja davam chlebik s maslom od 7 mesiaca, ale sunka sa vraj ma davat az po 3 rokoch

beruska24.9.
3. zář 2010

Co dáváte dětem na večeři?? Ale nechci slyšet že kaši 😀 Tu nedávám, malá jí nikdy nechtěla a teď už bojkotuje i přesnídávky (prostě kašovitou konzistenci nééééé). Takže jogurt přidávám do strouhaného, příp. namačkaného ovoce (dopolene).
Jde mi o to, že asi týden malá spí už jen jednou denně a musela jsem přehodit oběd s odpolední svačinou. Takže v době oběda dávám sunar, malé se po něm krásně spinká a po probuzení má oběd. V podvečer jsem dávala kousky ovoce, ale to už jí nestačí a max. do hodiny dělám mlíčko a dnes k tomu snědla ještě hafo piškotů. Dříve měla odpoledne mlíčko a ovoce v podvečer ji stačilo. Takže musím vymyslet něco jiného, co ji více zasytí. Napadá mě nechat ovoce a přidat třeba chleba (rohlík) s něčím. Ale s čím?? Lučinu jsem chtěla zkusit až po 1. roce, protože jogurt má asi 14 dní a obyč. sunar asi týden (předtím ha sunar).

sunea
4. zář 2010

@beruska24.9. ahoj, my davame na veceru polovicu chlebika s maslom a platkom syra, alebo s nejakou pomazankou, vynimocne trochu sunky a k tomu nejake ovocie (najlepsie bananalebo broskyna, co si drzi v ruke). Sice to vsetko zje, ale "zlata tecka" v podobe mlieka nesmie chybat 🙂

beruska24.9.
4. zář 2010

@sunea - však mlíčko před spaním nechám. Mám v plánu dávat klidně do dvou let, pokud ho bude chtít. Můžeš ještě poradit jakou pomazánku pro dítko?? Třeba bych něco takového mohla zkusit malé také. Poslední dobou mám pocit, že potřebuje něco víc na zasycení. Pořád v pohybu, dost jsme venku (běhá po dvorku), tak ji asi lépe tráví 😉

nikush
4. zář 2010

neviete niekto nejake jedlo s feniklom pre maleho a postup ako ho urobit? mam cerstvy, nakolko mu velmi chutil v sklenke tak verim, ze aj tento bude

katkas1
4. zář 2010

@nikush od kolkych mesiacov sa fenikel moze?Este som ho malej nedavala ale rada by som skusila a tiez neviem co s nim

sussanah
4. zář 2010

Holky, nevite nekdo jak je to s kozim mlekem? Odkdy, kolik a tak? Diky 🙂

nikush
4. zář 2010

@katkas1 od pol roka? 😅 neviem, ja som honejako tak dala, ked mal 7mesiacov...
@sussanah ja mam osobne pocit, ze este neskor nez kravske mozes dat

beruska24.9.
5. zář 2010

@nikush - kde jsi sehnala fenykl?? Já ho sháněla od začátku příkrmů a nikde jsem ho nesehnala.Tedy, sháněla jsem čerstvý. Že je ve skleničce jsem do teď netušila. A ten kupuješ kde??

@katkas1 - fenykl se může od začátku příkrmů, ale jen v malém množství, prý je dost aromatický. Vlastní zkušenost nemám.

beruska24.9.
5. zář 2010

@sussanah - dětská Dr. se při jedné prohlídce jen mezi řečí zmínila, že nějaká maminka dává kozí mléko a prý ještě, že to řekla. Chybí tam nějaký vitamín (nebo nějaká látka), kterou dětičky potřebují. Tak ji musela napsat předpis.
Od kdy se může fakt netuším.

bubelko
5. zář 2010

@katkas1 fenikel tak ako pise beruska, od zaciatku. je aromaticky a uvarit ho mozes normalne tak ako ostatnu zeleninu. ja ho davam na paru spolu s ostatnym alebo struham do ryze. 🙂

sussanah
5. zář 2010

@beruska24.9. no vim, ze se to nema podavat jako nahrada mleka (MM nebo UM) u kojencu. Ja to spis chci pouzivat jako zpestreni jidelnicku, proste to jednou za 14dni koupit 0,5l. To myslim, ze by slo, ne? Ja ke svoji dr jdu az v rijnu na rocni prohlidku, tak se kdyz tak zeptam tam.

beruska24.9.
5. zář 2010

@sussanah - od kdy dát fakt netuším. Tak ten měsíc ještě počkej a pak se zeptaj Dr. Budeš to mít potvrzené od študované osoby 😀 😉

nikush
5. zář 2010

@beruska24.9. ja osobne len v kauflande som cerstvy zohnala