Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

halienka
30. pro 2010

@alexo tuším existujú aj také mlieka na noc, tuším každá značka má taký druh, možno by si mala skúsiť také, oni sú sýtejšie a bábo potom dlhšie vydrží zasýtené. No moja nie je ani cez deň nejaká veľká papkáčka, takže ono to že ani v noci už nechce bude asi aj tým. Teraz máme obdobie, že mi ani kašu večer nechce, zje pár kúskov chlebíka, vypije 200 ml mlieka a to jej stačí na noc. Predtým zas zjedla kašu a už nechcela mlieko 😝 😀 . Ťa obdivujem ako to zvládaš ešte s úsmevom 😅 , mňa by to už asi zabilo 😀 Snáď sa ti podarí objaviť také mliečko aby si sa konečne vyspala 😉 🙂

dana3262
31. pro 2010

@mykky ahoj! Ja myslim, ze je to nejaka varianta spalnicek. 3dny horecky, 1den nic a 3dny osypky a konec.

sunea
31. pro 2010

@alexo ahoj, Sunar je velmi kvalitne mliecko s dlhou tradiciou, dobre stravitelne. Nie je to ziadna pseudoznacka 🙂 Ved vyskusaj, co uznas za vhodne, drzim palce.

sussanah
1. led 2011

@erinka83 no teda ja osobne bych 30% syr nedala, nejim je ani ja. Jednou jsem ho omylem koupila na syrovou omacku a to, co z toho vzniklo, to byla katastrofa. Proste mi toprislo jako kvalitni umelina. Takze u nas kupujeme jen syry jako eidam 45%, gouda, madeland, leerdamer apod. Jine proste u nas ani nejsou k dispozici a maly s tim teda problemy nemel nebo jsem si niceho nevsimla.
@zuzkat1 4 lzicky na alergii bohate staci. Maly mel takhle nedavno med a obsypany byl asi po 3 kouscich chleba s medem. A uz se mi teda osypal i po tech mandarinkach, takze ted maji u nas utrum 😀

sussanah
1. led 2011

@alexo ja teda jeste kojim, ale kdyz byl maly chvilku na UM a pak obcas dokrm, tak taky u nas vedl Sunar. Cewnove je to urco v pohode. Co se chuti a zasyceni tyce, tak to je opravdu dite od ditete.

kasyma
1. led 2011

Ahoj holky,poraďte prosím mám 11 měsíční holčičku,můžu jí dát k snídani už třeba chleba s marmeládou nebo medem? S másle, sýrem to už měla,ale ráda ych to obměnila co myslíte nebo jakou máte zkušenost? Předem díky za rady 🙂

sussanah
1. led 2011

@kasyma marmeladu jo, pokud mate domaci, tak to je nejlepsi. Pokud budes kupovat, tak si dej zalezet na vyberu, ono se do tech kupovanych dava nekdy ovoce dost v silenem stavu 😖 S medem bych asi pockala, ja cekala a vsichno do me porad rypali, at uz dam, no a dal jsem asi pred 2-3tydny a maly se osypal, takze u nas s medem zase cekame 🙂 Pokud ale budes zkouset, tak nejprve medem oslad caj, ze to deti snaseni pry lepe a az potom teprve v surovem stavu na chleba.

xkacatkox
1. led 2011

@sussanah super recepty ozkouším, jsi poklad, že jsi je sem vypsala 🙂

sussanah
1. led 2011

@xkacatkox jsem rada, ze nekomu poslouzi 🙂 Ja jsem totiz tise doufala, ze se nekdo prida a pro zmenu inspiruje me, ale zustala jsem v tom sama 😀

cicimon
1. led 2011

@sussanah vies pls poradit s cim ochutit obilne kase okrem ovocia?

xkacatkox
1. led 2011

@sussanah tak to bohužel ano, ráda bych posloužila, ale moc inspiracíí nemám, jediné co tak jáhli (kus kus) s kuřecím masem, a co dům dá, rajčata musí být,na těch ujíždíme,, zajímavá kombinace, kuřecí maso, mrkev, jablko a brambor--tuhle miluje, dělám na titanové pánvi, osmahnu na másle, můj potomek se šprajcnul a nenávidí dušené maso, já proč nechce jest moje jídlo, které doposavad jedl, a tak jsme koupila pár kupovaných skleniček(ale nechtěla bych je kupovat furt 🙂 ) a ono to prostě chtělo změnu, jak jsem mu zase dala dušené opět nechtěl, ale na máslíčku osmahnuté to už je asi jiná 🙂 a dělám mu dětskou roštěnku, ale jen pro něj--zeleninovou a ta je--

sussanah
1. led 2011

@cicimon u vas uz bych taky klidne zkusila uz i tu domaci marmeladu 😉 ja jeste kupovala susene merunky a rozinky, ale ty co byly susene bez siridel (maji takovou tmave hnedou barvu ne tu jedovate oranzovou 😉 ), to jsem rozmixovala s trochou vody a dala do kase. Nas ale vetsinou jedl neslazene, takze ovocem stacilo. Nebo muzes koupit i glukopur a dosladit trochu tim, to taky neni spatne.

cicimon
1. led 2011

@sussanah ked mne tie marmelady (vsetky) pripadaju prilis sladke.... ci neva? ja v principe nemam problem jej dat aj do kase ovocie, zatial tak robim, len ci toho ovocia nebude az prilis, hlavne ked nie je velmi z coho vyberat, zvlast teraz v zime. a niekedy mam z nej pocit, ze by mozno tie kase jedla aj bez niecoho ineho, len tak ciste..

sussanah
1. led 2011

@xkacatkox nojo osmahnute na masle, to je uz jina kategorie 😉 Dneska jsme meli pecene kure s ryzi no a jak jsem mu polila ryzi tou stavou, tak jsem nestihala nabirat . Holt ty tuky 🙂 Ja uz ted ale malemu zvlast varim spis vyjimecne, uz jsme se tak nejak dostali k tomu, ze jime vetsinou spolecne. Jen teda curry mu jeste nedavam 😀

xkacatkox
1. led 2011

@sussanah jééé, tak to jste šikovní, no mě už to vaření zvlášt moc nebaví,, ale ještě se snažím, ale když mám eněco podobného tak jí naše jen odebrané a méně osolená např rajskou, už dáváš i pepřík?

sussanah
1. led 2011

@cicimon no to zas zalezi, jak delate marmelady. Nas zasobuje tchyne a ti delaji svestkova povidla bez cukru a lehce kyselou rynglovou marmeladu 🙂 Ja teda v zime se uchyluju vetsinou k jablkum, bananu a hruskam (dokud jsou domaci). A zkousela jsi domaci ovesnou kasi? Ona ma docela dobrou chut sama o sobe, malemu tuhle ani neochucuju. Pokud se ti zda, ze to ani ochutit nepotrebuje, tak to neres a neochucuj 😉 Ono ty obilniny fakt maji svou chut a mala se ty chute alepson nauci rozeznavat, nebude znat jen tu sladkou

sussanah
1. led 2011

@xkacatkox maly uz zacal odmitat jine jidlo. Jakoze taky nema plne korenenou davku, ale odebrane bokem a mene ochucene, ale hlavne ze to ma na taliri stejnou barvu a tvar 😀 Pepr vetsinou nedavam (ten mlety myslim, peprime si na taliri, ale treba vyvar delam klasicky s celym peprem a novym korenim. Jen si potom spocitam kulicky 😉 Koreni davam v podstate vsechny bylinky a sul, s tim si vystacim na vsechna jidla a uz to ma konecne i nejakou chut 🙂

cicimon
1. led 2011

@sussanah hej, davam jej ovsenu, pohankovu, ryzovu, kukuricnu - normalne alebo instantne (nie krabicove). ja ked to chutnam, mne tiez niektore chutia trochu sladko uz bez pridania ovocia.
my mame tiez marmelady od svokry ale ta pcha cukor vsade.... aj malej do vyzivy chcela dat cukor alebo med... tak som jej to musela kus vysvetlit

a ake korenie by uz mohla?

xkacatkox
1. led 2011

@sussanah jo tak to jo, mě zatím jí nejdříve on a pak až usne jím já, tak nevidí co mám, ale je fakt, že když někde jíme společně tak tu svoju matlanici nechtěl 🙂 , jo tak to já mylslela v celku, tak já mu ho dám do vývaru k té roštěnce, už je to potřeba, mu tu chut nějako obměnit

sussanah
1. led 2011

@cicimon ja davala petrzelku, saturejku, bazalku a oregano (bylo leto a meli jsme ze zahradky). Mozna i trosku majoranky bych dala. Ale ze zacatku fakt decentne. Kdyz jsme hledala neco o koreni, tak jsem toho moc nenasla, treba u bazalky se to dost lisilo, jedni psali od roka a druzi ze od 6m, takze jsem doma natrhala a dala a amaly to prezil 😉

sussanah
1. led 2011

@cicimon ja davala petrzelku, saturejku, bazalku a oregano (bylo leto a meli jsme ze zahradky). Mozna i trosku majoranky bych dala. Ale ze zacatku fakt decentne. Kdyz jsme hledala neco o koreni, tak jsem toho moc nenasla, treba u bazalky se to dost lisilo, jedni psali od roka a druzi ze od 6m, takze jsem doma natrhala a dala a maly to prezil 😉

sussanah
1. led 2011

proc je to dvakrat?? 😕

kasyma
1. led 2011

@sussanah ten med právě do toho čaje už dáváme,malou lžičku cca 2 měsíce a zatím nepozoruji žádnou alergickou reakci,ale máš pravdu s medem na chleba ještě chvíli počkám,ale tu marmeládu zkusim koupit nějakou kvalitnější,bohužel nemám nikoho kdo by dělal domácí. Taky mě napadlo jestli jí třeba můžu dát takový ty cereální medový rýžový křupinky třeba do jogurtu,vždyť už jí bude rok a postupně by měla "nabalovat" další potraviny. Jo taky díky za inspiraci s receptíkama. Mám doma tu červenou čočku tak jí zkusim udělat. U nás je trochu problém to,že malá ještě nemá ani jeden zub abych jí mohla dát jídlo třeba už jen rozšťouchané na větší kousky proto pořád mixujeme na kaše,ale občas tam nějaký ten kousek má 😀 ať si zvyká a pak jí to nezaskočí...

Holky přidávám pár svých receptíků třeba vás taky inspirujou a nebo už je třeba děláte... 😉 Většinou základem u mě je,že všechno dělám na másle a v konečné fázi podusím.

1.) na másle zpěním 1 jarní cibulku na ní nakrájím 2 střední brambory a společně promíchám,aby i brambory do sebe natáhly to máslo potom přidám střední kousek mraženého špenátu a vše promíchám,vedle se i uvařím malý kousek hovězího masa (už ho lehce solím,ale minimálně) vývarem z masa vše zaliju a chvíli podusím,pak nakrájím maso a lehce rozmixuju. Občas když mám (kupuji třeba v tesku čerstvé bylinky v tom květináči nejraději libeček) tak ho tam přidám ono to lehce to jídlo ovoní a malá si pěkně šmakuje troufám si říct,že tuhle kombinaci má nejradši 😉

2.) na másle zpěním pórek na něj nakrájím kostičky cukety,přidám směs mražené zeleniny(hrášek,kukuřice,mrkev) 2 střední brambory,lehce okmínuji nebo dám nať petrželky,krásně to ovoní,buď nechám jen takhle nebo přidám žloutek

3.) už jsme měli i dětskou svíčkovou a tu jsem dělala takhle: na másle do zlatova osmahnu mraženou směs na svíčkovou (mrkev,celer,petržel) vedle si uvařím kousek hovězího masa,to nakrájím k zelenině a orestuji,potom zaliji vývarem z masa a nechám podusit, zahustím bílým jogurtem a malilinko osladím,ale fakt jen málo 😵

Snad jsem vás trochu inspirovala,omlouvám se pokud jsem psala trochu "zmatečně" 😀

kasyma
1. led 2011

@cicimon já dávám na ovonění jídla libeček,petržel,majoránku, občas kmín,ale ten jen málo a bobkový list jo a ještě pažitku,zatím malá snědla všechno a nezpozorovala jsem,že by jí z toho něco vadilo 🙂

sussanah
1. led 2011

@kasyma super, konecne se nekdo pridal 😉
Jinak s tim mixovanim, zub nezub, uz by mela minimalne zacit ochutnavat kousku. Nas mel zub az nekdy kolem 8m, do 10m mel jen v podstate perlicky na miste 2 nahore (takovy maly upir) takze funkce veskera zadna, ale zvykani kousku neni o zubech, dite se musi naucit ty pohyby celisti (samoze mam na mysli do mekka uvarene potraviny). Zkus ji zacit davat neco treba do ruky nebo mensi kousky - brambory, kvetak, brokolice. Treba budes prekvapena 😉

cicimon
1. led 2011

a kmin asi drvrny, ze?
napr moja tie kukuricne chrumky nechce, len ich ocmula a polepia sa jej na prstoch.... ale ked som jej dala vcera odkusnut z trosku bananu, tak jej to celkom slo... ale to len tak cvicne 🙂

kasyma
1. led 2011

@cicimon kmín dávám normálně celý,ale fakt jen málo takže se v tom množství jídla (vařím většinou aby to měla na 2 dny) ztratí. U nás taky ty kukuřičné křupky nefrčí,přesně jak píšeš většinou je z toho jen olepená na prstech 🙂
@sussanah jo ona kouše nebo spíš pohybuje čelistma,trochu jsme to nacvičili na piškotu ten si nacpe do pusinky vždycky celej a pak ho žvatlá,takže jsem to možná špatně napsala,mixuji,ale ne úplně na hladkou kaši ty kousky zeleniny i masa tam má,ale ještě ne tak velký.

cicimon
1. led 2011

no uz jej tam aj ja musim daco pridat, vzdy na to zabudnem..

zuzkat1
2. led 2011

@sussanah no asi stacia lebo uz som jej zas spravila omacku zemiakovu s mliekom normalnym a nic jej nebolo takze mozem v pohode pouzivat...

baby neviete muskatovy orech mozem dat malej?

zuzkat1
2. led 2011

inak take nieco ako puding - napriklad vanilkovy ste uz davali detom? napriklad na olovrant?