Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

akejka
28. dub 2009

kechkat, moja malá mala včera presne rok a dávam jej už to, čo papáme aj my. Nekorením a nesolím moc. Pomaličky som jej začala pridávať nové potraviny, sledujem, či nemá reakciu a zatiaľ v pohode.
Naša pediatrička má na výživu po roku rovnaký názor ako ja - a to je dr. mladá, má 2 deti (školopovinné a 2-ročné) a hovorila mi, že to netreba preháňať s kojenenckou stravou do 3 rokov...potom dieťa nie je zvyknuté na "normálne" jedlá a v škôlke nebude nič jesť, lebo tie chute nebude poznať. Aj moja dr. takto živila 1. syna - celý 2. rok života ho kŕmila dojčenskou stravou - neslané, neochutené, stále dokola to isté a malý má 10 rokov, je prieberčivý v jedle, skoro nič mu nechutí, v škôlke do neho nič uvarené nedostali...
2. synovi dáva dr. po roku to, čo jedia aj oni a je v pohode.

Takže ja som malej dala 2 dni gulášovú polievku (nedávala som do nej nič sťipľavé, len papriku, soľ, rascu, majoránku a strúčik cesnaku), kuraciu polievku s vaječnými cestovinami a light vegetou (neobsahuje glutaman sodný...) a veľmi si pochutila. Mala aj normálnu stolicu...úplne hladko sme prešli na ochutenú stravu...

zuzka1.
28. dub 2009

shaula my papame jogurty kazdy den, vzdy ina prichut, ale ma ich kazdy den na desiatu.
puding aj vodovy, len treba precitat zlozneie, bb puding s amoze, len neviem ci sa da robit aj z vody, inak my robime z um.
shaula ak maly nie su kojeny lepok uz mozu(od 7.mesaica) a uz mozu aj zerve syry alebo lucinu, pekne s bylinkami kludne, bylinky poporuju travenie. my davame aj lucinu s pazitkou, podla mna to tam ani neciti, malemu chuti.
roztek sme sa my ucili papat aj 2 mesiace, pokial ho zacal papat pekne, brz toho , aby sme museli vytahovat nalepene z podnebia.

miroslava72
28. dub 2009

Ahojte.
Dievcence,od kedy mozem malej zacat davat strukoviny,ja si myslim,ze uz by som aj pomalicky mohla zacat,ale som sa zabudla dnes mudr.na to spytat.

lucustek
28. dub 2009

mirustek1 neboj sa nieste jediny s tymto problemom..ja mam doma maleho 10mesacneho nezbednika ktory tiez nechce nic len kupovanu stravu...rano zaciname s jogurtom potom cokoladovy puding na obed hippka potom ovocna vyziva tiez z obchodu a vecer mlieko...nic ine nechce ked navarim polievku tak zje jednu lyzicku a to je vsetko..ked mu skusam davat hocico doma navarene vsetko vypluje alebo robi ze sa z toho dusi...a ked ho necham vyhladoviet napr aj 7hodin mi nic nezje tak uz nechce jest vobec...on je velky spekulant pokial ho nenutim jest presne kazde tri hodiny tak si zvykne na to ze neje a nebude jest vobec...tak som rada ze aspon tie kupovane vyzivy mi pekne spapa a nenutim ho jest varene...aj ked sa vravi ze domaca strava je zdrava tak podla mna by tie hippky nevyrabali na paradu nie?

andy80
28. dub 2009

Ahojky,

tak já se přidávám k normální stravě. Malé bude příští týden rok a je to asi tak týden, co jsme přešli na normální stravu. My solíme i tak málo a teď solím ještě míň kvůli malé, my si to můžeme na talíři dosolit. Jen zatím nedávám takové ty jídla, co patří fakt jen dospělím (ostrý guláš, čína apod.). Ale třeba rajskou s knedlíkem nebo těstovinami, pečené kuře s bramborem, polévky apod. už normálně jí s námi. A nemám problém, když nemám vaříno sáhnout po skleničce a normálně jí sní. Já jsem taky pro zavedení normální stravy kolem prvního roku života dítěte. Praktikovala jsem to u prvního syna a můžu říct, že opravdu jí všechno. Od dušené zeleniny, přes omáčky až k sladkým jídlům. Fakt není jídlo, které by nejedl. Dá si klidně guláš s knedlíkem a druhý den si dá kuskus se zeleninou nebo cizrnovou polévku. Když slyším, jak jsou některé maminy ve školce nešťastné, že jejich děti nejí to a nejí tamto, protože to do teď neznali. Děkuji pěkně, to nepotřebuju. Nejsme ani typicky knedlíková rodina, ale nejsme ani zarytí pro zdravou výživu. Jdeme zlato střední cestou a to si myslím, že je nejlepší. A od počátku příkrmů jsem u obou dětí střídala skleničky s domácí stravou, aby si zvykli na obojí. A můžu říct, že se mi to vyplatilo.

smilena
28. dub 2009

Ahoj 🙂 potřebovala bych poradit. Malý měl 8 měsíců a kojím. Když sní svačinku nebo oběd, tak vyžaduje ještě nakojit a pije celkem dost dlouho. Je to OK nebo už bych mu neměla dávat??? Sní celou velkou skleničku zeleniny, někdy i velkou přesnídávku na svačinku nebo třeba banán s trochou jogurtu, takže myslím, že hlad nemá. Je problém v tom, že odmítá pít z lahve nebo těch učících hrníčků. Max. do něj dostanu po lžičce trochu vody nebo čajíku. Jde mi o to, aby neměl žízeň kdybych mu už nedala...jak jste děti učily pít jinou tekutinu než mllíčko???

daluri
28. dub 2009

Smil, my jsme sice o trochu starší,ale můžu Tě ubezpečit,že i u nás to bylo stejné a čaj mi pořádně začala pít až v 11m, kdy byla poprvé nemocná.. a nechtěla jsem jí nechávat zapíjet léky mlíkem.I teď dává přednost mlíku, ikdyž už teď vypije dost čaje. V noci kojím co 2hodky..to asi budu do doby než kojit přestanu...těšila jsem se,že jak najedem na kaše, že jí to zasytí, ale omyl 😝
Přes den se jí snažím ten čaj hodně dávat, že to kojení necháme jen ráno, večer, v noci...ale samozřejmě, že se do výstřihu dere, ale už to není tak často. 😉 A hrníčků, flašek jsme taky vyzkoušeli dost, z dudlů nepila nikdy, až z těch s násoskou..a vlastně úplně nejdřív po lžíčkách u těch léků..
Asi jsem moc neporadila, ale třeba Tě uklidní ujištění, že i jinde to je stejné 😉

smilena
29. dub 2009

Přesně tak, člově vždycky aspoň vždycky rád slyší, že to tak má někdo taky 😀 Ale i tak děkuju za zkušenost! 🙂

watergeenie
29. dub 2009

Smilena a aký čajík mu dávaš? Ja som malému najprv dávala hipp "pre spokojné bruško" a tiež tomu veľmi neublížil,ale odkedy som kúpila hami broskyňový nápoj, ktorý je trošku sladučký a chutný, tak vždy stiahne celú dávku. bylinkový mu potom dávam, keď je veľmi smädný, vtedy mu je jedno. Možno by sa ti oplatilo mu dať niečo také sladšie, aby si zsitil, že z fľašky ide niečo mňam a možno si zvykne 🙂

bobooo
29. dub 2009

ahojte baby dúfam že sa môžem pridať...
no tak mojí nezbedníci majú necelých 11 mesiacov...malá je na bebe hypoalergénnej, no a malý mi ju prestal v 7 mesiacoch piť tak je na polotučnom mliečku...a čo sa týka príkrmov tak lekárka nám pred vyše mesiacom povedala , že okrem kapusty a húb môžu všetku stravu...a to krupicu im robím už asi také 2 mesiace a v pohode
ja som zase toho názoru , že netreba všetko čo je predpísane brať až tak vážne ale pomaličky skúšať...a vidím reakciu ak je dobrá tak žiaden problém...mne mojí malý tie hotové jedlá od hippka nechcu ani do pusy dať
a k strukovinám teraz v sobotu som im prvý krát skúšala fazuľovú polievku(samozrejme bez fazule) len polievočku a cestovinku a žiaden problém aj sa vykakali, bruško ich nebolelo a spinkali krásne ako vždy...tak a samozrejme že do jedál používam aj soľ aj cukor - samozrejme v menšom množstve len tak aby to nebolo také "divé".ja by som to nejedla ani sa deťom nečudujem že to nechcú a vegetu používam stále do všetkého tú bez glutamánu.-.-. 😀

yasmina
29. dub 2009

bobooo a preco je malicka na HAckovom mliecku a zaroven jej davas vsetky druhy potrovin /niektore aj take co by sa mali jest neskor/? 😕
dalej si myslim ze uz teraz solit a cukrit je tiez troxhu skoro hmm?
a to naozaj myslius ze je ok ze netreba brat vazne co je kde napisane?to akoze ked sa nieco odporuca ze sa ma jest od urciteho veku to je akoze len tak?

akejka
29. dub 2009

andy80 čauko, už sa budeme vídať v kategórii batoľatá 😉
Aj my ideme, ako si písala zlatou strednou cestou, a kvôli manželovi sme výrazne obmedzili vyprážané a mastné jedlá (mal vysoký cholesterol, odkedy sme začali zdravšie variť, tak je v norme 😉 ), takže takmer všetko to, čo papáme my, papá s nami aj malá. Akurát jej nebudem dávať huby (len šampiňóny v malej miere - tie občas papala aj vo výživách hAMI), med, orechy...ale už papá s nami všetky druhy polievok, aj druhé...
už papá aj občas čokoládku, a skúsili sme aj iné potencionálne alergény, ale všetko v pohode 😉
a rovnako ako tvoja malá, aj moja občas ešte zje HAMI výživu na obed - minule som letela poobede na triedny aktív do školy, malú som narýchlo zobudila, obliekla a obedovala v triede počas učiteľkinho monológu HAMI 😀

andy80
29. dub 2009

akejka: ahoj, nj, už doma nemáme kojence, nějak to uteklo

jinak smažená a mastná jídla doma taky neděláme, manžel je nemá rád. Ten má nejradši kuřecí přírodní plátek s dušenou zeleninou a bramborem. Zvláštní co? 😀 A čokoládku už si malá dala taky, normálně jí ukradla Jiříkovi, ale ta nám nedělá dobře kvůli počínajícímu exemu. Jinak jí žádné jídlo nevadí, jen ta čokoládka a tu mít nemusí. A exem máme v rodině dědičný. Měla ho moje máma, já, Jiřík a teď i malá. Ale Jiřík a Anežka to mají v pohodě, není to takový ten klasický ošklivý atopák. Jiřík je vyléčený úplně a malá má suché zarudlé flíčky na kůži, které zvládáme excipialkou.

bobooo: krom toho cukru a soli s tebou plně souhlasím. Ale ten cukr a sůl byste ještě nemuseli. Ale na druhou stranu Jiříkovi jsem taky trošku solila od 10 měsíců, protože mi přestal jíst. Byl po salmonele a nechtěl vůbec baštit ty nemastné a neslané jíla. Zhubnul při salmonele 1 kilo, což je na tokového prcka až dost. V nemocnici nám poradili zkusit dát jídlo trošku osolené. Zkusila jsem, jedl a začal přibírat.

yasmina
29. dub 2009

Sladenie a solenie pokrmov deťom, ktoré postupne prechádzajú na tuhú stravu nie je rozumné. V prípade nadmerného príjmu soli sa dokonca môže stať, že sa bábätku nedostáva voda. Malý kojenec totiž potrebuje na vylúčenie určitého množstva soli viac vody ako staršie dieťa alebo aj dospelý človek. To veľmi zaťažuje obličky, čo môže byť neskoršie spojené aj s ťažkými poruchami. Treba si uvedomiť, že to, čo nechutí nám pre nedostatok soli, vôbec neprekáža chuti malého človiečika. Veď aj materské mlieko má nasladlú chuť a deti si iba pomaly zvykajú na inú. Mamičky by nemali preháňať ani s prisladzovaním pokrmov. Cukor je škodlivý pre vývoj zdravých zúbkov, dokonca aj pred ich úplným prerezaním. Všetky tekutiny, obsahujúce cukor v akejkoľvek podobe predstavujú určité riziko pre vývoj detských zubov a preto by sa mali podávať tieto tekutiny deťom v priebehu dňa, nie však pred spaním. Riziko kazivosti zubov sa znižuje pitím z hrnčeka alebo podávaním šťavy lyžičkou. Preto sa obmedzuje sanie štiav cumlíkom z fľaše.

bobooo
29. dub 2009

andy80 aj ja som to začala robiť kvôli tomu že mi skoro nič nepapali...a teraz v pohode až na výnimky
yasmina: soľ a cukor používam v minimálnom množstve...jednoducho keď urobí zeleninkovú polievku takú "divú" tak mi z nech nezjednia ani po 2 lyžičky...dám tam vegetu a je to v poho..nehovorím že všetko je úplne slané a sladké to len troška...a s tou stravou som písala..lekárka ktorá bola pri pôrode a chodím za ňou pravidelne vravela, že už sú väčší a okrem húb a kapusty môžu domácu stravu...
Malá ma ten ekzém od narodenia a to bola na umelom mliečku a nič viac...odvtedy je to kolísavé zmizne - objaví sa..a tak dookola ..ideme teraz v máji na alergológiu do Trebišova tak budem vedieť viac...ale alergia na potraviny sa zisťuje samotnou mamkou veľmi ťažko..na niektoré veci sa prejaví hneď a niektoré po pár dňoch..a ty by si si pamätalá čo jedla pred pár dňami a či je to naozaj toto? je to ťažké...a nikdy som nehovorila že tie veci čo sú odporúčané nebrať vážne...len podľa mňa je lepšie skúsiť niečo nové a pokiaľ to bábätku nevadí tak mu to zaradiť do stravy...
veľmi často sa stretávam s deťmi , ktoré zeleninu a hlavne ovocie nezoberú do úst..samozrejme , že keď im to mamka ponúkla prvý krát až po 3 rokoch veku dieťaťa tak sa niet čomu čudovať...také dieťa už vymýšľa a nezakladá na chuti ale na tom či sa mu to páči alebo nie...to je môj názor..samozrejme nech si každá mamička robí ako chce... 😀

akejka
29. dub 2009

bobooo. aj ja som staršej dcérke od 6 mesiacov jedlo jemne prisolila morskou soľou, inak mi odmietala jesť. Vyskúšali sme všetko možné, až mi 1 pediatrička poradila trošku prisoliť a odvtedy malá všetko krásne zjedla. Práveže som čítala, že deti rozlišujú chute už v brušku a pediatrička sa ma spýtala, či mne to chutí také "plané", že niektoré detičky také jedlá za žiadnych okolností nezjedia. 😕 Aj moja malá, keby som jej neprisálala, bola by na UM do 1 roka !!! A nedostala by som do nej nič iné.
Tak nič si z toho nerob, keď tu niektoré maminy do teba hustia, aké je to škodlivé a nezdravé...pri niektorých deťoch to bez soli jednoducho nejde.
Druhorodená zase s tým problém nemala, zjedla mi všetko a neochutené. Aj výživy, aj čo som jej ja navarila. Takže do roka som jej soľ vôbec nedávala. Až teraz sme začali.
Keby tá troška soli tak strašne škodila, boli by sme teraz všetci chorí...veď čím nás kŕmili naše mamy ? Nehovorím, že to bolo dobré a prospešné, to určite nie...

bobooo
29. dub 2009

akejka ďakujem presne čím nás kŕmili naše mamy? 😎
ja si z toho veľa nerobím len som písala ako je to u nás...nemám rada ak mi niekto niečo prikazuje a nikdy by som ja nikomu nič neprikazovala...každá mamička si robí tak, ako je naučená alebo naštudovaná... 😀 😀 😀

akejka
29. dub 2009

presne bobooo, už sme tu o tom viackrát písali...že každá máme svoj názor a niečoho sa viac, či menej držíme a že na výživu batoliat nemajú rovnakí názor ani odborníci - všade sa dočítaš inak...je na tebe, čo si z toho vezmeš za vzor, ja mám rovnaký názor ako moja pediatrička, s ktorou som veľmi spokojná, takže môj vzor je hlavne ona... 😉
moju sestru mama kŕmila od 4 mesiacov klobáskou. Doteraz ju miluje 😀 A sestra odmietala piť mlieko už v nejakých 2-3 mesiacoch, tak jej mama do mlieka mrvila marína kekse...tak to segra spapala, ina tiež mama skúšala všetko možné...
Inak sa mi mama do výživy detí absolútne nepletie a nedáva mi rady, čo už mám dávať, čo už všetko ona nám dávala vo veku mojej malej...a som jej za to vďačná.

bobooo
29. dub 2009

no to ani mne sa nepletie ...samozrejme povie že v takom veku nám dávala toto a toto...a ja uznám za vhodné alebo nie to tiež vyskúšať 😀

maatkka
29. dub 2009

Mne sa do vyzivy malej nepletie nikto z rodiny okrem svokra. Vsetci ostatni pochopili ze sa v tomto smere co to zistilo od doby ked mali oni male deti a ze sa naozaj snazim aby som vedela co je pre moje dieta dobre. Uz mesiac papame zeleninku teraz uz aj s maskom a zltkom. Pomaly pridavame ovocie a chystame sa na ryzovu a kukuricnu kasu. Moj svokor chcel dat malej v styroch mesiacoch ohryzat korku z chleba (podotykam ze moje dieta je este aj skor narodene takze v tom case by mala mat korigovane len 1,5 mesiaca!!!) a naposledy sme sa pohadali ked vobec nerespektoval ze si neprajem aby jej macal cumel do medu 😲 Ide ma z neho porazit 😖 Inak je to super svokor. Mam ho moc rada ale tymto si to u mna kaziii.

martao
29. dub 2009

maatkka,
skús im vysvetliť, že niektoré jedlá možu malej ublížiť na celý život. Daj im zoznam, čo jej nesmú dať.Určitým veciam sa nevyhneš. V tvojej neprítomnosti jej dajú čokoľvek.

maatkka
29. dub 2009

Prave preto sa ho bojim nechat s malou aj na chvilku sameho. Bojim sa ze jej v mojej nepritomnosti nieco da aby mi dokazal ze jej to neuskodi. Uz som mu ukazovala aj papier od nasej detskej lekarky kde bolo pekne rozpisane co kedy zaradovat do jedalnicka dietatka aj rozne knizky ale on stale mle dookole len ze kedysi davali detom vsetko a nic im nebolo a bla bla bla... Strasne nerada sa s nim dohadujem lebo ho mam fakt rada a moj muz sa s nim vraj nikdy nepohadal 😒

bobooo
30. dub 2009

maatkka...ja ťa chápem...aj moji svokrovci žijú akoby na dedine...zase skúša kde čo - ale minule svokra že mám dať malým praženičku, že manželovi ju dávala už dávno asi tak od 5 mesiaca...no ale vajíčka asi u mňa nie...aspoň zatiaľ, ale mnohé veci im skúšam z domácej stravy...
a s medom som problém nemala...moje deti cumlíky nemali a som rada aspoň ich od toho nebudem musieť odnaučať... 😎 😎

marmazel
30. dub 2009

ahojte holky, mám takový problém, malé bude za 18 dní rok, a dnes , jako kazdý rok na májku budeme grilovat a kazdý chce dát malý, nejsem z toho moc nadsená, co myslíte kdyz jí dám kousek kurecích prsou grilovanych v alobalu? Proste to zabalím do alobalu aby na to nesel ten kour a ani je neosolím. A jeste, vcera dali maly opravdu kousicek cokolady do pusy, kdyz sem se nekoukala a mam pocit, ze se maly exem drobet zhorsil, muze to byt po tom kousicku cokolady nebo je to jen ma predstava a vcera sem si toho nevsimla. nemame hroznej ten exem, jen sem tam sucha mista. Diky moc za rady. hlavne to maso. A omluvte mi psani bez hacku a carek nejak mi blbne klavesnice.

martimarti
30. dub 2009

Marmazel, grilovaný maso? No tak to tedy nevím, já bych to nedávala určitě, vždyť přeci právě grilovaná kuřecí masa mohou být potencionální nákazou salmonelou, malé dítě by mělo mít maso dokonalo provařené, aby se odstranily různé nebezpečné bakterie ☹ . Promiň, že to říkám, ale přece jako matka si musíš obhájit vše, co se týká tvého dítěte, tedy i stravování, tohle co řešíš, přece není nějaký zásadní problém, řekneš, že takhle malé dítě ještě grilované maso nesmí a tečka. Tedy můj názor, já jsem ve stravování opatrnější než některé matky, ale na grilované maso se mi 11 měsíců zdá opravdu brzo 😉

zuzka1.
30. dub 2009

marmazel, ked grilujeme kuracinu malemu vzdy dame, kusok, ale dame, aj parky mu dam, on nechce sladke ani zeleninu, len mase maso maso, je mu jedno ake. Spapka cca 50g masa vzdy ked grilujeme, krajec chlebika.
Jemu vzdy chystam masko bez korenin, len na prirodno na kvapke olivoveho oleja. Spinka pekne, brusko neboli.
Nie je to najspravnejsie, ale kusok masa ho nezabije ani neuskodi extremne, vsetko s mierou, ako sme sa tu zhodli.
Malemu nesolim, ale ked jeme my, vzdy dame aj jemu, pouzivame vegetu bez glutamanu, nesolime velmi, lebo moja svokra je zastanca zedravej vyzivy a svokrovi na tlak netreba.
Jemu ked varim davam len bylinky, rasu mletu.

shaula
30. dub 2009

marmazel, souhlasím s martimarti, ono nejde ani tak o tu sůl a koření (i když to taky), ale při grilování opravdu není zaručena likvidace všech bakterií. Já bych to tedy určitě neriskovala. A čokoláda je docela silný potenciální alergen, takže je možné, že se ten ekzém opravdu zhoršil po ní. Ale je i možné, že se ti to jen zdá, protože jsi se na to zaměřila. Dítěti s ekzémem bych čokoládu taky nedávala. Asi to moc řeším a jsem na tu stravu opatrnější tak jako martimarti, ale říkám si, že když klukům něco nedám, tak jim to neublíží, ale když jim to dám předčasně, tak jim to ublížit může (nemusí, ale může).

shaula
30. dub 2009

Potřebovala bych poradit: od 9 měsíců se může dávat žervé. Tak jsem koupila zn. Gervais (v tom kulatém nízkém kelímku) a v dobré víře tím kluky nacpala. Chutnalo jim to, zbaštili půl kelímku. Až pak jsem to otočila a s hrůzou zjistila, že je v tom 71% tvarohu. Tak jaké žervé se má dávat? Myslela jsem, že je jen jedno žervé... 😕

martimarti
30. dub 2009

Shaula, nejlepší žervé je v to nejobyčejnější, je to taková malá kostka zabalená v alobalu s modrým nápisem, přesně se to jmenuje: Čerstvý krémový sýr žervé, obsahuje jen mlého, čerstvou mlékařskou kulturu a syřidlo, žádnou sůl, já rozdělávám banán s kouskem žervé a je to ohromná mňamka 😉 , už na mne nezbyde 😉 . Ten co kupuji já vyrábí Kromilk Kroměříž a má značku Klasa a kupuji ho v Bille.