Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

berenika39
21. črc 2009

bzucinka, ahoj, a co brambory, těstoviny,rýži? sýry,máslo....dáváš? určitě má v jídelníčku všechno, co potřebuje,dělám to stejně, jen jestli nemá málo ve smyslu energetické hodnoty, ty přílohy už v tom věku musí. maso a zelenina je málo. já už ted dávám skoro všechno, co se typů potravin týká, samo že vhodný pro náš věk....neboj, deset měsíců už je velká slečna...

berenika39
21. črc 2009

jinak petas se narodil taky 2600g a 46cm, ted to dohání....
V jedenáctém, dvanáctém měsíci už si myslím, že by se mělo začít s běžnou stravou, kombinacemi maso, zelenina, příloha, klasické snídaně atd. Jen nesolím, nesladím, ale jinak si sedne s tátou ke stolu a obědvají spolu kuřecí rizoto 😀 😀

bzucinka
22. črc 2009

berenika39 ahoj, zemiaky,ryzu,cestoviny uz papa dlhsie,len som ich zabudla napisat ... maslo trosku sem-tam,syry nie ...ani neviem ake 😒

berenika39
22. črc 2009

ahoj, myslela jsem si, žes je jen nenapsala, super. sýry jsou dobrý žervé, lučina, cottage, nebo ted milujem almette, v kelímku, ale je tam trochu sůl, napsaná, jinak rozhodně není slaný na chut, naopak, takže jí tam bude minimum. do toho žervé míchám ovoce 😀 , mňamka, nebo ho naředím mlíčkem a pažitku nebo salátovou okurku jemně nastrouhanou, nebo mrkev nastrouhanou, k tomu kousek chleba - v létě moc dobrý.

bzucinka
22. črc 2009

A v cottage a lučine nieje sol ani korenie? Ja jej zatial nic nedochucujem a chcela by som takto aspon do jej roka. A co je to žerve? Stale tu o tom citam,len neviem co to je 🤐 hups,...,

berenika39
22. črc 2009

žádný vrásky, v cottage i lučina jsou normální bez koření, ale později pak můžeš i ochucený. sůl tam píšou, ale já sice taky nic nedosoluji a nedávám cukr, ani my ho nepoužíváme, ale prostě si myslím, že v té lžičce lučiny, co dáš na chleba je toho minimum, nevadí to. na chut to opravdu slaný není, a chleba se tak mnohem líp jí 😀 😀

žervé je kapitola sama pro sebe 😀 😀 . jsem děsně stará, takže ho znám, ale vy mladý už ne...prodává se to leckde, jen se zeptat, kupuju v tescu, u alberta, kde se vyskytnu. je to malá kostka v alobalu, je na napsáno Přírodní sýr ŽERVÉ a to je úplně neochucený. proto se to dá míchat s ovocem, zeleninou, nebo jen tak, na pomazánky super.

dám do misky, k tomu banán, mixnu tyčovým mixérem, trvá to pět minut. i s jablíčkem, broskví, nektarinkou, cokoliv, co papaáte. možná si to dá spíš než jogurt, když jsi psala že jogurty neee....

a s čerstvou nastrouhanou zeleninkou je to taky výborný.

tak zkus 😀 😀

u2jana
22. črc 2009

ahojte, asi by som zas mala ist do temy, odmietanie prikrmu... skuste mi poradit, dva tyzdne konecne normalne jedla a od soboty zas tazky strajk... par lyziciek a reeeev, trocha vody a reeev... ja som uz zufala 😢 neviem,co je mam dat, ale to je asi jedno, lebo aj tak zas do nej nic nedostanem
fakt vam zavidim, deti,ktore normalne jedia a vy nemusite pri tom revat s nimi

shaula
22. črc 2009

Bzucinka - Lučina, cottage jsou solené, Almette je z tvarohu.
To přírodní žervé, co píše Berenika, jsem u nás po dlouhém hledání sehnala v Tescu.

jankapiknova
22. črc 2009

nas maly doteraz krasne papal zeleninku polievky a teraz asi treti den odmieta, vybera si skor pudingy a milacikov a stale chce flasu s mliekom vsetko okrem zeleniny. vysiel mu stvrty zub,je taky mrzuty, moze mu nechutit aj kvoli zubkom? ale to by mu asi nechutilo vsetko a nie len zelenina?

eminkaa113
22. črc 2009

u2jana: to prejde, moja emka tiež odmietala všetko, nechcela žiadnu zeleninu a ovociu tiež veľmi nedala. jediné čo chcela bola detská výživa, ale ja som skôr na varenú stravu, tak ma to veľmi mrzelo. aj som písala odborníčke, ale ona mi det. výživu pochválila, že jej to dá vitamíny, problém však bol so železom, kt. je v zelenine.
časom sa to upraví, musíš vydržať, my už papáme všetko, mäsko, zelenina, ovocie, polievočky, úplne žasnem. a prišlo to samé od seba a do toho ešte povie ham 😀 tak vtedy som už úúúúplne na mäkko 🙂
hlavne ju nenúť, ak odmietne, skús neskôr.

jankapiknova
23. črc 2009

babulky poradte: zda sa mi ze malemu davam stale do kola to iste, obed vacsinou zeleninu s kuracim masom,zemiaky a niejaky detsky puding,kasa,ovocie. Mohli by ste ma inspirovat ake druhy ovocia davate a ako ho pripravujete a co vsetko na obed ako pripravujete ryzu. Moj maly bude mat uz sice 9 mesiacov ale nechce moc kuskove jedla,ked chcem aby sa napapal musim pomixovat. Robite im aj klasicku krupicu a pudingy? chuti im krupica bez cukru?

goga03
23. črc 2009

jankapoknova mozes davat k obedu ako prilohu aj cestoviny a ryzu, pohanku. ryzu pripravujem klasicky vo vode, varim ju ako cestoviny. ovocie som davala vyzivu sunarek, lebo to je len cisto ovocie, nie je tam nic pridavane. oliver dlho nemal zuby, tak si nevedel ovocie hryzt. potom mu chutili ceresne, tie som mu tak prepolila a zuval. teraz je aj broskynu. ziadne ine ovocie mu nechuti :( ani melon (zlty, cerveny), marhula ... tak ficime na broskyniach.
odmietanie z nicoho nic jedla, moze suvisiet so zubami. treba trpezlivost.
ja krupicu ani pudingy nedavam este.
ak sa ti zda, ze stale mu varis to iste, na predchadzajucich stranach dali baby par linkov, na stranky, kde su recepty pre deti, tak sa mozes inspirovat 🙂

helena001
23. črc 2009

neodporuca sa takymto detickam davat sladke pudingy a milacikov, lebo si navykne na sladke a bude to preferovat. ovocie samo je dost sladke. dostava ho dopoludnia popoludni, ci uz samotne alebo s ryzou, musli. banay, broskyne, hrusky, jablka, slivky - vyber je velky. moj si oblubil cestoviny, napriklad spagety s masom a pradajkovou omackou, ochutene bylinkami. najskor som kupovala kukuricne, teraz i psenicne. velmi mu chuti cervena sosovica ako privarok bez mlieka so zltkom, pripadne zelena fazulka. skus sa inspirovat tym co varis pre seba a prisposob dietatu.

u2jana
23. črc 2009

ahojte, kolkokrat za den davate UM 10mes detom?

jankapiknova
23. črc 2009

moj vypije vecer v noci 2krat a este rano tak cez den uz moc nedavam , sem tam raz ale inak sa snazim nahradit kasami a takymi. lebo on vypije 500-600ml.

jankapiknova
24. črc 2009

u2jana: ty mas maleho 10mesacneho? je septembrovy? beha uz?

bereninka
25. črc 2009

Holky, poraďte,. zda nedělám někde chybu... Kluk mi začal víc pít z prsu, myslím, že má hlad. ☹

Jí takto:

ráno kojo
svačina ovoce 120-190 ml
oběd zelenina s trochou přílohy (brambor, těstovina) a masem, 200 ml (není to málo?)
svačina kojení (zatím, zkoušela jsem jogurt, po tom zvrací, chléíb a kousky zatím nebere)... ale co dávat?
večeře: 150 ml kaše
večeře 2: kojo

mikulka
26. črc 2009

Holky, kolik má sníst v 10 měs masa? Dávám 2 pol. lžíce, je to ok?

saska.t
26. črc 2009

mikulka v takom veku to uz mozes robit od oka, tak aby bolo vsetkeho dostatok 😉

jankapiknova
26. črc 2009

ja davam tiez len tak od oka, hodim par kuskov malych a davam tak ale 3krat do tyzdna,ako kedy. Moj ma 9 mesiacov ale len kuracinku davam

mikulka
26. črc 2009

Já dávám zatím jen krůtí a jednou jsem zkusila králičí. Hovězího se trochu bojím, je dost těžké.
bereninka: my jíme podobně a taky mne napadlo, zda nemá málo jídla. Přílohy asi dávám málo, kolik by mělo tak být, jaký poměr?

Jin ak pořád nevím, jak na kousky, zatím mi kousky nepapá. Myslíte, že bych mu mohla zkusit dát vánočku, nebo by ho mohla nadýmat?

helena001
26. črc 2009

Mne pediatricka doporucila 30 az 50 g masa. Davam hlavne varene alebo parene kuracie stehna, pripadne miesam s morcacim a telacim. zvysok zelenina a prioloha ako je ryza, cestoviny - hlavne kukuricne a niekedy zemiak. Ma 8.5 kg a zje priblizne 200g na obed. Stale pije vela mlieka takmer po kazdom jedeni.
Inak maso stale mixujem, ale ostatne len postruham a potom vidlickou vacsie kusky roztlacim, avsak uz ma horne aj dolne zubky.
Ja malemu davam chlebim alebo rozok alebo nesoleny ryzovy chlebik. Sladke pecivo nedavam, lebo si mysim, ze ma dost sladkeho vo forme ovocia, ktore ma velmi rada a kase. Prave uvazujem nad tym, ci zelenina len na obed je dostacujuca...

jankapiknova
26. črc 2009

helena a kolko ma tvoj maly mesiacov?

helena001
26. črc 2009

10 mesiacov

jankapiknova
26. črc 2009

no moj je o mesiac mladsi ale chlebik este nema zaradeny v jedalnicku , papa korku alebo rozok ale to skor tak zuzle, nevie poriadne este take kusky

lemge
26. črc 2009

ahojte.nam doktorka povedala este pred 2mesiacmi,ze mozme dat telacie masko.nikde som nezohnala.a tento tyzden sme skusili uvareny kusok hovadzieho,spravila som to ako svieckovu bez mlieka a soli.a k tomu cestovinku.velmi jej to chutilo.inac davame morcacie a kuracie.to hovadzie budem davat menej casto.

mikulka,ja som dala malej vcera kusok vianocky,a keby som sa nezastavila,tak by bola schopna zjest aj cely krajec 😀 ..danielke len terz vysiel Prvy zub,a v pohode si to v puse popremiela.--inac asi od 7mesiaca jej som jej zacala davat rano do ruky kusok kôrky,terz jej uz aj roztek dam.a zuzle a spapaaa. 😉
doteraz sa tomu cudujem,ako si to bez tych zubkov vie pozut 🙂 a to jej z peciva hadam ani raz nezabehlo!skor z vody.

helena001
26. črc 2009

Ja som chlebik zaradila len pred mesiacom. Daval len stred, potrham na male kusky a skusa sa tym napapat alebo mi to pomaha, ked mu nieco velmi nechuti, tak mu ponuknem kusok chlebika, on otvori usta a supnem mu lyzicku obeda a za tym dam kusok chlebika. Nedavno som pre pripad poteby kupila bolonske spagety Sunarka od Hero. Zatial so som mala moznost kupit a ochutnat asi najlepsie detsje jedlo, ktore nielen malemu, ale aj mne chuti a este cestoviny so zeleninou od tej znacky.

jankapiknova
26. črc 2009

ano cestovinky su ok, aj to velmi pekne vonia 😉 😉

mikulka
26. črc 2009

helena, a těch 30-50 g je kolik, tak ty dvě lžíce?
Mažete něčím chlebík, nebo por začátek je lepší dávat jen suchý?

lemge, mojemu taky vánočka jela, ale pak, jako vždy, když jí kousky se dávil! Možná není ještě na kousky zralý? 😕

Těstoviny můžu dát normální, panzani? Nebo musí být ty kukuřičné, kde se seženou?

helena001
26. črc 2009

Myslim, ze 2 plne lyzice to mozu byt. Moj syn napriklad zje maso z celeho stehna na 3 -krat. Ked si chlebikom nezajeda obed, tak niekedy dam obycajne maslo alebo niekedy namacam v olivovom oleji. Vacsinou vsak suchy.
Myslim, ze zalezi aj aka vianocka. Niektore sa aj mne tazke prehltaju, lebo v ustach zacnu byt take mazlave.
Cestoviny kukuricne kupujem v bio kutiku v potravinach, resp. v bezlpekovej casti. A psenicne kupujem muslicky alebo spagety, aby sa lahsie krajali.