Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

berenika39
22. zář 2009

tinka, možná shaula bude bručet 😀 😀 😀 😀 , ale já začala normální plnotučné mléko používat i na pití už od ted, ve 14.měsíci. Jí už dlouho jogurty,sýry,takže BKM snáší ok. Já bych čekala, do dvou let. Ale: o víkendu se malej vyspal, vstal s tátou, já spala chvilku dýl, nasnídali se. Přijdu, hrnek na mlíko s autíčkama prázdnej, vypitej, celej, ale krabice s UM nikde. Říkám - jak jsi mu udělal mlíko? A manža: no jak, nalil, z krabice! No a ten jeho zdravej selskej rozum a přístup mě pobavil, od té doby pije péta ráno a večer hrnek obyč mlíčka.
Trochu je to i o komerci, kupovat UM do tří let je byznys jakko hrom, ale na druhou stranu - pro děti to je rozhodně vpořádku.

Tak se rozhodni sama. Jinak na porodnici.cz, mudr. Koucký - pilně čtu, klidně souhlasí s podáváním KM k pití po roce věku, pokud není predispozice k alergiím a nesnášenlivostem atd.....

shaula
22. zář 2009

Berenika - to je bezva historka, pobavila jsem se 😀 😀 😀 Bručet nebudu, však jsem taky psala, že dám KM dříve než ve 2 letech 🙂 Taky si myslím, že je to i o tlaku výrobců UM... 😒 A když není nějaká alergická zátěž, tak to za vyzkoušení asi stojí 😉

berenika39
22. zář 2009

😉 😉 😉 , tak to jsem ráda....nedržím se stopro všeho, co se píše. už párkrát se mi stalo, že právě manžel, nezatížený všemi těmi informacemi, vyřešil nějaký "neřešitelný" problém prostě tak, že to moc neřešil 😀 😀 😀 .
Jako s tím mlékem 😀 😀 .

tin007
22. zář 2009

ahojte, kedze maly uz zacal 9. mesiac, zacinam uvazovat nad spestrenim jedalnicka o jogurt, pozerala som (net, casopis), ze kludne uz by mohol, ale chcem sa este tych mamin spytat, ktore maju deti o par mesiacov starsie, ze kedy ste zacali jogurty davat (myslim biely,plnotucny) a ci bola/nebola reakcia nan (v zmysle tazkosti,nie to, ze babu nechutil 😉 ) vdaka

shaula
22. zář 2009

My jsme začali s bílými jogurty cca v ukončených 8 měsících, napřed jen sem tam, pak asi od 10 měsíců denně. Bez problémů.

tinka19
23. zář 2009

tak vam dakujem a tiez si tak trochu myslím ze davat UM do troch tokov je fakt asi aj o biznise... no uvidíme v buducnosti 🙂 😉

tanitta
25. zář 2009

ahojte mamicky..
mam 10mes syna...na ranajky skusam chlebik ale nejak sa z neho nenapapa.. viac je okolo seba ako v puse...a ked aj chlebik spapa tak potom vygrcne tu trosku...
mohli by ste mi napsiat niektora aky mate zbezny jedalnicek pocas dna?...mohli by ste mi paovedat ci tento nas je ok co by ste upravili prip. doplnili ?...
8°°- mlieko 100ml
10°°.. jogurt doplneny o susienky a cesrtve ovocie
14°°... obed zelenina maso...200ml
17°°... predsnidavka +susienky...prip. mlieko(80ml)
19°° kasa ovocie...
21°° mlieko 60ml
23°° mlieko 40ml... pocas dna vypije max este 150ml caju(viac odmieta) skusam do rucicky pecivo ale drhne sa s nim......
potom celu noc neje nepije a daslie papanie az rano okolo tej 8°°
dakujem

tinka19
26. zář 2009

ahojte...na stranke kojeni.net je v tabulke normálna šošovica že sa moze dať od toho 9.-12 mesiaca...dávali ste niektorá skôr ako po roku? 😉

tanitta
26. zář 2009

ahoj... tinka ja som dnes uvarila prvy krat ale este neviem reakciu.. zatial je to len v miske 😎 ... kupila som lupanu alnaturu v DM bio cervenu...
kocky 😨 ...naozaj neviete ci tento nas jedalnicek je ok?... 😔

nadulici
26. zář 2009

tinka, ja som malej uz sosovicu skusala, teraz bude mat rok, ale prvy krat to bolo asi v 10 mesiaci a reakcia ziadna, celkom jej chutila a aj stale chuti, len prvy krat som varila nelupanu 😕 a vadili jej tie supky, ale potom lupanu papala uz dobre a nemala ziadny problem, pridala som jej do toho pri vareni aj trocha rasce a vsetko bolo o.k. 🙂 🙂

nadulici
26. zář 2009

tanitta, myslim ze jedalnicek mas podobny ako sme mali my v tomto veku, neviem ci je to uplne super, ale ja si myslim ze ano, moc nenavyberas, samozrejme ze obedy sme mali pestre, zeleninku aj mesko sa da dobre striedat, ale desiate a olovranty stale podobne,cerstve ovocie, presnidavky, jogurty, piskoty, skus ci ti nebude pit acidko, to sa odporuca, mala ho lubi a ma troska zmenu chuti, ale inak si myslim ze davas vsetko fajn 🙂 🙂

tanitta
26. zář 2009

dik..nadulici 😉 .. prave preto ze sa mi to zda stale jednotvarne tie doobedia a pobedia 😖 .. som chcela vediet co sa okrem toho co som spominala moze este davat....to by ma zaujmalo este co o taky mesiac dva ranaky desiata olovrant😨 .. 😉 co papat?.. vidis acidko.. na to som uplne pozabudla aj dr mi ho odporucila... 🤐 ...

nadulici
26. zář 2009

no ja som teraz posledny tyzden jedalnicek troska upravila a pridala som malej pred obednym spanim polievocku, a ked sa zobudi tak ma hlavne jedlo...zistila som totiz ze jej polievka chuti viac ako ked je to take huste(to hlavne jedlo), a ona nie je nejaky velky jedak ☹ ,a ked mi potom nahodou nezje vsetko druhe, aspon som spokojna ze ma dost tej zeleninky a meska za cely den 🙂 🙂
citala som tu ze niektore baby to tu tak robia, tak som vyskusala a som s tym spokojna... 😅 😅
snazime sa teraz aby mala troska viac papala, a aby sme troska pribrali, nie je to uplne hrozne ale s jedlom bojujeme denne ☹ ☹
nemate niektora nejaky typ, co je dobre na zvysenie apetitu(okrem vit. B), alebo co dat malej take co vam sa osvedcilo 😢 , doktorka mi povolila uz aj tvaroh a vyrobky z neho, ale nechcem to zasa nejako prehnat tak tie davam opatrnejsie a nie denne
inak tanitta, my uz papame aj pecivo s maslom klasickym, niekedy aj troska syru, skusala som teraz aj kuraciu sunku, ale to len jeden platok na ranajky, to by si mala vidiet ako zmizla 🙂 , ale ani s tym to nechcem prehanat, inak ostatne co som uz pisala davam stale dalej..
a chcela som sa este opytat, ci mi neviete poradit -mozem malej dat domaci jogurt ked tam ide susene mlieko?

mikulka
27. zář 2009

Dělala jsem dnes bramboráky, a malýmu moc chutnaly:

nastrouhané brambory, krůtí šunka nadrobno, trocha petrželky, trocha hl. mouky, malinko maiseny, vejce a opékala jsem na sucho.
Vím, že opečené by ještě moc neměli, ale občas, a bez oleje, to snad neškodí.

Máte nějaký typ pro starší dítě, skoro roční? Třeba jak jinak upravit zeleninu? Já furt vařím a k tomu různé přílohy a maso. Na jedno brdo.

tynushqa
27. zář 2009

Ahojte,
chcela by som sa opytat na tie strukoviny, ako ich pre malu pripravit, nemate nejaky dobry recept???

Este otazocka, malinka mi papa na obed iba jeden chod bud jej urobim taku lepsiu polievocku, alebo ma iba "hlavne jedlo", kedy zacat s obomi chodmi? a ako to podelit 😉

Inak pripada aj Vam ze varite stale to iste pre mimi? ja uz fakt neviem co...
nasa mala je velky jedak, da si obed a za hodinku si uz pyta zase jest 😕 cely den by vedela jest len chleba alebo rohliky.

Nas den vyzera asi takto:
8.00 mliecko cca 150 ml
10.00 chlebik alebo jogurtik
13.00 obedik
16.00 ovocna vyzivka/cerstve ovocie/kasa
19.00 mliecko cca 180 ml
v noci iba sem tam pije cajik a cez den este davam medzitym bud kukuricne chrumky alebo keksiky a pod...

Tin007
ja som dala prvy krat malej jogurt ked mala 9 mesiacov, ale prehnalo ju z neho, tak som pockala este mesiac a potom uz nebola ziadna reakcia.

Tanitta
myslim ze pekne papate, ten chlebik mu skus ty tak naporcovat a davat do pusinky, alebo mu davaj do ruky napr. kukuricne chrumky aby si troska zvykol na kusky a papa mixovane alebo popucene?
Nasa mala tiez donedavna nechcela vobec pit, v lete to bol horor bala som sa o nu lebo mi nevypila viac ako 100 ml za den...Musela som zacat davat sladsie caje, teraz dam aj vodicku a v pohodicke.

Baby neviete co davat na chlebik malinkej? ja davam zatial iba lucinu...

tanitta
28. zář 2009

Tynushqa...tu sosovicu som robila ako polievku ale taku hustu...mrkva, petrzlen zemiak,por... trosku cukiny hned som tam dala dotoho aj masko varit a hned aj sosvicu no ta cervena sa velmi rychlo rozvari.. dla mna by sa mohla pridat aj o trosku neskor lebo potom je to taky maglajs a sosovicu nevidno rozmyslala som ze spravim aj taky "privarok" z UM....zemiak cukina sosovica UM prihusti a nakrajat masko na to.... my papame len popucene jedlo... nemixujem....s kuskami nema problem...rohlik ked ma tak to musim davat bacha lebo odvali velky kus vascinou potom to vybram z hrdla ☹ a je pojedeni...chlebik neviem.. aky davate?.. ja toastovy cerealny ...ale asi preto mu nesmakuje....mozem aj klasicky?...neviem 😔
Mikulka..http://www.vyzivadeti.cz/pro-rodice/kucharka-on... kuk sem mozno nieco pre rocne baby by sa naslo.....
Nadulici.. tu sosovicu sme zvladli ok.. 😉 prebehla zazivacim traktom 😅

nadulici
28. zář 2009

baby neviete mi poradit co s tym domacim jogurtom, ci by ho mala uz mohla?
ja osobne si myslim ze ano, ale chcela by som vediet vas nazor, ved aspon viem co v nom je a ziadne umeliny a konzervanty 🙂 🙂 , co vy na to? 😕

shaula
28. zář 2009

Nadulici - nevidím důvod, proč by nemohla (pokud nemáte nějaké alergie nebo AE?), jogurty se můžou od 8 měsíců, a přesně jak píšeš - v tomhle víš, co v něm máš 😉

nadulici
28. zář 2009

no jogurtiky uz papame dlhsie, len som si nebola ista tym domacim, lebo tam ide aj susene mlieko, ale dnes som si pozorne precitala etiketu na jogurte a je tam uvedena susina- to bude asi to susene mlieko nie?
takze zajtra ho spravim a spolu si pochutime 😵

misutovo
29. zář 2009

Ahojte,

chcela by som sa spytat ci mate niektora skusenosti s tekvicovym olejom. Davam malinkej klasicky olivovy ale chcela by som dat ten z tekvicovych jadierok. Skusali ste niektora? Moze sa to vobec babatkam (9mes.) davat?
A ake jogurty davate? Kolko tuku by mali min. obsahovat? Poradte neaku doru znacku.
Dakujem.

berenika39
29. zář 2009

tynushqua (sem to nemohla ani opsat 😀 😀 ), nemá malá málo? jen tři jídla? dávala jsem petasovi v jedenácti m měsících klasika snídani,svačinu,oběd,svačinu,večeři. mléko měl k snnídani k pečivu, pak odpo na napití a večer v kaši.

ráno a večer jen 1,5dl mlíčka, bez ničeho?

třeba by neměla pořád hlad, kdyby snídala a večeřela 😉 😉

moda08
29. zář 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, četla jsem na www.kojeni.net, že už můžu mazat na chlebik např. žervé, lučinu...A dnes jsem koukala na složení lučiny a byl tam tvaroh nebo smetana (teď si nejsem jistá), to se ale může od roku,jak to teda je? Můžu mu to teda mazat? Nebo co dáváte jiného?

nadulici
29. zář 2009

tynushqua, berenika....chcela by som vam napisat nas jedalnicek..
rano po prebudeni vypije max 120 ml UM, tiez nedavam k tomu nic, ked som skusala dat k tomu pecivo, tak mi potom z mliecka polovicu nechala...
na desiatu jogurt s piskotami, alebo chlebik s maslom, syrom..
pred spanim polievka a 100 ml UM...
po prebudeni obed..
olovrant jogurt-ak nebol na desiatu, alebo acidko, piskoty, ovocie vzdy, niekedy kasa-ale malokedy ju zje,vetsinou vyhadzujem...
a po kupani znova max 120 ml UM(skusala som davat kasu, ale tu vecer nechce vobec, ci je ochutena alebo nie)...
UM som skusala uz aj rozmixovat s ovocim, nezabralo, skusala som jej davat take to hotove mliecko s kasou co sa pije z flase, neuspesne..a to som uz hadam vyskusala UM vsetkych znaciek ☹
takze ked to zratam denne nevypije ani tych min 500 ml, ktore sa odporucaju...baby neviete mi niektora poradit co s tym???bola by som vam naozaj velmiiiiiii vdacna 😕

nadulici
29. zář 2009

misutovo-k tym jogurtom...ja davam najcastejsie zvolensky, alebo sabi, mal by obsahovat okolo 10 percent tuku, alebo domaci, ten je fakt super 😀
a uz skoro mesiac papame aj vyrobky ktore obsahuju tvaroh(na doporucenie dr.), napr activiu tvarohovu, alebo milacik od tami-tam su aj tie zive potvorky 😅 , a mala nema s nimi ziadny problem 🙂
moda..ja nedavam lucinu ale kiri syr-tam je tiez tvaroh a smotana, ale papame ho iba asi od 11 mesiaca

marcelkad
29. zář 2009

Náš jídelníček je nyní takový: časy jsou orientační podle toho, kdy se malej vyspí
ráno po probuzení - kolem 6 hod - 150ml mlíčka
8 hod asi 120ml mlíčka+nějaký kousek chleba s máslem nebo se žervé
10hod - svačinka - většinou ovocná přesnídávka
12hod - oběd - maso+zelenina+přílohy
14hod - 120ml mlíčka (před spaním)
16hod - svačinka - jogurt s ovocem (miluje Holandii a sní ji celou + do toho dávám čerstvé ovoce nebo zavařené domácí borůvky - ty miluje)
17:30 - kaše (120ml)
19:30 - 180ml mlíčka před spaním.

Někdy ještě vstává v noci a dostane 150ml mlíčka.
Malému opravdu chutná, ale na váze to moc není znát. V 10-ti měsících měl 8,50kg.

tanitta
30. zář 2009

Nadulici.. tak toto riesim aj ja to pitie.. akurat ze my vypijeme este menej 😔 este pred 5dnami to bolo "aspon" tych 100ml mlieka rano... potom sa to zase zacalo zhorsovat takze uz sme len na 60ml.... ☹ ale nam nejde ani caj...dokopy mame max cca250ml mlieka za den a to ratam uz aj v kasi.... toto sa s nami taha uz od narodenia....ale neriesila som to lebo prospieval velmi dobre....na jedno jedenie to bolo 60-80ml...riesila som to tak ze sme krmili castejsie.....aby sme dosiahli aspon 600ml za 24hodin...
tak vela trpezlivosti... mylslim ze ich uz nijak nedonutime... ☹

moda08
30. zář 2009

Holky,nikdo neporadí??

tanitta
30. zář 2009

moda.. ja este nedavam...takze neporadim.. ja skusim asi od 11mesiaca...ale lucina ma zlozenie mlieko a smotana...

moda08
30. zář 2009

tanitta - no právě smetana,ta se může až od roku,tak nevím,co mu na ten chleba dávat a přitom ho má dost rád, tak mu ho nechci cpát suchej

shaula
30. zář 2009

Moda, nesmíš to tak prožívat - s tvarohem bych nedávala, to ovšem není Lučina, ale Gervais. Lučina má v sobě smetanu, ale smetanu nebo mléko máš i jogurtech a ty taky dáváš, ne? Mně osobně v té Lučině vadila spíš ta sůl než ta smetana... Ale nejí toho tuny za den, tak co...