Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

andy80
25. led 2009

to od těch 3. let je tam napsáno, že by to děti mohli vdechnout, ne kvůli tomu, že je nesmí. Ale je fakt, že obsahují celé vejce, ale to obsahuje třeba i chleba nebo rohlík a ten už taky dávám. Já piškoty dávám jen občas do jablíčka, když je kyselé (tak 3 piškoty) tak si myslím, že to neublíží

radka.m.
25. led 2009

andy-proč myslíš,že je to psané z tohoto důvodu?to by to tam napsali nejspíš jinak,takhle by si spíše firma škodlila,většinou je dopsáno-nevhodné,hrozí vdechnutí,tak si myslím,že by to napsali i tady.

kijonkova.k
25. led 2009

Tak od tří let jsem teda nevěděla,já fakt na některých četla od 6.měsíců.Mně se to zdá trochu přehnané od 3 let 🙂 Navíc v dětských sunarkách je taky celé vejce 😉 Já dávám malé občas piškot nebo ty sunarky a v pohodě. 🙂

andy80
25. led 2009

radka.m: protože jsem se na to ptala doktorky, proč na piškotech Opavia je od 3 let. Na některých je psáno od ukončeného 8. měsíce, na některých od 3 let. Jako nevím, proč by se piškoty měli jíst až od 3 let. Synovi dávali piškoty v nemocnici a bylo mu 10 měsíců, tak nevím. Do tří let mi to přijde moc. Vím, že do roka se dají nahradit dětskýma sušenkama, které taky používám, ale když dojdou, sáhnu po piškotech.

nimi22
25. led 2009

ahojte maminy, ktora mi moze poradit ohladom papania maleho, bude mat za dva dne 7 mesiacov, cize zacina osmi a chcela by som sa opytat, ci staci toto co mu davam papat, ranajky MM, desiatka MM, obed polievocka ako druhe MM, olovrant vyzivka, vecera kasa, druha vecera pred spanim MM takze pit mi nepije resp. sa uci z hrnceka trosicku to ani nepocitam 😀 , a cim by som to mohla obmienat?? pomalicky asi pridam masko do polievky a namiesto kase mozem dat co??moze niekto poradit dakujem

timbouctou
25. led 2009

petka80 - no je to nová chuť, ale zkus to příště, uvidíš jen boule za ušima. Potíž je, že když máme k večeří chleba s máslem a Kidiboo, tak slupne sýr a chleba nechce 😅

kisska
25. led 2009

Ahojte podla mna je to znacenie pre deti preto, lebo vsetko, co je vyslovene "detska" strava - do 3 rokov, musi splnat prisnejsie hygienicke a nutricne podmienky. Preto je jednoduchsie pre niektorych vyrobcov napisat - od 3 rokov, nikto sa potom nestara, co vsetko tam je. Podobne je to aj s hrackami - do 3 rokov musia mat rozne certifikaty bezpecnosti a nesmu obsahovat male casti (kvoli vdychnutiu)

nimi - v 8. mesiaci mozes pridat masko (hydinove, kralicie, morcacie, pripadne jahnacina, telacie), vajecny zltok a lepok (muka, obilniny, obilninove kase, bezvajecne cestoviny, ovsenne vlocky, pecivo... Podla mna papate pekne, akurat by som obednajsiu polievku vymenila za zeleninovo-maskovu kasu (zeleninu s maskom roztlacit vidlickou, alebo na hmotu, ktoru Misko zvladne spapat (uz by namala stekat z lyzicky). Ked pije dost MM este mu tekutiny chybat nebudu, lae ked bude papat na obed trosku "suchsiu" kasu, mozno mu aj vodicka viac zachuti 😉

andy - rohlik je tukove pecivo, ktore vajicka neobsahuje, preto je to lepsia alternativa nez chlebik.

nimi22
26. led 2009

dakjem kisska, budem ju robit taku hustejsiu a dnes bude mat premieru s tym maskom, ja mu to este mixujem, trocha ma problem zjest nepomixovane ale budem skusat 😉 par glgov do neho dostanem vody cez den ale to skor pre moj dobry pocit 😀

petka80
26. led 2009

timbuctou, jasně, zase to zkusím, ještě mi tam zbyly další 3 tyčinky z toho balení, já se jenom musela smát, protože tady všechny maminy psaly to samé, co ty, že se děti po tom můžou utlouct, ale ta moje potvůrka je prostě na jídlo děsně opatrná 😀 Kdybys to viděla, jak to tak opatrně olizovala, jako jestli ji náhodou nechci otrávit......... To samé bylo s narozeninovým dortem, dělala jsem ho tak, aby ho mohla i ona (ovoce, pudink, piškoty, jogurt, taková ta nepečená klasika), ona si jednou lízla, hodila děsnej ksicht a už nechtěla 😠

petka80
26. led 2009

Holky, ještě k těm piškotům, 3 roky to je fakt už extrém a důvodem bude asi to, co píše kisska. Když dám dítěti na 8 m. pár piškotů, tak se nic nestane. Já se teda musím přiznat, že i těstoviny jsem dávala obyčejné a ne ty bezvaječné, jak se někde doporučuje, takže je to pak jedno, v čem má vajíčko. Prostě nic se nemá přehánět, nebudu cpát dítě celý den piškotama, dětskýma sušenkama, těstovinama a tak, protože v tom není nic extra zdravého, ale když to dám, tak se nic neděje. Já osobně si myslím, že to není až tak o tom, co se může od jakého měsíce, ale o celkovém přístupu k výživě a o tom, jaké základy dám dětem do života. Omlouvám se za výlev 😔

kisska
26. led 2009

peti - mne sa zase stalo, ze som obehla trojo nasich dedinskych potravin a v haldach cestovin som hladala bezvajecne, az na mna vsetky predavacky pozerali jak na debila, konecne som nasla aspon spagety a ked som ich vitazoslavne priniesla domov som zistila, ze vsetky cestoviny, ktore mam pre nas dospelakov su bezvajecne (take tie Tesco v obale s modrym vzorom 😎 ) ani ma nenapadlo, ze by mohli byt .... Ale v obchode som narobila paniku 😕

petka80
26. led 2009

kisska 🙂 Tak třeba i já dávám ty "správné" a ani o tom nevím 😉

andy80
26. led 2009

jj většina těstovin je bezvaječný, občas jsou i s vajíčkem. Teď máme doma špagety a na nich je namalované vajíčko a jsou vaječné. Domácí nudličky dělám taky s vajíčkem, ale v obchodě jsou fakt většinou bezvaječné.

lucka36
26. led 2009

ahojte
rada by som sa opytala.ohladom prikrmov,uz davame od polky novembra,malej chutia,ale sa chcem opytat,kedy mam davat mlieko,kedy prikrm,lebo sa nam to teraz narusilo,teraz sme davali rano okolo 7.00 1.jedlo-mlieko(180ml),2.jedlo bolo len ciste ovocie-napr. jedno jablko,alebo jeden banan,to rychlo vytravilo,takze o hodinu mlieko,ale len mala davka 120ml,a 4.jedlo masovoozeleninovy prikrm okolo 200ml a potom okolo 20.00 mlieko 210ml,kasu este nejeme,v noci neni hladna,ma 7 a pol mesiaca
kazdy den papa v inom case,sa to posuva,kedze kazde rao vstane inokedy a denne spanky ma inokedy a su rozne dlhe,nemame ziaden pevny rezim
ale-odvcera pridavam k ovociu aj 2piskoty-takze ju to zasyti a vydrzi aj vyse 3hodin,akoby mala mlieko a uz nam to nevychdza,4.jedlo by mala jest teraz a to prikrm,hruza,dam jej len trochu,aby o 20.00 zas jedla,,

ako davate po ovoci mlieko,ci ten masovozeleninovy?neviem co mam robit,nechcem jej davat jest,ked neni hladna,kym nejedla ovoci,esme velakrat papali len 4x za den,,a zas to vychadza podobne,resp. ze ma 4.jedlo okolo 18.00 co je dost neskoro a dalsie o 20.00,,,

zajtra mame poradnu,len neviem ci mi lekarka odpovie,preto sa pytam,,,a aj preto lebo mala mi nechce nic pit,krem mlieka-umeleho,,,takze kebyze dam po ovoci prikrm a az potom vecer mlieko,nepila by od rana,teda aj 9hodin!co je podla mna dlho
dakujem 🙂

radka.m.
26. led 2009

lucko,teda já nevím,ale jestli jsem to dobře pochopila,tak od oběda jíte další jídlo až večer???jestli jo,tak to je docela síla,to by náš mladý řval jako tur,i moje velký děti jsou zvyklý na odpolední svačinu a nezáleží na tom,jestli má malá hlad,nebo ne,jde o to,aby se prostě na tu odpolední svačinku pomalu naučila,však nemusí sníst zezačátku hned všechno,ale postupně bych jí prostě zaváděla odpoledne svačinu.možná bych dala dopoledne jogurt místo ovoce,po tom jí tak nevytráví a tím pádem bych vypustila tu menší dávku mléka a po obědě mezi obědem a večeří bych dala to ovoce.

kisska
26. led 2009

Ahoj Luci, podla mna papate celkom pekne. U nas to je nieco podobne, lebo maly tiez papava podla potreby bez ohladu na to, ze mu obed niekedy vychadza okolo tretej. Rano mliecko, potom desiatu, obed, olovrant, 1. vecera, 2. vecera. Ja by som mozno len to mlieko po ovoci vymenila za masovozeleninovy prikrm a pokial nie je vyslovene chuda, tak pridavat piskoty k ovociu su zbytocne kalorie. Vodu alebo nesladeny caj jej skus ponuknut po kazdom jedle, aj po mliecku, ci uz lyzickou, z hrnceka alebo z flase, hoci aj len po trosicke, casom si mala zvykne aj na to, je dolezite, aby uz zacala prijimat aj tekutiny...
Podla mna vas zajtra dokina pochvali 😉

timbouctou
26. led 2009

petka, prosím tě, zkus se zeptat, čím ládovali nás. To neznali žádný ohledy kolem bílků, cukru nebo soli. Můj dort k 1. narozkám byl šlehačkový. Taky dávám od začátku těstoviny vaječné, ono toho vajíčka v tom je dost málo. Aspoň co si pamatuju jak dělala naše prababička nudle, tak jedno vejce na půl kila mouky. A ty piškoty to maj taky tak. Akorát radši dávám kukuřičný křupky že v nich neni tolik cukru. Já se za výlev neomlouvám 😀

kijonkova.k
26. led 2009

Holky,dneska jsem se koukal av albert na piškoty a na Euroshoper je napsáno od 6.měsíce.Tak si pak vyber,od 3 let nebo 6.měsíce... 🙂

timbouctou
26. led 2009

kijonkova - já je dávám od 8. měsíce. Že jsou od 3. let jsem si všimla až když jsem na to byla upozorněna 😀

eppik.m
27. led 2009

Ahoj, já jsem začala dávat piškoty od ukončeného 7m. a budu tak praktikovat dál. Toho vajíčka v pár kouscích nebude mnoho. Jinak zbytek kupujeme vše bezvaječné takže bych to neřešila 😉 . A vdechnutí nehrozí když mu je přidávám do ovoce samy se tam rozpustí 😵

radka.m.
27. led 2009

ahoj holky,tak jsem se dočetla,že nejsou piškoty jako piškoty,že většina z nich obsahuje nějaký konzervant a hlavně kypřící prášek,jenomže kdyby jste mně zabili,tak ten článek nemůžu najít,byla tam napsána jedna značka piškotů,která to neobsahuje,ale fakt si nevzpomenu,jaká to byla.

eppik.m
27. led 2009

OD KOLIKA MĚSÍCŮ VĚKU JE MOŽNÉ PODÁVAT PEČIVO?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat od kolika měsíců je možno podávat rohlík, nebo je lepší začínat s chlebem? Máme 6,5 měsíčního syna,dopoledne dáváme ovocné přesnídávky, v poledne zeleninové příkrmy, večer kaše, mezi tím kojíme. Váží 8 kg, měří 70cm (porodní váha 3,30kg, 49cm). Je možné už podávat piškoty, lékařka mě od toho odrazuje. Děkuji za odpověď.

Lepek je obsažen v obilovinách (pšenice, žito, ječmen,..), takže je součástí obilných kaší, které se kojencům zařazují do jídelníčku od 7.- 8. měsíce. Pokud má dítě rodinnou alergickou zátěž (tj. přítomnost alergických onemocnění u sourozenců ev. rodičů), doporučuje se zařazení lepku ještě posunout asi o 2 měsíce. Pečivo je navíc tuhá strava, takže se doporučuje dětem až tehdy, kdy zvládají stravu kouskovitou, koušou, tj. asi kolem 10. měsíce věku (je to však individuální). Co se týče piškotů, jsou piškoty firem Hero a Nestle, které můžete zařadit do jídelníčku od konce 6. měsíce věku, doporučuji -stejně jako Vaše lékařka, s nimi ale nespěchat. Jestliže jí Vaše děťátko dobře masozeleninové příkrmy a posléze i ovocné kaše, pak zařazujte další jídla. Piškoty nepatří do hlavní náplně jídelníčku kojence.

petka80
27. led 2009

eppik, přesně, jedině souhlas - "Piškoty nepatří do hlavní náplně jídelníčku kojence." A když je občas od 8. m. přidám do nastrouhanýho jablíčka, tak se taky nic nestane 😉
Jinak jsem mrkla na ty bezlepkový, co dávám, a složení je pouze kukuřičná mouka, vajíčko, cukr, takže žádné další věci navíc to snad neobsahuje. A co jsem měla obyč od Opavie (takový ty klasický v červeným obalu), tak tam to samý, jenom mouka byla pšeničná.

timbouctou
27. led 2009

končím debatu o sladkém, zeptám se na zeleninu.

Jak je to s čerstsvou zeleninou? Zkusila jsem dnes ledový salát a jak je to listový tak se mu to chudákovi přilepilo v krku a kuckal 😅 Ale co třeba papriky? Zatím oloupané, že jo. Ale může už to?

radka.m.
27. led 2009

timbouctou-já papriky nedávám do jídla,ale vždycky jenom tak do ruky a neloupu je,malý se s nima nedáví,ale věřím tomu,kdybych je dala přímo do jídla,tak se s nima dávit bude 😀 mám vypozorováno,že co mu dám do ruky,tak to sežvejká v pohodě,ale běda,když ho posadím k jídlu,které má větší kousky 😀

andy80
27. led 2009

Papriky jsou asi lepší čerstvé jen tak do ruky, ono když se dají do jídla, tak kolikrát i mě ta šlupka v tom vadí, tak dětem nedávám.

timbouctou
27. led 2009

no já myslela do ruky, třeba když má chleba s máslem tak k tomu.

radka.m - já mu dala takovej kousek toho salátu do ruky, tak to trochu žužlal, pak kuckal a dávil a pak to šudlal po koberci až jsem mu to zas sebrala 😀 Asi mu to nepřipadalo jako jídlo.

timbouctou
27. led 2009

takže už to můžem zkusit, to jsem chtěla vědět. A taky jsem přemýšlela nad kornfejkama s jogurtem, Alex vždycky upřeně pozoruje co že to mám k snídani

petka80
28. led 2009

já myslím, že cornflakes jsou v pohodě, mrkni na složení, asi bych zkusila nějaké ty hodně "přírodní", jestli víš, jak to myslím 😉

Jinak ta zelenina do ruky, nad tím jsem taky přemýšlela, ale ještě jsem to nezkusila. Co dáváte za zeleninu?
Já dávám do "ruky" zatím jen chleba, křupky, piškoty, banán a to jí v pohodě. Třeba jablkem se ale dáví, to je moc tvrdý. Ode mě taky zvládne rozkousat např. brambor, kousek oloupané mandarinky a tak.
Co bych mohla zkusit dalšího?

andy80
28. led 2009

timbouctou: ty kukuřičné lupínky bych klidně do jogurtu přidala