Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

petka80
31. led 2009

Holky, díky. No já teda růžičkovou kapustu nikdy nevařila, ale mohla bych to zkusit, to je fakt. Mrknu a nás v zelenině a něco koupím 😉

marfushenka
31. led 2009

Ahojte holky, potřebovala bych radu. Matěj mi už tři dny nechce jíst. Dostává ja skleničky tak vařené doma a teď jsme chtěli přejít jen na ty domací, jenže on už tři dny odmítá jíst. Nemáte nějaké recepty na zaručené mňaminky? A taky bych ráda věděla odkdy můžou děti zakysanou smetanu, protože my většinu omáček připravujeme z ní. Moc díky!

mobina
31. led 2009

Marfu tak to by mě taky zajímalo. S obědem bojujeme pořád ☹ Domácí ho absolutně nebere. Zkusila jsem už i trošku osolit nebo okořenit a stejně bez výsledku. Chci teď vyzkoušet míchat domácí se skleničkou, jinak už nevím 😒 Třeba ještě někdo poradí nějaký trik. Zakysku bych asi dávala až po roce.

marfushenka
31. led 2009

Já zkoušela taky maličko osolit, ale nic. Malý má nejraději těstoviny, ale doma uvařené mu nejedou.. jen ty od Hippu ve skleničce. Nevím co do toho těm dětem dávají, že jim to tak chutná..

junovka
31. led 2009

nic v zlom, baby, ale....si myslim, ze je to asi tym, ze ste asi zacali davat najprv kupovane prikrmy, ktore niektore obsahuju rozne prisady-sol, cukor.....dieta si potom zvykne a ked mu zacnete davat varenu stravu, bez korenia-sol, cukor...., tak potom vam to odmieta, lebo je pravda, ze ochutene je lepsie 🙂 😉

junovka
31. led 2009

zakysanka, Mobina, uz mozes kludne davat 😉

petka80
31. led 2009

jo jo, zakysanou smetanu klidně. podle mě je to vlastně takový hodně tučný jogurt, ne? 😉

marfushenka
31. led 2009

No on jedl i domácí, sice ne s takovou chutí, ale jedl.. Ale teď nějak nechce. Ale super, že by mohl tu smetanu. My omáčky (jako koprovka, houbovka atd) děláme jen z ní, tak jsem se bála, že by ji nemohl.

asitka
31. led 2009

chcem sa spýtať....malá má 9 mesiacov...a nejak jej chutia pomaranče...môže to už???? o jogurtoch ovocných ani nehovorím....

junovka
31. led 2009

citrusove ovocie, vynimka je banan, by sa mali davat po 1.roku, koli prejavom alergii. 😉

asitka
31. led 2009

fúúúú...no uvidíme....ak sa mi nevyhádže....hádam, by zle byť nemalo...suseda dávala dcéra od troch mesiacov šťavu z broskýň...a pohoda...tiež som to nechápala...ale dievka je z nej jak buk
🙂

elisbet
31. led 2009

Ahoj děvčata,ráda bych se zeptala,jaké máte zkušenosti se zařazením nadýmavých potravin/např.květák,hrášek,brokolice,kapusta/do jídelníčku vašich dětí?Já mám 8 měsíční Barborku a odmalička dost trpěla na koliky,ted´už je to dobré!Od 6 měsíce přikrmujem,vařím sama a moc nám chutná,jenže točím pořád dokola-mrkev,cuketa,červená řepa,pastinak a brambory,ráda bych ji jídelníček nějak spestřila,ale bojím se,aby se koliky zase nevrátily ☹ Nebo myslíte,že už se s tím její organismus lépe vyrovná?Díky

junovka
31. led 2009

co sa tyka karfiolu/kvetak/ a brokolice, tak ak zacnes davat, tak davaj len ruzicky a stopky odrez-nedavaj, nakolko tie nafukuju.Odsleduj 3 dni ako bude na to reagovat.Co sa tyka kapusty, tak tu sa v podstate odporuca od 1.roka a strukoviny ako napr.hrach, sosovica , tak tie by sa mali davat, teda ja som tak davala od 10.mesiacov.Mozes jej davat uz aj kur.masko a raz tyzdenne zltok. 😉

elisbet
31. led 2009

díky,maso už dávám,kuřecí,králičí i hovězí,to jsem zapoměla napsat 😲 a jelikož jsme v rizikové skupině na atopický ekzém,tak žloutek nemůžem,vůec je to u nás s tím jídelníčkem složitější,ale dá se to 😉

terkaa
31. led 2009

mobina, ja davam aj domacu stravu a aj kupnu. tak, ze napr. kuracie jedla robim ja a telacie kupujem. dali sme aj rybky- hami, no schrustol to jedna radost, co som si myslela, ze mu to nebude chutit. a tiez niekedy spenat urobim ja a niekedy dam kupovany. niekedy su dni, ked mi kupovana strava velmi ulahci zivot 😅 . ale az taka pohodlna niesom , renkovi varim s radostou. ja som tiez raz myslela, ze mu chuti viac kupne, ale nieje to tak. proste tak ako my...dnes by sme si dali napr.spagety no a zajtra by ta to ani nenapadlo.
vsimni si, ze v kupovanych je skoro vsade paradajkovy pretlak, skus do jedla pridat iba duzinu(nechat rozvarit), mozno mu chuti kyslejsia strava. 😉

timbouctou
1. únor 2009

Tak to naše mimí kupované ani omylem nepolkne.. No on dnes nechtěl ani oblíbený chleba s lučinou... Je normální, že svačinu (jablko strouhané) už moc nechce a pak večeři vůbec? Ještě tak jogurt trochu sní, ale jinak nic.

katullka
1. únor 2009

tim, ani moji nechcu kupovane, ja im od zaciatku varim, no obcas pre zmenu masa dam hippku, ale malo zjedia, ale nevadi mi to, tak im budem iba varit. No a co sa tyka chleba, tak to nasim vobec nejde ani chleba, ani vianocka ani rozok s cim kolvek, iba to vsade roztrusia a to je vsetko. A na veceru co davas?

akejka
3. únor 2009

epik.m:
obrovskááááá pochvala za recept na detskú sviečkovú. Akurát sme nemali inú zeleninu, len mrkvu, ale malej to tak chutilo, až sa za tým išla zadrhnúť. Zjedla 2 plné misky a ešte plakala, až sa triasla, jak chcela ešte. Viac som jej nedala, aby jej nebolo zle. Však zbombardovala asi 400g...Prvý raz som jej dala aj bezvaječné cestoviny - písmenká...k teji sviečkovej...a to mi doteraz väčšinou jedla len kupované HAMI príkrmy.

kisska
3. únor 2009

elisbet - Adama brokolica nenaduva ani s hlubami, karfiol aj bez nich, kalerab je tiez v pohode, ale davam mu len mlade nedrevnate casti. Zeleny hrasok (mrazeny) maly zboznuje, dokonca mu ho z jedla musim vybera tak, aby na kazdej lyzicke bola jedna gulicka 😉, sosovicu mu davam cervenu lupanu, ta tiez nenaduva a je skvela, z kapustovin jeme len ruzickovy kel, ten tiez nenaduva . Treba vyskusat pomaly postupne ako vsetku ostatnu zeleninu 😉

kisska
3. únor 2009

asitka - ako vies, ze malej chutia pomarance 😲 😉 , ale tiez si myslim, pokial sa nevyhadze....
ovocne jogurty su nieco ine - tam ide o to, ze vacsina okolo ovocia ani nepresla, myslim, ze deticky maju este cas na vsetky tieto chemicke oblbovaky, mliecny tuk je dolezity na rozvoj mozgu a nervovej sustavy, tak jej do smotanoveho jogurtu davaj cerstve ovocie. Ja verim, ze by detom chutili aj klobasy, udene koleno, sackova polievka, pasteka a podobne veci, ale na to maju naozaj este cas 😉
Vacsinou sa ludia ohradzuju, ze ved jej nic nie je... ale mohlo by byt... Co sa stane ak par mesiacov pockame a dame rizikovu potravinu az o chvilu neskor? Stoji to za riziko prebudenia atopickeho exemu?

matru
4. únor 2009

Ahoj holky, tak jsem si tady taky opsala recept na tu svíčkovou a měla u nás úspěch, což je super, my totiž s jídlem dost bojujeme, já stále dost kojím, takže jsme i pozadu, když tady čtu, co už všechno dáváte.Moc díky a těší se na další dobré receptíky 🙂

makkyy
4. únor 2009

Ahoj,chtěla jsem se zeptat,jak je to s pribináčkem a podobně.Kdy se jim to může začít dávat?Pak mě napadlo,když nám upeču kuře,můžu dát prckovi také kousek,samozřejmě bez kůže,kde je koření a nebo se jim má dávat jen vařené maso?

petka80
4. únor 2009

souhlasím s kisska na 100% 😉

Makky, pribináček a vůbec tvaroh až od roka a ani pak se to nemá moc přehánět, prý tvaroh nadměrně zatěžuje ledviny. To maso z kuřete bych klidně dala 😉

junovka
4. únor 2009

minimalne do 1.roka sa maso ma podavat len varene, bez kadejakych korenin 😉

marmazel
4. únor 2009

Ahojte, kdy ste daly rajče? Mylím nějak uděat omáčku k těstovinám. A kdy můžu jíšku? Díky

kisska
4. únor 2009

jisky(zatrepky) mozes hned ako sa rozhodnes davat lepok. Paradajky davaju do hotovych prikrmov detom uz od 6. mes., takze asi treba len vyskusat. Surove az po roku.

Makky - pribinacek a ine tvarohove vyrobky by sa mali az po roku, lebo obsahuju prilis vela bielkovin. A uplne najlepsi by bol asi doma robeny, niekde tu sa nachadzaju recepty 😉

marmazel
4. únor 2009

Díky. kdy jste zkusili nějaké bylinky?Pažitka? Koření? Sůl a pepř? Co kari a sl. paprika? Worchester? Zjistila jsem, že tohle dost používám. A taky bujony, zeleninový, bylinkový, kuřecí a hovězí, ale bez glutamátu. Jak ste to zaváděli? Přece jí nebude rok a já začnu tohe vše pužívat. A co přesnídávky s přídavkem cukru? Nechci jí je dávat, ale je fakt, že jsou levnější a malý je každej kupuj. Vím že se cukrům nevyhnu, ale mám strah, abych neměla tlustý dítě☹ já si s tloušťkou užila sví, tak mám o ni strach.

kisska
4. únor 2009

Bylinky ako petrzlenova vnat, bazalka, trochu pazitky a ine nie velmi aromaticke kludne pouzivaj 😉 Zvysok by mal byt do dvoch rokov tabu. Po roku sa strava dietata PODOBA dospelackej, ale len zlozenim a strukturou, dochucovanie si robia rodicia sami na tanieri. Bujony bez glutamanu su fajn, treba len poziret, ci neobsahuju iny -aman. Cukor nie je nevyhnutnou sucastou detskej stravy. Detom sa nic nestane ak budu jest nesladene. Ak vydrzime do dvoch rokov, uz potom si same deti budu regulovat, co im chuti a zlozvyky ako cukor a sol im nebude velmi chybat(pokial ich samozrejme nebudeme nutit, ale je to aj celkom dobra cesta ako upravit rodinny jedalnicek na trochu zdravsi, nie? 😉 ).
Ten strach poznam, sama mam mamu, pre ktoru je zaklad spokojnej rodiny - DOBRE sa najest a podla toho vsetci aj vyzerame 😒

kijonkova.k
5. únor 2009

marmazel:já kupuju obyčejné přesnídavky s cukrem a střídám to s Hami,ty jsou bez přidaného cukru.Ale stejně dávám nejčastěji syrové ovoce.Včera jsem rozmixovala jablko,přidala vločky a malá baštila jak o život 🙂 Taky jsem už zkusila cornflaky,ale ne moc,je tam sůl i cukr.Ale my jsme starší,tak ať si zvyká. 😉

akejka
5. únor 2009

moja malá si posledný týždeň obľúbila syr kiri. spapá mi ráno polku chlebíka s polkou syru...obdeň som jej to striedala s maslovým chlebíkom, ale toho moc nezje...nechutí jej tak.
Písali ste tu, že kiri má dosť Éčok,...dúfam, že nie je na škodu, ak spapá denne polovičku tohto syrčeka. Ale skúsime kúpiť lučinu, alebo nejaký cottage syr, či jej bude chutiť a keďze tú tieto syry zdravšie (menej umelín), mohla by papať tie-