Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

alishia
3. bře 2009

dej spis lipanky, ty neobsahuji tolik Ecek. tak ja malemu dam taky jen kousinek, nedam mu sezrat cely dort, prave proto premyslim, jestli udelat normalni dort, ktery pak sezereme my, a malej si da jen kousinek, a nebo specialne pro nej, prave z jogurt, lipanku. ja nevim jestli mohou detska kysane vyrobky. ale jestli ano, tak tim lepe.)

alishia
3. bře 2009

kdyztak mu udelam maly dortik jen pro nej🙂 a pro nas udelam normalni.

kijonkova.k
3. bře 2009

Já znám jen ze zakys.smetan,bez šlehačky a je výborny 😀
Jinak já jsem pekla normální dort,malá není na sladké(kromě piškotků),ale kousek dostala...nechutnal jí 😉

alishia
3. bře 2009

ja minule delala misa rezy, prijdu dolu a vidim jak se moje detatko do toho s chuti zakusuje, prababa to zkousela, sem myslela ze me klepne.) ale prezil to, a jak mu to chutnalo, dostal jen ochutnat. mi ho bylo lito ze to nemuze.

nimi22
3. bře 2009

ahojte moze mi niekto prosim poradit, maly mal 8 mesiacov, stale kojim ale uplne stale mi odmieta vodicku alebo cajik, ten cajik uz ani neskusam, kojim 4 x za den este, rano, desiata, obed ma polievku s druhym jedlom tam mi vypije par glgov vodicky a potom ma ovocie mixovane , zase kojenie, veceru a posledne kojenie pred spanim. kedy sa to zmeni?? nechybaju mu tekutiny?veda mam pocit ze ked to kojenie budem pomaly odstavovat dajme tomu poobedne tak bude smadny az do vecera aked mu davam striekackou tak poku vypluva polku vypije? ma niekto podobny problem?

alishia
3. bře 2009

prvni mleko ktere saje od tebe je na zizen. takze asi tekutiny ma a vic nepotrebuje. ale zkousej mu stale davat napit, treba se nekdy napije.

zanetak
3. bře 2009

moja mala nechce piť čaj doteraz, musím jej ho dávať na lyžičke, alebo varím častejšie UM. Keď jej dám z flašky tak si glgne iba raz a potom to nechce.

nimi22
3. bře 2009

fiha, to su starosti 🙂 , budem skusat alishia, dakujem

jjaanca
3. bře 2009

No tak dám asi Lipánky, nevěděla jsem že jsou lepší. Ten dort je výbornej i pro dospělý, nebude speiciálně pro Lucku. 😉
Lucka taky nechtěla pít. Já jsem ale zapomínala kojit, tak začala pít. Jednou jsem si večer uvědomila že jsem za celý den kojila jen jednou - Lucka se rozpila a já si to teď hlídám 🙂

daluri
3. bře 2009

Nimi, já taky pořád kojím, taky mi malá nechtěla ani čaj ani vodu..ALe jak byla nemocná, tak jsem říkala, že přece nebude sirupy zapíjet mlíkem, tak jsem jí po lžíčkách dávala čaj a pila.. NO a teď v pátek jsem byla pryč a taťka asi neměl trpělivost dávat po lžíčkách a Terka pila z hrníčku s násoskou...tak už pije 😉 , ale pořád dává přednost kojení.

andy80
3. bře 2009

já bych taky mléko s krabice ročnímu dítěti nedala, ale puding nebo kaši z něj už klidně, Jiřík měl Sunar do 2,5 roku a vůbec mi to nevadilo. Potom jsem mu začala dávat plnotučné mléko s kakaem a to pije dodneška.

andy80
3. bře 2009

Lipánka bych taky nedávala, už jsem to tady psala, tyhle sladký tvarohový krémy obcházím obloukem. V jedněch jsou E a v těch co E nejsou, tak z nich mají děti často salmonelu. Já znám nepečený dort tenhle: 2 kelímky bílého jogurtu, 2 kelímky zakysané smetany, 2 lžíce moučkového cukru, 2 balíčky piškotů, ovocný kompot nebo čerstvé ovoce podle chuti. Postup asi znáte.

alishia
3. bře 2009

takze muze rocni dite kysanou smetanu?🙂

andy80
3. bře 2009

článek o pitném režimu: http://zdravi.idnes.cz/pruvodce-pitnym-rezimem-...

alishia: pokud sní malý kousek toho dortu, tak mu to neublíží. Samozřejmě jí nedáš sníst celou.

alishia
3. bře 2009

o vis ze mu nedam snist cely dort.) o to se postara manzel🙂) tak to uz se tesim🙂

andy80
3. bře 2009

Když měl rok Jiřík, tak jsme měli normálně dort s cukrárny, takového šaška. Jenže on o sladké nestál, tak to bylo jen na oko a on do něj jen kousl.

kijonkova.k
3. bře 2009

já jsem dneska vařila malé brokolicovou polívku a taky jsem do ní přidala 2 lžičky zakys.smetany...ta jela 😀
A dort jsme měli taky klasický piškotový s karamelovým krémem,pekla jsem sama.Malá ho taky nechtěla,jen to rozpatlala v ruce.Ale musím říct,že se mi povedl,mám ho v albíčku 😀

martimarti
3. bře 2009

Kijonkova: Ten váš dort je luxusní, jsi šikovná! 😉 😉

duracelko
3. bře 2009

mozete mi poradit nejake jedlo do ktoreho mozem dat varene žltko?? ja som take este nerobila?? žltko som zatial nepridavala do stravy. mame 9.mesiacov a tyzden.

kijonkova.k
3. bře 2009

martimarti:moc děkuju 😉 to vždy potěší 😉 Sice u toho padlo hodně sprostých slov,ale povedlo se 🙂

duracelko,co takhle špenát?S bramborem a žloutkem na tvrdo?Nebo polívečku,já uvařím kousek mrkve,petržele a celeru,vyndám z vody,rozmačkám,šoupnu zpátky,přidám žloutek,zozmíchám a ještě trošku zasypu dětskou krupičkou.Malá to má ráda,dávám i kmín a zelenou petrželku. 😉

daluri
3. bře 2009

Kijon, taky jsem koukla na dort, teda vypadá prvotřídně, jsi fakt dobrá. My máme rok příští týden a už taky vymýšlím co upéct... 😉

andy80
3. bře 2009

duracelko: já dávám žloutek na zahuštění do květákového mozečku, do bramborové polévky nebo do brokolice

many
4. bře 2009

já dávám žloutek od 7.měsíce každou neděli do zenelinového příkrmu bez masa 😉

martinka79
4. bře 2009

já dávám žloutek do poleévky zelinové, špenátu, květáku, brokolice. 😉 nebo jen brambory a žloutek. 😀

kijonkova.k
4. bře 2009

daluri,děkuji 😉

alishia
4. bře 2009

ja davam zloutek jen kdyz si vzpomenu.))

martinka79
4. bře 2009

alisha a vzpomeneš si 😀? to je dobře. 😀 však o tom to je nic nemá být podle knih.

akejka
4. bře 2009

tak dnes sme boli u dr. v poradni a bavili sme sa o výžive po roku. Dr. ma veľmi potešila tým, že sa sama striktne nedrží tabuliek a zastáva názor, že po roku môžu deti takmer všetko (okrem medu, orechov,...). Má na to výborný dôvod - osobnú skúsenosť. Má 2 deti - cca 9 ročné a 2 ročné. Kým pri tom prvom ako pediatrička striktne dodržiavala tabuľky o výžive, do 3 rokov ho kŕmila výlučne kojeneckou stravou, nedala mu sladkosti, šunku, guláš,...tak pri tom 2. dieťatku už povolila a od cca 1,5 roka dávala malému už stravu pre dospelých.
Má na to veľmi dobré dôvody : to 1. dieťa tým, že mu do 3 rokov nedávala nič dospelácke zostal maximálne prieberčivý a taký je stále. Nezje takmer nič, lebo si na to už po 3 rokoch nezvykol - na tie chute,...prišiel do škôlky a odmietal akúkoľvek stravu, ktorú tam varili.
2. synovu už po roku začala dávať slané, aj korenené jedlá (samozrejme nie prehnane...), sladkosti, postupne mu zavádzala týždenne nové a nové druhy a malý nie je prieberčivý, zje všetko. A čo sa týka sladkostí, tým, že ich deťom nikdy nezakazovala, teraz majú doma plnú misku a deti okolo nej chodia bez povšimnutia. Ale keď k nim prídu na návštevu deti, ktorým rodičia zakazujú (alebo výrazne obmedzujú) sladkosti, tak tú misu vyjedia aj vylížu...Lebo zakázané ovocie najviac chutí...
Presne tak isto je to s mojou staršou dcérou. Tiež som bola voľnejšia, čo sa týka zavádzania stravy po roku - z časti aj do roka a malá zje všetko. Detto s tými sladkosťami, ako moja dr...

takže stotožňujem sa s názorom mojej pediatričky, lebo to mám odskúšané tiež na svojej 1. dcére.

A čo sa týka kravského mlieka - do 2 rokov sa neodporúča piť ale nie z dôvodu alergie (tá už by sa prejavila tým, že malá pije UM, papá mliečne výrobky), ale len čisto z dôvodu, že UM má veľa vitamínov a obyčajné kravské mlieko ich moc nemá...ale inak už po 1. roku môžme dávať kravské mlieko v jedle - v zemiakovej kaši, môžem v ňom robiť pudingy, krupicové kaše...

andy80: čo ty na to ? Už sme si pár krát písali, že sme podobné v stravovaní detí, aj naše dr. majú podobný názor 😉

jjaanca
4. bře 2009

andy80: a co mám Lucce dávat jíst když jogurty nechce? Měla by asi nějaké mléčné výr. jíst kvůli přísunu vápníku ne? Bobíky (Lipánky) jsou jedny z mála jídel které vůbec jí. Ona totiž jí dost málo a v 10 měs. vážila jen 7,13kg. Takže dostává Bobíky nebo Lipánky. Jestli máš jiný nápad tak sem s ním. Jogurty nejí asi s banánem ani s přesnídávkou ani ničím jiným.

akejka: já myslím je to má dítě prostě v sobě. Jedno jí a sní všechno, a druhé dítě jídlo ani sladkosti nezajímá kdyby ses stavěla na hlavu. Taky malé solím a dávám jí některá jídla dřív než by se mělo a výsledek nestojí za nic.

jjaanca
4. bře 2009

A tohle jsem četla o kravském mléku: Kravské mléko by dítě nemělo dostávat do věku alespoň 18 měsíců. Neposkytuje dětem dostatek energie, obsahuje málo vitamínů A, C a D, dále jódu a železa, které dítě potřebuje ke zdárnému růstu, a nadměrně zatěžuje dětské ledviny.