Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

alishia
11. led 2009

a to pecivo davate jak?🙂

kijonkova.k
11. led 2009

J8 dávám rohlík(ten bílý vnitřek) nebo chleba na kousíčky třeba s máslem(klasickým obyčejným) nebo s lučinou.

andy80
11. led 2009

alishia: já dávám buď kousek rohlíku do ruky a malá to zbaští nebo jí dávám normálně chleba namazaný lučinou a to jí trhám malé kousky a dávám. Jinak u nás je to tak:

07:00 200ml mléka
09:00 ovoce (mandarinka, půl jablíčka, půl banánu, půl hrušky nebo Frutapura od Hami)
11:00 oběd (masozeleninový nebo polévka)
14:00 200 ml mléka
17:00 jogurt
19:00 večeře (buď kaše nebo chléb se sýre + 200ml mléka)

mobina
11. led 2009

Ali já krájím ovečky. Rohlík i s kůrkou. U chleba jsem jí nejdřív odkrajovala, teď už dávám i s kůrkou 😉 A když kňučí mezi jídly, tak dostane kus do ruky.

timbouctou
11. led 2009

náš malý kůrku z chleba miluje, kdybych mu dávala jen tu tak je šťastný 😀 😀

alishia_ zezačátku jsem taky krájela, ale teď už si ukusuje sám, malý kousky mi krade z ruky jak opička. Ale tý chlebový kůrky se neboj, je výborná na zuby, jak to žužle tak si masíruje dásničky.

jídelníček:

6:oo - MM
7:30-8:30 - chleba s lučinou nebo máslem a sýrem ( je to somrák, namažu mu lučinu a sobě máslo a sýr, tak chce jíst moje 😀 )
10:00 - svačina (jogurt, banán, jablko...)
11:00 - MM a spí
13:00 - oběd ( maso, většinou kuřecí nebo králík, zelenina, rýže nebo brambor nebo těstoviny)
15:30 - sváča zase nějaké ovoce
18:00 - večeře. Dřív kaše s ovocem, krupicová nebo rýžová, teď kus chleba mazaný čímkoli a kukuřičný plátek. Dneska mi snědl mého pribináka, budu si to muset schovávat.

časy jsou přibližné, spíš se tak nějak přizpůsobuju prckovi. Nesní toho moc, ale od všeho by rád ochutnal a hlavně často.

timbouctou
11. led 2009

JO a co ta ryba, může už ji?

ssaara
11. led 2009

Holky,díky moc....jídelníček mam obdobnej...jen jsem teď na večeři zavedla sem tam polívku....

Rohlík moc často nedávám,lepí se mu na patro....chleba má rád,buď s lučinou,žervé,cottagem nebo tvrdým sýrem. Zatím tedy bez kůrky. Nejradši to má,když mu to dám na talířek a on si to dává do pusinky sám 🙂

coriven
11. led 2009

Ahoj holky,
které máslo a sýry jsou pro prcky vhodné? Třeba flora může být na chlebíka?
A těstoviny se můžou od kdy?
Díky za rady 😉

kijonkova.k
11. led 2009

coriven,máslo raději obyčejné čerstvé,nevím,jak je to s Florou atd.Sýr můžeš Lučinu,žervé nebo tvrdý.Těstoviny od 8 měsíce v pohodě,stejně jako rýži,kuskus,vločky ovesné...

timbouctou
11. led 2009

sssara_ no to jsme taky zkoušeli, ale vezme talířek a otočí ho na koberec a pak kouká že nic nemá 😀 😀

agness02
11. led 2009

ahojky, jen jsem nakoukla a čtu, co můžeme mazat na chleba nebo rohlík, zatím jsme zkusili Floru a dobrý, baští pěkně, nakrájím to na kousky a malej to drtí a to má zatím jen dva zuby 😀
tak zkusíme tu lučinu nebo žervé, no ten tvrdý sýr nevím, už ho můžeme? to je asi nejlepší nastrouhat, že?

kijonkova.k
11. led 2009

Tvrdý sýr určo nastrouhat a už ho můžete,ale ne moc často,je slaný 😉

agness02
11. led 2009

kijonkova.k - díky za odpověď 🙂

miluska.woolley
11. led 2009

Agnes, ja krajim tvrdy syr male na kosticky, super je babybell, je mekkej. Syr uplne zboznuje.

Holky, uz jste nektera dala ryby? Ja porad nevim, v CR se pise nedavat v Anglii davat, mam strach jestli by mohla reagovat. priste se musim zeptat dr.

Jak jste psaly s tou cervenou cockou, tak jsem zrovna dned delala na oleji zpenit cibulku(1ks) a nakrajenou mrkev(1ks), pridat cervenou cocku(50g), oloupane nakrajene sladke brambory (bataty - 250g) a pasirovany rajcata (200ml) a vodu. Varit 20 minut, je toho na 5 porci, takze zamrazuju, chutna to uzasne, mala se mohla utlouct a MM vylizoval hrnec a po maly misku.

kijonkova.k
11. led 2009

Není zač 😉 Nebo nám taky chutnají sýrové tyčinky od Apetita-KIdiboo,jsou to 4 ks tyčinek,něco mezi tvrdým a tavený sýrem.Do ručky tak akorát.Zatím dávám jen půlku,ale malé chutná 🙂

agness02
11. led 2009

no radši ten sýr nastrouhám, moc mi nebere kousky, ale ty tyčinky by mohl zvládnout, nejhorší je maso, to mu neklouže do krku 😝
k těm těstovinám - já dávám buď písmenka, nebo takový malý kytičky, ty už nemusím drtit 😉

alishia
12. led 2009

jenze vojta nema ani jeden zub na to ay spracoval ctverecek chleba. ja si myslim ze se tim udavi. Ma co delat kdyz si ukousne omylem prave kus chleba nebo rohliku, to se pak davi./ a to ovoce davate jak? taky treba kousky ovoce? ´Mandarinka kdyz ji oloupu ze slupky tak se mi rozpadne v ruce./

andy80
12. led 2009

alishia: musíš ho to právě na kůrce chleba naučit to kousání. Malá kousala i jako bezzubec dásničkama, teď už má sice 2 přední zoubky, ale stejně kouše na straně dásničkama. Ovoce dávám nastrouhané, banán kousky, mandarinku oloupu ze šlupky /když jsou dobré, nerozpadnou se/

eppik.m
12. led 2009

alishia: ovoce klasicky nastrouhám na kaši a přidávám piškot, oves. vločky, jogurt ....
ty mandarinky, pomeranč a grep já loupu od té slupky, né úplně jsou v ní vitaminy a pak jenom pomačkám, vyteče hodně štávičky tu vypije a zbytek mu normálně dám lžyčkou, přidám i piškot ten nasákne tu štávičku a krásně všechno spapáme bez problému 😉
jelikož už máme zoubky a umíme s nimi kousat hned jak nám vylezli tak dávám do ruky banán ten krásně sní sám, zkusim i jabko ale u něj se bojím aby ho nevdechl, taky se nám stává že špatně polknemu a zakuckáme se takže zatím volím měkké ovoce do ruky to lépe klouže do krku

zanetak
12. led 2009

tak toto som našla v jednom časopise, možno vám to pomôže:
Zavádzanie potravín podľa veku u dojčeného dieťaťa.

Od ukončeného 6.mes: mrkva,zemiak,kaleráb,cuketa,patizon,tekvica,brokolica,karfiol,por,petržlen,petr.vňať
jablko,banan,broskyňa,marhuľa,hruška
ryža,pohánka,kukurica
mäso kuracie,morčacie,králičie, varený vaječný žltok
Od ukončeného 7.mes:múka a výrobky z nej/ chlieb,pečivo,cestoviny,ovsené vločky/
Ok ukončeného 10.m : mlieko a mliečne výrobky /okrem tvarohu/
plnotučný probiotický jogurt a maslo
od 1 roka,10g tuku=1 lyžička oleja
sladkovodné ryby-hlavne tie naše
Od ukončeného 1 roka: strukoviny/fazuľa, šošovica,hrášok/, cibula , cesnak, hlavkový šalat,paradajky,zeler,
reďkovka,uhorka,baklažan,ak není alergia citrusové plody/ ak je tak radšej okolo 2-3roku/
exotické ovocie,jahody,ríbezle,egreše,maliny,bazalka,oregano,tymian,kôpor,
vaječný bielok, tvaroh,med, soja a vyrobky z nej.
Od ukončeného 1,5r: škorica, vanilka, karí
Od ukončeného 2r: kakao,čokolada, sladkosti- ovšem v malej miere
Od ukončeného 3r: huby, údeniny, bravčové mäso, vlašské orechy.

alishia
12. led 2009

KDYZ TO MOJE TRDYLKO SI UKOUSNE KUS chleba a pak se tim davi, a ja mu to ovim v krku. je to normalni?.) A ovoce strouhate ktere? jablka, hrusky? A dal?.)

alishia
12. led 2009

jeste sem se chtela zeptat, malej ma moznost alergii po me, kdyz mu dam to zerve tak je to vlastne kravske mleko ze? Za jak dlouho uvidim reakci, kdyby k ni melo dojit?

andy80
12. led 2009

Alishia: zkus mu dát menší kousky a postupně zvětšuj, uvidíš, naučí se to, ale už by měl pomalu kouskovat. Ovoce strouhám jablíčka, hrušky, nektarinky, broskve (ty teď ale nejsou).

alishia
12. led 2009

andy diky moc🙂 vzdy poradis🙂 on teda trochu kouskuje, ale spis mensi kousky a obcas se zakucka. Mozna sem spis vystrasena a kdyz si uhryznevetsi kus tak silim, kdy mu to zaskoci a uz

alishia
12. led 2009

mu to letim rvat z pusy.

miluska.woolley
12. led 2009

Alishio, oni kousou dasnickama. My mame jen 4 zuby vepredu, ale mala si kouse vsechno vzadu v pusince. Jak pise andy.
Ja to mela driv jako ty, pri sebemensim naznaku kuckani, daveni jsem malou obracela hlavou dolu a mlatila ji do zad. Pak ji zacal davat kusy ovoce MM a mne prijde ze i ona byla pak odvaznejsi...

mobina
12. led 2009

Ali já bych to nehrotila, sem tam bych mu dala něco na žužlání, ale pokud ti to dáví, tak klidně mixuj. Mě Ondra kousky vůbec nebral až do skoro 10. měsíce. Prostě sem tam zkoušej a uvidíš. Já dávala hodně ty křupky kukuřičné nebo rýžové. Pak se to zlomilo a začla dlabat ovečky. Sice občas dávil, ale dlabal dál. Teď už je to profík a zmákne jabko i okurku třeba.
S tou florou nevím. Asi bych nejdřív dávala klasický máslo. Ryba třeba jednou měsíčně podle mě nemůže být na škodu. Ten tvrdý sýr dáváte eidam?

ssaara
12. led 2009

Z tvrdých sýrů máme zatím vyzkoušený ten eidam. Dneska jsme koupili babybell,tak uvidíme,jak mu bude chutnat.
Z másla jedině klasický čerstvý,žádnou Floru,Ramu....
Ryby už jsme vyzkoušeli 2x. Byli to kupovaný sklemičky (výrobce si nepamatuju),jedna byla s treskou,druhá s tuňákem. Zbaštil to v pohodě,ale moc mu to nejelo,holt nová neznámá chuť 🙂

alishia
12. led 2009

a kupujete bio ovoce ? Me se nechce davat 50,- za 4 bio jablka. Normalni jablko taky prezije, ne?.)

kijonkova.k
12. led 2009

ali,kupuju normální ovoce.