Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

moda08
30. zář 2009

shaula - pravda,jogurty dávám. Ta sůl mi taky vadí,jenže co nadělám. V Tescu jsem objevila žervé bez soli,jenže do Tesca to mám daleko,takže to koupím jen občas. Škoda že se to nedá koupit do zásoby 🙂
Asi to fakt moc řeším. A co třeba pomazánkové máslo?

nadulici
30. zář 2009

baby davate krpcom aj kuraciu pecen?..ak ano tak ako casto by sa mala davat?
ja ked som ju prvy krat robila samotnu len s ryzou, mala ju nechcela, ale minule som skusila pridat pri konci struhanu mrkvicku a jablko, a bola uplne jemna, fakt super, chutila aj mne moc 😵

mamutka
30. zář 2009

baby ja som malemu davala len najfajnovejsie kuracie prsicka a dr. mi vravi dnes, ze mu z toho rastu cicky 😕 ze radsej kralicie, telacie, alebo potom stehno morcacie......

nadulici, ja by som pecen nedavala, pecen je kontajner organizmu, ide tam vsetko svinstvo z tela a u takeho kurata z velkochovu toho bude 😒

misutovo
30. zář 2009

Nadulici, dakujem za odpoved,

aj ja som myslela na tie smotanove jogurty len nechapem jednu vec. Mozu sa davat smotanove jogurty uz od 8-9 mesiaca a smotana az od roka? Aky je v tom rozdiel? Akoze je v tej smotane az prilis vela tuku alebo ako?

A mam este jeden dotaz vobec sa nevyznam v tych syroch ako žervé, lucina a pod. Je to vlastne to iste? Alebo aky je tam rozdiel?
Kedy sa vlastne ma zacat so solou napr. v tych syroch alebo v sunke? My sme este uplne bez soli a tiez viem ze sa tomu onedlho nevyhneme. Len by som rada vedela kedy je taka ta zdrava hranica?

Dakujem za rady.

shaula
30. zář 2009

Moda - mně teda to z Tesca nechutná 😝 Ale když ho rozmíchám s banánem, jak mi tu kdysi někdo poradil, tak je to mňamka 😉 Pomazánkové máslo mě nikdy nenapadlo - zkus mrknout na složení, zatím mě nenapadá, proč by nešlo...

Nadulici - játra bych nedávala, přesně jak píše Mamutka, je to taková čistička organismu... www.kojeni.net taky říká játra až od 2 let...
K těm kuřatům - ve velkochovech jsou často dopována různými hormony, aby rychleji vyrostla a dospěla, to prý pak může mít za následek opravdu růst prsních svalů... Já taky ze začátku dávala jen kuřecí, když jsem s to dozvěděla, začala jsem dávat více krůtí a střídám to s kuřecím. Ovšem jestli máte kuřecí z biochovu, tak by to snad mělo být OK...

Misutovo - to jsou velmi těžké otázky... 🙂 Smetanové jogurty - nejde až tak o tuk, ale o množství a podobu bílkovin. V jogurtech je bílkovina tím kysáním naštěpená, takže je lépe stravitelná než v samotné smetaně. Nicméně i tak někdo říká dávat smetanové jogurty až po roce (já dávala normálně od 8 měsíců).
Žervé, lučina - sama nevím přesně, jaký je rozdíl. Jen pozor na některá žervé, většina jich je z tvarohu, těm bych se vyhnula. Dobré je to bez soli z Tesca, co píše Moda, fotku mám ve fotogalerii.
Sůl - té se nikdy úplně nevyhneš, je i v pečivu apod. V sýrech typu lučina a žervé si myslím, že soli moc není, a to zas tak neuškodí. Nedávala jsem ale tvrdé a dodnes nedávám a dlouho dávat nebudu tavené sýry. Šunce jsem se vyhýbala až do roka, i v té dětské je soli 2,5 %, což je úplně stejně jako v dospělácké, takže nevím, proč je vlastně dětská, éček je tam taky fůra... Teď po roce ji dostávají občas, měli ji asi 3x...

mimi198
30. zář 2009

ahojte, chcem sa spytat na syry, aky sa moze podavat detom? maly bude mat rok za mesiac ale ze ci uz moze papat syr. ked si citam niektore receptiky ktore su vhodne uz od dajakeho desiateho messiaca tak tam pisu ze postruhany tvrdy syr no vobec ale nneviem aky? dakujem za radu. urcite ste tu o tom aj niekde pisali ale nez by som to preciitala tak budem vdacna ked mi napisete dik.

misutovo
30. zář 2009

Shaula dakujem,

asi teda zacnem najprv s takou kupovanou presnidavkou napr. od Hipp s jogurtom a potom az s kelimkovym. Este ma napadla Holandia, to tusim uz niekto pisal ze je to kvalitny jogurt a viem, ze nie je az tak smotanovy.
Na to zerve sa pozriem ci to v tescu maju, rano si ozuzlava korku tak by som jej ju mozno do toho namocila. 😉

nadulici
30. zář 2009

dakujem za upozornenie s tou pecienkou, ale to nasa pediatricka vymyslela ze obsahuje vela zeleza a ze je to v jej veku velmi dolezite pre rast a vyvoj...chvilu som vahala, ale ked radi lekarka??? 😲
nastastie ich mala iba raz, tak som rada ze som to tu napisala...teraz je to inak hrozne, myslim tie nove studie a poznatky, stale sa nieco meni, clovek aby denne sledoval na co sa zase prislo,napr.teraz sa propaguje velmi ze deticky maju mat co najskor zavedeny lepok do stravy??!!! a to neplati iba v tom jedle 😨

matra
30. zář 2009

Ahojky holky,můj malý měl předevčírem 8 měsíců a stále plně kojím,akorát odpoledne jednou denně má příkrm cca od 5. měsíce,páč jsme větší ( máme 10 kilo)
Na příkrm máme pouze zeleninu nebo občas ovoce, když bývalo horko. Sní mi tak 120 ml, už mu to tak moc nemixuju at si pomalu zvyká na větší kousky.
Stačí mu to nebo mám přidávat ještě další porce místo kojení?

tynushqa
30. zář 2009

Berenika39
nick vymyslel manzel 😉 vsetko bolo obsadene 😀
Nemyslim ze mala ma malo, nas den bol pisany orientacne, a pisala som ze jej dam medzitym chrumky, keksiky, proste co ma napadne... a mliecko jej na rano staci bez vsetkeho a na veceru tiez 😉 Mala mi pekne prospieva, a jedenast budeme mat az za chvilku 😝

Tanitta
dnes som uvarila malej tu sosovicovu polievocku, sa nemohla dojest 🙂 ale potom tie fukoty 😀

Inak mam super recept zo stranky alinka na taku pohankovo masovo-zeleninovu kasu. Do malej som pohanku nevedela vobec dostat a ked som toto uvarila tak to zblajzla jedna radost 🙂

3 PL pohánky, 3 PL najemno nastrúhaného kalerábu a mrkvy, kúsok kuracieho mäsa, trochu posekanej petržlenovej vňate, 1 ČL olivového oleja
Pohánku preberieme, zalejeme dojčenskou vodou a varíme spolu s nadrobno pokrájaným kuracím mäsom na miernom ohni asi 10 minút domäkka. Vmiešame jemne nastrúhanú zeleninu a ešte chvíľu povaríme. Pred vypnutím pridáme nasekanú petržlenovú vňať a olivový olej.

berenika39
30. zář 2009

tytyty....tynuško, mě to jenom napadlo, jak jsi psala, že hodně jí a má pořád hlad, nebylo to tak, že bych ti vyčítala, jak ji trápíš hlady 😀 😀 .
stejně mě ted pořád štve, jak mít miminko znamená soutěž,kolik který váží...pořád se mě na to někdo ptá a neteř je nelepší z rodiny, protože za měsíc života (první měsíc života) přibrala kilo a půl. kojení nula, UM nepřetržitě když zabrečí, dostane, pije kontinuálně celej den. grrrrrr.....

výživa není o množství, ale o kvalitě.

(to mělo znamenat, že i méně někdy může znamenat více 😉 😉 😉 😉 )

shaula
1. říj 2009

Matra, v osmi měsících je běžné mít už tři příkrmy denně, a to i u dětí, které začaly s příkrmy později než vy 😉 Kuk sem: http://www.kojeni.net/prikrmy.php

suziad
1. říj 2009

holky aky poding varite detom na BB pudingu je pisane od 1 roka, ale vadi mi ze je kakaovy, nevadi to?
a jogurti len neochutene alebo moze bitaj napr. aktivia sladka, pretoze mne osobne biele jogurty nechutia, ale mozno detom ano 😅 a acidko ake!?

Budeme mat rok tak by som chcela pomaly prejst na normalnu stravu.

macka23
1. říj 2009

Ahojte,
no ja som skusala biely jogurt asi pred tyzdnom...a dost z neho grckal ☹ aj po 2 hodinach. Sice mu chutil..ale co uz. Dala som mu zvolensky smotanovy biely...neviem ci mam vyskusat iny...ak hej aky?
Uz ho dojcim len rano a vecer...bo mi dost grckal...reflux nam na sone nepotvrdili..ale ked sme zacali s prikrmami moc sa nam to zlepsilo..bojim sa vsak aby nemal malo mliecnych vyrobkov.
Rano okolo 6tej mu dam mliecko, ked vstaneme asi 90ml kase, neskor ovocie, okolo 14tej obed, okolo 17tej ovocie/vyziva a o pol siedmej kasu...a tesne pred spanim mu dam este mliecko.
Dakujem za vase rady...pekny den 😉

tin007
1. říj 2009

macka23 ak bola po jogurte taka reakcia (vracanie) a urcite vies, ze to bolo z jogurtu, tak pockaj aj mesiac a potom ho zarad znova, urcite nie inu znacku a hned po takej reakcii. radsej pridaj o 1 dojcenie (napr. v noci, alebo po obede, s odstupom takej hodinky) viac a ma mlieka dost 😉

matra
2. říj 2009

Shaula ahojky a děkuji, sice ty stránky mi nejdou otevřít,at zkouším jakoukoliv cestu 😠
Tak postupně budeme přidávat další dobrůtky... 😉

gabii83
5. říj 2009

ahojte précitala som rychlo prebehla aspon posledne str. mi papáme rano v posteli MM potom 2 chlebiky sa masielkom, obcas jej na to dám zltok, ako pomazánka s maslom, ale vacsinou len poobede, potom ovocie vacsinou, vyzivu menej casto, kym nam nasi daju bez postrekov a tak

obedik

poobede chlebik rozok ovocie zvysok z obedu ak nedojedla ale ak je taky tak pridam ovocie, taky zeleninovo ovocny prikrm akoby 😀

vecer kasa - napiste ako robite prosim domace kase, ja davam z obchodu no vela cukru tam je a su drahheee, dakujem za tipy a vecer MM

idem lebo sa zobudila slecna

ahojte zatial

matra
5. říj 2009

No já si nedovedu představit,že mi malý za měsíc bude baštit chleba 😀 Jakmile mu dám něco nerozmixované tak se zacne sklebit a dávit ☹ Je prostě zvyklý na kojení a to teče 🙂
Shaula jinak už baštíme 2 příkrmy denně, většinou jenou ovoce a jednou zeleninku a jde to, baští jak divý,postupně zvětšuju kousky tak uvidíme. Včera toho měl tolikže jsem večer měla dost nalité prsa 😒
Jo a když vám mimčo baští větší kusy a nemá zuby nebo jak my 4 přední takto v pohodě vpuse rozmělní?

gabii83
5. říj 2009

ja som jej nemixovala nic, len pucila s lyzickou teraz mixujem zeleninu aby nebolo jedlo suche ale normalne mi papa polku jablka celu a hryzie a zuzle no zlata podarena je ma 6 zubkov takze ma s cim hryzt aj mna, ona vsetko zje co ju nezje, dufam, ze to tak aj zostane

takze cakam tipy na domacu kasu 🙂

dakujem a mi ideme na prechádzku

matra
5. říj 2009

my pucili včera a nakonec jsem mixovala 😒
A kaše zatim nedělám,jen když jsem někdy neměla moc mlíka tak jsem mu více naředila mléčnou kaši od Nutrilonu a vypil ji z láhve...

porubenka
5. říj 2009

Baby, ja len ze aj my mame povolene od nasej Dr. papat pecen, kvoli tomu ze drobec je malokrvny - ale ja mam tu moznost ze to mam z domaceho kralika od nasich. Kupne by som este nedavala.

Domaca kukuricna kasa:
V obchode zdravej vyzivy som kupila kukuricnu kasu, netreba to varit, len rozmiesat v horucej vode. Neviem ake mnozstvo, robim to od oka, postupne pridavam a miesam. Ked trosku vychladne, tak pridam pol banana. Na zjemnenie mozte este dat 1-2 lyzicky jogurtu. Nam to velmi chuti. Vyskusajte.

tin007
5. říj 2009

gabii ako pise porubenka v bio obchodoch / obchody so zdravou vyzivou maju instantne kase - kukuricne, pohankove, ryzove, ovsene, rozne kombinovane. iba zalejes horucou vodou a nechas nabobtnat asi 5 min (aj menej). ja pridavam este roztlacene ovocie (hrusku, banan), nastruhane jablko, trochu podusenych sliviek, osupane hrozno a pod.

sonik28
5. říj 2009

gabii83:

tip na kasu, ktoru som je parkrat dala a aj chutila...na rozdiel od instantnych, ktore jej lezu uz hore krkom 🙂

MM alebo UM (ja som dala UM, lebo MM mi uz nejde odsat) zohriat do varu a vsypat klasicku psenicnu krupicu (trosku, lebo hned zhustne) a ostavit...do toho pomiesat najemno nastruhane jablko alebo popuceny banan alebo slivku (my sme mali slivku a slecna sa oblizovala az za uskami 🙂 a je to hotovo!

myslim si, ze chutne a lacne a zdrave jedlo. a papa sa lyzickou z mysky, z flase by to asi neslo.

inak hematologicka nam povedala, ze vo veku 10 mesiacov sa uz moze kludne prevarene kravske mliecko, no ja mam este zasoby Nutrilonu, tak minam na varenie najprv toto.

shaula
6. říj 2009

Sonik - MM by se nemělo vařit, potažmo ani UM asi ne. Kaše se obvykle dělá tak, že se uvaří s vodou a pak se vlije používané mléko a už se nevaří 😉 A krupice je prý těžká na trávení, měla by se dávat později, někdo tvrdí, že až od 2 - 3 let (já jsem ji ještě nedávala).

inac
6. říj 2009

Gabi, v BB mame DM drogerku, tam maju tiez kopec instantnych nemliecnych kasi, ktore su neporovnatelne lacnejsie ako mliecni. Krabica stoji okolo 40 sk. Tiez som varila v MM pohanku, pseno, kukuricnu krupicu. mozes varit aj vo vode a pridat ovocie, ako Ti uz radili.

morgan
6. říj 2009

Ahoj, doktorka mi říkala, že mám dávat malému piškoty a pečivo, protože je hubenej, tak at ho vykrmím, ale mě se ještě moc nechce, protože je v tom cukr a taky celé vajíčko...dáváte to vy? Nebo co jiného je na přibírání?
Díky 🙂

berenika39
6. říj 2009

gabi, kaše 😉 😉

vařím na střídačku rýžovou a ovesnou. Tak jednou týdně, k obědu. Moc to nemusí, můj syn je totiž asi nějaký "divný" 😀 😀, nejí vůbec sladké věci, takže do nich nedávám cukr, ale normálním dětem se to třeba trošku přisladí.

Uvařím rýži úplně doměkka, až se vyvaří všechna voda (vychází to tak na hrneček rýže a 2hrnečky vody), do té husté rýže přidám mléko, už vařím z kravského, ale jde přidat i UM.
Vločky namočím do vody, třeba na hodinu, pak je v té vodě uvařím, zase úplně na hustou kaši a nakonec přidám mléko.
Ted dávám i malý kousek másla, běžného, kaše jsou jemnější a pomáhá to na kakání 😉 😉 😉

Do obou někdy dám čerstvé ovoce nebo tajně zbylou přesnídávku z minulého dne (je totiž sladká, takže proč by ji jedl celou skleničku, že 😀 😀).

shaula
6. říj 2009

Morgan - a kolik váží? Naši kluci mají teď ve 14 měsících 8 kg, taky to nejsou žádní sumisté 😀 Piškoty nedávám ani teď (jen velmi výjimečně jeden dva), spíše dětské sušenky. Pečivo dávám asi od 8 měsíců. Pokud ti přibírá aspoň pomalu a je spokojený, tak to neřeš 😉

morgan
6. říj 2009

shaula - váží 7600, 70 cm (p.v. 3630)...on jí všechno co mu dám, ale malé množství, tak se ted snažím zvyšovat dávky..., teda to tvoji kluci jsou fakt drobouncí 😀, na žužlání mu dávám rýžové suchary nebo kukuřičné hady, ale po tom asi moc nenabere 😀

berenika39
6. říj 2009

morgan, taky si myslím, že nárust hmotnosti pomocí piškotů a pečiva je nemysl....to jsou sacharidy, z nich bude baculatější,možná, ale je to dost nevhodný zdroj energie - pro děti i dospělé, směřuje tok obezitě 😉 😉 kdyby to šlo, měl by jíst třeba častěji menší porce energeticky vydatných jídel - prostě víc jíst, ale to zdravé 😉 😉 . Dobré je třeba sladké ovoce, hrozno,banány. Nebo u dětí tučné jogurty, ty mají energie dost. Nebo rýži,i maso je ok. Domácí kaše, ovesná, rýžová...
Pečivo a piškoty samozřejmě může jíst,to je jasný, to je na tobě,ale nezdá se mi to jako zdroj "vykrmení". Takhle se to dělalo hooodně dávno.