Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

jasminet
27. srp 2010

@halienka no, nie si sice za blbu, ale vies prd 😀 ani nahodou netusime, co moze byt plna dojcenska strava, aspon teda ja nie 😉

latvia
27. srp 2010

@halienka ja tento pojdem teda tiez nepoznam, ale zrejme mala namysli uz vsetky prikrmy, myslim z casoveho hladiska. jak je to ta schema?tusim desiata ovo, obed zelenina+maso, olovrant ovo, vecer kasa? nejak tak. myslim ze tym nemyslela ze uz moze jest vsetko co mas doma 😅

latvia
27. srp 2010

http://www.mamatata.sk/index.cfm?Module=Advisor...

pod nazvom nekludna dcerka,,...
takze som sa trafila 😉

beruska24.9.
27. srp 2010

@latvia - malá pila ha mlíčko a protože ho začala pít nějak méně (nedostali jsme se ani na půl litru denně), tak jsem zkusila asi týden jogurty a teď od včera postupně přecházíme na normální um. Takže co se týče mléčných výrobků zjišťuji až teď 😉 Lučina obsahuje sůl, ne?? Nebo ta klasická kostka lučiny sůl nemá?? A tu by mohla už teď, nebo až od roka??

beruska24.9.
27. srp 2010

Pokud dítku stačí ´´normální´´ večeře (chápala bych obdoba oběda nebo pečivo s něčím apod.) a mlíčko před spaním, tak kaše není nutná. Já kaši vůbec nedávám, malá ji nechce. A k večeru papá zatím kousky ovoce, které si vezme do ručky. Před spaním (po koupání) má mlíčko.

latvia
27. srp 2010

@beruska24.9. vcera som to akurat snorila, len som to vypla, idem ti to najst. a kludne uz mozes teraz, urcite jej to nedas 5x denne 🙂

latvia
27. srp 2010

http://kosticky.mojelucina.cz/cz/o-kostickach.html

@beruska24.9. zatial som nenasla akykolvek syrovy vyrobok bez soli 😅 trochu soli nezaskodi, takmer rocnemu babatku vobec nie. tato lucina na ktoru som hodila link je v podstate to asi naj z podobnych syrov, lebo neobsahuje ani taviace soli.

latvia
27. srp 2010

ja kasu davam, lebo moj nechce vobec mlieko. akurat ked mu urobim bananovy koktejl tak vypije asi 200ml na slamku. u nas kase ficia rano a vecer, bud s jogurtom alebo s vyzivou

beruska24.9.
27. srp 2010

@latvia - to určitě ne 😉 Však i toho jogurtu papá zatím 2-3 lžičky do přesnídávky. Na samotný se šklebí, jako bych ji chtěla otrávit 😀
Teď máme jídelníček takto:
ráno - um (max. 150ml, většinou vypije už jen 120ml), pak rohlík
dopoledne - přesnídávka + trochu jogurtu
na oběd - maso + zelenina + těstoviny (pohanka, jáhly, brambory)
odpoledne - um (množství jako ráno), pak rohlík nebo křupky, občas piškotu pro chuť
večer - kousky ovoce (hrozno, hruška, banán, meloun)
večer před spaním - um (opět množství jako ráno)
No a během dne podle toho, zda jsme doma nebo někde venku. Doma si většinou vyžádá rohlík, nebo dám kousek ovoce, křupku apod., venku křupky, rohlík, občas prázdný kornoutek od zmrzliny.

beruska24.9.
27. srp 2010

@latvia - díky! Takže postupem času zkusíme tu lučinu. A jak mi někdo psal, může i tvrdý sýr. Předpokládám, že také jen občas a malé množství, protože tam je podle mě soli mnohem víc 😝

latvia
27. srp 2010

@beruska24.9. papa ti pekne. na ten rohlik urcite mozes tu lucinu alebo klasicke maslo.pokial ti toleruje uz normalne UM, tak mliecne vyrobky mozes.
inac som minule rozmysalal, boli sme v slanom bazene a maly sa tolko nachlastal vody, ze sa z toho az zblinkal 😅 tak som si pomyslela, kolko soli musia zjest deti, ktore sa tam ucia plavat od pol roka?? 😝

latvia
27. srp 2010

jj, syry obsahuju sol, z tych tvrdsich mozno apettito kidiboo co su tie palicky syrove, tie chutili aj mne 😉 tvoja mala ma uz takmer rok, uz trochu soli nezaskodi, sodik je tiez potrebny pre organizmus

beruska24.9.
27. srp 2010

@latvia - asi se neučí plavat v slaném bazéně 😀
Jo, poslední 2m. konečně začala pěkně papat a občas mám pocit, že toho za den sní víc než já 😉 Však je to živel 😀 nevydrží chvíli v klidu, teď už trénuje i chůzi venku, tak musí doplňovat energii 😉 Jogurt byl bez problémů, mlíčko nahrazuji postupně - tj. včera 4odměrky ha+1odm. obyč. na dávku, dnes 3odm. ha + 2odm. obyč. Takže to máme na nějakých 5 dní, pokud mi to zbylé ha mlíčko tak vystačí. Pak budu už dávat jen obyč. um, pokud to bude v pořádku. Doufám, že ano, když jogurt jsme zvládli 😉

beruska24.9.
27. srp 2010

Tak to apetito kidibo neznám, zkusím někde kouknout. Stejně nejdřív zkusím radši tu lučinu, až se k tomu dopracuji 😀

latvia
27. srp 2010

@beruska24.9. 😀 praveze ano, mam zname ktore tam s detmi chodia od pol roka 😅
u klasickeho mlieka hrozia v podstate 2 veci, alergia na BKM a intolerancia laktozy. Alergia na BKM zrejme u vas nebude, kedze uz jogurt a ciastocne plne UM toleruje, a slaktozou zrejme tiez nie, keze v klasickom UM je a zatial ok. ale uvidis lepsie ked ho budes davat uz ciste,bez HA.

latvia
27. srp 2010

@beruska24.9. tiez som kukala jak puk ze kidiboo, ale maju ho fakt vsade 😅 kaufland, spar, vo vsetkych vacsich obchodoch

mastulka
27. srp 2010

Ahojte, prosim vas, mohli by ste mi poradit co davat 10mesacnemu drobcovi na jedenie? teda myslim nieco ako rohlik, alebo uhorku hryzkat a tak, leeenze moj krasavec ma len 4 zubky a to dva pekne hryzaky dole a hore nedavno prerezane obe dvojky!! tie horne hryzaky sa akosi nenahlia 🙂 a ked maly papa tak sa mu zle hryzie kedze ma zubky ako na zipse 😀 a on sa tak snazi moje male 😎

sorciera24
28. srp 2010

@mastulka ved aj ked ma 4 zubky moze hryzkat.....mojmu vysiel prvy zub v 10. mesiacoch! a rozky zuzle od 7. 😉 4 zuby je uz dost...my mame stale 4 zuby a hryzkame vsetko...velmi rad ma ako uz tu spominali baby kornutok zo zmrzky a kalerabik 🙂

katkas1
28. srp 2010

@mastulka on sa musi naucit hryzt dasnami, ved su deti ktore nemaju zubky ani ako 14 meacne

beruska24.9.
28. srp 2010

@mastulka - rohlík (radši z druhého dne, aby ho nenadýmalo a navíc se lépe jí, protože se už ´´drobí´´), křupky (např. kukuřičné, pohankové, koupíš ve zdravé výživě, hlavně nesolené), kornoutek na zmrzlinu, malá občas dostane i dětskou piškotu (přijde mi to lepší varianta než dětské sušenky, když jsem četla složení, tak mi bylo 😝 ), no a pokud zvládne měkké ovoce, tak i to. Malá jí kousky melounu, banánu, hrozno, hrušku, zkoušela žmoulat i ´´křížalku´´ okurky a jablka (ale toho víc skončí všude okolo než v bříšku. A to jsem začala dávat kousky někdy kolem 9,5m.

susisus
29. srp 2010

ahojte maminky 🙂
moju bambulu strasne nafukuje chlieb - kazdy, vecer placeme a boli brusko, je to normalne? Som z toho nestastna, lebo jej velmi chuti a priam ho zobre, ale ked si da hoci aj 2 hlty, vecer mame peklo ☹

jasminet
29. srp 2010

@susisus ano, je normalne, ze chlieb nafukuje. aj dospelakov obcas. my si ho davame do hriankovaca, vtedy nafukuje menej (ale mne viac chuti, nemame problem s nafukovanim). skus to, mozno to pomoze... 😉

latvia
29. srp 2010

@susisus skus dat starsi suchsi chlieb alebo rohlik, tak 2dnovy napr.uvidis ci to bude lepsie. a neviem aky davas, mal by byt klasicky biely bez kminu, tmavy a s kminom nafukuje viac

nikush
29. srp 2010

@susisus moju babcu napr. nafukuje len z cierneho chleba. skus biely a starsi

susisus
29. srp 2010

dakujem pekne baby! Vyskusam vsetko, zajtra hriankovac a o dva dni aj odstaty chlebik, dufam ze pomoze aspon jedna finta 😉

erinka83
30. srp 2010

@jasminet co je hriankovac? Topinkovač? 😀

jasminet
30. srp 2010

@erinka83 hej, aj topinkovac sa tomu hovori 🙂

beruska24.9.
1. zář 2010

Chci se zeptat, na začátku příkrmů mi někdo poradil, že z cukety vykrajovat prostředek (ta zrníčka, semínka). Musím to stále vykrajovat, nebo už můžu nakrájet normálně kousek cukety i s tím prostředkem. Cuketu nejím, tak ani nevím, jak se připravuje. Malé ji občas přidávám do papáníčka s ostatní zeleninou. Vždyť i salátovou okurku dávám celou i s těmi semínky. Děkuji!

gabika7706
1. zář 2010

@beruska24.9. ak tie semienka nie su velmi velke, mozes ich nechat, pokial mas mlade, mensie cukety, tam by to malo byt ok, nic netreba vykrajovat

sussanah
2. zář 2010

@beruska24.9. urcite muzes, ja je vykrajovala jen prvni mesic, asi od 8-9mesice jeden normalne kostky, dokonce kdyz jepekna a mlada, tak uz necham i kousek slupky, je v ni spousta vitaminu a slupka neni vubec tuha.