Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

monicka101210
29. zář 2010

dakujem vam...

lenka1smejka
29. zář 2010

aevka-tak moja mala ma rok a pol a nechce kusky teda male ale tako ako nasu stravu to nie.iba na miniaturne kusky rozkrajane ale nezatazujem sa tym ono to raz pride samo pia22-ma uplnu pravdu dietatko musi na to dozriet niekomu to ide hned niekomu neskor

rebeka1977
30. zář 2010

Ahojte...prepacte, nemam cas citat celu diskusiu, a mozno moj pripevok bude aj trosku od temy...ale prosim Vas o radu. Moja dcerka ma uz 1rok aj 4 mesiace a nechce mi vobec papat kusky, polievky, omacky, cestoviny...vsetko musim mixovat. Skusala som x-krat je to dat len popucene vidlickou - spapa kedy 5 lyziciek, inokedy aj 15 a potom zrazu ju natiahne a vsetko ide von.
Rotek si chyti do ruky a papa, cmulka a zujka...ale len pokial ju nenatiahne a vsetko ide von.
Nestruhane jablko??? Nehrozi. Ani popuceny banan - rozmixovane to musi byt.
Ked jej dam trosicku nadrobucko pokrajaneho maska tak spapa - 3-4 davky, viac nie.
Takze neviem kde je problem a co robit. Skusam, skusam......co ste robili Vy???? Podotykam papame len doma varene, spapa vsetko....ale rozmixovane.
Dakujem Vam vsetkym.

gabika7706
30. zář 2010

@rebeka1977 trpezlivost, ja som pri prvorodenej urobila od zaciatku tu chybu, ze som jej hned vsetko mixovala, lebo tak vsade pisu, tak kazdy radi 🤐 a skoro sme skoncili tak ako vy, ale nakoniec tak tesne po roku, mozno mesiac, dva, som jej zacala len pucit a ziaden mix, bud zjedla alebo bola hladna. Prve dni boli tazke, ale naucila sa.

aevka
30. zář 2010

@rebeka1977 ahojky, jak jsem psala výš, my máme stejný problém, jenom jsme mladší - příští týden 9 měsíců. Já se ani k těm několika lžičkám nedostanu, stačí první kousíček a už to jede ven ☹ Navíc pak začne vždycky plakat a bojí se lžičky a ani se jí nedivím, taky bych se bála, kdyby mě to natahovalo. Nechce ani ten rohlík do ručičky, banán ani pod tlakem, prostě pouze konzistence přesnídávky. Všichni mi říkají, že to chce čas, jenže se bojím, abych neprošvihla nějaké období, kdy se to snadněji naučí, ale na druhou stranu vidím, že když to zkusím, tak ji vyloženě trápím ☹

rebeka1977
1. říj 2010

@aevka ahojky🙂 moja starsia dcerka, tiez dlho nechcela papat kusky...ale ta uz od 8 mesiacov zvladla mierne rozvarenu ryzu a cestoviny v celku....no ale dlho nam trvalo,kym zacala "normalne" jest...ale zacala

sussanah
1. říj 2010

@aevka opravdu dej tomu cas. Sice jsem nekde cetla, ze kolem toho 9m je dite pripravene zkouset kousky, ale pokud ji to natahuje, tak bych nestresovala. Nas sice pekne ji kousky uz asi od 8m, ale treba ryzi musim trochu pomixovat, protoze to ho natahuje. Kazdopadne rozhodne v tom nejsi sama, mam 3 kamaradky s mimcama od 7m do 11m a vsechny mixujou na maximalni kasi, protoze jinak to nejde. Ja bych to zkusila vzdycky tak 1-2za tyden, urco ne kazdy den, at nema z obeda stresy a spis bych ji zacala davt neco do ruky - krupka, rohlik, banan, uvarrnou celeninu vcelku. Ze zacatku si s tim bude urco jen hrat, ale treba jednou kousne a zjisti, ze to pujde 😉

aevka
1. říj 2010

@sussanah moc děkuju za podporu, naučili se to všichni, tak se to dřív nebo později naučíme taky 🙂 nikoho, kdo by jedl jenom přesnídávky až do maturity fakt neznám 😀 😀

sussanah
2. říj 2010

@aevka jj presne tak bych to taky nevidela 😀

halienka
5. říj 2010

Ahojte babky 🙂 chcem sa spýtať, myslíte že už môžem malej dávať tvrdý syr? A keď tak aký? Minule som jej totiž dala trošku s Eidamu a strašne jej chutil, ale neviem či eidam je zrovna vhodný 😝 😀

sussanah
5. říj 2010

@halienka v 10m uz myslim muzes, ja jsem v te dobe zacala. Davam 40% eidam nebo madeland (nic nizkotucneho). Nedavam ho moc casto, tak 2x do tydne (je tam sul a kdovi co jeste ;) Uz davas lucinu? Kdyz tak muzes zacit nejdirve tim. Sice je tam taky sul, ale jednou za cas si myslim, ze to byt muze. Ja ted na vecere stridam lucina, pomazanky (z jogurtu, lucina + zloutek/okurka/cocka/mrkev) nebo tvrdy syr.

halienka
6. říj 2010

@sussanah ďakujem za radu, lučinu som ešte nedávala ale skúsim 😉 my večeriame kašu a vcelku malej chutí, no pomaly by som chcela začínať s raňajkami, bo mi akosi menej mliečky vypije ráno, tak by som jej chcela tak za hodinku dať trošku chlebíka s masielkom a syrom. Inak sa jej ani do toho chlebíka moc nechce, poväčšinou olíže to maslo a chlebík nechá, no uvidíme možno časom si zvykne. 🙂 a tie pomazánky sú výborný nápad, aby nemala stále len maslo 😉 možno jej aj ten chlebík potom ľahšie pôjde 😉

sussanah
6. říj 2010

@halienka ja prave musela zacit s jinyma vecerema, protoze se maly kasi prejedl a uz je nechtel. Takze ted mame snidanove kase rano a normalni veceri vecer. Chleba se urco nauci, treba ji ho muzes zkusit dat suchy a ne jako v ramci jidla, ale jako neco na zuzlani do kocarku nebo u hrani. Nas maly taky vzdycky slize pomazanku z chleba nebo rohliku a pak mi ho podava zpatku suchy, at mu jeste domazu 😀

halienka
6. říj 2010

@sussanah Ona si ako pár kúskov tak 3-4 chlebíka dá, ale viac nie, takže presne tak to beriem, že zatiaľ to má len ako takú chuťovku, ale nie je to také množstvo, že by sa normálne najedla a zasýtila. Čakám že raz to bude aj tak 😀 A to samé mám s obedmi, ani zanič nechce drobné kúsočky, ale keď ja jem svoju polievku, tak pár kúskov mrkvičky, petržlenu a mäska zje, ale takých väčších čo si ich môže chytiť do ručičky a sama dať do pusy, to ju baví. Ale je to zatiaľ málo, takže nakoniec ju aj tak musím dojesť mixovaným jedlom. No vyzerá to tak, že my prejdeme s mixovaného rovno na väčšie kúsky, lebo tie medzistupne ako roztlačené a maličké kúsky na lyžičke mi proste nechce. 😝 😀

sussanah
6. říj 2010

@halienka a zkusila jsi cast rozmixovat a cast kousky? Treba nakrajim na kostky dyni a mrkev, dohromady udelam na pare a pak 1/3 rozmixuju na jemno a smicham to s kostkama. Samostatne kousky ho nekdy natahuji, takhle to neni suche a kousky, ktere musi pokousat tam ma taky. 😉 Tak samo treba omacka najemno rozmixovana a zaliju tim testoviny rozdelane jen na pulku

halienka
6. říj 2010

@sussanah ja už som skúšala snáď všetko 😀 buď zje len samostatné najemno pomixované lyžičkou (a to len fľaštičky asi 4 druhy čo jedia 5-6 mesačné deti!) alebo potom suché väčšie kúsky mnou varené alebo dusené ručičkami. Inak nič. Menšie kúsky v omáčke alebo v pomixovanom, keď jej to ponúkam lyžičkou, tak ani za nič, neotvorí pusu proste, možno by trochu zjedla rukami, ale to si vieš predstaviť, že by to bolo hlavne všade okolo len nie v nej 😀 no uvidíme kam to dospeje, ja dúfam, že raz sa tie ľady prelomia a začne jesť trošku normálnejšie. Ale som rada, že mi vôbec začala aspoň tie kúsky z polievky, aj to už je úspech 😀

sussanah
6. říj 2010

@halienka tak ji to davej, at si ji rukama, vsak se to potom uklidi 🙂 Mozna, ze fakt skocite z rozmixovaneho primo na cele kusy 😀

bejby29
6. říj 2010

@jjaanca - a preco by sa med nemohol? Urcite lepsie ako cukor.. Lenze najlepsi je domaci med, bohuzial nema k nemu asi kazdy pristup.. Nas maly je med uz odmalicka - a je tu 😉 Teraz ma jeden rocik, med som zacala davat cca v 5-tich mesiacoch.. Nasi predkovia sladili len medom, dokonca mi babka hovorila, ze babatkam sa daval ked boli chore.
@lu777 ja tiez varim z quinoi dost casto.. Mne velmi chuti. Minule som nasla vyborny receptik na quinoa burgery s guacamole omackou.. http://chefmom.sheknows.com/featured/2008/05/25...

sussanah
6. říj 2010

@bejby29 tak to mas stesti, ze je maly po medu v pohode. Med je hooodne silny alergen. U nas doma taqkyt sladime medem (tchan je vcelar) a rozhodne budu chtit, aby maly jedl med, ale driv nez pred 2 rokem je to dost riziko podle me. Ale proste tys to zkusila a vyslo to v pohode 🙂

usmev2222
6. říj 2010

čo davate 9 mesacnemu dietatku jest, poprosim cely den popisat, lebo ja nevime ci davam dost ci malo ..... Dik

bubelko
6. říj 2010

@usmev2222 jonas ma sice akurat 10mesiacov, ale tento rezim mame od 9teho:
rano sa nakoji medzi 7-8,00. medzi 9-10tou ma jogurt s ovocim, medzi 12-13tou obed, medzi 15-16tou zase ovocie, okolo 18,30 vecera (kasa/chlieb s maslom), a nakoniec este pred spanim - pred osmou sa nakoji. budi sa potom okolo 4-5tej este na kojenie, ale niekedy ani to nie. 🙂
neviem ci je to vela, ale fungovali sme takto aj so starsim a bolo to v poho. 😉

sussanah
6. říj 2010

@usmev2222 my jsme to meli v 9m podobne jako @bubelko , tj. rano mezi 8-9 kojo, kolem 10 svacina (ovoce - jablko, banan, broskev, nektarinka, mango, svestka, meloun). Kolem 12:30 obed (zelenina - mrkev, petrzel, brambor, brokolice, dyne, kvetak, cuketa, cervena cocka, spenat, zeleny hrasek, kukurice, cervena repa + 2x tydne maso kureci, hovezi a zloutek; prilohy - testoviny, jahly, pohanka, kuskus, ryze). Potom kolem 14:30 - 15:00 kojo, svacina je kolem 17h - jogurt s krupinkama, vecere kolem 19h ( mlecna kase smichana s obilninovou). Kojo pred spanim mezi 20-20:30. Potom 1kojo v noci, spise az nad ranem (vyjimecne 2 koja v noci). Sem tam behem dne krupinky nebo rohlik na kousani. Je to dostatecne podrobne? 🙂

usmev2222
7. říj 2010

@sussanah ano je, dakujem za odpoveeeeeed 🙂

usmev2222
7. říj 2010

@bubelko tak takto podobne to mame aj my... okrem toho jogurtu, ja osm jej jogurt este nedavala, aky jogurt davas?

gabika7706
7. říj 2010

@usmev2222 ze aj Teba vidno, co ze sa neukazes aj na nasom fore? 😉 Jogurt obycajny biely, nie nizkotucny, ak ste kojeni, tak este nemusis 😉

usmev2222
7. říj 2010

@gabika7706 joooj ved tych for je tolko ze nestiham, teraz vacsinou chodim len sem. Ok tak vyskusame ten jogurtik, kedze niesme kojeni.

bubelko
7. říj 2010

@usmev2222 na svk davam zvolensky, cisto biely, ako pisala gabika, a tu davam grecky, tiez cisto biely 😉

28jaja28
7. říj 2010

ahojte kočky,malu už skoro 2mesiace prikrmujem,skušala som len kusok kuracieho mäska-prs,ale ked to zjedla cele mi to vyvratila.stalo sa vam niečo take??ma 7mesiacov,je to skoro na mäso?zeleninove v pohode spapa.vdaka za rady 🙂

gabika7706
7. říj 2010

@28jaja28 nam sa take nestalo, iba chvilu odmietal maso ale tak mozno jej nesadlo, skus po nejakom case opat ponuknut a ked jej nechutia prsia, skus stehno 😉 mojim detom obom chuti viac tmave maso. A ci je skoro na maso..ako sa to vezme, ked prikrmujete uz 2 mesiace tak ani nie, myslim, ze je to akurat.

jjaanca
8. říj 2010

@bejby29 To reaguješ na nějaký můj hodně starý příspěvek o medu????? Nevzpomínám si co jsem psala, ale já jsem na med alergická a obecně je to silný alergen a ty se zařazují do jídelníčku spíš později.
Jestli tvůj syn jedl od začátku med a je tu, asi není alergik, určitě by tu byl, i kdybs mu dávala od narození kravský mlíko a čínskou polívku s glutamátem 😉
Já sladila ze začátku hroznovým cukrem.