Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

piacere
18. bře 2011

@sussanah
@ija1

viem, že cca po mesiaci po zelenine ide ovocie, potom zase mesiac a kaša atď. Aj som to takto zavádzala, ale nie s tým, že mi každý príkrm nahrádza mlieko... ale napr. poobede dám jeden deň ovocie, ďalší deň jogurt, ďalší kašu... čiže malý má v podstate len dva príkrmy, zvyšok mlieko. Na obed zeleninu a ten poobedňajší príkrm striedam: ovocie-kaša-jogurt... Tak neviem 😕

S tou kašou to mám aj ja vypozorované, že je po nej hladnejší, aj keď zje zo 150ml mlieka, ako keď vypije 150ml čisto mlieko...neviem prečo. Detto ovocie... Niekedy mi zje 100ml slivky + do toho mu popučím celý banán... čiže mi to vychádza na nejakých 150-170ml ovocia...spraská to a cca za hodinu a pol chce mlieko... Preto neviem, ako to riešiť s tromi príkrmami... lebo ak by mal len ráno na raňajky mlieko... potom desiata ovocie, tak po desiate mi tak cca za hodinku bude žgrundžať, lebo chce zeleninu... po zelenine (ktorú spraská 200ml) je cca za 2 hodinky hladný, takže zase napr. kaša... a po nej zase o hodinku a pol... čiže mi to vychádza, že možno o jednej by sme už mali finiš s príkrmami 😀 a do večera by pil ešte min. 3x mlieko 😕 😅 Mliečnu dávku mu zvýšiť nemôžem, aby vydržal po mliečku poobede dlhšie, lebo mi naraz viac ako 150ml nevypije... výnimkou je ráno cca o 5.00 (lebo v noci sa už vôbec na jedlo nebudí)... takže je vyhladovaný, vtedy stiahne 210ml.... ináč cez deň max. 150ml
Mám v tom hokej 🙄

cicimon
18. bře 2011

@piacere a kolko zje z tej kase? a je dost husta? moja zje cca 200g a vydrzi potom vo vecere a to jej ju davam o 17tej
na desiatu ma cca 150-170g zahustenej vyzivy a ide spat a vydrzi tiez cez 2-2,5hod

piacere
18. bře 2011

@cicimon kašu mu robím buď zo 150ml mlieka (keď mu do nej dávam napr. len pol banána alebo 50ml ovocia)... ale väčšinou niečo nechá. Alebo z 90ml mlieka + 100ml ovocia. A tiež väčšinou niečo nechá. On by mi kašu z 200ml mlieka nezjedol... určite by nechal, takže to by som robila zbytočne. Robím ju hustú, lebo riedku jesť nevie... je všade, len nie v ústach... takže niekedy je to fakt ako betón 😅 keď to preženiem.... Nikdy nie je po kašu tak dlho zasýtený ako po čistom mlieku... aj keď urobím zo 150ml a spraská všetko (veľmi výnimočne)... tak je skôr hladný ako keby vypil čisté mlieko 150ml... 😕

sussanah
18. bře 2011

@piacere jo uz chapu, jakoze nevis, jak ty prikrmy za sebou poskladat 😀 No a zkousela jsi to proste prostridavat jakoze prikrm a mleko? kazdopadne s tim hladem, to je jakobys popisovala mojeho kluka, v tomto veku taky jedl tak po tech 2h, uplne jsem se desila, jak to bude dal 😅 Ale casem ten sileny hlad presel a zacal jist jako normalni clovek s 3h intervaly 😉
Proste tak, jak jsi to psala rano mliko, potom ovoce, mliko, obed, mliko, svacina a mliko na noc. To by neslo? Me se treba toho poledniho mlika zbavili az v roce, to teprve vydrzel v pohode od obeda az do svaciny (ma mezitim dlouhy spanek). Za chvilku muzes zkusit dat uz snidani, takze bys mela mliko po probuzeni, pak snidane, dopo svacina, obed, mliko, svacina, mliko.
S tou kasi neporadim, u nas taky vzdycky docela zasytila. Co davas za kasi? Ja davala v tomhle veku na odpoledni svacinu jogurt (cca 200-250), ale jedine to muselo byt s krupkama, protoze ciste ho to taky nezasytilo 😅
Takhle by to slo?

cicimon
18. bře 2011

@piacere no ja nerobim kasu s mliekom ale vodou.... a nie krabicove ale obilninove... a robim tak od oka... teda nie ze 100ml vody... ale tak aby vysledna davka bola cca 200g... a tiez je to riadne huste a staci jej

piacere
18. bře 2011

@sussanah tak tak... toto som nevedela....

jedálníček môjho je takýto: v nedeľu bude mať 9 mesiacov:

5.00 210ml mlieka
8.00 150ml mlieka
11.00 200ml zelenina/mäso/žĺtok
13.00 150ml mlieka
16.00 ovocie
19.00 150ml mlieka (a spí až do rána)

Takže by som doobedu zaradila ešte príkrm... napr. ovocie/jogurt a poobede dávala kašu? Pripadám si ako tatár, ale nechcem jeho brušku nejakou hlúposťou ublížiť 😅 Ja nie som veľký zástanca kaší... dávam mu ich max. 2x do týždňa, lebo podľa mňa sú len lepičky žalúdka, nič viac 😅 tak si neviem predstaviť, že by mal každý deň poobede kašu... ona mu ani nejak extra nechutí... 😖

piacere
18. bře 2011

kašu mu robím čistú ryžovú bezmliečnu s Nutrilonom a pridávam do nej ovocie, alebo pšenovú bezmliečnu + ovocie. Lepok ešte nedávame.... na odporúčanie pediatra...

sussanah
18. bře 2011

@piacere no co si budeme povidat, ono ty kase fakt nemaji jiny smysl nez zaplacat zaludek 😉 Ostatne stejne jako ty krupky ruzne, ale ja jsem zas za to byla docela rada 😅 No ja bych ted presunula to ovoce na predobed kolem 10, pak obed kolem 11-11:30 a pak uz stejne a odpoledne misto ovoce muzes stridat kasi, jogurt, pripadne jine ovoce.
Mliko zatim nech jak je, misto toho v 8 das casem snidani a toho poledniho se muzes pozdeji zbavit posunutim svaciny a zavedenim vecere. Takze ti potom zustane uz jen mliko po probuzeni a pred spanim, coz klidne muze mit do 2 let 🙂
Proc nedavas lepek? Mate nejakou zatez v rodine? Ono se prave doporuzuje postupne ten lepek zavadet aby se pripadnym alergiim zabranilo, ze predcasne zavedeni je stejne rizikove jako pozdni zavedeni. Jo a jaka je ta psenova kase, jakoze psenicna?? Protoze v tom lepek uz je 😉

piacere
18. bře 2011

@sussanah ďakujem 😵 super návod si mi dala 😀 takto to skúsim....

Pšenová, to je bezlepková kaša... je to vlastne lúpané proso 😅

Lepok mu nedávam na odporúčanie pediatričky, pretože ja aj manžel sme silný alergici, aj keď nie celiatici... už som to tu riešila a dosť dlho som po poradni, kde mi lekárka toto navrhla mala hlavu v smútku a nevedela som čo robiť... Najprv som chcela urobiť kompromis a zaviesť ukončeným deviatym mesiacom... ale potom (ani neviem ako a prečo 😒 ) sme s manželom usúdili, že teda vydržíme do toho roka.... dodnes sa to vo mne bije a som silne na pochybách, či robím správne alebo nie.... veľmi sa bojím, že by som mu lepkom ublížila (a potom si do konca života vyčítala, že som mala do toho roka čakať), na druhej strane sa bojím, že mu ublížim jeho neskorým zavedením a výčitky budú opäť... fakt neviem... aj keď... podľa najnovších výskumov sme už aj tak dávno za hranicou zavedenia lepku 😔 aj preto sme sa rozhodli počkať... keď už sme doteraz nedali.... ☹ 😖

sussanah
18. bře 2011

@piacere ajo, resily jsme to tu.. No uz jsi se rozhodla, tak myslim, ze ted uz hlavne nema cenu to resit dal a premyslet, jestli jo nebo ne nebo co. Proste das v roce. Ono s tim lepkem to stejne nikdy poradne nevis, projevit hned se to nemusi a premysleni "cobykdyby" je opravdu zbytecne.
ufff, akorat jsem udolala syna a konecne usnul.. Nejak ted zacina bytjak z divokych vajec 😖

zuzkat1
18. bře 2011

@cicimon tebe zje 200ml kase? teda zavidim... ja mojej robim tak asi 100ml lebo menej sa uz fakt urobit neda a z toho vacsinu vyhodim...

cicimon
18. bře 2011

@zuzkat1 ano, nie kazdy den ale zje.... ale aj tak to bude asi najmensie rocne dieta, nea asi ani 7,5kg

lucinenka001
18. bře 2011

Ahojte,

maminy, moze prosim Vas drobec s atopickym ekzemom, ale nemame sillny ekzem, kam-zyk nam dala informaciu a radu, ze su ovela horsie ekzemy. Mozu deturence s atopickym ekzemom papat napriklad uz take polievky? Adam ma o par dni 1rok.

Zeleninová polievka s haluštičkami
kaleráb, karfiol, mrkva, 1 žĺtok, 2 lyžice detskej krupice
Nakrájame na drobno kaleráb, karfiol, mrkvu a povaríme asi 20 minút. Medzitým si z 1 žĺtka a dvoch zarovnaných lyžíc detskej krupice urobíme cesto na halušky. Do vriacej polievky nahádžeme drobné halušky, ktoré necháme asi 2 minúty variť.

Rascová polievka s vaječným žĺtkom
Na suchej panvici opražíme do zlata 10g hl. múky, zalejeme studenou vodou, pridáme trošku rasce a necháme asi 20 minút variť. Potom polievku scedíme. Keď vrie, metličkou do nej rozšľaháme 1 žĺtok, pridáme lyžičku oleja a odstavíme. Do hotovej polievky môžeme pridať nadrobno posekanú pažítku.

Krúpková polievka krémová so zeleninou
15g krúp, dojčenská voda, 30-40g očistenej koreňovej zeleniny (okrem zeleru), dojčenské mlieko, rastlinný tuk, petržlenová vňať
Umyté krúpy dáme do studenej vody variť. Keď krúpy vrú, pridáme očistenú zeleninu a necháme spolu variť. Mäkké krúpy aj zeleninu pretlačíme, pridáme mlieko, olej, necháme zovrieť a odstavíme. Nakoniec do hotovej polievky pridáme nadrobno posekanú petržlenovú vňať. Takto môžeme pripravovať polievku aj z ovsených vločiek a z ryže.

Chcem sa prosim Vas poradit, ci mozem mu dat teda tu detsku krupicu + tie zltka.
Priznam sa Adam este nemal zltko. Nie je to problem?

Pri tej rascovej sa chcem prosim poradit ci moze teda vobec rascu ?

A pri krupkovej, tie krupky, ale hadam ano.

Kočky prosim Vas ked mu chcem dat zltko ku chlebiku kolko mam cele vajicko varit prosim Vas? docitala som sa dobre 10minut a potom moze kludne spapat?

Mozem drobcovi davat uz do jedal aj napriklad od Vitany take nieco ako vegeta Vitana Natur? Ako prichucujete svojim detickam jedla?

Velmi pekne dakujem

lucinenka001
18. bře 2011

kočky prepacte, do zlej temy som to pridala. 😉

zuzkat1
18. bře 2011

@cicimon a kolko mala ked sa narodila?

cicimon
18. bře 2011

@zuzkat1 3050g... v stredu ideme na poradnu, tak som zvedava na cislo... ale viac ako 7,5kg to nevidim

zuzkat1
18. bře 2011

@cicimon no moja mala ako 13 mesacna 8,5kg a narodila sa o 700g tazsia ako tvoja🙂 teda v priberani su na tom asi rovnako🙂 inak este stale nema viac ako 9kil...

cicimon
18. bře 2011

@zuzkat1 ale moja za 6t kilo urcite nepriberie 🙂) za 2t ma rok

zuzkat1
18. bře 2011

@cicimon no ale vzhladom na porodnu vahu sme na tom rovnako🙂 akoze rovnako vela pribrali..nemaju rovnaku vahu ale rovnako vela pribrali od narodenia🙂

cicimon
18. bře 2011

@zuzkat1 no veru, ved som zvedava v stredu, aj ked mam dojem ze od poslednej poradne co jej robili testy na barsco sa trochu rozjedla

zuzkat1
18. bře 2011

@cicimon no moja papa stale rovnako malo... ja uz som dokonca zacala davat len 3x denne lebo ked som davala castejsie tak obed a veceru vobec nejedla rovno pokrutila hlavou ze nie... takto aspon nieco spapa... ale tak stale je to len polovica jogurtu alebo maleho pribinacika... na obec trosicku niecoho..ale uz trochu viac a na veceru ja neviem asi 50-60ml kase...

cicimon
18. bře 2011

@zuzkat1 moja ma MM rano cca 6.30, podla toho kedy vstane.... 9.30 olovrant ovocie cca 130, o 10tej MM..len trosku na zaspatie, cca 12.30 obed... zje okolo 100, podla toho co ma (varene zje menej, vyzivu viac), 13.30 MM, 17.00 kasa a 19.30 MM... a MM asi 2-3x za noc.. ale asi ma v bruchu kyselinu, ked tak malo pribera

zuzkat1
19. bře 2011

@cicimon moja ma MM kedy chce..niekedy aj kazdu hodinu...okolo 9tej papa jogurt asi polovicu okolo pol druhej obed, ja vyzivu nedavam na obed to zje max. 50ml... a okolo pol 6tej ma veceru...bud kasa alebo nejaky chlieb s niecim... ale to uz nezje ani tolko ako kase... z tej kase zje max tych 80ml ale to jej musi velmi chutit.... medzitym hocikedy cez den ma ovocie... zvacsa poobede lebo doobeda spi... poobede uz nespava... caj jej davam asi mesiac... ale vypije tak max 1,5 deci ako som pisala kojena kedy chce a v noci tak 3x po novom co som rada lebo donedavna to bolo este 6x🙂

cicimon
19. bře 2011

@zuzkat1 tak ja caj nedavam, len vodu, poobede sme von... cca od 14.15-16.45 a vtedy neje nic len max par chrumiek a jogurt dr. povedala ze staci po roku tak aj preto ta vyziva resp ovocie doobeda. a MM jej tiez nedavam hocikedy, lebo aj preto si myslim ze nechcela vela jest, tak jej dam od smadu vodu radsej

zuzkat1
19. bře 2011

@cicimon ja davam jogurt od 9teho mesiaca... smotanovy... a kojim na poziadanie a este pol roka iste budem.. takze to neriesim... je kolko chce🙂 hlavne ze pribera a rastie🙂 len to ma stve to varenie zbytocne kvoli par lyzickam 😝 inak na annaginej stranke je priama umera... cim viac kojenia tym vyssia chut do jedla a teda aj viac spapanych prikrmov🙂

ica9
19. bře 2011

Caute baby. Moja dcera ma 10 mesiacov. Moze kyslu smotanu? A sladku? Dakujem 🙂

maryanna
19. bře 2011

@ica9 ahoj, kyslú môže, sladkú až po roku...
okrem kyslej smotany aj biely pplnotučný jogurt, acidko, kefír a podobne

ica9
19. bře 2011

@maryanna Dakujem za odpoved. Jogurt uz papame 🙂 Len s tymi smotanami som si nevedela rady 😉

tital
28. dub 2011

Ahojte, ted nejak nevim v praxi jak dal s prikrmy... Jsme na začátku 8. měsíce. Dopol dáváme ovoce - hruška, banán, jablko, někdy kupované, někdy vařené. Pak MM, kolem 14 hod zeleninový příkrm. Máme vyzkoušené kombinace - batáty, cukety, mrkve, červené řepy, květáku, norm. brambor, brokolice. Opět, někdy vařím, někdy koupená sklenička. K tomu občas přimixuji rýžové vločky nebo kukuřičné těstovinky. A co teď ? Syn je pěkný, prospívá. Spí celou noc, od 19.30 cca do 4-5 rána. Zatím se mi nechce do kaší. A s masíkem máme trošku problém, viditelně ho hůř tráví, takže ho zatím zařazuji jen jedenkrát týdně. Jak mám dál s příkrmy pokračovat ? Nespěchám, kojení mi nevadí, hlad syn nemá, ale přesto, pokud má do roka jíst bez soli, cukru a koření cca co dospěláci, měla bych toho začít pomalu zařazovat víc, ne ?
Mám teď v osmém měsíci přidat vícekrát maso nebo žloutek ?
V devátém jogurt ? V desátém kaše ? Kdy lepek - těstovinky, teď v tom osmém měsíci ? Kdy pečivo jako takové ? Luštěniny jsou prý vhodné až od roka a půl, ryby od roka... Kdy sýry, kdy dětskou šunku ? Z čeho například bramborovu kaši ? Z umělého mléka a brambor ? Nebo MM a brambor ?
Syn jí rád, chutná mu, viditelně chce ochutnávat to co mi, pozoruje nás když dlabeme... je asi připraven. Precetla jsem hodne prispevku, hodne z vas dava chlebik s maslem, nevim, jestli to jeste neni brzo ?

ija1
29. dub 2011

AHojky, my teda jsme koncem 8. mesice zacly bily jogurt holandie, nastesti ho papa samotnej, nemusela jsem do nej davat presnidavku, ale chutna ji............. kase jsem zacla taky koncem osmeho....... tak 14 dni po tom jogurtu, akorat u nas je mame na snidani......... koncem 9. jsem zacla pomalu s lepkem, pac jsme na UM, a po rohliku mivala zezacatku prujmy, zacinala jsem sunarkama susenkama, pak lepkove kase od hippu (jogurtova s ovocem), a pak rohlik .... k tomu jsme zacli mazat na svacinku rohlik s lucinou.........
sunku teda nehodlam jeste dost dlouho davat, ja celkove uzeniny pouze do vareneho, ale pro dite si myslim ze mu neuskodi kdyz sunku jeste par mesicu nebude........ , maso davam co druhej den, zloutek 1x tydne------bramborovou kasi delame z um, ale od roka se pry muzer z vareneho mleka....... tak nevim 🙂