Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

lucikan
7. črc 2011

ahojte, mate niekto skusenost, ked vam dietko prestalo papat vsetko ostatne okrem ovocia? rozmyslam na aky velky problem mame zarobene. Zacalo to pred tyzdnom, dala som mu vlocky so struhanym jablkom a bananom - to zjedol. Potom bola dalsie tri dni len jeho obvykle zelenina/maso/cestoviny, nezjedol z toho v podstate nic, na stvrty den znovu tie vlocky, zas ich zjedol. To mi to este nedochadzalo. Tak dalsie tri dni mal znovu zelenina/maso/cestoviny, vratane dnes a zas vobec nic nezjedol. Mala som v mrazaku cucoriedky, tak ze vyskusam ci ich zje. No a on potvora zbastil vsetky co som mu dala. Inak je to slaby prikrmovy jedacik, ked mal dobry den, tak zjedol dokopy tak 70 g prikrmu max za cely den. Ovocia maval malo, lebo ho nejedaval. Preto som vobec neratala, ze by sa nam teraz nieco taketo mohlo stat. Inak je kojeny.
Co by ste poradili, nedat ziadne ovocie, az kym sa dieta nerozje? Plus si este myslim, ze nam tutovka konecne idu prve zuby, ze by aj to malo vplyv?

sussanah
7. črc 2011

@lucikan zuby na to muzou mit urcite vliv, jako bohuzel na vsechno. Zkus treba namichat zeleninu s ovocem, bramborova kasse s jablkem apod. Ono v tech 8m uz si zacinaji deti trosku chutove vybirat, tak to taky zkousi 😉 Uplne bych ovoce nevynechavala, ale stale bych ty zeleninove prikrmy nabizela, at vi, ze je to proste standardni nabidka dne 🙂

zvirka
7. črc 2011

@lucikan Ahoj, u nás probíhá poslední cca 2 týdny něco podobného. Skoro nejí obědy - tedy masozeleninový příkrm, kaše taky ne, dnes jsem zkoušela bezmléčnovou pohankovou s ovocem, taky ne. Takže jí vlastně jen jogurt a rohlík s lučinou, plus ovocnou přesnídávku. Teda ne, že by to ostatní vůbec nebaštil, ale dá 3 nebo 4 lžičky a konec. Zubů má 5 a teď žádné nerostou, takže u nás to tím není. Jediné, co mi za posledních 14 dní zbaštil, byl špenát brambory a králičí maso (vařím doma, skleničky už vůbec nechce delší dobu). Já hlavně nevím, jestli mu dát něco místo toho hned nebo až později, aby si nezvykl, že když něco nebude jíst, tak dostane něco jiného. Už se mi taky stalo, že jsem lítala jak fredka a ze tří různých jídel snědl dohromady 2 lžičky. Dneska jsem mu prostě po dvou hodinách nabízela jídla, jak jsem je měla připravená, no dal si jen ten jogurt, rohlík a přesnídávku, ostaního dohromady asi 5 lžiček. Ale zas ho nechci trápit hlady, i když teda nevrčel, vyloženě hlad asi neměl. Tak nevím, poradí někdo?

zvirka
7. črc 2011

Ještě jsem zapomněla, kojím, ode dneška 3x denně, protože včera si vzal prso jen 2x, už o mlíčko taky přestavá mít zájem, tak jsem ho dnes přes den nenutila a byla jsem ráda, že si večer dal.

lucikan
7. črc 2011

@zvirka ja ohladom toho, ci ponuknut ine jedlo, ked to co sa nachystalo, nechce - ja som povedale, ze ee, ine neponuknem a drzim sa toho. Aj ked teda, ponukam prso, cize alternativu k tomu ma. Ten moj zase by len cucal, posledny tyzden je vlastne zas len na mlieku 😖 . Ale tak dnes vecer uz zacingal zubok o lyzicku, takze je tam!!! Cize sa da predpokladat, ze to bude tymi zubmi.
No a vlastne, moj ked nejedol, tak sa dopil mliekom, ale tym ze tvoj sa ani nedopil mliekom, tak asi fakt nebol hladny. Nie je aj u vas taky hic ako tu? Zeby aj to teplo to mohlo ovplyvnit.
Tak ja budem pokracovat ako doteraz, nukat a nukat. Aj ked teda je fasa na konci dna to cele vyhodit, ze ano. No ja verim, ze raz sa rozpapa, ine neostava. A plus sa snazim nerobit z toho ziadne halo pred malym, proste ked nechce, tak nechce, ide od stola. To preto aby si nemyslel, ze jedenie je vec, ktorou ma moze potesit alebo nastvat a neskor to nezacal vyuzivat.

zvirka
7. črc 2011

@lucikan U nás vedro až dnes, jinak doteď bylo přijemně, kolem 20. Taky jsem dnes zkoušela mu nechaný oběd ohřát odpoledne, ale to vzal lžičku do pusy a demonstrativně se zašklebil a vyplivnul to 😠 Já vím, že je malý, ale teda měla jsem sto chutí ho.... 😲 Taky mě štve, že to zbytečně vařím. A dřív tak krásně papal, 200-220 g a ještě se ohlížel. ☹ No taky budu zkoušet prostě nabízet a nabízet, sní nesní, uvidíme. Tak dej vědět, jak pokračujete, nebo kdybys přišla na nějaký fígl 😀 U nás jednu dobu fungovalo dát mu lžičku do ručičky a přidržovat, jako že se krmí sám, pak taky dělat ze lžičky stíhačku, jako "vžžžžúúúú" a šup do pusinky, ale za chvíli to prokoukl, že to jsou jen triky, jak ho nakrmit, a už ani jedno nefunguje. 🙄

lucikan
18. črc 2011

@zvirka no tak u nas sa to pohlo dobrym smerom, ako u vas? maly sa znovu rozpapal. Nie do takych mnozstiev ako hadzu ine deti jeho veku, ale tie svoje pidi mnozstva znovu pekne spapa. Tak som rada. Zmenila som dve veci - zacala som mu robit viac chodov, myslim to tak, ze na ranajky ine, na obed ine a pripadne aj na veceru ine (ale niekedy dojeda obed). Predtym som mu cely den davala stale to iste. No a dalsia vec, ktora najviac zabrala - sedi uz vo svojej stolicke. On az teraz tyzden dozadu zacal sediet, dovtedy kedze nesedel, tak som ho do stolicky davat nechcela a ani nemohla, lebo si sa v nej neudrzal. Krmievala som ho tak, ze "sedel" mne na kolenach. No ale odkedy je v stolicke, tak je to frajer, kupili sme mu taku, ze sedi rovno za stolom (trip trap stolicka) a je v nej prestastny. 🙂
Stale najviac miluje ovocie, ale normalne mu ho dopriavam, lebo som si povedala, ze je leto, vsetkym nam najviac chuti ovocie, tak nebudem dieta nutit do toho, co by som ani ja najedla. Minimalne dvakrat dostane za den ovocie.

zvirka
19. črc 2011

@lucikan Ahojky, tak to je fajn 🙂, u nás pokrok nic moc,. Ale něco jo. Vysledovala jsem, že nejlíp baští špenát, tak ho má každý 3. den. Ale jinak nic moc, teda ty obědy. Naštěstí začal konečně jíst kaše, tak dávám na noc, už se dost budil hlady, takže kojení jsem přesunula na odpoledne a před spaním je kaše. Nejradši má pořád pečivo s lučinou nebo Florou, to mívá na snídani. Z toho sezení si nic nedělej, náš začal pořádně sedět asi před 3 týdny, ale v židličce už byl dýl, já ho předtím krmila v lehátku a to už se fakt nedalo, tak byl v židličce asi 3 týdny před pevným sezením. Bývalo to na chvilku, jen to jídlo, tak snad to nebude mít následky. Jo a jogurt už nic moc, dřív spapal kelímek jak nic, teď tak půl až tři čtvrtě, když je dobrý den. Po roce už asi budu dávat ovocný, zkoušela jsem trošičku, když jsem jedla já, a to bylo něco jiného, to mu jelo. A ovoce taky nechce, dnes jsem zkoušela meruňky, slaďoučké, dal si dva kousky a pak je začal plivat. Tak jen ty přesnídávky nám zbývají.

sofia2008
22. črc 2011

Ahojte, potrebujem poradit ohladom jedalnicka. Ten je takyto:
05:00 - 120ml UM
08:30 - 150ml mliecna kasa na dobre rano
12:00 - 200ml Masko+zelenina
15:30 - 150ml ovocie
18:30 - 150ml mliecnej kase
21:00 - 150ml UM

Chcem sa opytat, ci je potrebna davka UM o 05:00 ? Dcerka mi mlieko odmieta, pije ho vylucne v spanku a ked jej ho nedam, vobec sa nebudi. Ide skor o to, ze si musim ja nastavovat budik, aby som jej dala mlieko a potom uz nemozem zaspat a byt hore kazdy den stale od piatej tiez nie je nic moc. Dcerka mi kazdu noc krasne spi od 19,30 do 07,30 🙂
Dakujem za rady 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
halienka
22. črc 2011

@sofia2008 a budíš ju aj večer o 21,00? A potom ráno o 5,00? Jój, to by som ja veru nerobila 😀 ja by som bola šťastná že tak pekne spí, veď ono keby jej chýbalo tak sa zobudí neboj 😉 poprípade dohoní cez deň väčšími dávkami jedla. Moja teda od pol roka mlieko v noci už nechcela, pila až ráno po zobudení, najbližšie potom dostala na desiatu jogurt s presnidávkou, rańajky ešte ani teraz niekedy nechce...Inak ten spánok závidím, my sa teraz boríme s málo spánkom, malá chodí až o 23,00 a hore je tak o 7,00, ide ma klepnúť...tak si to užívaj pokým tak pekne spinká 😉 🙂 ak pekne priberá, negrcká, tak si myslím, že je zbytočné kôli jedlu budiť 😉

sofia2008
22. črc 2011

@em_ka jogurt mi nechce papat, ani rozok a chlebik 😒 k ovociu jej davam ten mliecny vanilkovy dezert, co je od 8m.

sofia2008
22. črc 2011

@halienka ja ju nebudim, len jej dam v spanku flasu do pusy a ona taha 😀 pribera v pohode, len mlieko nechce ani za svet..dik za odpoved 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
sofia2008
22. črc 2011

@em_ka dala som jej rohlik do rucky a olizala ho a potom konec..ako jej ho mam dat s maslom, nakrajat? a jpgurt som skusala od Humany z DM a 2x sa povracala z neho, stale ju napinalo, ked papala...aky jogurt davas ty? dik

halienka
22. črc 2011

@sofia2008 Inak ani moja nie je mlieková, tiež s ním veľmi rýchlo skončila, hádam od 10-11 mes pije už len ráno a inak nie, iab v nejakej chorobe alebo keď sme niekde na cestách tak si dá ešte aj večer, ale inak jej tá ranná dávka stačí, a to pila tak ako píšeš ty, tých 120-150 ml, niekedy dala len 100 ml, až teraz asi pred dvomi mesiacmi nabehla na 200-300 ml. Som sa tiež vtedy chvíľu s tým trápila, ale doktorka sa len povypytovala, či má iných mliečnych vecí dosť a keď som povedala, že hej, papá aj jogurt aj kašu, maslo mi poväčšine zlízala z rožka v tej dobe a rožok odhodila, a no a ešte zbožňovala tvrdý syr, ale ten som jej asi až tak v 10. mes. začala dávať - Eidam 45% tak ten milovala, tak som sa uspokojila, že jej to snáď stačí. Ja inak kupujem zvolenský jogurt biely a pridávam tam malej zo 3 piškótky a malinovú presnidávku, dávam to tak pol na pol, pol jogurtu a pol presnidávky, môžeš jej miesto toho tam popučiť nejaké ovocie ktoré ona ľúbi. Ja som vyskúšala tiež viac druhov jogurtov a tento sa osvedčil a doteraz na ňom frčíme 😀

sofia2008
22. črc 2011

@halienka Dakujem pekne za radu, vyskusam 🙂

halienka
22. črc 2011

@sofia2008 ešte som zabudla, je to Zvolenský SMOTANOVÝ jogurt biely, aj baby ho chvália, že je kvalitný 😉 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
zvirka
22. črc 2011

Holky, chci se zeptat, myslíte, že už bych mohla dávat ovocný jogurt? Bílý totiž Mirečkovi nějak přestává chutnat, ani rozmíchaný s přesnídavkou nebo s mixnutým ovocem nechce. Zkoušela jsem ovocný, ten mu chutná. Vím, že je tam cukr, ale kaši taky začal jíst až Sunarka pšeničná, kde je cukr. Jinak mi teď špatně papá, tak jsem ráda i za ty ne až tak vhodné věci, i když předsevzetí jsem měla jiná 😒

halienka
22. črc 2011

@zvirka stále lepšie ovocný jogurt ako kinder čokoládka 😀 sú aj také čo dajú čokoládu aj v takom veku 😀 je tam síce trochu cukru (myslím v tom ochutenom jogurte), ale zas ten jogurt sám o sebe kvalitný je dobrá vec, takže ja by som asi dala aj ten ochutený, keby mi iný nechcel. Ono sa to fakt vo všetkom nedá dodržiavať na 100% aj keď by človek veľmi chcel, ale keď sa človek snaží vo väčšine toho stravovania o to zdravé a v niečom trošku "uhne" tak si myslím, že to až také hrozné nie je 😉 si vezmi ako nás kŕmili, v tom veku už aj guláš, sviečková, hocičo 😀 😀 takže pre nejaký ochutený jogurtík až také výčitky mať nemusíš 😉 skús zohnať nejaký kvalitný smotanový čo nemá moc dlhú spotrebu, aby nemal v sebe nejako moc kadejakých konzervantov 🙂

zvirka
22. črc 2011

@halienka Ahoj, díky, taky to tak nějak vidím. Asi dám smetanový Florian z Olmy, je tam jen jogurt, ovoce, cukr. Dneska nechtěl nic, ani kaši, jen rohlík s Lučinou, já se z něj zblázním 🙄

Jo, krásné jméno, já měla Soničku nachystanou, kdyby to byla holčička 😉

halienka
23. črc 2011

@zvirka ďakujeme, ja som ešte ani tehotná nebola a už sme vedeli že chceme Soničku 😉 😀 no z jedlom je to stále zábava u nás, nemám bohvieakú jedáčku doma, takže sa tiež navymýšľame že až,dieťa by malo mať pestrú stravu, ale čo s ňou keď zje len nejaké 3-4 druhy obeda, iné ani počuť 😝 A to je vždy mäso, bezmäsité ani sladké obedy ako palacinky, nákyp alebo rezance s tvarohom nič, ani večerná kaša jej už moc nereže, tiež si radšej vypýta mäso 😀 neviem, čo za drevorubača máme doma, že potrebuje toľko mäsa 😀

zvirka
23. črc 2011

@halienka U nás to bylo se Soničkou to samé, se jménem pro chlapečka jsme pak měli hrozný problém, dlouho jsme nemohli nic vymyslet.

Náš je taky na masíčko. 🙂 A taky teď nic moc nechce jíst.... 😠 Nejvíc mu po dlouhé době včera chutnala rajská s těstovinama, co jsme měli my na oběd, dali jsme mu jen ochutnat a zbaštil toho víc, než svého oběda... Vím, že to nebylo úplně vhodné, ale byla jsem ráda, že snědl aspoň něco. 🤐

halienka
23. črc 2011

@zvirka no presne aj my sme mali problém s chlapčenským menom a boli sme radi že to je dievča 😀 chlapčenské sme mali vybraté asi Roman, ale teda neboli sme tak skallopevne presvedčení o tom ako o Soničke 😀
Ja tiež sem-tam už upúšťam z predsavzatí, predvčerom som jej dokonca dovolila zjesť kúsok malokarpatskej salámy 😀 ale tiež už som bola zúfalá, lebo dostala teplotu a od desiaty nezjedla do večera takmer nič, iba kúsok horalky, čo je tiež pre ňu zatiaľ véééľmi zriedkavé a mala ju asi len 2x, no a potom keď ma videla ako sa ládujem salámou tak zjedla ani nie celé kolečko salámy, ale teda inak nechcela vtedy vôbec nič, dokonca ani ovocie, ani obľúbené tyčinky, ani mlieko, celé popoludnie aj večer bola len na čajíku a tak išla aj spať...v takých situáciách by človek dal tomu dieťaťu hocičo, len nech aspoň trošku zje 😀

zvirka
31. črc 2011

@lucikan Ahoj, tak jak to jde s papáním? U nás hrůza a děs, už nechce papat nic, pomáhají jen hračky a každá jen na pár lžiček, k tomu knížka, už děláme psí kusy, aby snědl apoň trošku. Bez ničeho sní jednu dvě lžičky a pak musím dělat tyjátr.... Navíc po převážení v 10 měs. u Mudr. má podváhu, už se z toho asi zblázním.... Jedině když mu dám ochutnat "naše" jídlo, tak trochu sní, třeba včera špenát, bramborový knedlík a vrabce, vhodné to vůbec není, ale snědl dohromady půl šufánku špenátu, jeden plátek knedlíku a kousiček masa, já normálně měla radost jak dítě. Před měsícem, kdyby mi někdo řekl, že tohle dám 10 měsíčnímu dítěti, tak bych mu řekla, že se zbláznil.... 😔 ☹

lucikan
31. črc 2011

@zvirka U nas stale tak isto, teda nastastie papa uz aj zeleninu, nielen to ovocie ako to mal pred casom, ale tie mnozstva su take, ze nikdy nie viac ako 50 g naraz. Dokopy za den da dajme tomu 120-150 g, podla toho aky ma den. Tiez sme mali poradnu a tiez doktorka ma zrusila, ze to je strasne malo a ze chce vidiet detailny rozpis toho ako papa. Tak teraz vazim a pisem kazde jedlo co nukam. O dva tyzden kontrola. Mam na to nervy, lebo presne tu nechcem byt - stresovat sa z jedenia.
Moj ale vela pije mojho mlieka, preto viem, ze v podstate papa, len tych prikrmov pomenej. Moj postoj ale je, ze na to ma narok. Zatial mu to mlieko jednoducho doprajem. Lebo ono to ani nie je tak, ze by mu prikrm nechutil, v zivote nic neplul, len jemu staci ta trocha co si da. Ked mu hned za prikrmom ponuknem prso, malokedy si da. Vacsinou az tak po pol hodine mu musim ponuknut, vtedy si cucne. Preto si myslim, ze on si to teraz kontroluje tak ako mu to vyhovuje. Toto mu ja rusit nebudem.
Inak my jeme tak, ze ja vzdy stolujem s nim. Jem svoje jedlo spolu s nim. Ja by som asi poradila v tejto situacii co mate, nachystat sa na stolovanie, ty svoje jedlo, jemu jeho, asi viacej druhov (napr. rozok, jogurt, kusok ovocia) a to jeho by som len polozila pred neho a pustila sa do svojho. Proste ho nechaj niekolko dni, nech si sam to jedlo omaka a ja si myslim, ze on sa po par dnoch prepracuje k tomu, ze si nieco vezme a da to do ust. Tvar sa nezucastnene, aby nemal pocit, ze ma jest pre tvoju radost. Viem, chce to pevne nervy a urcite bude bordel pod stolom.
A inak, tie doktorky - ja budem od mojej ziadat, ze nech malemu urobi vysetrenie (napr na zelezo) a az sa potvrdi nejaky problem, potom to budem riesit. Inak odmietam na svojho maleho pozerat ako na problemoveho jedaka. Fakt ma tak vystresovala v ten piatok, co sme u nej boli a ked to spatne rekapitulujem, tak jediny jej argument bol "viete su deti, co v jeho veku zjedia 150g na obed".
A vlastne, to ze mu chutila ta vasa strava, jak som luskala diskusie tu na MK o nejedeni deti, narazila som na par prispevkov, kde to mamaicky potvrdili, ze prosto dieta sa rozjedlo az ked zacalo dostavat tu istu stravu co zvysok rodiny. Tak to mozno je aj vas pripad. Ako, nie je to knizkove, ale zas co? Nekoren, sol minimalne a hor sa do jedenia. 🙂

jitaurbanova
31. črc 2011

Ahoj maminky, koukám, že je toto užitečná diskuze, když maminka neví, zda dítku může dát to či ono 🙂
Chtěla jsem se zeptat, kolik jídel za den+noc mají vaše děti? Já jsem si psala s jednou maminkou v jiné diskuzi a došly jsme na toto téma a mě malej jí za den 6x+1 kojení v noci a jí se to zdá málo, ona má holčičku skoro stejně starou a jí 9x denně(včetně nočního kojení) a to mě se zdá zase hodně. Děkuji všem za odpovědi, krásný večer 🙂

sussanah
31. črc 2011

@jitaurbanova v 9m mel maly snidani=kojo, svacina, obed, kojo, svacina, vecere, kojo a pak cca 2 nocni kojeni.
Takze to vychazi na 4 jidla + 4-5 kojo za den. Ale maly byl docela velky hlados, nevydrzel vic jak 2h bez jidla, coz se zmenilo asi az po roce. Ja bych se ale byt tebou nezabyvala tim, jak jedi jine deti. Hlavni je, ze nema denne 3 jidla (to by bylo fakt malo 😉 ), ale ma proste pocet jidel, ktere mu vyhovuji. Pokud prospiva, je spokojeny, tak neres, ze nekdo ji vic nebo min 🙂

jitaurbanova
31. črc 2011

@sussanah díky, já jsem tím byla jen zaražená a rozhodně ho nezačnu krmit po dvou hodinách, protože jsem se něco doslechla, ale díky 🙂