Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

akejka
8. únor 2009

kisska:
názory lekárov na výživu dojčiat sa rôznia, ja sa hlavne držím toho, čo som dávala papať staršej dcérke v Luckinom veku...vtedy síce neexistovala activia, ale dávala som jej čistý biely jogurt, ale tiež nie smotanový. Keď som si tu prečítala celú diskusiu od začiatku, dosť veľa mamičiek dáva probiotické jogurty a mamičky z Čiech tu píšu, že jogurt vhodný pre dojčiatko má mať min. 3 % tuku...(ako napr. activia). Asi to majú z ich poradní...(alebo názor ich vlastných pediatrov). Je to celé o chuti, zvyku,...zároveň každá z nás chce dať svojmu dieťatku to najlepšie podľa vlastného vedomia a svedomia... 🙂 pri niektorých potravinách sú názory mamičiek tiež rozdielne...ako názory lekárov.
tak, ako sa čudovala dididi, či deti do 1. roka môžu probio jogurt, ktorý nie je plnotučný, smotanový (asi jej pediatrička má na to iný názor...), moja zasa activiu doporučuje...indi vindi 😉
Mamičky z Čiech aj hojne dávajú do 1. roka citrusové ovocie, čo sú zase u nás v SR veľké alergény a v žiadnej poradni ich nedoporučujú...

amarelka: môžeš začať dávať ráno chlebík, ako píše kisska - koľko spapá...moja spapá cca polku krajca (najradšej natretú syrom) bez kôrky

zuzka1.
8. únor 2009

kocky akym syrom natierate tie chlebiky??to sa od kedy moze?

akejka
8. únor 2009

akejka:
ja syrom kiri, ale baby tu píšu, že nie je až taký zdravý, lebo obsahuje taviace soli. Lepšie sú mozarella, lučina, syry typu žervé...skúsim aj ja prejsť na takéto syry. My sme ich začali dávať, odkedy dieťa môže lepok, t.j. odkedy malá papá chlebík...takže už môžete...

blau
8. únor 2009

Ja som kupila zerve, ale mali len s bylinkami. Myslite, ze to uz moze? dakujem

zuzka1.
8. únor 2009

to zerve je aky??to je nazoc?v zivote som to nepocula! kde to predavaju?v akom obchode mylsim nazov. normlane tavene ci ake su to! debilne otazky viem, len neviem presne ake mylsite. 😖

blau
8. únor 2009

Zuzi videla som to aj u nas pise sa to gervais. Citaj zerve, ja som to nasla tu v rakusku v Spar, tak som to kupila. Je to ako natierkove maslo. U nas som to videla v LIdli alebo v Jednote teraz presne neviem

zuzka1.
8. únor 2009

okis, sna dto niekde najdem!!!!ked uz mozme, maly sa bude zalizovat!

digysa
8. únor 2009

hmmm, ja nedavam este ziadne syry...ja sa asi rozbehnem naozaj az po tom 1-om roku. Zatial jedavame stale jej gebuzinku (ako to ja nazyvam), ziadnu chut to nema...aj ked napr. robim zeleninovu polievku, tak pre nu odoberiem a az potom dochucujem....
Chlieb ma velmi rada, aj s korkou....ale zatial nasucho.

Ja som tu pred nedavnom pisala, ze mi vobec nechce jest jedlo, ktore ma male kusky....uz mala skoro 9 mesiacov a nic. ALe uz sme to prekonali. Dokonca sme presli k opaku....kasove jedla uz moc nechce, najradsej sa krmi sama. Vytahuje mrkvu, hrasok, brokolicu z polievky....to je des, ked to musim upratovat.

Inak k jogurtom, tie sme zacali od 10 mesiaca, organicke, plnotucne. Nie som na SK, tu maju specialne jogurty pre babatka do 1-eho roku, tak neviem, aky je v tom rozdiel. Inak aj tu sa hovori, ze vsetky mliecne vyrobky a mlieko by malo dieta jest PLNOTUCNE do 2-och rokov, koli dostatocnemu prijmu tukov.

luckahr
8. únor 2009

holky, jaký máte názor na HA mléko? Někde jsem četla, že pokud už se děti přikrmují, nějak ztrácí smysl dávat HA a stačí "obyčejné" kojenecké mléko. Co si o tom myslíte? musim se zeptat dr.

cerstvamama
9. únor 2009

luckahr
Doktorka mi říkala přesně to, co píšeš. Ale prý pro klid mojí duše ho můžu dávat dýl. Budu ho dávat tak do roka. Třeba už to nemá smysl, ale radši to tak udělám.

Holky, babička nám nakoupila nějaký obídky od Hami a jeden je s tuňákem. Je na něm napsáno od 8. měsíce, ale ryby se přece mají dávat až od roka, ne? Tak teď nevím co s tím. Poradíte?

zuzka1.
9. únor 2009

cerstvamama aj som to videla v oobchode.Nekupovala som to, vybrala som ine, ale tiez a to zarazilo a este morska ryba!
no co s tym?radsej nekupit a nechat tak, aj ked oni asi vedia preco to vyrabaju.uhol pohladu, milion nazorov, niekto povie ano, naiekto nie. tazko. tu su vacsinou same hadky, kedze si pochopitelne kazda mamina obhajuje svoj nazor a nazor svojej pedietricky/pediatra.

janula2008
9. únor 2009

Mně dr rekla uz od 8.mes. klidne davat ryby, trosku me to zarazilo, ale sem tam uz jsem male dala ve sklince, strasne ji to smakovalo.

janula2008
9. únor 2009

Ale jak pises Zuzi, miliony nazoru 🙂

andy80
9. únor 2009

Cerstvamam: já to Hami s tuňákem už měla několikrát, malé jsem ho dávala a pohoda

ewuli
9. únor 2009

To samé je i s houbama. Doporučované jsou až od 3 let a žampion je ve skleničkách už pro 8 měsíců. také jsem si koupila kuchařku pro kojence a tam je spousta receptů s rybama a houbama dokonce už od 6 měsíců 😒 Je to myslím nějaký AJ překlad. prostě všude doporučujou něco jinýho..

akejka
9. únor 2009

my sme ryby ešte nedávali, ale ja dávam od HAMI všetko - ja som v tomto ako andy80 😉 - keď to tam dajú a napíšu, že je to od toho a toho mesiaca, tak to malej dám. Veď by to nemohli vyrábať, inšpekcia by im to stopla. Výrobky pre mimi sú prísne kontrolované. Ale to je len môj názor. 😉
Ja som malej dala od HAMI aj mäsko na šampiňónoch (od 8 mesiacov) a všade píšu, že hríby až od 3 rokov...kúpil to manžel a zrovna sme iné doma nemali, tak sme skúsili a v poho...

kijonkova.k
9. únor 2009

dětské skleničky sice podléhají kontrole,ale spíš ve smyslu kolik je tam sodíku,dusičnanů a jestli souhlasí to,co je na etiketě.Většina výrobců se nedrží doporučení od kdy co podávat(ryby,rajčata,houby).
Já už jsem dělal jak rajčata,tak jahody.Malá měla ekzém,ještě trošku máme,tak mám strach.Ale nad rybou už taky uvažuju.Mám v mrazáku kapra od Vánoc,my ho s manžou nejíme,tak snad bude chutnat Karolínce.Houby dávat nebudu,jsou podle mě těžké a já sama je nejím 😝
Ale určitě se nic nestane,když je dítě dostane,stejně jako toho tuňáky.Vždyť co jsme jedly my?Pořád lepší tuňák a houby v 8 měsících,než svíčková,guláš,knedlo vepřo....no,ne??? 😀 😉

akejka
9. únor 2009

kijonkova.k:
však tých šampiňónov tam moc nebolo...ani nie jedńa maličká hlavička...len to mäsko tým "postrašili"
ja som taká, že vyskúšam, prinajhoršom sa pokaká, alebo vyhádže...ale musíš postupne skúsiť, aby si videla, či na niečo nemá alergiu...
aj sa ti priznám, staršej dcére som v 9 mesiacoch "musela" dať trochu gulášu. Bola u nás návšteva, všetci jedli guláš(neštipľavý), ona mala uvarenú svoju polievku. Ale nechcela ju jesť, jej voňal ten guláš a nič iné nechcela, len plakala za gulášom, tak jej manžel trochu dal. povedali sme si, že maximálne dostane hnačku. Veľmi jej chutil potvore a nič jej po ňom nebolo...ale potom do roka sme jej viac také nedávali, zase jedla tie svoje polievočky, atď. Akurát som jej jemne musela všetko soliť od 5 mesiacov, inak by mi to nezjedla (to mi vtedy poradila jedna pediatrička). Takže na slané bola zvyknutá, akurát nie na koreniny v guláši - paprika, č. korenie, cesnak, majoránka...

graziela
9. únor 2009

Ahojte,
mna by zaujimalo, z coho pozostava jedalnicek vasich 8-mes. deticiek...my zatial papkame takto: doobeda len kojenie, teda okolo 8 a 10hod., medzitym ked ja ranajkujem, tak dam malemu striedku z chleba (suchy, bez masla, bez syru), potom obed okolo 12-13hod, o 15hod.kojenie, resp. ovocie, o 17hod. kojenie, o 18,30-19,00 kasa, potom pred spinkanim kojenie a v noci 1xkojenie...
My zatial este huby ani sampinony nepapame, podla mna na to je este cas...minule som kupila od HAMI cestoviny s rajcatami, ale az doma som si vsimla, ze je tam cele vajce, teda aj bielok, ten zatial tiez nepapame, len zltok 2xtyzdenne namiesto mäska...ani paradajky,a ni citrusy sme este nepapali...
A co sa tyka jogurtikov, raz som dala malemu bielu activiu sladku a volo to ok, takze postupne zaradime, asi na desiatu alebo olovrant aj jourtiky...

cerstvamama
9. únor 2009

Díky za názory, zkusíme toho tuňáka a uvidí se jaká bude reakce. Šmakovat asi bude, naše malá je hotová popelnice, všechno jí chutná 😀

kijonkova.k
9. únor 2009

akejka,taky si myslím,že je třeba zkoušet,abychom zjistily,na co jsou děti popřípadě alergické. 😉

kisska
9. únor 2009

Ahojte - ja viem, ze uz sme pri pokrocilejsom prikrmovani, ale stale krmime male deticky, ktore az do dvoch rokov potrebuju specialnu stravu, alebo aspon do dvoch rokov treba brat do uvahy minimalne to, ze ich traviaca sustava vratane obliciek a inych organov uplne dozreje az na konci tohto obdobia. Vety typu - koncom 1.roka sa strava dietata podoba dospelackej - su myslene hlavne strukturou (kusky a nie kasicky), pestrostou (uz vsetka zelenina vratane surovej, vacsina ovocia, vsetky prilohy, maso, chlieb, pecivo, strukoviny, obilniny...) a vacsina sposobov pripravy (varenie, dusenie, pecenie, grilovanie...).
Vobec by som sa nespoliehala na to, ze vyrobcovia hotovej detskej stravy beru do uvahy vhodnost potravin. Myslim, ze oni pripravuju univerzalnu stravu pre uplne zdrave deticky, bez akychkolvek nabehov na potravinove alergie. Je naozaj pravda, ze tuto skladbu nikto nekontroluje, kontrolovane su len skodliviny, ale hriby, ryby ani ziadna zelenina za skodlivinu samozrejme nepovazuje.
Je naozaj na kazdej mamine, aby sa spolahla na vlastny rozum a vybrala si zo sirokej ponuky. Ved ani pre dospelakov sa nikto napozastavuje nad tym, ze v obchode sa bezne predavaju jogurty, kde je velke mnozstvo zelatiny a konzervantov, udeniny a polotovary prilis slane, konzervovane, prifarbovane a co ja viem co vsetko na to, aby to bolo zdrave...
A my dospelaci si tiez vyberame, co budeme jest a nekupujeme vsetko doradu, co nam ponukaju. Myslim ze najlepsie je nic neprehanat ale s rozumom vyberat pre nasich drobcov to najlepsie. Lebo ked nam podrastu uz si budu sami vyberat co budu jest, ale teraz im aspon mozeme dat zdravy zaklad (aj ked, priznajme si, my velkaci sa az tak zdravo nestravujeme a podla toho sa aj citime a vyzerame 😉 ).

timbouctou
9. únor 2009

kisska - to jsi hezky napsala 🙂 neřekla bych to líp. Mě třeba vadí, že už jídla pro děti od 6. měsíců jsou cítit jako když vlezu do hospody. Naštěstí Alex to nechce jíst tak mě nenutí kupovat jídlo, které bych ani já nejedla. A teda nevím, ale houby si myslím že jsou dost těžké na trávení, aspoň do dvou let bych s nima počkala...
Myslím, že metabolismu našeho malého úplně stačí, že si musí poradit s různýma kouskama koberce, psíma chlupama a útržkama etiket z lahví od vody.

alishia
10. únor 2009

AHoj chtela sem se zeptat ....mozna uz to tu je napsane....kolik ml mleka ma vypit denne dite pres 8 mesicu? Me to vychazi uz jen na 2x denne, malej mi zacal mleko sabotovat. takze denne vypije asi 480ml...to je malo ze jo?

akejka
10. únor 2009

alishia:
stačí, keď pije mlieko raz denne. (aj moja 9 mesačná malá pije len raz denne 230 ml). Dôležité je, aby mal dostatok mliečnych produktov - čiže denne spolu 500ml mliečnych výrobkov (kaše, jogurty,...).
Takže ak ti malý vypije 480ml, to bohate stačí, aj keby nejedol už nič mliečne...

akejka
10. únor 2009

všetky chceme pre naše ratolesti to najlepšie. Dať im zdravý základ pri zavádzaní príkrmov, snažíme sa dodržiavať vhodné a nevhodné potraviny a spôsoby ich prípravy 🙂 Ale niekedy sa do toho zamontujú príbuzní a celé naše snaženie je v "čudu" ☹
Napíšem Vám 3 príhody z môjho života, ktoré sa našťastie skončili dobre:
1. Ked mala moja staršia dcéra 4 mesiace, boli sme u svokry na návšteve. Svokra ju nosila po byte na rukách a keď som za nimi prišla do kuchyne, s hrôzou som zistila, že ju svokra kŕmi zemiakovou kašou zo surového kravského mlieka !!! Keď som sa do nej pustila, že či je normálna, ešte mi vynadala, že "kura ide učiť sliepku". Že čo ju poučujem, ona vychovala 3 synov a sú zdraví. Že môjmu mužovi už v 3 mesiacoch dávala rezeň, guláš a klobásky. Nedala si vysvetliť, že dnes je iná doba, je veľa intolerancií laktózy a alergií...
2. Minule bola u nás na návšteve kamoška s partnerom a 6 mesačnou výlučne kojenou dcérou. S kamoškou sme niečo chystali v kuchyni, chlapi sa rozprávali v obývačke a "starali" sa o deti. Prečo to píšem v úvodzovkách ? Lebo môj milý manžel spolu s kamoškiným partnerom nakŕmili jej mimi chrumkami. Že to pýtala, keď ich to videla jesť...a že jej to veľmi chutilo. Vôbec ich netrápilo, že malá bola výlučne kojená... 😕
3. Včera som jedla čokoládu a muž sa ma pýtal, prečo nedám aj našej 9 mesačnej Lucke. Veď má na to chuť, keď ma vidí. povedala som mu, že čokoládu môžu deti až po roku kvôli alergii...Manžel hovorí: ale to je blbosť, veď minule som jej dal Milku a nič jej nebolo...skoro ma trafil šľak !!!

Máte aj vy takéto skúsenosti ? Alebo len moja rodina je v tomto trošku "pipi" ? 🙂

alishia
10. únor 2009

Ja takove prihody nemam, ale buhvi co mama dava malemu kdyz ho hlida🙂 Ale co oci nevidi srdce neboli.) a kdyz je zdravej tak v poho. Kazdopadne tveho manzela, kdyby byl mym, bych asi na miste zabila.) Muj muz by si to nikdy nedovolil, vi ze bych zurila.) krom toho ho stale informuji o tom co malej smi a nesmi.) Ale tim ze sem nekojila, tak je manzel navyknuty se o maleho starat a vi co mu ma davat, nebo hned vola,) Kazdopadne ono se jim nic nestane, kdyz ochutnaji neco co neni zrovna vhodne. Mama vlastne dala malymu pribinacka, moc se mi to nelibilo, ale kdyz tak krasne otviral tlamicku a chtel vic a vic, tak sem nic nenamitala, a uz sem mu ho parkrat sama koupila.)

alishia
10. únor 2009

malej dostava rano 250ml mleka (hipp 2 ha) a vecer v kasi (hipp s ryzovou kasi taky 250ml). takze tech 5OOml denne ma, ale ted je nemocny a hrozne zahleneny tak mu zadne jogurty nedavam...protoze mleko podporuje tvorbu hlenu....takze presnidavky, zelenina a nutnou davku denniho mleka,

berenika39
10. únor 2009

akejka, a co je na těch případech strašného? že děti olízly něco, co ty jim nedáváš? tak to je fakt megaproblém. chtěla bych mít tvoje starosti🙂))). bud nad věcí 🙂)))

akejka
10. únor 2009

berenika39:
jasné, nie je je to nič strašné, keď sa deckám nič nestalo...len som tým chcela povedať, že je síce pekné, že máme my mamičky svoje zásady pri kŕmení, ale druhá vec je tá, že by tie zásady mohli akceptovať aj naši príbuzní...ja viem, že dieťa je rovnako moje ako manželove, tak prečo by to malo byť len podľa môjho názoru...ale on výžive dojčiat vôbec nerozumie, lebo to nikde neštudoval, nekonzultoval s dr.,...
Ale samozrejme, máme väčšie starosti, ako uvedené 🙂