Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

mirustek1
22. dub 2009

berenika-moja mala ma maly zubok dolu,a tiez mi spapa len prikrmy mixovane tie od 6.mes,ale pritom chlebik,rozok pekne pozuje,aj baban jej len odlupujem.Moje varene jedla vobec nechce aj ked ich mixujem,miesam s hippkami.

scharfinka
23. dub 2009

Ahoj maminky, měla bych dotaz, od kdy může dítě staré 9 měsíců jíst třeba chleba nebo rohlík s máslem či lučinou.....Už mě štvou takové ty dotazy a on to ještě nejí? a už mu dávej to a to (třeba krupici nebo i játra a slazený černý čaj a podobně.....

stvura
23. dub 2009

Scharfinka, ano moze podla tabulky na www.kojeni.net
Mirustek1, mi zasa mame opacne...vsetky hippky a hami masove som darovala susede, lebo moj maly je len tie co mu sama spravim { v tomto je po muzovi, ani ten neda do ust nic len domacu stravu...xixi}
Tu rychlutortu robim i ja, je to lahke a dobre. I ked niekedy robim len korpus, ovocie a zaliat bud tym priesvitnym pudingom alebo zelatinou...hlavne v lete ked sa bojim smotany a tvarohu...

martimarti
23. dub 2009

Scharfinka, já jsem začala dávat pečivo /rohlíky, chleba/ od ukončeného 9.měsíce, povolila mi to doktorka, jinak to je otázka podávání lepku a ta se tady řeší dost často a pokud si vzpomínám, tak každý na to má jiný názor, já jsemto brala, čím déle, tím lépe /ale určitě by mi mohl někdo oponovat 😉 /. Jinak na chlebík mažu přírodní sýr žervé, je to jen mléko, dbej při výběru na to, aby tam nebyla sůl a jiné přídavné látky /pozor, někdy výrobce na sýry píší že jsou vhodné pro děti např. Kiri, typický příklad a když si pak přečteš složení, dost se divíš, sůl a éčka/, takže chce to prohlížet.
Jinak černý čaj ani náhodou, pouze ovocné a bylinkové které jsou určené výrobcem pro děti. Játra? No nevím, to bych určitě počkala, na vnitřnosti se nechystám ani po roce.

stvura
23. dub 2009

Ja sa vnutornosti nehodlam davat dietatu vobec, lebo ani mi s muzom to nejeme {ja som ani nikdy v zivote nejedla, bola som 15 rokov vegetarian}
Cierny caj nepije ani dojciaca zena...xixi, tak nie je nad cim vahat.
S tym Kiri mas pravdu Martimati, akurat pred tyzdnom som mala polemiku so svagrinou ktora ho obhajuje ako najlepsi syr pre deti - ani ja ho nejem, kdezto ho dat dietatu.

cerstvamama
23. dub 2009

Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu dávat 10 měsíčnímu prckovi müsli do jogurt? A můžu jí dát třeba meloun takový ten žlutý?

scharfinka
23. dub 2009

holky, děkuju moc....ja si též myslím, že u některých potravin čím dýl se jim vyhneme, tím lépe.....no já jen, část mého příbuzenstva a ty jejich dobře míněné rady, tak bychom už ve dvou měsících pili sladký černý čaj a jedli už od půl roku krupici a podobné...často nevím, jak se bránit a argumentovat,páč všecko co udělám kolem malého musím dokrve obhajovat a tím, že mám první dítě, tak všecko přesně nevím.........

mirustek1
23. dub 2009

scharfinka-ani ja nemam rada,tie mudre reci,ako ich deti jedli hned vsetko,ja mam druhe,ale snazim sa jej davat to,co moze,od 9.mes.som zacala aj s rozkom a chlebikom na ranajky a chuti jej to viac ako ovocie.ale kazdy ma nato iny nazor,jedna doktorka mi zas povedala,ze pecivo a jogurty do roka nedavat,ale ja som uz zacala.

Chcem sa spytat-myslite si ze je to zle,ze mi papa len tie kupovane hippky?ja sa snazim vseliako ju klamat,ale nechce moje varene,a varim tak ako kazda,uz si aj s babami vymiename jedla,ale moja to rozozna a chce len hipp.Neviem ci ju nechat vyhladovat niako,alebo este vydrzat.Ale hadam tie hiipp nie su az tak umele,no radsej by som bola za moju stravu.

pinco
23. dub 2009

ahojte, tak ja uz davam malej aj rozok alebo chlebik, ale moc toho teda nezje. Par krat jej odstipnem a dam do ust, sama si to zut nechce... A masa so zeleninkou zje tak mozno 50 ml, mne sa to zda malo, hm?

mirustek, ja by som ju skusila trochu vyhladovat a tak dat varene. Od hladu nezomrie, ked jej odlozis obed a das o hodinku zas ten isty 😉

stvura
23. dub 2009

Presne, ako pise pinco mirustek1, skus vynechat jedlo {ak nie je mala nejako prilis chuducka} a dat jej len varene, ona si zvykne, ak by nejedla, tak ponuknes vecer...
Podla mojej "biblickej stranky" biely jogurt a lepok v ukoncenom osmom mesiaci su fajn, akurat ak je nabeh na celiakiu tak sa to o mesiac-dva posuva.

Ja som tiez zaviedla uz lepok - sem-tam piskotka, velmi zriedkavo tiez odzdibne z rozka. Zatial si ho len zmoli v ruke a ked ideme okolo psika, hned ho krmi...xixi.
Mi jeme na obed {ale to moj i ked nevyzera je dobry jedak} okolo 200-250g maska so zeleninkou. Desiatu ma 50-100g ovocia a vecer ma tiez 50-100g ovocia alebo kase.

pancake
23. dub 2009

mirustek skus dat kupovanu a varene pol na pol. a postupne o dva dni znizuj davky kupovaneho a pridavaj vareneho jedla. moj zbasti vsetko ale kupovane mame len v pripade nudze. ale zase nechce cerstve ovocie, tak kupujem iba bio v poharikoch. alebo spapa ovocie iba ked mu ho ja predzujem. tu duzinu ano, ale kyselkavu stavicku uz nie 😝

cerstvamama
23. dub 2009

Mám ještě dotaz ohledně sýra. Neseženu ani žervé ani lučinu, tak se chci zeptat jestli máte někdo zkušenost s "delviťáckým" čerstvým sýrem. Vypadá to jako žervé. Složení je: pasterizované mléko a smetana, mléčné kultury, sůl, rostlinné syřidlo. Bez soli asi nic neseženu, ale co je to to rostlinné syřidlo? Můžu to dát desetiměsíčnímu prckovi?

zoubek
23. dub 2009

Ahojky. Berenika39. Také s tím máme problémy. Já od 8.měsíce věku kupuji ty od 8.měsíce 🙂 od hami. Ale vždy mu to jídlíčko ještě povrtám ( vrtnu asi tak 5x) ponorným mixérem. Udělá to ty kousky o trochu menší, na nás jsou opravdu moc velké. Pokaždé mi to vyzvracel, když jsem to neudělala. Rohlík, chleba, sušenky...bez problémů. Máme 2 dolní zoubky. Pokud jste někde na cestách, myslím, že když mu to trošku prošťouchneš vidličkou, také se nic nestane. Hlavně, že alespoň nějaké kousky zvládá.

cerstvamama: musli, můžeš určitě, pokud jste již zavedly lepek. I ten meloun nevadí.Ale s tím sýrem Ti neporadím. My ještě ani sýry nebaštíme 😀 Maximálně kousek chlebíku ode mne.

Pinco: To masíko má jako oběd? Mě se to zdá také málo. Pokud Tamarka není takový jedlík, tak myslím, že alespoň tu malou skleničku by měla zvládat. Náš jedlík baští celou velkou - 200g.

berenika39
23. dub 2009

zoubek - jsem zpátečník, koupila jsem na víkend od 6.měsíce 😀 😀 . nechci riskovat, že by se v klídku nenajedl....
Zrovna dneska snídal v pohodě celý toustový chleba namazaný žervé, pil k tomu z hrnečku mlíčko, pohoda, tak nevím, co má na těch skleničkách 😝 😝 😝 .

cerstvamama, v deseti měsících ten sýr bych dala v klidu, však ho nebude jíst denně půl kila 😀 😀

scharfinka: proč by nemohly děti jíst od půl roka krupici??? chápu, že jí nechceš dávat, to je ok, ale děti ji jíst můžou, aspon to moje prtě má řidší krupičnou kaši občas k obědu....

stvura
23. dub 2009

Berenika39, je tu tema o prikrmoch a tam je jeden super nazor ani nie tak davno pridany...
"detska krupica je sice velka mnamka (sama si ju dodnes robim), ale pre take male babatko je ako kamen do zaludka. Sedemmesacne dieta ma iba pomaly skusat potraviny obsahujuce lepok, teda kusok chlebika, roztek, piskoty, na krupicu ma dost casu. Su na trhu rozne detske kase, mliecne, nemliecne, ryzove....ktore maju prisposboeny obsah zivin na traviaci trakt takychto drobcov.
Inac na klasickej detskej krupici byva napisane, ze nevhodne pre deti do troch rokov"
Takze doporucujem precitat i viacej.....

marmazel
24. dub 2009

Ahojte holky, máme takový problém, malá vstává o 6 hodině, takže snídá kolem 6 - 6,30 cca v 8 měsících jsem jí nakojila a za 2 hodinky dostala chleba s lučinou, snědla pomalu celý krajíc, pak jsem přestala kojit a ráno dávala UM ale pak mi snědla kousíček chleba a nic. Teď jsem to spojila, že jí budu dávat chleba a ktomu cca 100ml UM, jenže ona mi sní kousek chleba, cca čtvrtku, někdy ani to ne, všelijak se u toho kroutí, vzteká, když jí nabýdnu to mlíko tak ho vypije, ale jedině z flašky, z hrnečku ho nechce, přitom z nej pít umí. A teď mi začala odmítat chleba i odpoledne, ale pokud jí dám půlku rohlíku do ruky tak ho sní. Tak co myslíte s tou snídaní? Díky

scharfinka
24. dub 2009

berenika, no stran té krupice, já četla a dokonce i ve staré české kuchařce to je, že krupice v kombinaci s kravským mlékem je pro děti velmi těžce stravitelná......vím, že dřív se dětem narvala krupice ve čtyřech měsících a bylo vymalováno, nikdo to moc neřešil, pak jsem jenom slýchala zkazky o tom, jak děti brečely kvůli bříšku i do osmi měsíců..... my měli s bříškem velké problémy a já mu nechci zbytečně ten organismus přetěžovat 😉 kromě toho, jestli je to pro děti nevhodné, tak je to nevhodné a hotovo ....nová perla, na návštěvě chtěli malému vnutit perníkovou buchtu 😠

pinco
24. dub 2009

tak veru zoubek, to ma ako obed 😒 Kdeze celu 200 ml flasu. To ked som jej davala kupovanu Hami, tak som jej to rozdelila na dva dni a aj z tej polovice este polku nechala ☹ Aj sa snazim nekojit ju hned potom, aby si nemyslela, ze dostane cicku aj ked sa nenaje, ale vobec to nepomaha.

marmazel, ak jej chuti rozok, tak jej daj rozok. 😅 Mozno je to tym, ze si ju prestala kojit. Alebo skus na ranajky nieco ine, napr. jogurt alebo ovocie ak jej chuti.

pancake
24. dub 2009

marmazel ja si myslim ze je to tym, ze MM bolo lahko stravitelne a ked si ho vymenila za UM tak to je sytejsie tak uz nelka nepotrebuje tolko chlebika.skus dat chlieb poobede, ci jej bude chutit na miesto rozka. a ak nie, tak jej len prestal chutit chlieb a pockaj dva tyzdne a vyskusaj ho dat znovu. dovtedy davaj iba rozok. 😉
a jasne ze chce pit iba z flasky pretoze jej chyba tvoj prsnik. a najlepsia nahrada je flasa. 😵 😵 😵 tym ze si cucka z flase sa dieta aj ukludnuje,uspava,oddychuje.... 🙂 🙂

uzasnucka
24. dub 2009

ahojte mamicky, moja ma devet mesiacov a rohlicky a chlebik jej davam priblizne od ukoncenoho osmeho mesiaca, kdesi som citala, ze s potravinami obsahujucimi lepok je lepsie zacat pokial je dieta este castejsie kojene, ze mu to pomoze predist problemom. Inak moja mala zasa vobec nechce papat kupene vyzivy ale tiez jej nechuti nastruhana mrkvicka s jablckom alebo len nastruhane jablcko-jablcko mi papa len ked jej ho osupem a dam cele do rucky - no je to zabavne ju pritom sledovat.Teraz v poslednej dobe jej vsak zacal chutit bananik, ktory tiez dost dlho odmietala no tiez ho musi mat v rucke cely nesmie byt popuceny a na lyzicke. Ale ked jej davam polievocku alebo mesko tak to zasa musi byt uplne rozmixovane lebo akonahle tam ma kusoky tak to dlho prezuva a nakoniec mi spapa len velmi malo, no ked je to rozmixovane tak toho spapa tolko az sa niekedy cudujem. Inak tiez mi nechcela vela papat ale tiez som prisla na to ze ju musim niekedy troska vyhladovat a potom spapa aj to co dovtedy velmi nechcela. No najoblubenejsou polievockou stale ostava mrkvovo ryzovo jablckova a od tohto zakladu, ktory jej velmi chuti sa potom odvijaju aj ostatne napr. pridam kuracie mesko alebo zltok a tak podobne.
Chcela by som sa opytat, ze odkedy je podla Vas vhodne davat pribinaciky-alebo nieco podobne, pripadne jogurtiky a piskotky a klasicku krupicu (len tu neviem s akym mlieckom).
Dakujem za rady zatial Pa

zuzka1.
25. dub 2009

uzasnucka mala jogurty moze, lae nie pribnaciky, zacni aktiviou bielou, postipne mozes davat aj ochutnee. Dobre su aj zvolenske. Piskotky raz za cas tiez kludne, najlepsie vsak su detske susienky , ktore su bez vajec, nakolko v piskotach klasickych su. Nam chutia skoro vsetky, najviac sunarkove susienky.
Krupicu by som este nedavala, ako pisu baby je to tazke, ked by si vlemi chcela, taku riesku, ale s mliekom susenym, ktore pije mala normlane, nie kravskym, na to ma este cas.

uzasnucka
27. dub 2009

zuzka1 dakujem za radu aj ja davam mojej sunarka keksiky a tiez su oblubene ale na tie piskoty som sa pytala kvoli tomu ze babky by ju uz krmili kade cim a rovnako je to aj s krupicou s kravskym mliekom ze mna tym krmili a som tu tak ma niekedy spochybnia. Tak este raz dakujem za upresnenie a za upevnenie ma v tom v com som si nebola ista.
Este mam otazky, ze ja ju kojim takze jej nedavam ziadne ine susene mliecko tak ake by ste poradili tiez ci si myslite ze ci su vhodne tie kukuricne chrumky Hamky - nesolene.
Prajem krasny dnicek.

kechkat
27. dub 2009

ahojte přišla jsem za vámi na radu 🙂 Brzy nám bude rok a tak bych chtěla vědět jak svým dětem vaříte? Jedí už to co vy nebo jim vaříte zvlášť? Solíte, kořeníte nějak?

A ještě jedna věc. Kamarádka má synka /1,5 roku/ a chodí si pro obědy do školní jídelny a dává to jíst i tomu malému. Jaký na to máte názor? Sice tvrdí že to není přesolené ani překořeněné ale myslím si že tam přidávají různé bujony nebo podravky a to vhodné není pro tak malé dítě. Co si o tom myslíte?

kechkat
27. dub 2009

Děláte některá z vás dětem puding? Já jsem dělala o víkendu pro nás a malá žebrala ale nedala jsem jí myslíte že by jí to nějak uškodilo? mám na mysli konkrétně mléko. Nebo šel by uvařit puding z UM?

junovka
27. dub 2009

kechta, ja som prvykrat zacala varit dietatu puding tento tyzden, ked sme uz pomaly presli na KM, ale z UM som varila puding 😉

barusha
27. dub 2009

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat,nešel by uvařit puding z vody místo mléka?Nemáte některá zkušenost?

andyalukasek2008
27. dub 2009

Holky, puding z UM uvařit jde, a jak chutná 🙂, zkuste se mrknout pár stránek zpět, řešilo se to tam jak to uvařit... 😎

shaula
27. dub 2009

Ahoj, holky, chtěla jsem se zeptat: můžu dávat klukům (9 měsíců) každý den jogurt? Nějak totiž nevím, čím je krmit - dopoledne ke svačině dáváme jogurt, oběd klasika masozeleninové příkrmy, odpolední svačina ovocná přesnidávka, večeře kaše. Mezitím kojení (pokud o to stojí). Chtěla bych už zkusit dát třeba žervé, ale nevím - začínali jste s ním samostatně? Nebo rovnou na pečivu? Zkusila jsem klukům 2x dát kousek rohlíku k žužlání, jenže se jim asi lepil v puse a tak se jeden poblinkal a druhému jsem to páčila z pusy prstem☹

lulu723
28. dub 2009

kechkat da sa uvarit puding aj z UM,ale teraz to neviem najst niekde to mam napisane.a ktomu malemu co ma kamaradka.ja by som mu to nedavala.predavaju aj vegetu bez glutamanu to je specialne pre deti.hentak mu zbytocne zatazuje oblicky/neviem ako sa to povie po cesky/a moze mat potom problemy.

ja som robila malej BB puding,ale to len asi 2x a z obycajneho mlieka.viem,ze sa to nema,ale malej chutil a nic sa jej nestalo.teraz pre nu kupujem od Nestle pudingy z vanilkovou prichutou je to pre deti od ukonceneho 6 mesiaca.

shaula mozes davat chlapcom kazdy den jogurty.ja som tiez davala,ale teraz uz nedavam,lebo uz ich moc nechce dokonca ani vyzivu uz nechce tak jej osupem jablcko a to jej dam do ruky a ona si pekne hryzka kebyze jej dam len kusok tak by si velky kus odkusla a zacala by sa mi drhnut tak jej davam cele a mam istotu,ze si velky kus neodkusne 😉

1980mat
28. dub 2009

ahojky,
je zajímavé, jak nás generace našich babiček a maminek krmila vším, co dům dal a nikdo to moc neřešil, zatímco teď mají maminky všechno vyčtené a dávají si pozor na to, v jakém věku dají děcku to či ono. Teď jsem byla u našich a úplně jsem se zhrozila, když mi moje mamka řekla, že mi v sedmi měsících věku dávala jíst krupicovou kaši s jahodami. Jednak mi dávala kravské mléko a jahody, což jsou velké alergeny a ta krupice, o té se tu už taky dost napsalo. Moje babička se mě v době, kdy synovi bylo 7 měsíců pro změnu ptala, jestli mu už dávám míchaná vajíčka, že ona už je v tomto věku taky svým dětem dávala. No jsem v šoku, čím vším nás dříve krmili. Je pravda, že dříve neměli skoro žádné informace, neprodávali se nějaké umělé masozeleninové výživy a mnohdy lidé neměli ani peníze, takže krmili děcka tím nejlevnějším a tím, co např. vypěstovali na zahradě a apod. Dříve také ženy moc dlouho nekojili a bylo naopak trendem děti krmit sunarem. Moje teta nekojila ani jednoho bratrance a třeba ve dvou měsících už je krmila vepřovými játry. Mně to třeba přijde neskutečné, ale bylo to tak a nutno podotknout, že nikdo z rodiny nemáme alergie, sníženou imunitu nebo něco podobného a takováto strava nám neublížila. Ale já každopádně striktně dodržuju vše, co kde vyčtu a nové potraviny zavádím velmi pozvolna. Synovi bude 10 měsíců a nedávám mu ještě ani lepek, ani mléčné výrobky, ani exotické ovoce (kromě banánu) apod. možná to více sleduji i proto, že od 3 měsíců věku má syn ekzém, který se mu občas na tělíčku objeví.