Poraďte, kde najdu nízkobílkovinové recepty

ewuli
8. říj 2009

Ahoj, máte někdo k dispozici nějaké recepty se sníženým obsahem bílkovin,popř. odkaz na nějaké stránky? Snažila jsem se něco najít na internetu,ale bez úspěchu...

jaron
8. říj 2009

Ahoj Ewuli,

vedela by si nejako konkretizovať? Neviem o aké jedlá ti ide. (Urobiť napr. fašírky zo surovín s nie príliš vysokým obsahom bielkovin, alebo nejaká celková dieta ako to myslíš?).

ewuli
autor
8. říj 2009

Ahoj Jaron, já se snažím pro malého sestavit jídelníček s obsahem bílkovin 20g/den. Má těžké ledvinové onemocnění a toto je náš povolený denní příjem. Je velmi těžké do něj cokoli dostat,vše musím mixovat.Především mě zajímají obědy,to pro nás znamená většinou maso+zelenina+příloha, vše rozmixované do kaše. Pokud mi můžeš pomoci,budu ráda...

jaron
9. říj 2009

Ewuli napíšem ti najskôr asi až sobotu večer alebo nedeľu.

ewuli
autor
9. říj 2009

Budu ráda...Děkuji

jaron
10. říj 2009

Ahoj Ewuli.

Aj som si myslel, že to bude asi problém s obličkami (ledvinami). Je to niečo dočasné alebo sú dôsledky ochorenia celoživotné? (Kiežby len dočasné).

Je to iste nepríjemné obmedzenie, keď deti potrebujú bielkoviny pre svoj rast. Na druhej strane je u nás stále rozšírený bielkovinový mýtus, ktorý vedie väčšinou k nadmernej spotrebe bielkovín. Takže aj pri nutnosti znížiť množstvo bielkovín bude mať tvoje dieťa ešte stále bielkovín až až, to je len také malé povzbudenie, že to dieťaťu chýbať nebude. Rozdiely odporúčaného príjmu bielkovín medzi krajinami i rokmi tiež hovoria o mýte vysokej potreby bielkovín u nás (v SR i ČR).

Odporúčaný príjem bielkovín na 1 kg hmotnosti pre dieťa od 1 do 3 rokov:
ČR 1989: 3,26 g (!)
ČR 2003: 1,8 g
SR 1997: 1,5 g
Rakúsko, Švajčiarsko 2000: 1,5 - 2 g
USA 2002: 1,1 g
Podľa tej prvej hodnoty by asi tvojmu malému bielkoviny chýbali, ale ako som už hovoril, tá najviac vychádzala z bielkovinového mýtu a teraz sa to už čiastočne zlepšuje. Takže tá horná hranica 20 g bohato pre malého postačuje.

Z hľadiska živín sa potraviny delia na 3 skupiny: sacharidy, bielkoviny a tuky. Je to podľa toho, ktoré živiny v potravine prevládajú. Čiže napr. mäso radíme medzi bielkoviny, ale obsahuje aj tuky, ryžu medzi sacharidy, ale obsahuje aj bielkoviny a pod.
Obmedzovať by si preto mala bielkovinové potraviny ako sú: mäso a mäsové výrobky, vajcia, mlieko, mliečne výrobky, strukoviny, výrobky zo strukovín (sóje). Tieto potraviny môžu mať okolo 10, 20 i 30 a viac g bielkovín na 100 g. Mlieko iba 3,5 g.
Menej bielkovín obsahujú sacharidy (obilniny) - ovsené vločky, pšeno (jáhly), ryža, zemiaky atď. - môže to byť 6 až 16 g bielkovín na 100 g (v suchom stave).
Ovocie a zelenina majú približne 1 - 2 g bielkovín na 100 g.
Orechy, semená a pod. tiež dosť bielkovín okolo 20 g.

V praxi by to znamenalo zostavovať jedálniček hlavne z obilnín, ovocia, zeleniny a malého množstva bielkovinovej potraviny.

Napr.:

uvarená ryža natural z červenou šošovicou a mrkvou. Neviem, koľko toho tvoj drobec zje, ale napr. by to bolo 30 g surovej ryže (2 g B.) + 20 g surovej šošovice (5,6 g B.) + 50 g mrkvy (0,5 g B.) = 8,1 g bielkovín

Ovsené vločky uvarené v mlieku, banán: surové vločky 40 g (6,8 g B.) + mlieko 2 dl (7 g) + banán 50 g (0,5 g B.) = 14,3 g

Kura, zemiaky, brokolica: 50 g kuraťa (10 g B.) + brokolica 50 g (1,5 g B.) = 11,5 g

Celozrnné cestoviny s tofu, paradajky: cestoviny surové 30 g (3,6 g B.), tofu 30 g (3,6 g B.), 70 g paradajka (0,6 g B.) = 7,8 g bielkovín

Nie je to sranda, tri jedlá spolu už prekračujú 20 g. Takže by sa musela robiť úprava, napr. vločky uvariť len vo vode, jednu porciu jedla kombinovať len obilniny a zeleninu alebo ovocie (bez strukovín, mäsa alebo tofu) a pod. Alebo kvôli vápniku dať iba jogurt s ovocím bez obilnín, 150 g jogurtu 5,7 g B., ovocie 100 g asi 1 g. B. spolu 6,7 g bielkovín.

Tiež z hľadiska vplyvu bielkovín na obličky je vhodnejšie používať rastlinné bielkoviny, ktoré sú pre obličky oveľa šetrnejšie. Aspoň časť mäsa nahrádzať rastlinnými potravinami. Vychádzam napr. zo správy Americkej dietetickej asociácie:

Onemocnění ledvin
Vysoký příjem proteinů ve stravě může zhoršovat onemocnění ledvin nebo zvyšovat riziko lidí vnímavých k těmto onemocněním, protože příjem proteinů souvisí s vyšším stupněm glomerulární filtrace (GRF) (220). Vegetariáni mají nižší GFR ve srovnání s nevegetariány a ještě nižší ji mají vegani (221). Vliv může mít také typ konzumovaných bílkovin - potraviny rostlinného původu jsou vhodnější než živočišné bílkoviny (222, 223). Zdraví jedinci po stravě obsahující živočišné bílkoviny měli GFR o 16 % vyšší ve srovnání s ostatními, se stravou se sójovými proteiny (222). Protože patologie renálních onemocnění je podobná ateroskleróze, vegetariánská strava může být vhodná u těchto onemocnění z důvodu nižší hladiny cholesterolu v séru a nižší oxidace cholesterolu vegetariánů.

Prepáč, že píšem tak veľa a obšírne. Ako som už písal, problém, že by malému chýbali bielkoviny nehrozí, 20 g zatiaľ naozaj stačí. skôr môže neskôr hroziť problém chýbajúcich minerálov z obmedzovania niektorých bielkovinových potravín (napr. železo, vápnik...). Ťažko povedať. neviem aká je prognóza ochorenia. Koľko bielkovín povolia lekári neskôr. Či sa ochorenie zlepší alebo úplne vylieči (kiež by).

Veľa šťastia želám a napíš, ako sa darí.

Jaro

jaron
10. říj 2009

tu si môžeš stiahnuť program, v ktorom si môžeš zistiť obsah bielkovín rôznych potravín aj výrobkov:

http://www.ars.usda.gov/services/docs.htm?docid...

je to odkaz pcs22.exe

Neviem, do akej miery vieš po anglicky, ja veľmi nie, ale trochu áno, nie je to až také zložité, prípadne pomocou slovníka sa to dá dobre používať. Môžeš si tam zadať napr. aj množstvo zjedenej potraviny v gramoch alebo iných jednotkách (cup a pod.).

ewuli
autor
11. říj 2009

Velice Ti děkuji za pro mě moc potřebné infoormace. Malý má chronické selhávání ledvin (IV.st) takže momentálně jsme na konzervativní léčbě(spousta léků a dieta) a snažíme se co nejvíce oddálit další léčení(dialýza,transplantace)...Takže opravdu žádná sranda.Navíc trpí nechutenstvím a často zvrací. Moc toho nesní cca 150 g na dávku.

jaron
11. říj 2009

Tak to teda naozaj nie je žiadna sranda.

Taký malý človiečik a takéto problémy. Že nezje viac ako 150 g je v určitom zmysle dobré aspoň na to, ak sa to dá vôbec takto povedať ☹, že aj keď by jedlo obsahovalo viac bielkovín, veľa toho nezje.

A čo hovoria lekári? Akú dávajú nádej?

ewuli
autor
11. říj 2009

Vyléčit se to samozřejmě nedá a tak se musíce snažit,aby hodnoty byly co nejdéle stabilní a nenastávalo zhoršení...Nikdo nám nedokáže říci,za jak dlouho bude léčba muset být nahrazena jiným způsobem. Teď se docela držíme,ale s jídlem je to velké trápení.Ani váhové přírůstky nejsou moc slavné.V 1,5 roce 9,6kg není nic moc.S tímto omezením a nechutí k jídlu je to pro mě začarovaný kruh.Doporučovaných 100kcal/kg a 2bílk/kg mi nejdou příliš skloubit.

zdenallicka
11. říj 2009

Ewuli, drzim pesti... Delas toho pro sveho synka hodne a jakmile trosku vyroste, urcite to budete zvladat lepe a lepe.. Ted je malinkaty, ale deti jsou houzevnata stvorenicka, zvladnete to!!!

Jaron ma pravdu v tom, ze kdyz toho tolik nesni, muzes si s jidlem vic vyhrat a doprat mu trosku pestrosti.. 9,6kg je dost, bud v klidu.. Mam znamou, ta ma 16ti mesicni dceru a ta ma 8,2kg.. Je drobna, ale zdrava..

Tvuj synek je proti ni cvalik..🙂

Preju vam hodne energie, sil a zdravi...

(obdivuju te).. 😵

macca5
16. říj 2009

ewuli,my máme chlapcov s fenylketonúriou,ich liečba spočíva v nízkobielkovinovej diéte +aminokyselinové preparáty na doplnenie bielkovín a min. látok. Viem,úplne niečo iné ako máte Vy no skús sa pozrieť sem http://www.pku.wbl.sk..jaron napísal spávne :obmedziť potraviny s vysokým obsahom bielkovím.Držím palce. 😉

macca5
16. říj 2009

Tak ešte raz http://pku.wbl.sk
teraz som si stránku pozrela a škoda receptov je tam málo.

jaron
16. říj 2009

Ahoj Macca,

zaujímavá stránka. Jedna známa pani má doma vnuka s fenylketonúriou. Dala mi aj otázku, na ktorú som jej dodnes nevedel s istotou odpovedať a vždy keď som s odborníkmi, zabudnem sa ich spýtať: či môže jej vnuk vývar z mäsa? Časť bielkovín tam je, čiže aj trochu aminokyseliny fenylalanín. Nie? Práve som si pozeral, že napr. 100 g rybacieho vývaru môže mať 2 g bielkovín, takže predpokladám, že v tom bude i aminokyselina fenylalanín, aj keď neviem koľko. V podstate teraz keď ti píšem a rozmýšľam nad tým, tak sa mi trochu rozjasnieva. Musím sa jej povypytovať ako to celkovo rieši s vnukom. Ešte raz ďakujem za tú stránku.
Jaro

macca5
17. říj 2009

ahoj jaron,som rada,že ťa táto stránka zaujala.Pri tejto diéte treba stále potraviny vážiť a správne rátať hodnoty fenylalanínu.Laický prepočet bielkovín na fenylalanín:1g bielkovín =50mg fenylalanínu/PHE/,čiže 100g rybacieho vývaru obsahuje približne 100mg PHE
Ja varím len zeleninové polievky.Z potravín s vysokým obsahom bielkovýn zaradujem do stravy iba mliečne výrobky a st. synovy ryby -olejovky na pomazánku,samozrejme tak,aby sme si udržali denný limit. 😉

jaron
17. říj 2009

Som rád, že som sa niečo nové zase naučil. Určite sa s tou pani, čo som písal, nabudúce o tom porozprávam trochu viac.

ewuli
autor
18. říj 2009

tak přesně o vývaru jsem též hledala info.Jak vývar z kostí připravit, aby měl tu onu tabulkovou hodnotu co jsi jaron našel?
Když jsme neměli omezení , tak jse ho malému dělala.Když už nechtěl nic,tak polévku z vývaru ano.Teď má i zvýšenou kys.močovou, takže s tím už brzdím a zařazuji méně.Asi tam bude hodně purinů,že?

jaron
18. říj 2009

Ewuli,

niektoré hodnoty nájdeš v tom programe, ktorý som dávala odkaz. Tam som pozeral hodnoty. ale tie môžu byť rôzne u mäsových vývarov od 0,5 cez 2 až 4 g bielkovín na 100 g.
Ale podľa mňa je zeleninový vývar 100 x hodnotnejší ako nejaký vývar z kostí, ako aj sama píšeš o probléme s kys. močovou. ten zeleninový sa môže dobre ochutiť dať napr. trochu olivového oleja a je to mňam.

ewuli
autor
18. říj 2009

já jsem ten program stáhla,ale nejde mi ☹ nevím proč

jaron
18. říj 2009

aj si ho inštalovala?

ewuli
autor
18. říj 2009

při instalaci píše chybu.

jaron
18. říj 2009

tak to je horšie, ťažko je to na diaľku vyriešiť. Možno by ti pomohol manžel alebo nejaký známy.