Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

s.arik
18. zář 2008

dgm, jojo, o lněném oleji se básní, mj. má nejvíce těch hodnotných tuků, více než olivový olej....kousat do každého semínka jsem zvyklá....ovlivněná jógou, koušu prakticky i čaj 😀

a len jsem v těhotenství žvýkala každý den, no před porodem mi už lezl i ušima, ale jinak ho mám moc ráda 🙂

právě jsem naplácala tu slizkou směs (s česnekem a majoránkou) na plech, snad to do zítřka vyschne, už se na ně teším. je toho ale malinko, takže dotaz na skladování byl zatím jen teoretický...

s.arik
18. zář 2008

místo hodnotných tuků jsem měla napsat těch nenasycených mastných kyselin. tuk je samozřejmě každý olej...

haha,
tak tady píšou, že hned po multivitamínu je lněný olej nejdůležitějším doplňkem potravy moderních lidí. no místo toho mulťáku si jdu dát jablko 😉
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/lneny-olej-bla...

dgm
autor
18. zář 2008

Sari, ty to davas na holy plech? V susicce na to mam specialni neprilnave misky a jinak na slunicko nebo na radiator to davam na pecici papir, dobre se to potom sloupne. Tak jestli ti to jeste nezacalo schnout, ak to radsi predelej ...

s.arik
18. zář 2008

dgm, pečící papír ani alobal nevedu....no možná to příště šoupnu na utěrku 😅

a u nás netopí...sušičku nemám, musí to uschnout v těhle 18st. samo 🙂

dgm
autor
18. zář 2008

Jee, na uterku ne. To by ti vysalo vsechnu vodu a ten drahoceny sliz. Ty tu vodu musis odparit, ne odsat ... No, tak zkus ten plech, no, treba to vyzkousis a pujde to. Kdyz tak to zitra seskrabes lzickou. 🙂

s.arik
18. zář 2008

jo, on to vlastně není plech, ale ten veliký starý smaltovaný pekáč...přežil hodně, zvládne i len.
tak možná příště zkusím podmazat olivovým olejem...ne, jinak, pokud mi budou placky chutnat, koupím ten pečící papír teda 🙂

jajinak
18. zář 2008

Tak jste mě nalákaly,že to asi zkusím taky,ale mám chuť spíš nasladko. 🙂

s.arik
18. zář 2008

též bych si dala více sladké, ale už tak jím denně kilo až dvě sladkého ovoce, banány jen s grankem a dnes manžel donesl plechovku salka............................ 😔 😀 tak jsem kajícně udělala česnekovou verzi 🙂

s.arik
18. zář 2008

stejně jsme pipky opice, jak to člověk čte, tak musí mít všechno to co ostatní vychvalují...šátek, látkovky, čínský nočník přestože je doma odpovídající miska, domácí pekárna, recepty 😀
ale je to myslím dobrý vzor, většina věcí v tématu AP a půstu.

jajinak
18. zář 2008

Takže jsi neodolala?Já bych určitě taky podlehla,salko mám taky moc ráda a už dlouho jsem ho neměla.Ty chutě jsou hrozný.

s.arik
18. zář 2008

neodolala 😀 ale alibisticky jsem si v něm máčela syrový kokos, mňam 😀

bora.b
18. zář 2008

ahojte, ja nemam cas zvladat tolik diskuzi, ale chtela jsem se zeptat, jestli znate instinkto terapii. mela jsem v ruce knizku od nakeho francouze, ktery tvrdi, ze samotny raw nestaci, uz i nakrajet si to je proti nasemu vrozenemu, takze se zivil tak, ze si stul vylozil vsim moznym, a nechal telu, aby podle cichu a podle chuti vybiralo, co potrebuje. a treba kdyz jabko v pulce prestane behem zvykani chutnat, tak ho vyplivnout.
(jelikoz tvrdi, ze i maso raw, a nejaci lidicci si tak prisli k peknym roupum, tak mam pocit, ze ho pak nekdy i zabasli)
velice dobry tip, pres vsecky demagogie: dat si tri tydny raw, treba o dovolene, coz je velice prakticke. me to prijde schudnejsi nez pust, treba, nebo nez se snazit o stopro raw za normalniho behu, deti ku svacine k tomu jablicku pozaduji i chlebik 🙂
jo a dotaz: kdyz se mi nechce varit, znamena to, ze telo vola po "normalu"? 😎

listicka77
18. zář 2008

Boro, ne, to znamená, že jsi líná... 😀 😀 😀

s.arik
18. zář 2008

boro, myslím, že syrově je normál a přirozené, ale zase krájení bych nebojkotovala 😀

i když je fakt, že stykem s kovem se část vitamínů zabíjí....tak třeba seženu skleněné struhadlo, ale ten nůž nezatracuju, ani kovový příbor

dgm
autor
18. zář 2008

Sari, pokud sneses Salko, tak sneses i krajeni nozem ... 😀 😀

Boro, tu terapii neznam, ani, si mysliim, ze jsem to driv neslysela. Hoky, vzdyt to jde prece brat rozumne, ne?

Az prijdete na to, jak je po ovoci dobre, tak si samy pak budete instinktivne vybirat , ani vas nenapadne si to jablko uvariz na kompot. To se vsetko spatne vysvetluje, to se musi prozit... Ja osobne jsem pred deseti lety byla typicka ceska hospodynka, pestovali jsme doma i prase a ovecky, bylo to puvodne dost velke hospodatstvi, kompotu jsem mela kazdy rok na stovky sklenic, jenom okurek aspon pres 150. I komoru jsme kvuli tomu prestavovali... Jenze se zacaly vyskytovat v rodine choroby, clovek si to daval do souvislosti... jsou to bolestive zkusenosti. Ale nebyt toho, tak tomu dneska neverim, stejne jako vy. Proc jsem se tohle vsechno nedozvedela treba ve 20? Protoze jsem jeste nebyla schoplna to prijmout... Tak moje maminka napriklad, v detstvi revmaticka horecka, potom astma, kolik let, pozdeji problemy s zilama, plicni embolir, podezreni na nadory ve strevu, ted nekolik let nazpatek prodelany pasovy opar ... V soucasne dobe neuziva ani jeden jediny lek, je ji 62 le a je cupr, spokojena, prestala dokonce nosit brýle ... A to nepisu o tom, ja se zlepsily vztahy mezi nama ... Muj tatinek uz bohuzel nezije, zemrel ve 24, to me byly dva roky... manzelova maminka ma invalidni duchod snad na vsechno, manzeluv tatinek uz nezije, manzel ma od zhruba 25 let zanety v noze, asi tak pred 10 lety to bylo nejhorsi obdobi, mel dokonce prijit o nohu... ted on je nejhorlivejsim propagatorema vita a fandi mi , mame do budoucna velke plany ... O sobe psat nebudu, ja se citim zdrave a deti, to je kapitola sama o sobe, ale verim v dobry konec vseho a neni duvod neverit ... Opravdu tohle vsechno neni jenom nejake pocatecni nadseni, ale podlozena a vyzkousena cesta. V ceskych pomerech a jde to .

bora.b
18. zář 2008

existuji i keramicke noze 😵

s.arik
18. zář 2008

no jo, dgm mi to nandala a má pravdu, když budu každý den hřešit, je směšné řešit kovové nože 🤐

listicka77
18. zář 2008

Dgm, mám na tebe dotaz. Ve vícero knihách jsem četla, že rajčata a papriky zatěžují klouby. Teď v létě jsem rajčat sežrala kvanta a mám poslední dobou bolesti kloubů u prstů na rukách. Co na to vita?

s.arik
18. zář 2008

sice nebyl dotaz na mě, ale klouby potěší právě lněné semínko jak psala dgm výše.

a odvar z bobkového listu, kromě toho, že je afrodiziakum, tak i čistí klouby....prostě stačí si denně uvařit čaj z bobkových listů, půl litra vypít po douškách během dne, kůru držet asi týden.

a dgm asi doplní, že jsou klouby zanesené z vařeného 😕 😀

bora.b
18. zář 2008

dgm, ja mela pocit, ze tahle diskuze je pro pro 🙂 ja jsem tim nadchla, akorat zdechla a obcas rada varim.
taky to vidim doma: maminka pravidelne zily, plicni embolii, rakovinu prsu atd atd, no z ceho, kdyz jinak zije tak zdrave.
my jsme vicemene vegetariani s tendenci k veganismu, vita me bere tezce, pozorovala jsem, co si deti daji, kdyz nevarim: banany, jablka, orechy (a cokoladu ☹ ), kdyz na veceri naserviruju chleba s necim a salat, tak salat mizi svetelnou rychlosti a chleba tvrdne na stole jeste rano (a to pecu vybornej, jak tomu odvyknu?)
z ty instnktoterapie jsem si vzala kapitoly o skodlivosti mlika (stejne nepijem, ale argumentu je potreba vzdy dost) a tu nabidku zkusit si to na dobu omezenou, osobne mi to prijde takove prijatelne, a myslim si, ze pote z toho hodne zustane. jako u bkm, jak jednou zacnes a zjistis, jaky je to pocit, jak spravne se to citi, tak s tim taky nemuzes jen tak prestat.

listicka77
18. zář 2008

Sari, jo dík za tip na semínko, ale já se spíš ptala, co si myslí vita a "škodlivosti" rajčat.
Bobkový list znám, je to jeden z kroků v očistných kůrách v "Sám sobě doktorem". Ale já se nedostala přes krok číslo dva. 😀

dgm
autor
18. zář 2008

Listi, je to tak, jak pise Sarik, konkretne, ze by rajcata a prpriky zpusobovaly zanety, to nevim, ale nekde neco najdu ... Jenom s tim bobkovym listem opatrne. Jestli kojis a tusim, ze jo, tak taky ne. To se udela odvar z bobokoveho listu a , silny, cely sacek na 4 dcl vody, tusim, a to se popiji, Klouby u toho ukrutune boli, aspon poznas, kde ti co boli, tam se to prave hybe a cisti se to. Vsechna sul a vsechen sajrajt se vyplavuje do krve, do ledvin, je to proces celeho tela ... nesmi se ale prestat, musi se ta kura dokoncit, protoze to potom zustane ruzne nastrkane po tele, je to na nekolik dni, nekde to najdu. Lepsi nez vsechny jednotlive kury, je pust. Telo si samo urci, co je potreba v tu chvili odstranit. Dejme tomu, ze ti boli klouby, ale problem je pritom ve streve. To je ti potom houby platne, ze se ti vycisti klouby, kdyz pricina zustane nezmenena ...

listicka77
18. zář 2008

Dgm, právě Cingroš tam má ty postupné kroky, to mi přišlo logický. První klistýr, další pořadí se napamatuju.
Jasně že kojím, tož nic vyvádět nehodlám.
Půstovala jsem jednodenní půsty a plánovala týdenní, ale z těch jednodenních (každý týden) jsem zhubla, tak jsem toho nechala (na mě moc co hubnout není). Pak jsem zkoušela nějakou dlouhodobou detoxikaci stravou jako přípravu na půst, ale taky jsem to nějak nedojela. ☹ Nějak mi chybí vůle dokončovat věci. (No a u vita taky to přesvědčení, že je to to správné; a taky by mi vadila ta sociální vyčleněnost)

s.arik
18. zář 2008

dgm, to co si teď napsala mě hluboce oslovilo, a i když jsem to asi i tady i jinde četla dříve, teprve teď mi to docvaklo.....jo, svému tělu věřím více, než knihám co píčí nejdříve očisti střevo takhle, potom lednivy takhle, nakonec játra takto........................uf, zase nový vhled, jdu to vstřebat při venčení a snad se odhodlám k dalšímu půstu 😔

boro, instinktoterapie taky dobrá, popřemýšlím a ty klidně přihoď další detaily 🙂

s.arik
18. zář 2008

stydím se, píší ne píčí 😀 a jiné překlepy nekomentuji....

bora.b
18. zář 2008

sarik, to je nejlepsi preklep co jsem kdy cetla. ty knihy totiz vetstinou opravdu nepisi ale pici 😀

s.arik
18. zář 2008

jaj, tak jsem to nemyslela, ale každý si najde smysl v něčem 😀

listicka77
18. zář 2008

Jo a ještě mám dotaz - řeší vita nějak potraviny "chladící" a "zahřívací"? Mi furt přijde, že ta syrová strava v zimě nic moc. Taková okurka salátovka - to dost zchladí, ne?

macik
18. zář 2008

no, ale můžeš si lišti ohřát zeleninovou polívku na teplotu do 40 stupňů

listicka77
18. zář 2008

A co je polívka? Rozmixovaná syrová zelenina? 😀