Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

listicka77
4. led 2009

tannawe: k zahradám - znáš tyhle stránky? moc prima http://www.ekozahrady.com/ekozahrada.htm

sari: úsloví "do ženy a do melounu nevidíš" bych rozšířila na kokosy. 😀 když já si je tak oblíbila... druhej měl hnusný mlíko, dužina taky nic moc, ale bez viditelné plísně, tak jsem ho půlku snědla.

androna
4. led 2009

tak ja som dnes vyplenila tesco,ked to tu sarik tak vychvalovala. 😀 tak mam zasoby.dnes uz som fakt trpela hladom a chutami.
tannawe no ja prave citam knizku zahrada v souladu s prirodou a zistujem ze je zo mna intuitivny zahradkar.i bez knizky sme vecsinu na zahrade robili dobre.minuly rok som ale sadila a riadila sa mesacnym kalendarom.

tannawe
4. led 2009

listi krasny stranky... 😉

dgm
autor
4. led 2009

Ahoj, tak zrovna naposledy na tom kurzu byla z vitarian.cz RadkaS, tak se mrknete, co popisuje:

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=9&t=68...

dgm
autor
4. led 2009

vikinko, tak hodne sil do dalsich pustu...
holky, kdyz kojite, tak si myslim, ze by se u pustu pit melo, hned jak mate pocit, ze se neco zacina dit, tak bych se napila ...

lubii
4. led 2009

Ahoje, Viki,super 😉 , Ja som pri pôste veľa pila,ale tiež som bola taká roztrasená. Pri druhom som si dopredu odsávala mlieko a malý papal z fľašky.

Ste ma inšpirovali a kúpili sme dnes pivo Bernard,tak pijem 😵 nealkoholické 😉

Lenki,pekná tortička

Tie ekozáhradky si musím preštudovať. Máme síce len asi 5 árový pozemok,ale pre mňa a moju pohodlnosť stačí 😉

listicka77
4. led 2009

lubii, 5 arů naní tak málo, my máme jen 2. ☹

s.arik
4. led 2009

já mlčím 😝

listicka77
4. led 2009

ale zvlášť od té doby, co jedu na raw, pořád přemýšlím, jestli by se nedal odkoupit kus sousedního. i když nevím k čemu - já mám vždycky všechno v hlavě, ale skutek utek. 😀 tož mi budou stačit ty dva ary pro zábavu. 😀

s.arik
4. led 2009

vždyť to je hrozně moc, dva ary 😕

znala jsem lidi, co měli zahrádku tak 30x40 metrů a pěstovali si tam ovoce i zeleninu na celou sezonu 😕 a ještě levně prodávali sousedům.

mrkev, kedlubny, rajčata a co já vím co všechno, rybíz, jahody, jabloně.........jako vitariánovi by to asi 100% nestačilo, ale o plném samozásobování asi uvažuje málokdo.

listicka77
4. led 2009

jenže je něco jiného mít zahrádku v zahrádkářské kolonii, nacpanou záhonkama a něco jiného u baráku, když v té zahradě chceš taky žít. a 2 ary jsou 10x20m, ale to ti asi nemusím říkat...

s.arik
4. led 2009

jo, vím, no právě myslím, jako že si člověk stejně nefandí si vypěstovat všechno na celý rok...........ale třeba jen to, co mu z obchodu nejede nebo je drahé (rajčata...?)

ale máš lišti pravdu, nepomyslela jsem na tu plochu na příjezd do garáže, posezení, nějaká mezírka od plotu a tak 🙄

JE to málo 😒

no aspoň bych zkusila tohle: http://www.ekozahrady.com/zeleninova_finta.htm
až dole, záhon zeleně tvar klíčová dírka.
asi docela bezúdržbové, dlouhodobé........a zelené je v obchodě celkem drahé.

(ačkoliv nevím letní ceny, já zelené začla jíst až v září, možná jsou saláty v létě za hubičku...? no, aspoň to má člověk "bio")

dgm
autor
4. led 2009

Je to tak, nejvetsi uroda je v obdobi nejlevnejsiho ovozelu v obchode 😀

tady je inspirace, co se pestovat na hodne malem pozemku...

https://www.youtube.com/watch?v=yEvHVXoNZCE

k dokonalosti mi tam prebyva ta zavareninama zasobena spajzka, ale co , no .....

listicka77
4. led 2009

garáž nemáme, příjezd na tento pozemek též ne. je to "terasa" v úrovni prvního patra domu (teda ještě o kousek výš), jde se tam po lávce z pavlače. ze dvou stran pozemku je hodně vysoká zeď, pozemek se mírně svažuje k severovýchodu, no prostě fakt ideál podmínky pro pěstování 😔 . navíc naši zahradní činnost zahájíme pokácením vzrostlého ořešáku ( 😢 je mi to hrozně líto, ale nejde to jinak - narušuje kořeny opěrnou zeď a hrozně stíní barák a miniaturní dvoreček.

video dobrý, ale to je přesně to a la zahrádkářská kolonie, tam se nedá ŽÍT! taky už jsem přemýšlela, jestli by nešlo pořídit si nějakou zahrádku někde mimo, ale chodit někam pryč by mě nebavilo. ostatně ještě nevím, jestli mě to bude bavit v malém, natož ve velkém. a vůbec, nejdřív musí bejt barák obyvatelnej. v létě jsem si půjčila v knihovně dvě knížky o elektroinstalaci a jednu o vodě a kanalizaci a ještě jsem je neotevřela. hmm.

právě jsem dala na topení sušit "bramboráky" - jemně strouhaná cuketa, pohanka, majoránka, česnek, sůl. 😵 jsem zvědavá. půlku cukety mám ještě v lednici, tu zkusím zítra s lněným semínkem a asi ještě nějakými ořechy, ale to musím namlít, tak musím počkat na normální denní dobu. 😵

jajinak
5. led 2009

Lišti,tu pohanku jsi dávala do těch bramboráčků celou?Mám cuketu,tak to zkusím.

tannawe
5. led 2009

Koukam, ze mam zase co studovat...zatim jsem prekladala tu knizku od segry A slice of organic life /tedy nejsou to vegetariani ani vitariani, protoze tam radi jak chovat zvirata.../,ale par figlu se mi tam taky zamlouva. No uvidime jestli zustane jen u snu nebo uz konecne postavime 😀 Jeste mam nejaky Food from your garden and allotment a Gardening through the year...takze nez to poprekladam tak treba i neco stat bude 😕 😀
A docela se mi libi jedna kucharka od Jamieho Olivera,kde prave vari z toho co si pestuje na zahradce...tak to cloveka vzdycky tak navnadi, ze by se zblaznil, ze uz se nemuze rejt v zemi 😒
pekny den! 🙂

listicka77
5. led 2009

jaji, celou. ale jak se ta cuketa smrskává, tak je jasné, že to je "špatně". placky z toho nebudou, seškrábu to z papíru a dám si to k obědu. snad varianta s lněným semínkem a ořechy bude lepší.

jajinak
5. led 2009

Aha,tak to zkoušet nebudu,jestli to budeš dělat s tím lněným semínkem,tak napiš,jak to dopadlo.

Pořád se držim 100% raw,ale hubnu i když jím dost pohanky,pangamin a ovesné vločky(mám za to,že jsou raw).Přemýšlím,co ještě jíst,abych aspoň nehubla,když už nepřiberu.Míchám si i slunečnicová a sezamová semínka s medem,to mi moc chutná.

listicka77
5. led 2009

já už se dlouho nevážila, ale myslím, že už nehubnu.

dneska jsem byla v dm drogerce a stála jsem u regálu s bio věcma od alnatury a furt váhala, jestli si koupit nějakou neraw mňamku. a krásně se to ve mně svářilo "tak se dám, ne, vo co de, třeba zjistím, že už mi to nechutná a stejně jsem nechtěla přejít v zimě na stopro." "no ale přece si nebudu zanášet tělo." "ale tak pro jednou, musím na sebe být hodná." 😀 no nic jsem nekoupila.

s.arik
5. led 2009

ezi psala do AP:

sariku, znas salat Coleslaw? Mnam a je to syrove. 150g bileho zeli, 150g cerveneho zeli, 2 mrkve, 2 jarni cibulky, 60ml majonezy (nebo jogurtu, kysosky etc.), 1 lzice bileho vinneho octa, pul lzicky horcice, pepr, sul. zeli a mrkve nastrouhat, ocet a horcici rozmichat v majoneze/jogurtu, smichat, popeprit, posolit.

s.arik
5. led 2009

místo toho jogurtu by šla udělat šlichta třeba jenom z oleje, nebo jenom z avokáda, asi....

macik
5. led 2009

šarik-a znáš coleslaw-mně chutnal....jinak jabrunko navrhuje sraz 16 nebo 18...hodí se? já jsem teda celej leden docela v presu kvůli školním povinnostem 😖

dgm
autor
5. led 2009

Tak ctu ten salat, domaci majoneza je raw, chce to dobry olej a domaci vajicka...., takze kdo nezavrhl uplne maso a vqjicka, tak se to klidne muze.

Jak se listicka ptala na rapikaty celer, tak to je moje da se rict nejoblibenejsi zelenina, rapiky jim jenom tak, ostatnim k tomu davam namaceci omacky nebo pomazanky, nabira se to jako lzickou, kdo ma hlad tak si ukousne vic a jde na dalsi rapik... 😀

Delala jsem nakladanou kapustu, ale tentokrat z ruzickove kapusty, vzdycky jsem ruzivku rozkrojila na ctvrtky a dal se postupuje jako u klasicke hlavky ... Jenze ty kapusticky byly tentokrat tak ostre, nevim co to bylo za odrudu, tim nalozenim se to jeste zvyraznilo, no jako by si clovek ladoval do pusy kren nebo tak nejak, slzicky nam tekly ... Ale dobre 🙂 🙂

s.arik
6. led 2009

maciku, taky mám pres šílený, ale 16.1. můžu, tak záleží na tobě, v únoru by bylo samozřejmě pro obě klidněji, jak chceš 🙂

jajinak
6. led 2009

Tak jsem si přece jen objednala tu Zázračnou detoxikaci a ještě Pryč s kyselostí.Tak budu mít co číst.Teda ne,že bych neměla,pač si potřebuju znova pročíst Rabr,nějak se mi ta výchova poslední dobou trochu vymyká z rukou 😔

Dneska jsem po delší době odšťavovala červenou řepu,pila jsem ji nalačno jako vždy a trochu mi po ní bylo těžko,ale jen asi 10 minut po napití,pak už to bylo dobrý.Klukům jsem ji smíchala s jablečným moštem,to mají rádi 🙂

Zase budu muset jet zítra nakoupit ovozel,už je skoro všechno sněděné a nevím kam.S malým moc objíždět obchody nemůžu,u něj člověk nikdy neví,kdy to proběhne v pohodě a kdy celej nákup provzteká a proječí.Takže asi zase do Lidlu.

dgm
autor
6. led 2009

Jestli by vas zajimalo precist si neco o silne vuli, tak tady :

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=9&t=1459

tannawe
6. led 2009

pekny den...jajinak Pryc s kyselosti u me nastartovala velkou zmenu ve stravovani /tedy az na nejake ty vykyvy 😀 /,tak si to uzij.
Jinak jak mrzne tak ani nemam moc potrebu jist, je to normalni? 😒

dgm
autor
6. led 2009

Ahoj 🙂
tak hlavne diky za odstaveni MK, clovek aspon neco doma udela ....

Jj, Pryc s kyselosti je dobra knizka, od Tepperweina mam hodne knizek, neco doma, neco ruzne popujcovane, doufam, ze se s nima jeste shledam 🙂 Tepperwein sice neni vitarian, ale to psal uz davno... o ovozelu mluvi dost hezky, tak kdovi, jak je na tom ted, stalo se mi uz hodnekrat, ze jsem cetla nejakou knizku napr. kvuli nemocem, psychice, atd. a az dodatecne vyslo najevo, ze autor je taky vitarian... 🙂

Jeste bych vam poradila, dokud je zima, tak si v okoli omrknete, kdo nema vlastni zahradku nebo moznost od rodice atd., tak jestli v okoli neni nejaka farma, ktera pestuje bio, domluvit si s nima odber prave rostouciho ovozelu, slo by treba domluvit i to aby vam dovazeli kazdy tyden az domu cely kos vseho, co doma vypestuji, pro ty, co nemaji auto by to mohlo byt ulehceni tahani se s nakupem. Vlastni zahrada je vlastni zahrada, ale ani my nepestujeme vsechno a dochazim si k jedne pani u nas, je rada, ze si neco odproda.

dgm
autor
6. led 2009

Jajinak, jak moc jses na tu repu zvykla? Pokud ne moc casto, tak radsi opatrne, ma to velkou silu,nevim, jestli jsem to zde uz psala, mrkni se na tuto diskuzi:

http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?f=10&t=1244

jajinak
6. led 2009

Dgm,na šťávu z řepy moc zvyklá nejsem,ale od října jsem ji odšťavovala asi 1x za 14 dní,ale zase moc jsem jí nevypila,tak 2 sklenky naředěné z toho jednoho odšťavení,pač jsme ji pili všichni,tak se to rozdělilo.Ale celý prosinec jsem ji nedělala,až teď.A před tím jsem ji asi nepila nikdy a nic mi po ní nebylo,když jsem s ní začala.Jak jsem psala,těžko mi bylo asi prvních 10 minut,pak už to bylo dobré.Tu diskusi si přečtu,díky 🙂 .Prosím,můžeš sem ještě okopírovat z vitariána tu diskusi "jak přibrat"?Nebo jak se to jmenovalo,vím,že už jsi to sem kdysi dávala,ale nemůžu to najít,ani na vitariánovi jsem ji nenašla.Díky 🙂