Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

elitera
8. led 2009

děkuju 🙂

jajinak
8. led 2009

Dgm,díky za tu papriku 🙂

dgm
autor
8. led 2009

Hm, tak sem dam jeste znovu odkazy na to chemo a ozarky, nejak to nefungovalo:

http://www.lidovky.cz/vrasky-z-pojistky-proti-r...

http://www.lidovky.cz/nevitana-smrt-jednech-nad...

s.arik
8. led 2009

jajinak,
přesně na tohle jsem se ptala na vitariánovi!!!! ale už nevím kde a jestli mi někdo odpověděl 😕 sem na to zapomněla, je to tak čtyři dny zpátky....

dgm, ne všechno zelené v rostlinách je chlorofyl. neznám žádný konkrétní příklad, ale domnívám se, že třeba kiwi je zelené jiným barvivem než chlorofylem.....přece by rostlina nedávala fotosyntetické barvivo do středu plodu? 😵

jajinak, PŮST začínám v neděli, bude fajn když se přidáš, klidně i v pondělí. posouvat ho moc nechci, 15.1. mám zk a to už chci mít půst i návratovku jeden den za sebou.

s.arik
8. led 2009

spletl se mi smajl, ale to už je fuk, jdu šmejdit na vitariána, kde jsem se na tu papriku ptala.

dgm
autor
8. led 2009

Sari, ted jsem k tomu neco nasla :

Při stárnutí listů, stonků či plodů ztrácejí chloroplasty vlivem rozkladu chlorofylu zelenou barvu a mění se na chromoplasty. Tento proces je nápadný např. při dozrávání šípků nebo plodů rajčat . Chromoplasty představují fotosynteticky neaktivní plastidy žluté, oranžové či červené barvy, což je podmíněno přítomností specifických barviv – červených až žlutých karotenů a žlutých xantofylů. Chromoplasty se vyskytují ve zralých plodech, květech, barevně se uplatňují v podzimním listí, někdy jsou obsaženy i v kořenech (např. u mrkve). Chromoplasty v řadě případů, díky nápadnému zbarvení rostlinných částí, napomáhají při opylování květů či rozšiřování plodů prostřednictvím živočichů. Leukoplasty neobsahují žádná barviva; jsou schopny syntetizovat a hromadit rozmanité látky, zejména škrob, oleje a bílkoviny.

Takze chlorofyl je podle me puvodne ve vsem, ovsem spolu se starnutim a dozravanim kvetu, plodu, se meni na chromoplasty...

jajinak
8. led 2009

To je náhoda s tou paprikou.Tak napiš,co Ti na vitarianovi poradili 🙂

s.arik
8. led 2009

tak jsem to našla, ptala jsem se ve vlákně Jakou nemoci se mi vitarianstvi odmenilo? pát led 02, 2009 12:31, jen tak mezi řečí o něčem jiném

ale nikdo zrovna na to nereagoval, tak jsem se zeptala znovu v otázkách a odpovědích 🙂

elitera
8. led 2009

díky sarikovi za směrování 😉

myslíte si, že týdenní vitapokus by měl smysl?

s.arik
8. led 2009

elitera se v AP ptala, jestli má smysl týdenní vitaexperiment 😀

co byste jí doporučily?!

můj názor je, že je 100x rozumnější jít cestou zde obvyklou.
tzn., okamžitě navýšit podíl raw ve stravě na nejméně 50%, do týdne na 80%, což je řekněme celý den jíst syrové a jednou si dopřát něco neraw, třeba oběd nebo čokoládku nebo chleba se salámem 😀 s tím, že hřešit raději odpoledne a ne ráno.

a ne jen týden, ale číst hodně teorie a pokud tomu věří, usilovat o dlouhodobou úpravu jídelníčku.

pokud nevěří tomu, že 100% raw je to nej, může se třeba stravovat 50% raw, 50% "zdravé" obědy - luštěniny, vařená zelenina, jednou týdně maso......ale mít ve stravě nejméně 50% raw a denně zelený salát.

dgm
autor
8. led 2009

Teda, takhle moc jsem to nikdy nepitvala, ted jsem neco nasla podobneho ve Wikipedii, ale netusim, jestli me to spis podporuje nebo muj nazor vyvraci .... 😎 😀 😀

s.arik
8. led 2009

elitero, totiž je hrozně těžké soudit vita podle týdne. může ti chutnat a být skvěle, prima. ale taky se může spustit prudký detox, budeš zvracet, průjmovat, horečkovat, osypeš se...............nežertuji, ovoce čistí a změna by neměla být prudká.

myslím že pokud budeš první týden jíst k tomu raw navíc oběd a třeba ještě něco na co si zvyklá (2 běžná jídla denně, zbylé třeba 3 i více porcí raw), tak se prudkého detoxu nemusíš bát.

jak často jíš momentálně a co?

dgm
autor
8. led 2009

Elitero, ja jenom pridavam, ze ten vareny obed je jenom moznosti, neni to podminkou... ani do vareneho se v pripade prejiti na zcela raw nemusis v ramci ewperimentu nutit 😀

elitera
8. led 2009

No vidíš, já věděla, že se obracím na správnýho člověka 😀
Zcela upřímně - myslím, že úplně raw strava není to pravý ořechový pro člověka, stejně jako vegetariánství, protože už pračlověk si ulovil mamuta a opek na ohni. O tom se tu ale bavit nechci - na co sem chodit prudit 🙂
Mě hodně zaujalo to, co psala sarik na AP, že se jí výrazně snížila potřeba spánku. Jsem takřka pořád příšerně unavená a popravdě to je hlavní, čeho se obávám na mateřství - že se nevyspim a sesypu se fyzicky (což se mi tu a tam přihodí právě z nedostatku spánku). Navíc bych strašně moc chtěla být děsně aktivní, ale když cca 10 hodin denně zabiju v práci a 8+ potřebuju spát, moc času na to nezbývá. Navíc jsem na antidepresivech (i když na velice malých dávkách), tak bych nerada něco pohnojila - depresivní lidi trpí strašně moc únavou...

johanda
8. led 2009

se vetřu s těmi chloroplasty. Jsou to buněčné organely, které patří k tzv. plastidům a jako jediné z nich jsou schopné fotosynzézy. Na podzim se mění v tzv. gerontoplasty, kde rozkladem chlorofylů vznikají barviva, která barví fotosynteticky aktivní orgány do žluta, červena apod. Žádné jiné plastidy chlorofyl neobsahují ani jako mladé organely, ani jako staré, ať už jde u chromoplasty nebo luekoplasty.

s.arik
8. led 2009

johi dík, tohle si vcelku pamatuju z bioly. ale je každý zelený pigment u rostlin chlorofyl? i v paprice, i v kiwi?

dgm
autor
8. led 2009

Johando, tak to je zajimave, takze kdyz zelena paprika zcervena, tak to znamena, ze zcervenala duvodem rozkladu chlorofylu? Nebo jsem ten svuj prispevek predtim, co jsem nasla na netu, nepochoopila?

elitera
8. led 2009

no tenhle týden si dávam celkem zdravej: snídaně jogurt (hollandie) s vločkama a hroznovým vínem, během dopoledne buď sušenku nebo knäckebrot. Oběd - naštěstí máme v práci rozumnou kantýnu: v pondělí to bylo maso s dušenou zeleninou, k tomu zeleninovej salát, v úterý bramborovej guláš s chlebem, středa maso s trochou rejže a dušenou zeleninou, dneska čočka, zítra nemam objednáno, tak si dam nejspíš zase maso se zeleninou. Každej den se snažim dát si zeleninovej salát (paprika, okurka, rajče, pár oliv, balkánskej sýr; vynechávala jsem, když byl nakvašenej 😝). Odpoledne obvykle podlehnu nějakýmu moru v kanclu (šéf nám vozí gumový medvídky po kilech - doslova), ale max. 10 kousků, pak knäckebroty, sušenka. Doma jsem si teď dávala akorát rohlík s tofu pomazánkou s česnekem. S těma sušenkama to není tak zlý, mám tam načatý Bebe dobré ráno od pondělka. Jo, a dneska jsme k obědu dostali karamelu, tak další hříšek 😉

artuse
8. led 2009

ahoj,

tuto diskusi šmíruju už dlouho, a jenom se chci přidat k tomu, že je opravdu hodně inspirující, já ovoce a zeleninu miluju, ale zařadila jsem ji do jídelníčku ještě mnohem víc (i u dcerky), druhotný důvod taky je, že chci zhubnout, proto se snažím dost omezovat i pečivo 🙂

add ovocné snídaně - zkoušela jsem je zavést, případně dopoledne, s tím mám ale velký problém, ráno mám šílený hlad a pouze z ovoce se mi dělá zle, jsem unavená, nervózní, žaludek pracuje úplně naprázdno, je mi na zvracení, ...den začínám vodou s citrónem, ale potom musí následovat taková nějaká normální snídaně

jinak vitarián nejsem, takže vám tu nechci zaclánět, jen jsem chtěla říct, že jakous takous inspirací jste a taky jsem měla momentální potřebu vyjádřit se k těm ovocným snídaním 😀

dgm
autor
8. led 2009

Sari, tak se divam, ze Pavluska dala na vitarian.cz ty same clanky, co jsem pred chvilkou nasla na netu, ale je to na me moc slozite na hrabani ...

anastazie
8. led 2009

eli, ono spousta lidi si zase mysli, ze mleko/mlecny vyrobky nejsou vubec zdravy 😉 takze..
a precetla sis nekdy slozeni tech susenek? me treba spolehlive po techhle info zajde chut 🙂

a k tomu ovo dopolede - mne treba staci 3 jablka a je mi bajecne..(v podstate by mi ale stacilo dopo i nejist, nemam na to vubec chut, nejvetsi zrava me prepada po 20hodine 🙂
stejne jako ladunka jsem kdysi na gymplu cetla tu knihu a snazila se podle toho zdrave dopo jist 😀

elitera
8. led 2009

ana - složení sušenek nečtu v zájmu zachování duševního zdraví 😉 Ne, je mi jasný, že to není nic moc, ale považuju to za menší zlo, než ty gumový medvídky. Dokonce radši sáhnu po tom knäckebrotu, než po tý jedný osiřelý sušence. Jo, a psala jsem o tom hlavně proto, aby to nevypadalo, že požíram tatranky ve velkým - prostě fakt jen tak trochu zobnout.

dgm
autor
8. led 2009

artuse, ahoj 🙂
ten citron rano - pro zacatek taky dobry, idealni by bylo si nedat nejakou chvili nic a potom jenom ovoce, ale to vsechno mas teprve pred sebou, zacinej treba jednim kouskem ovoce a postupne pridavej, po mesici treba zvladnes cele ovocne dopoledne, pujde to 🙂

anastazie
8. led 2009

eli, ja jsem ta posledni, ktera by mela poukazovat na to, jak spravne jist (mereno podle sveho jidelnicku), ja jen reagovala na tvoje zdrave slozeni jidla 😀 😀
ja jsem zjistila, ze s tim sladkym to je fakt o zvyku a zavislosti, pac od ty doby, co mhd neji sladky, tak ho teda nekupuje a ja na nej ani nemam chut a samotnou me to koupit nenapadne..

elitera
8. led 2009

jo, a k tomu mléku a mléčným výrobkům - já myslím, že zrovna kvalitní jogurt by měl být ok pro osídlení střeva "hodnými" bakteriemi, zejména pokud obvykle nejim nějak extrémně zdravě, tak mi to rozhodně neuškodí.

dgm
autor
8. led 2009

ellitero, zrovna o dve tri stranky nazpet jsem tady davala odkazy na oskenovane stranky ze Zazracne detocikace, ohledne cukrovky, ale mrkni na stranu 115, tam se taky neco dozvis o tech hodnych bakteriich... cela ta knizka stoji za precteni 🙂

anastazie
8. led 2009

vidis a ja si myslim zrovna opak 🙂
(drtiva vetsina dospelych lidi ma problem mliko stravit, nemaji na to enzymy..takze celkove mlecny vyrobky zahlenuji a zanaseji streva..a kdyz si vemu, kolik jim ruznych typu syru, tak mam mlec.vyrobku az nad hlavu...)

ale nechci to tady zanaset nevita stravou 😀 a jdu radsi delat neco prinosnejsiho (poklony 🙂

elitera
8. led 2009

che, 2-3 stránky.... str. 116! 😉
ana, já jiný mléčný výrobky skoro nejim. A jak jinak do sebe ty laktobacily mam dostat, když nechci jíst pilule?

dgm
autor
8. led 2009

No, jo, hodne se toho tady posledni dobou popsalo ...
Do tela nemusis nic dodavat, ani zadne chemicke vitaminy, prebiotika, nic, zdrave telo si strevni mikrofloru zdraou udrzuje samo...

johanda
8. led 2009

dgm, jo, v nezralých plodech se rozkládá chlorofyl a syntetizují se "barviva zralosti",např. žluté a oranžové karotenoidy nebo červené a modré antokyany. Podobně v podzimních listech.
sari, podle mě jo, jiný zelený pigment v rostlinách než chlorofyl neznám, v paprice se přemění, to kiwi nevím, proč zůstane zelené, zkusím zjistit.

Asi víte, že některá pomocná fotosyntetická barviva, jako třeba antokyany podporují imunitu a mají protirakovinné účinky, dokonce i ve vařeném stavu ehmm, takže chroupejte červené zelí a pijte víno 😀

Jinak syntéza chlorofylu v nezralých plodech souvisí se syntézou některých chuťově nepříjemných a jedovatých látek - mají shodný iniciační faktor (třeba solanin u lilkovitých rostlin), zráním se rozkládá jak chlorofyl tak ta jedovatá látka