Půsty, syrová strava a jiné ozdravné metody pro vaše zdraví

dgm
9. zář 2008

Setkali jste se uz nekdo s timto pojmem? Mate osobni zkusenosti?
Resenim vsech problemu tady na MK by mohlo byt prave seznameni se s pusty a nasledne s lecbou syrovou stravou. Nebo obracene, vzajemne to spolu ale souvisi.

At uz vezmu jakekoliv jednotlive tema tady na MK, pocinaje snazilkami a konce starostmi o svoje vlastni rodice nebo pribuzne, vsechny tyto nemoci a problemy maji jedno spolecne. Jsou resitelne a lecitelne. Bez vyjimky jakakoliv nemoc.

. U nekterych nemoci zabere spis ta syrova strava, u nekterych spis ty pusty. Nekdy je nutne to vzajmne zkombinovat. Pro neverici muze byt prvnim nakopnutim stranky www.pust.cz , www.vitarian.cz nebo na trhu je hodne knizek na toto tema. Mne se v posledni dobe jako nejlepsi zda knizka Roberta S. Morseho Zazracna detoxikace, kde je tohle vsechno hodne v kostce vysvetleno.

Jednou z detoxikacnich metod je prave pust. A o pustu by mela byt i tato diskuze.

dgm
autor
20. zář 2008

Listi, to ber jako vitezstvi, rychly metabolismus, budes aspon dlouho mlada... 😉

Je taky zelenina a zelenina... Jsou druhy, teba jako okurka, ktere jsou min kaloricke, ale maji zase tu zazracnou zivou vodu v sobe, ve slupce vitaminy.i ty bilkoviny tam nakonec taky jsou ..... kdyz je hlad, tak se sahne po oriskach, seminkach, medu ... Pokud to jednou budes chtit vyzkouset na delsi cas, tak ti telo po case samo rekne, na co je chut, to potrebuje, ...ti poznas uz pri nakupovani, ze nektere druhy budes v obchode mijet a nektere budes popodvedome kupovat ... Z ovoce jsou plne sachariu treba datle, fiky, to staci klidne jeden kousek na zasyceni ... I tech mistnich je dost, zalezi taky na rocni dobe, v lete jsou spis ovoce plne vody... Bilkoviny rostliinne obsahuje kazda zelenina a plane rostliny. To se neda sestavit jidelnicek , ktery by pasoval pro vsechny. Detem je potom dobre davat to, co mate na sobe vyzkousene, aby prilis nehubly nebo netloustly, kdybyste to prehnaly s medem a seminkovymi mlicky ... Nebo avokado, uz se to tu psalo, to je vyzivna bomba...
Pokud budes trvat na nedovazenych potraivnach, tak je toho taky dost, vymyslis si vlastni kombinace ...

s.arik
20. zář 2008

lišti, zelenina mě taky moc nesytí, té si dám denně jen jednu porci - večer, ledový salát, rajčata.
jo a přes den 1-3 mrkve. víc ne.

zato jím haldy ovoce, v tom je cukru dost, a pak denně cca tři PL semínek a ořechů. a bohužel teda ještě čokoládu. a nejméně obden takovou poloviční porci něčeho ne-vita (talíř zeleninové polévky, těstoviny, rohlík...).

tohle mi teda stačí.

johanda
20. zář 2008

Sari, nezhubla jsi?
Já když si dám odlehčovací den, mám snad 2 kg dole a to fakt nepotřebuju.

s.arik
20. zář 2008

johi, ničeho jsem si nevšimla, nevážím se. a jím dost sladkého ovoce, ořechy....to bude dobré.

jo to mi připomíná můj dotaz: jak jíst med? 😀
samotný mi fakt nechutná, dříve jsem ho hojně cpala na chleba a do čaje, to už jaksi padlo, takže co s ním? (mrkev s medem je na zblití, vyzkoušeno i na malé)

a dgm, koupila jsem si semínka alfa alfy, jak je jíš ty, jenom namočené nebo naklíčené..?

vikinka27
20. zář 2008

tak, dnes mala u mojich chlapov premieru dgm-polievka 🙂 uvarena a do toho cerstva zelenina (uvarene zemiaky a do toho surova mrkva a brokoli). genialna 😵 manzel pochvalil a skonstatoval, ze si da aj zajtra 🙂
(len ju nesmiem pri ohrievani prevarit 🙂 )

a dnes som napriek intenzivnemu kojeniu vyskusala na ranajky salat (zo zeleneho salatu, pridala som semienka) sice som sa bala, ze o hodinu budem hladna, ale som vydrzala do obeda (teda, skor nebol cas, nieco male medzitym zbodnut 🙂 a po 11.30 som si dala polievku ) ale bola som prekvapena, ze nie som AZ TAKA hladna... 😀

ja med milujem 🙂 skusala si sari agatovy? mnamenky...

rajka
20. zář 2008

Tak jsem si přečetla odkazy, co napsala sarik a vitarian ze mě tedy nebude. Příjde mi to příliš ...no nevím, jaké slovo by to vystihlo....snad extrémní??? A hlavně bych měla pořád hlad, když mám hlad jsem nervozní a tak bych celý den jen jedla, což by nešlo 😉 Každopádně jsem se dozvěděla zase něco nového. I když vím, že tady tomu nejste nakloněni, nedá mi to a přidávám odkazy. Zase něco jiného. Od toho jsou diskuze, že?! 😉 😉

http://www.behej.com/2006120101-ajurveda-sestav...

listicka77
20. zář 2008

Taky jsem si tuhle strouhla syrovou mrkev do polívky, ale neba mě, jak se to musí kousat.

Jasně že rychlej metabolismus je docela výhra. Třeba když se přežeru (jakože mi něco moooc chutná a naprásknu se přes míru), tak do dvou hodin jsem zas hladová. Ale kdo to má platit, že... 😀 Těma bílkovinama jsem myslela jednak živočišné (maso nejím, ale třeba vajíčka ano, toho se nějak nedokážu úplně zbavit) a jednak takové ty sytící věci jako třeba luštěniny (mám moc ráda třeba červenou čočku). Avokádo se mi celkem hnusí, chutí, vůní a konzistencí (třeba se solí nebo i pepřem jsem schopná to sníst, ale rozhodně si nečvachtám).
Sari, když to je ten problém, že já ovoce nedokážu sníst moc. A už vůbec ne moc sladkého. Já totiž sladké fakt moc nemusím. Takže třeba takovou datli fakt jen zobnout.

dgm
autor
20. zář 2008

Sari, alfa-alfa jsem jeste nikdy nezkousela, nedokazu to, nestiham, tak to pri nejblizsi navsteve prodejny koupim, na vitarianu to nekteri klici, pry moc dobre... Ja klicim jenom mungo, jednou mi omylem vyklicil mak, kdyz jsem ho zapomnela namoceny, taky to bylo dobre... Vsechno ostatni jenom namacim. Obilovinam se vyhybam, pokud do toho nekdo pocita pohanku, tak pohanka neni obilovina, hodne lidi to nevi ...

macik
20. zář 2008

já si alfa alfa koupila, ale moc se mi nepodařilo to naklíčit, tak jsem to jen namočený šupla do salátu

dgm
autor
20. zář 2008

K medu. Do mrkve smotne to fakt neni dobre, jedine s jablkem a citronem, to se vyrovnaji chute a ten med tam proste patri. Nebo do citronove vody, osladit medem, je to dobre na piti, Nejchutnejsi mi prijde med se sezamovym seminkem. Je to dobre tady s kazdym seminkem, ale se sezamovym je to nejchutnejsi kombinace ... Jinak, pokud by sis v beznem jidelnicku neco osladila cukrem, tak tady muzes dat med. Ovoce je samo o sobe dost sladke, tak vetsinou to davam prave se seminky. kdyz nezklame ani jeden tak je touplne nejlepsi a tak to chci ja
Vyzkousej treba tohle na malem mnozstvi: kavova lzicka medu, do toho nasypat neloupany neprazeny sezam bio, da se koupit v zdr. vyzive, asi takove mnozstvi, aby se to jeste dobre spojilo a vytvaruj kulicky, male, a ty potom jeste znovu obal v suchem sezamu a nech nekde bokem vyschnout, chvilku, hodinku, dve, Potom to nelepi a decka to muzou rovnou ladovat do pusy a nejsou zalepene... samozrjme, ze az maji stolicky. Ten neloupany me prave vic chutna...

dgm
autor
20. zář 2008

Pomoc, v pulce predesleho prispevku se mi omylem objevila z pameti veta, ktera tam nepatri!!!

macik
20. zář 2008

jsem si říkala, že to je divný 🙂

listicka77
20. zář 2008

Já klíčím mungo, červenou čočku a cizrnu. Ta cizrna je fakt moc dobrá.

s.arik
20. zář 2008

dgm, dík, medové koule vyzkouším.

a lišti ty klíčky z cizrny taky.................zatím jsem občas zobala klíčky mungo z obchodu, ale vyloženě s odporem.

mracik
20. zář 2008

tiež mám rada cícerové klíčky, vzdialene pripomínajú lieskovce 😉
a že sa dá klíčiť červená šošovica, to som teda nevedela, vyskúšam
klíčky z obchodu som mala raz, nikdy viac, nedá sa to porovnať s tými domácimi

podobné guľky robievam aj ja, ale dávam tam aj mandle, vlašáky, hrozienka a iné sušené ovocie, nechám napučať vo vode a zmixujem, obaľujem v sezame, maku a kokose. Je to jednoznačne najlepšia vianočná pochúťka

dgm
autor
20. zář 2008

Jj. mracik, presne tak, ani na to neexistuje recept. Proste co mas doma nebo co ti chutna,, tak se tam da dat. Neco namixuju, neco do toho na male kousky, at to krupe ... Ja jsem to Sarikovi psala, at to vyzkousi nejdriv v malem mnozstvi, jestli ji to vubec bude chutnat. Je to dobre i z toho duvodu, ze od toho nejsou decka zamatlane, jako kdybys jim davala med na misku...

aponchie
20. zář 2008

ja jim celkem spatne a vim to ,me desne chutna maso posledni dobou poradna flakota hoveziho a loni sem treba celej den nejedla a cpala sem jen sladke a schudla 5kg to nechapu 😝 nebo mi strasne chutna smazeny syr a vubec smazene veci,ale snazim se to kompenzovat zeleninou syrovou a ovocem hodne to zase jo,jenze ty kila dou samozrejme nahoru a zrovna cekam menzes a sezeru na co prijdu 😝 😝

jajinak
20. zář 2008

Dnes jsme byli celý den pryč a koukám co tu přibylo rad.Určitě zkusím ty medové kuličky se sezamem.
A docela obdivuju vás,kterým fakt celé dny stačí ovozel a semínka(Šárik,Dgm).Já teda většinou vydržím ráno do oběda na ovoci,ale pak už mám hlad a zelenina mi nestačí.Takže odpoledne jím "normální" jídla,mezi nima ovoce a večer si naplánuju jen zelenin.salát,ale většinou si k němu dám i jídlo.Ale aspoň teda mám toho ovozelu víc,než jsem mívala.To se taky počítá,ne? 😉 A když mám půst nebo ovocno- zeleninový den,tak hubnu,což nechci.Když pak jím zase normálně,tak to většinou naberu,ale jíst tak pořád,tak prostě hubnu.

s.arik
20. zář 2008

jajinak, to je super už jen to, že si člověk přidá ovozelu 😉

nedělá mi potíže se zříct pečiva ani vařeného, šíleně těžké je seknout se sladkostmi ☹ kdybych bydela na vesnici s obchodem daleko, nebylo by aspoň tolik pokušení.....ale mám tu 3 obchody pár kroků od paneláku a prostě když jdu se psem, nejméně jednou (někdy i 3x) denně tam zajdu a koupím si sladkost 😔

můžu se nacpat čehokoliv i sladkého k prasknutí, stejně mi ta čokoláda chybí už po půldni, to je fakt závislost. a když už si ji koupím, ani mi nějak fantasticky nechutná, ale nekoupit si vůbec nedokážu ☹ tak to zkouším odbourat podle rady jakéhosi učitele zenu nebo buddhismu (už nevím), mám ze své závislosti udělat meditaci (jíst čoko pomalu, uvědomovat si její zvuk, vůni, barvu, strukturu...) a prý to časem odezní 😅

každopádně lépe být 80% vita a zbytek sladkosti, než to, jak jsem jedla dříve.....pečivo na kila, občas oběd, sladké furt a za den v lepším případě dva kousky ovoce.

macik
20. zář 2008

jajinak-to je nefér, co...já bych zas ráda hubla a nehubnu....ani když jím správně.. 😒 ...je ale fakt, že momentálně jím, co dům dal v tom našem provizoriu

jajinak
20. zář 2008

Já jsem taky na sladký,ale asi tak závislá nejsem,poslední dobou jsem omezila sladkosti o 2/3,někdy si nedám nic celý dny.Už mě to tolik neláká.Ale někdy mám takovou chuť a když doma nic není,tak si dám med.A že bydlím na vesnici,je fakt výhoda,žádnej krám tu nemáme.
Ještě k těm semínkům a ořechům v medu,to je nasypete do medu a necháte je tam třeba celý den?Docela bych si to dala,ale jsem líná ten med rozehřívat a ještě při tom sledovat,aby teplota nestoupla přes 50(nebo 45?).Máme totiž med pastovaný,na oslazení čaje nebo vody s citronem pro děti to stačí,prostě míchám,dokud se to nerozpustí.I když v té studené vodě se to taky blbě rozpouští.Tak to někdy trochu přihřeju.

macik
20. zář 2008

prohřívat se to podle mě nemusí, ale já med často nepoužívám...spíš nárazově..

jajinak
20. zář 2008

Macíku,je.Vždycky jsem si myslela,že kdo jí zdravě,hodně ovozelu,musí zákonitě zhubnout.Já jsem se kolikrát cpala,jen abych přibrala a stejně nic.

s.arik
20. zář 2008

macik, já kupuju med ve včelařství, jen český, květový, pohankový i akátový, všechny krásně tečou a nezcukernatí ani za 3 měsíce, déle nevydrží, jíme je dost...........hm, teda jedli jsme, na chleba 🙄

jdu zkusit ty koule, ale obávám se, že mi to čokoládu nenahradí.....možná tam dodat kakao? 😀 a časem sehnat raw? no kdo by se s tím patlal....koupím ten kakaový sen.
vlastně zpět, hledám možnosti konzumace medu bez pečiva, tak já je jdu přeci jen uválet 😅

jajinak
20. zář 2008

Když med zcukernatrí,to vůbec není na závadu,naopak.Je to znak,že se do něj nic nepřidává.My máme med domácí od našich,takže vím,že jakmile ho vytočí,tak některej,hlavně ten květovej je tuhej někdy už za 3 týdny.A aby nebyl tvrdej jako kámen,tak ho táta pastuje.

s.arik
20. zář 2008

co to je ta pastace?

ten med co kupuju je určitě kvalitní, jde o v Ostravě nejvyhlášenější prodejnu domácího medu 🙂 a teče....do měsíce dvou ho sníme, někdy začne cukernatět po 4m když koupím hodně. vím že to není na závadu, ale mám raději když je průzračný a táhne se 😵

sezam s medem mi nechutná ☹ ale googlím si něco o závislosti na čokoládě a uznávám že to je asi citový deficit a deprese. no snad to lepší strava, půst a práce na sobě vyřeší.

jajinak
20. zář 2008

Pastování znamená,že ještě než zcukernatí,respektive jakmile začíná trochu houstnout,tak se několikrát denně míchá a tím zcukernatí do konzistence jakoby pasty a není úplně tvrdý.Ten tmavý lesní necukernatí tak brzo.Ale po 4 měsících,to jsem ještě neslyšela. 😕 Asi záleží na druhu.

s.arik
20. zář 2008

fakt, nekecám, a snad nekecají ani prodejci v tom obchodě 😕 zeptám se babalaly a johandy, obě z včelařských rodin, určitě vědí a znají...

bora.b
20. zář 2008

sarik, znam to jako pomazanku, ale na koule by to taky slo: med s makem